Hoe 'i Kindje iesus den Hemel vsnSiei Zieke en gewonde krijgsgevangenen komen uit Duitschland terug Een Algemeene Vergadering van Oost-Vlaamsche Folkloristen te Gent Leergangen voor het vormen van Assistent Beroepsadviseurs De ArrienTkaansch- Japansche onderhan delingen in een kritiek stadium SoSeetsjnogorski ingenomen tlieuwa uitvalspogingen bij Leningrad verijdeld DUITSCH LEGERBE RICHT VERBITTERDE GEVECHTEN IN MARfilARIKA ITALIAANSCH LEGER BERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 25 en WOENSDAG 26 NOVEMBER 1941'. XXXXVUi. JAARGANG NUMMER 140 ükgave van de SAL «De Vooruitgang» Kerkatraat 9, Aalit. HaadeUreg. Nr 1247 Postcneckr^faening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kedotraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch riavas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrueseL Ik moet u eerst zeggen dat er in den hemel verschillende kalhegorieën van j engelen zijn Men vindt er inderdaad de Aartsen gelen, de Cherubijnen, de Serafijnen...,' de Machten... de Tronen... de Heer-, schappijen, welke hoogere bedieningen uitoefenen en de naties en volkeren be schermen. Er zijn ook engelen aangesteld als bewakers en beschermers van de men- schen elk heeft er een... men noemt ze de engelen-bewaarders En wanneer deze laatste een verstoo- teling lot bescherming hebben... oh oh dan zijn ze er bij met hart en ziel... geheel en gansch, om hem te ver dedigen... want de engelen zijn in-goed en diep medelijdend. En op zekeren dag had een van die door goede engelen gezien hoe zijn be schermeling uitgeput, hongerig... hor tend en stootend langs de straten slen terde.., terwijl hij tevergeefs bij zooveel hartelooze menschen had aangekl®pt De prins Gods was er bijna van in bezwijming gevallen Welk een hor reur zooveel brutaliteit... zooveel harteloosheid onder de menschen... ter wijl God oneindig Goed is... en allen alles van Hem ontvangen Hij had dit allemaal gezien de bra ve engel... en hij had er genoeg van... hij walgde er van... 't was te veel 1! En neergezeten in een verlaten hoek je van het Paradijs... alléén, moede loos, treurig ondanks den luister van het hemelsch overheerlijk geluk...ween de hij bitter zoodat de zilte tranen als glinsterende diamanten op zijn ont vlamde roode wangjes biggelden En juist kwam het Kindje Jezus ""daar voorbijHet wandelde met Zijn Moeder, Ons Lieve Vrouwken, in de lommerrijke lanen van het prachtige hemelsch Eden... De snikken van den bedroefden en gel troffen onmiddellijk Zijn aandacht, het was er bijna door geërgerd van iemand in den hemel te zien weenen...in het serene vaderland van de eeuwige vreugde Doch bij de eerste vraag dat het Je- zus-Kind stelde... ontlastte de engel heel zijn beladen hart Hij kon zijn dienst niet meer voortzetten in zulke pijnlijke voorwaarden... hij bedreigde zijn ontslag te geven... hij wilde op de wereld niet meer terugkeeren, want tel kens was hij diep ongelukkig wanneer hij er geweest was...! Weihoe... men vertrouwde hem een mensch toe... een sukkel... die zich zelf niet behelpen kon... en hij had schoon zijn best te doen om goede en edele in spiraties te geven aan de rijken en de begoeden... hel baatte allemaal tot niets, de menschen waren allemaal omtrent bruten... egoisten... aan zich zelf den kend... of als ze uit zich zelf traden was het veelal nog uit zelfzucht... voor die hen vleiden en voordeel brachten...ter wijl zijn beschermeling die vroeg «ter liefde Gods» overal werd doorgestuurd. Het Goddelijk Kind luisterde bijna een volle uur met geduld naar de jam merklachten van den engel... en op het laatste vroeg het Wat wilt ge van mij de men schen helaas zijn vrij... ik heb ze zoo geschapen en met een enkel gebaar kan ik hun hart niet veranderen... dat hangt van hen zelf af... ze moeten het willen... of heb ik het niet genoeg gezegd be mint elkaar... een glas water in mijnen naam gegeven blijft niet onbeloond... wat ge den minste der mijnen doet, hebt ge aan mij zelf gedaan... maar ze moeten willen Och, Goddelijk lief Kind, sprak de engel bedeesd... ik zou u iets willen vragen... maar ik durf niet Spreek... ik ben zooals ge weet zachtzinnig en nederig van harte... en dan, de goeden zijn mijn vrienden Ik zou willen... oh het is zoo gemakkelijk voor u Zeg het maar Dat Gij zelf met mij meegaat... één enkele maal... op ronde onder de menschen... doe het Lief Kind... want 't is noodig tegenwoordig Ik zal gaan, zei het eindeloos Goede Kindje., en morgen reeds En inderdaad... 