Opmarsch door bet Eonetzbekken HOE HEET DIE MENSCH Voor degenen die onbenuttigde persgas- flesschen bezitten Verdeeling van Huis brandstof voor de volgende maanden De Postkalender voor 1912 tiet Academisch jaar 1941-1942 aan da Lcuvensche Alma Mater DUITSCH LEGER BERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT De Ver. Staten tegenover de nieuwe Japansche regeering VERSCHUNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 21 en WOENSDAG 22 OCTOBER 1941. XXXXVUIe JAARGANG NUMMER (26 Uitgave van de S.M. .De Vooruüg&nfKerkstraat 9, Aalst. HsndeUreg. Nr 1247 Postcheckrckening J. Van Nuffel Nr. 138559 Publiciteit butten bet Arrondissement AALST Beheer en Redactie Beigocb tiskvma Agentschap, 15, Ad. Man. 1 Aan, Brussel. Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 --N/Wer- Op rust gaan De dag dat hij zich voor de eerste maal neerzette achter zijn formidabelen bureau, mei de vele laden en afdeelin- gen,.. ginds op het kantoor, had hij dit reeds voor eenig ideaal opgevat Op rust gaan Maar het was toen nog heel twijfelachtig... omringd van moeilijkheden en vooral het was nog zoo ver... zoo heel ver van hem verwij derd... Denk eens na dertig jaar... dertig jaar om er naar te verlangen En de jaren vlogen traag voorbij, want de tijd hoe snel' hij ook heen- vliedt... duurt lang wanneer men vurig iets betracht... Toch volgden ze elkaar op... verzwonden het eene na het ande re in de onmetelijkheid van de eeuwig heid. En zijn leven gaat voorbij... banaal, gewoon... in niets belangstellend... één droom... een visioen zijn rvst.. zijn pensioen Anderen ondertusschen hebben hun hart laten kloppen en warm worden voor God... voor het vaderland... voor edele vriendschap... voor hoogere idealen... soms voor denkbeelden die misschien wel kunnen betwist worden... maar die dan toch den mensch wat meer waarde geven, daar ze hem uit zich zelf doen treden. Hij echter leeft... bestaat slechts voor eigen persoontje Heeft hij wel een hart klopt het in zijn boezem Heeft hij een verstand voor hetwelk zich af en toe een probleem opdringt dat hij oplossen wil ten bate van ande ren Bezit hij een levensopinie... en wat woekert er allemaal achter het stroef, onbeweegbaar masker van» zijn expressieloos aangezicht Heeft hij een godsdienst... van den- welke hij op zijn minst in *t geheim de s^enge geboden onderhoudt-/det valt te betwijfelen, want zijn banale oogen worden nooit geillumineerd door den plotsen glans van iets hoogers !...er zit geen vlam in zijn woord, geen vast heid in zijn gebaren... geen karakter in zijn optreden Moest ge hem dit alles vragen... hij zou u antwoorden van uit den hoogen dommen toren van zijn hatelijk egois me waaraan denkt ge toch... en mijn persoontje dan mijn pensioen En het dertigste jaar van zijn bedie ning liep ten einde... hij ging op rust Die kleine villa welke ge ginds ziet is de zijne Die tuin 'n weinig groo- ter dan een zakdoek gestreept als een blad papier door allerlei plantjes en groenten is de zijne Die man kort en dik... is hij de ren tenier Hij marcheert moeilijk ter oorzake van zijn zwaarlijvigheid... en van zijn stijve beenen... Hij bezit het nu... zijn paradijs... en hij geniet er van samen met zijn vrouw., 'n licht ding... dat vol grillen steekt als n hysterisch misbakken schepsel... want kinderen hebben ze niet Met zelfzuchtig gebaar verzamelt en smaakt hij de minste sprankeitjes van het gedroomde geluk Zijn kelder is fijn in orde... tot in de minste détails, juist zooals weleer zijn bureau op