's anderendaags reeds in den vrofegen morgen ruischte zacht de lucht... en ze vlogen ter aarde. Ze zochten de armen op... en wan neer ze een slumperd de hand zagen uit reiken naar een begoede... toen zag de ze laatste een Allerminzaamst stralend Kindje staan... groot was de verbazing, en men moest zich weerhouden om niet alles weg te geven En duizende armen hadden ze dien dag getroost... de engel was weer bilj... beiden vlogen ze terug hemelwaarts De meeste menschen zouden telkens een wonderteeken willen zien om te be grijpen dat nood dwingt... en dat het een heilige plicht is armen te helpen Wie bezit geloof genoeg om zich oojc zonder teeken... als geloovige te gedra gen... en te geven om God DENDERZOON. EEN SANITAIRE TRAIN VAN HET ROODE KRUIS INGELEGD De Duitsche overheden hebben aan het Roode Kruis van Belgie toelating gegeven opnieuw een sanitairen trein in te richten die een groot aantal krijgsgevangenen zware zieken en gewonden uit Duitschland moet terugbrengen. Deze sanitaire trein, geheel door het Roode Kruis ingericht, kan op Woens dag 26 dezer, tusschen 14 en 17 uur door het publiek in het Zuidstation worden bezichtigd. Het bezoek is natuurlijk kosteloos, een persoonkaart volstaat. De (i Bond der Oost Vlaamsche Folkloristen heeft Zondagmorgen te Gent zijn ja.*!ijksche algemeene ver gadering gehouden. Na een inleidend woord van den h. Fern. Van Es, die de plannen voor de toekomst opsomde, kwam prof. Paul De Keyser aan het woord over den in 1880 overleden Gentenaar Jules Huyt- tens, die een Fransche opvoeding had genoten, maar Vlaamsch voelde. In zijn thans vergeten studie over de zeden, gewoonten en superstitiën van onze voorvaderen (1861) gaf Huyt- tens een overzicht over het volkskarak ter en de gebruiken van zijn tijdgenoo- ten. Hij handelde over woningbouw, kleederdracht, huwelijk- en begrafe- nisgebruiken, dischplechtigheden en messengevechten. bedevaarten, sagen, volkstaal, enz. Van deze folkloristische gewoonten haalde spreker enkele en verrassende staaltjes aan, over heksen, reuzen en kabouters, den Polderschen boer, onder meer den boomenkultus, den Meiboom, ex voto's, het bloed dat trekt het scharminkelen, het ge loof aan duivel en weerwolven, enz. enz die de vergadering ten zeerste boeiden en Huyttens stempelen als een der ver dienstelijkste Vlaamsche folkloristen. De h. Verlodt, sekrelaris droeg het jaarverslag voor, dat evenals de be grooting goedgekeurd werd. De uittredende beheerders de hh. De Keyser, De Raedt, G. j- fois en Vermeulen werden herkozen. Ter vervanging van den h. Adolf Woedstadt, overleden, werd de h. Fer- nand Van Es aangeduid. Tenslotte handelde de h. Tref'üs. over «Zinnebeeldige Motieven in de Boerderij een onderwerp waarin hij zeer beslagen is en dat met lichtbeelden opgeluisterd werd. Tal van motieven werden toegelicht. Evenals prof. De Keyser mocht de h. Trefois zich in eer levendigen bijval verheugen. Door het «Centrum voor Beroeps- oriënteering en Beroepsopvoeding worden in de verschillende provinciën van het land, leergangen ingericht voor het vormen van assistent-beroepsadvi seurs. De kursisten die bij het beëindi gen der lessen met vrucht hun getuig schrift als assisten' behalen zullen in de mogelijkheid gesteld worden zich dus danig te bekwamen dat ze zich, wan neer er door den bevoegden staatsdienst een «middenjury» voor het bekomen van een diploma voor «beroepsadvi seur» zal samengesteld worden, kun nen aanbieden. Tot het bijwonen der kursussen kunnen toegelaten worden a) leer krachten; b} afgevaardigden uit de nij verheid en arbeidsorganisaties, jeugd verenigingen, sociale werken, enz.; c) belangstellenden die ten minste 20 jaar oud zijn en hooger middelbaar onderwijs met vrucht