hel kantoor... en zelfs begint op sommige flesschcn het stof grijs-wit te worden Op sommige avonden verheft hij hoofd' en oogen hemelwaarts... maar het is nooit om de mysterieuze klaar heid van de ontelbare sterren te bewon deren... van die fonkelende hemel- lichtjes die ginds heel hoog maar immer zwijgend, den oneindigen luister van den Onzichtbaren Schepper verkondi- gen. Hij kijkt er naar als aan zich zelf' denkend» zooals altijd... om na te gaan of hij niets te vreezen heeft voor de groenten in» zijn tuintje. Is hij een christen Nooit zet hij een voet in de kerk... Hij ziet ze niet gaarne dat is een feit... maar ook hij haat ze niet... mossel noch visch... on verschillig Nooit denkt hij er aan zich dit probleem te stellen... hij igno reert het heel en gansch Het Kruis en zijn harde weg... die pijnlijke weg waarop de voeten van den reiziger zich soms tot bloedens toe bezeeren... de liefde van een God voor Zijn schepselen... die Eindelooze Liefde die verlangt en eischt dat de menschen elkaar beminnen en steunen. oprecht, gaaf en geheel, als broeders in Hem Dit mysterieuse genadeleven... dit fol terend raadsel van het hiernamaals naar het welk de gansche menscheid de eeuwen door immer oprukt... de belof ten en bedreigingen van hierboven...de vrees... de verwachtingen... de betrach tingen... de behoefte... de dorst naar kennis en naar Waarheid die zelfs de •heidenen hebben geboeid.*, die oo!: de wilden folterden... dit alles is voor hem een doode letter is hij dan een turk of een boudhist? Maar ook die menschen knielen el- ken dag neer en bidden tot Allah... of Brahma... het voorhoofd in de asch... ten teeken van vernedering en boet vaardigheid Is hij wel een mensch Hij een mensch Kom aan... maar voor hem klinkt die vraag, dit woord als een oorlogsmuziek Hij een mensch... maar hij heeft zelfs geen kind Wat is hij dan Wat hij is Mijn God zoek zelf een woord om hem te bepalen... ik heb het niet gevon den. Hij is een bediende zult ge zeggen...! Maar ik heb er veel gekend onder de bedienden... die dichters,.. artisten... letterkundigen waren., ge ziet wel dat is hij niet!... Hij is veel minderwaardiger... het is, anders... 't is een andere zaak... een an dere naam... maar in onze taal moet die naam nog gevonden worden DENDERZOON. Het Ministerie van Economische Za ken deelt mede De vraag naar persgasuitrustingen voor autovoertuigen blijkt in aanzien lijke mate hooger te zijn dan de leve ringsmogelijkheden die volstrekt be perkt zijn door de productiecapaciteit van de fabrieken van persgasflesschen en van de staalcontingenten die iedere maand voor de vervaardiging van die flesschen ter beschikking staan. Tegenover dezen toestand heeft de dienst der generatoren en persgasinstal laties in het Ministerie vmi Economische Zaken zich verplicht gezien, strenge maatregelen te volgen bij de verdeeling van de uitrustingen over de verschillen de categorieën van voertuigen. Die maatregelen evenwel, hoe hin derend zij ook door sommigen mogen gevoeld worden, zijn nog verreweg on toereikend gebleken om een evenwicht tot stand te brengen tusschen het aantal aanvaardbare aanvragen tot uitrusting en de mogelijkheden van uitvoering. Anderzijds is het gebleken dat er in het land nog een niet gering aantal fles schen, die zouden kunnen dienen voor het tanken van tractiegas onder een druk van 200 atmosferen op voertuigen ongebruikt liggen. Het Ministerie van Economische Za ken heef', bij besluit van 2 October (Staatsblad van 13 dito) voorgeschre ven dat alle dergelijke ongebruikte flesschen. met inbegrip van die welke zonder toelating van bedoelden dienst op voertuigen gemonteerd zijn, onmid' dellijk bij den dienst moeten worden aangegeven. Flesschen die op dien datum niet aangegeven zijn, zullen voor de latere uilrusting van autovoertuigen niet meer in aanmerking komen, afgezien van an dere maatregelen, die tegen de verzui- mers zouden kunnen getroffen worden. Aan alle bezitters van onbenutte pers gasflesschen wordt dus in hun eigen be lang aangeraden, hun aangiften ten spoedigste te laten geworden aan den\ dienst der generatoren en persgasin stallaties, 32, Luxemburgstrnat te Brus sel. Een besluit waarbij de distributie van huisbrandstoffen in den loop van November 1941 en volgende maan den wordt geregeld, zal eerlang worden bekendgemaakt. Daarin wordt voor zien dat de gemeentediensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering,tus schen den 23n en den 3 In October e. k. de inschrijvingen der verbruikers,ge- zins- en ondernemingshoofden, zullen moeten opnemen, met hel oog op de verdeeling der huisbrandstoffen, na melijk steenkool, steenkoolbriketten en cokes. Een kontroollcaart nr 30 zal hun overhandigd worden. Er wordt gehoopt, dunk zij de in schrijvingen, dat in den loop van de maand November een verbetering van den toestand zal intreden en dat van de maand December af de verdeeling rationeel zal kunnen geschieden binnen de perken van de kontingenten ter be schikking gesteld van de bevolking. Zal gestraft worden met boete of ge vangenzetting A. Elk gezinshoofd, of daarmede gelijkgesteld of in zijn naam handelend persoon, die in het bez.t zijnde van de volgende hoeveelheden huisbrandstof - fen. zijn inschrijving op de lijst der verbruikers zal hebben aangevraagd. 400 kg. steenkolen of steenkoolbri ketten of 480 kg. coke: voor de gezin nen van 1 tot 4 personen 300 kg. steenkolen cf steenkoolbri ketten of 600 kg. cokes voor de gezin nen van 5 tot 8 person* n 600 kg. steenkolen cf ste3nkoolbri- ketten of 720 kg. cokeiL voor de gezin nen van 9 tot 12 persor en; 700 kg. steenkolen cf steenkoolbri ketten of 840 kg. cokei voor de gezin nen van 1 3 tot 1 6 pers' <nen 800 kg. fiteenkoVn x i Veenboolbri ketten of tdO kg. 'voor <fè 'gë£in- nen van 1 7 tot 20 personen. B. Elk ondernemingshoofd of per soon die in zijn naam handelt, welke over een voorraad huisbrandstoffen be schikt, voldoende voor de behoeften dezer onderneming gedurende één maand, en die de inschrijving van deze onderneming op de lijst der verbrui kers zal hebben aangevraagd. MINISTERIE V. VERKEERSWEZEN. Het Bestuur der Posterijen stelt van heden af zijn Postkalender voor 1942 te koop. Deze publicatie is samengesteld uit 6 mooie gravures en 2 blaadjes, die in lichtingen bevatten van algemeenen aard betreffende de diensten der Poste rijen (tarieven, hoogste gewicht, groot ste afmetingen, enz.) Zij is thans verkrijgbaar, tegen den prijs van 2 'frank, 't zij door tusschen- komst van de bestellers op dïenstronde of de loketbedienden der postkantoren, 't zij mits storting van 2 frank op post- checkrekening nr 9380 van het Bestuur der Posterijen (Directie T. Postkalen der) te Brussel. De eventueele winst der uitgifte van den kalender zal ten volle worden af gestaan aan de maatschappelijke wer ken van het personeel der Posterijen. Verschaf u, zonder uitstel een post kalender 1942. Gij zult alzoo uw gene genheid betuigen ten opzichte van ne derige dienaars van ons land. Op Maandag 20 October werden de cursussen