beëindigd heb ben. De lessen zijn kosteloos. Inschrij vingsgeld dient niet betaald. De sylla bussen der leergangen worden kosteloos verstrekt. De lessen zullen een aanvang nemen te Gent, te Brusse', te Antwerpen en te Aalst, rond 15 Januari 1942. Ze zul len gegeven worden op uren, dat in dienst zijnde en de provincie bewonen de personen ze kunnen bijwonen. Aanvragen tot inschrijving te sturen aan het Hoofdsekr:tariaat van het Cen trum voor beroepsoriënteering, Kapu- cienenstraat 3, Gert. New York, 23 Nov. De minister van Buiteniandsche Zaken, Huil, ont ving den bijzonderen Japanschen af gevaardigde, Koeroesoe en ambassa deur Npmocra, nadat hij 's morgens be sprekingen had gevoerd met de Am bassadeurs en de gezanten der landen, die belang hebben bij de kwestie van den Stillen Oceaan. Het feit dat de Japanners Hull in zijn partikuliere woning hebben bezocht, geeft aan de New Yorksche Zondag pers aanleiding hieruit te besluiten dat men alle hoop om tot een vergelijk te komen nog niet dient te laten varen. De korrespondent van de New York Times te Washington schrijft, dat er voor de eerste maal aanwijzingen zijn, die zekere verwachtingen wettigen. Ook al is de atmosfeer beter geworden, erkent men toch dat de onderhandelin gen zich in een kritiek stadium bevin den en dat zij te delikaat zijn om door de partners in het openbaar te worden besproken. Waarschijnlijk hebben de Japan ners de resultaten der onderhandelingen onmiddellijk naar Japan gekabeld, zoodat men de hoop kan uitspreken, dat de besprekingen aanstaande weck worden voortgezet. Huil ging op gecnerlei diskussies, die voor China nadeclig zouden kunnen zijn, in, Hij is echter bereid alle voor stellen in overweging te nemen, terwijl hij tegelijkertijd China, Engeland en de andere hierbij belanghebbende regee- ringen op de hoogte zal houden. Volgens den korrespondent van de Herald Tribune te Washington, is het feit, dat er geen Sovjet vertegen woordigers aan de onderhandelingen van gisteren dcelramen. aandui ding, dal de di- - - i.end liep over problemen, die betrekking hadden op Oost Azie. Tegelijk werd uit betrouwbare bron gemeld, d,a! Huil aan de Japanners de rr' -i- voor een regeling der Stille-Oceaanproblemen heeft voor- gelegd. De demonstratie van vriend- j schap en eensgezindheid tusschen de jvijf Stille Oceaanmachten heeft er waar- -chiinlijk toe bijgedragen de Japanners duidelijk te maken, dat zij tegenover een gesloten demokratisch front staan, Uit het Hoofdkwartier van den Fuehrer, 24 November. Het Opper bevel der Weermacht maakt bekend: In den centralen sektor van het Oostelijk front maakte onze aanval op nieuw vorderingen. Na verbitterde gevechten werd de stad Solnetsjno- gorski, 50 km. ten Noordwesten van Moskou, door pantsertroepen bezet. Luchtaanvallen waren met goed resultaat gericht tegen spoorweginrich- tingen in het gebied rondom Moskou. Verscheidene spoorweglinies wer den door bomtreffers onderbroken. Bij Leningrad werden nieuwe uitvalspogingen van den vijand onder zware Sovjetverliezen verijdeld. Acht vijandelijke pantserwagens, waaronder 7 van het zwaarste kaliber, werden hierbij vernield. Zware ar tillerie van het leger nam opnieuw belangrijke oorlogsobjektieven te Lenin grad onder vuur. Aan de Engelsche Zuidwestkust werden tijdens den afgeloopen nacht verscheidene havens gebombardeerd. Bij aanvalspogingen van formaties Britsche jachttoestellen aan de Kanaalkust werden 7 vijandelijke machines neergeschoten. In Noord Afrika werd de door de Duitsch-Italiaansche leger- en luchl- formaties, in trouwe wapenbroederschap, gevoerde tegenaanval ook gis teren met succes voortgezet. Talrijke andere pantserwagens werden vernie tigd. Het aantal krijgsgevangenen en de buit zijn opnieuw toegenomen. De slag ten Zuiden van Tobroek evenals de aanvallen van sterke Britsche strijdkrachten tegen het front Solloem-Bardia zijn nog aan den gang. Rome.- 24 Nov. Het hoofdkwartier van het leger deelt rnede Ook gisteren, den vijfden dag van den grooten strijd in Marmarika. ging de strijd tusschen de Duitsch-Italiaansche en Britsche troepen van 's morgens tot 's avonds zonder onderbreking voort. Verbitterde gevech ten te land en in de lucht vinden in den woestijnvierhoek Tobroek, Bir el- Gobi, Sidi Omer en Solloem plaats. Andere uitvalspogingen uit Tobroek, die den vijand met den inzet van een groot aantal pantserwagens onder nam- werden door onze infanterie en artillerie in enge samenwerking met Duitsche eenheden met succes bestreden. Niet minder dan 50 pantserwagens en andere gepantserde voertuigen werden in dezen sektor, waarin de vijand zware verliezen aan menschen- levens leed, buiten gevecht gesteld. Ten Zuiden en ten Zuidoostëh van Tobroek versloegen Italiaanschc divisies samen met Duitsche pantsereen heden en in samenwerking met luchtstrijdkrachten der as aanzienlijke vij andelijke pantserformaties, waarbij vele tanks cn vrachtwagens vernie tigd of zwaar beschadigd werden. Er werden bovendien gevangenen gemaakt, terwijl de vijand zware verliezen werden toegebracht. Ten Westen van Solloem leden de Britsche strijdkrachten bij de op 22 en 23 November tegen Duitsche pantserformaties gevoerde gevechten, aanzienlijke verliezen. Eenige der Britsche eenheden werden sterk getrof fen of volslagen vernietigd, zooals dit bij de 4de pantserbrigade het geval was, waarvan de kommandant, generaal Sperling, werd gevangen ge nomen. Aan het front van Solloem, waar de Savona-divisie van in den namiddag van 22 November zonder onderbreking in strijd gewikkeld was met vijandelijke troepen, die door hevig artillerievuur en door pantserformaties alsmede door de luchtvloot werden ondersteund, volg den aanval en tegenaanval ononderbroken elkander op. Talrijke gepantserde voertuigen van den vijand werden reeds ver nield of onbruikbaar gemaakt en den aanvaller werden door onze troe pen. die hardnekkigen weerstand boden, vele verliezen toegebracht.Het luchtdoelgeschut van de divisie schoot twee vijandelijke toestellen bran dend neer. Gedurende talrijke luchtgevechten werden, naar totnogtoe kon worden vastgesteld, tien vijandelijke vliegtuigen door Duitsche ja gers neergeschoten. Onze jagers schoten 14 vijandelijke machines bran dend neer en namen vele andere met goed gevolg onder machinegeweer vuur. De gemotoriseerde Britsche kolonne die in de woestijn van Cyrenaika was vooruitgerukt, viel een onzer vooruitgeschoven kleine posten ten Zuiden van de oase van Giala aan. Na een hardnekkige verdediging werd de bezetting van dezen post door den vijand overweldigd. Den vij and werden hierbij evenwel verliezen toegebracht. In Oost Afrika, in den §evechtssektor van Gondar, hadden plaatselijke gevechten onzer vooruitgeschoven afdeelingen plaats, terwijl ook dc artil lerie te Gondar met succes aan de gevechten deelnam. Onze jagers be stookten vijandelijke tentenkampen ten Zuiden van Azozo, met nr**chi- negeweervuur. Ten Westen van Marsa Matroek werd een door vier tor pedojagers beschermd vijandelijk stoomschip door onze torpcdovlicg- tuigen met twee projektielen getroffen. Onze torpedotoestellen schoten verder een vijandelijk toestel neer en keerden, alhoewel zwaar bescha digd. naar hun steunpunten terug. Het stoomschip bleef, met slagzij liggen. Ten Westen van Tobroek werd een bewapend Engelsch motorzeilschip binnengebracht en de bemanning gevangen genomen. AANVALLEN EN TEGENAANVALLEN Uit de legerberichten der jongste twee dagen blrjkt, dat de strijd in Noord Afrika in volle heftigheid woedt. Reeds meldden de officieele me- dedeelingen van Zondag, dat Duitsche en Italiaansche divisies 260 Brit sche tanks en 200 gepantserde voertuigen hadden vernietigd. Deze cijfers laten toe zich een oordeel te vormen over het belang der operaties, waarbij van weerskanten sterke eenheden zijn ingezet. Zoowel ten Zuiden van Tobroek. van waar uit vergeefsche uitvalspo gingen werden gedaan, als aan het front Solloem-Bardia, zijn geweldige gevechten aan den gang, waarbij dc Engqlschen, die het offensief heb ben ontketend, volgens de legerberichten, zware verliezen leden. Het zal waarschijnlijk, nog enkele dagen duren, yoor de toestand zich definitief aftcekeat.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1