aan de Kath. Universiteit van Leuven hervat. Te 10 u. had in de Sint Pieterskerk een plechtige H. Mis van den H. Geest plaats, waarna het Vcni Creator werd gezongen. De rector Magnificus der Alma Ma ter, Mgr Van. Wayenberg, celebreerde met assistentie van de prof. Suenens, Coppens. Janssen en Janssen de Bist- hoven. Het volledig professorenkorps woonde de plechtigheid bij. Naar wij uit goede bron vernemen is het aantal studenten die dit jaar aan de Leuven sche Universiteit werden ingeschreven merkelijk grooter dan andere jaren. STAAT VAN BELEG TE MOSKOU. Luidens Reuter zou Stalin een besluit uitgevaardigd hebben, waarin hij voor Moskou den staat van beleg afkondigt. ZAL STALIN ZIJN HOOFDSTAD IN BRAND STEKEN De «Daily Express» stelt de vraag of Stalin Moskou in brand zal ste ken. Dit plan zou op veel moeilijkheden stuiten, stelt het Engelsche blad vast, vermits de stad uit staal en cement gebouwd is en 4.000.000 inwo ners telt tegen 250.000 in den tijd van Napoleon. De «News Chronicle is van meening. dat zoo de Sovjet-regeering Mos kou verlaten heeft, dit iets heelemaal anders is. dan toen dc Fransche regeering naar Bordeaux vluchtte, op het oogenblik dat dc Dukschc troe pen Parijs bedreigden. Parijs, schrijft het blad, was tot open stad ver klaard en werd zonder weerstand overgegeven. De hoofdstad van de Sovjet-Unie daarentegen werd tot vesting herschapen en zal straat voor straat verdedigd worden. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 20 Okt. Het opperbevel van, de weermacht maakt bekend ln den zuidelijken sektor van het Oostfront rukken de Duitsche, Ita- liaansche, Hongaarsche en Slovaaksche divisies zonder onderbreking naar het industriegebied van het Donetzbekken op. Ook in de overige vakken van het front verloopen de operaties met succes. Op het geheele Oostfront deed het luchtwapen geslaagde aanval" len op belangrijke spoorlijnen en verkeersverbindingen. In het Zuidoosten, Zuiden en Zuidwesten der Britsche eilanden werden havens en voor den oorlog van belang zijnde instellingen getroffen. In het zeegebied van het St Georgeskanaal wierpen gevechtsvliegtui gen een groot koopvaardijschip in brand. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen op 19 Oktober en in den nacht van 19 op 20 Oktober met goed resultaat de haveninstal laties van Tobroek aan. De vijand deed geen vluchten boven het Rijksgebied. Rome, 20 Okt. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend Gisteren overvlogen vijandelijke vliegtuigen bij dag de lokaliteiten Comiso en Licata op het eiland Sicilië en wierpen scherfbommen uit, die grootendeels in de zee terechtkwamen. Noch slachtoffers noch schade. Tijdens luchtgevechten waarin zij door onze jagers ter hoogte van de Siciliaansche kust werden betrokken werden twee Britsche vliegtuigen neergeschoten en vier andere getroffen. Onze vliegtuigen hebben geen verliezen. In Noord Afrika vielen groole formaties van onz£ jagers vijandelijke eenheden op den weg van Bugbrug aan alsmede tentenkampen en au to's in het gebied van Sidi Barani. Verscheidene auto's geraakten in brand en andere werden beschadigd. Duitsche vliegtuigen bombardeerden installaties en stellingen luchtaf weergeschut van Tobroek. De vijand overvloog Bengazi. In den omtrek der stad werd eenige schade aangericht. In Oost Afrika ondernamen drie kolonncs bestaande uit Nationale en koloniale troepen onder bevel van kommandant-kolonel Augusto Ugo- lini, die het bevel voer over de stellingen van Culquabert, op 18 dezer een uitval en drongen tot diep in het door den vijand bezette gebied door. Na hevigen strijd, waarbij een sterk verdedigde stelling bestormd en in brand geschoten werd, werd de vijand op de vlucht gedreven en liet meer dan 200 gesneuvelden op het slagveld achter. Onze kolonnes maakten wapens, materieel en levensmiddelen buit. Bij deze overwinning onderscheidden zich dc afdeeling der karabinieri en het veertiende en 240e bataljon der zwarthemden, evenals het 67e koloniale bataljon door hun hardnekkigheid en hun aanvalsgeest. In het Oostelijk gedeelte der Middellandsche Zee vielen onze vliegtui gen. die zich op een bewapende verkenningsvlucht bevonden, op een vijandelijk koopvaardijschip en brachten het tot zinken. WASHINGTON NEEMT EEN-AF WACHTENDE HOUDING AAN Washington, 19 Oct. Luidens ('Associated Press» neemt men in dc officieele kringen te Washington een afwachtende houding aan tegenover het nieuwe Japansche kabinet. Men houdt echter rekening met de veronderstelling dat de kabinetswijziging te Tokio een radikaal afwijken van de huidige be trekkingen met de Ver. Staten zou bc teekenen. Beambten van het staatsde partement Üeten doorschemeren, dat dc onderhandelingen met Japan tot rege ling der hangende vraagstukken voort gezet werden tot het oogenblik dat gc- neraai-luitenant Tojo den post van Ja pansche eerste-minister waarnam. AMERIKA WENSCHT THANS GEEN OORLOG MET JAPAN Washington, 19 Oct. Het feit, dat Wakasugi sinds zijn terugkeer bij na dagelijks een onderhoud had met Welles of Huil, wordt tegelijkertijd met de grootste gereserveerdheid van Hull tegenover de Japansche regeerings- hervorming, door welingelichte krin gen verklaard door het feit dat de cri sis, ten minste op het huidige oogenblik door geen van beide zijden gcwenscht werd. Men hoorde zelfs van zekere commentatoren, die in nauwe verbin ding staa.n met het Witte Huis, uitlatin gen die een zekere ontstemming te ken ncn gaven betreffende het openlijke streven der Engelsche pers. de kabinets wisseling in Japan bcnuttcrl otn de Ver. Staten langs omwegen in den oor log te drijven. De Amerikaansche re- gcering wenscht thans geen oorlog met Japan, en Roosevelt was tijdens de persconferentie van Zaterdag ook bui tengewoon voorzichtig in zijn., ant woorden op de vragen betreffende de torpcdcering van den destroyer «Kear ney. VERKLARING VAN TOJO Tokio. 19 Oct. In een eerste ver* klaring aan de pers stelde Tojo, minis ter van buitenlandschc zaken vast d it het nog te vroeg was om iets bekend te maken over de betrekkingen met de Vereenigde Staten en dc andere naties. Hij hoopte nochtans weldra in -ctaat te zijn het Japansche volk zoo dikwijls mogelijk nopens den poliliekcn toe stand van het land te onderrichten.Voor het overige is de politiek die Tojo z.,1 volgen reeds vastgesteld. JAPAN OP DEN TWEESPRONG De eerste minister in een toespraak tot de officieren van het ministère van Oorlog legde er nadruk op dat het volk eendrachtig diende te zijn. Het blad «Yomiuri Sjimboen», deelt mede, dat generaal Tojo zijn onder richtingen in drie punten heeft samen, gevat 1Het geschil met China moet wor den beëindigd, waartoe alle nationale krachten moeten worden vereenigd. 2. Jap&n staat op den tweesprong van vooruit- of achteraitgang. 3. In geval van botsing met vijande lijke krachten, die dc omsingeling van Jar-an hebben aangevangen, moeten maatregelen worden getroffen om de veiligheid en welsU»'nd van Japan tc be* schermen.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1