K HET KASTEEL PER VERPOE^ENIS Zj- Gemengd Nieuws Woensdag 26 november. De inlevering van non-ferro metalen De verkoop van Gasgeneratoren Slapen als een Kind Aangifte van Bouwwerken H. JOANNES BERCHMANS (Custo- divit). Gloria. Ged. Ie H. Silvester 2. H. Petrus van Alexandrie. DONDERDAG 27 NOVEMBER. MIS VAN 25e ZONDAG NA PINK STEREN (Dixit). Geb. 2e A cunctis» 3e naar keuze. Requiem en votiefmis toegelaten. t Mechelen, Luik H. Albertus. Brugge, Doornik H. Acharius. ZALIGVERKLARING VAN EEN JNDIAANSCH MEISJE. Stefani meldt uit Vatikaanstad De H. Con gregatie der Riten heeft de zaak der Za ligverklaring besproken van het jeugdi ge Indiaansche meisje Catherina Teke- kuitha, van den stam der lrakeezen.De Eerbiedw. Catherina Tekekuitha leefde in de tweede helft der zeventiende eeuw In de eerstvolgende algem. zitting der Congregatie zal. in tegenwoordigheid van Z. H. dc Paus het decreet worden uitgevaardigd betreffende de heldhaftig heid in de deugd dezer Indiaansche maagd. Hiermede zal het eerste deei der procedure voor de zaligverklaring zijn beëindigd, waarna het proces zich bezig zal houden met het onderzoek der mirakelen. KUNSTWERKEN GAAN EEN HOOGEN PRIJS. Op een veiling van oude teekeningen en ontwerpen te Parijs, bereikte een album van den schilder Saint Aubin (1724-1780) de fabelachtige som van 860.000 frank. Wat dus, verhoogd met de veilingskos- ten, meer dan één millioen bedraagt. Hel betreft een van de twee overge bleven volledige albums die 108 bla den bevatten en den titel dragen «De Triomf van de Liefde boven alle andere Goden Het andere overgebleven exemplaar staat bekend onder den naam Stockholm Album». Op de veiling kwamen ook teekenin gen van Watteau en Fragonard, alsme de een ets van Rembrandt onder den hamer. Deze laatste werd toegewezen voor 200.000 fr. DE LAATSTE LOTGEVALLEN VAN ROBERT EN BERTRAND Een nieuwe druk van het luimig boek over de lustige vagebonden. Door hon derden met ongeduld verwacht. Echte, kerngezonde volkslectuur. Eén scha terlach van het begin tot het einde. Overvloedig geillustreerd en onder kleuromslag, 480 dicht bedrukte blad zijden tekst. Prijs slechts I 5 frank. Te verkrijgen in den Boekhandel van J. VAN NUFFEL-DE GENDT, recht over St Martinuskerk. EEN MAANVISCH IN DE OOST ZEE GEVANGEN. Lubeck, 21 Nov. Op het strand bij Heiligenha- fen kon men zich meester maken van een maanvisch, welke men anders al leen in de Middeliandsche Zee en in den Atlantischen Oceaan aantreft. Voor zoover bekend is deze maanvisch het tweede exemplaar van zijn soort, die in de Baltische zee gevangen werd. Maanvisschen zijn d iepzee visschen, welke zich vermoedelijk voeden met Algen. Zij komen soms aan de opper vlakte en dan in drijvenden toestand, blijkbaar slapend of uitgeput. WIE MOET ZICH VAN DE VER PLICHTING KWIJTEN Betreffende de inlevering van non- ferro-metalen, laten wij hier een nieuwe lijst volgen van vragen die gesteld werden en waarop het agentschap Bel- gapress tevens de antwoorden verstrekt. I 4 Zijn de geleisterden wier wo ning en inboedel door oorlogsfeiten vtotaal werden vernield, tot inlevering verplicht De geteisterden wier bezittingen door oorlogsfeiten «totaal« verloren zijn gegaan, worden «volledig vrijge steld van de inleveringsverplichting wat betreft de hoeveelheid non-ferro- metaal, die zij volgens het kadastraal inkomen verschuldigd zijn. Deze die nog andere eigendommen bezitten kunnen een vermindering be komen, in verhouding met de belas tingwaarde Van het goed dat verloren is gegaan. De hoeveelheid, die zij moe ten inleveren krachtens belasting op an dere inkomsten, blijven evenwel ver schuldigd, tenware zij kunnen bewijzen dat ook hun andere inkomsten samen met hun goed, door dezelfde oorlogs feiten zijn te loor gegaan. De bedrijven, groote zoowel als klei ne, die door oorlogsfeiten gansch «ver woest» werden, zoodat zij in de mate- rieele onmogelijkheid zijn nog te wer ken, worden volledig van de inleve ringsverplichting vrijgesteld, wat be treft de hoeveelheid die moet ingeleverd worden voor de arbeiders en bedienden die in het geteisterde bedrijf werkzaam waren. 15.In geval er absoluut geen non ferro metaal voorhanden is om aan de leveringsverplichting te voldoen, mag men dan ander metaal leveren Neen, aangezien de verordening wel duidelijk doelt op bepaalde non-ferro- metalen, onder andere koper, tin, nik kel, lood en hun legeeringen. 16. Is een grijsaard, die geen an der inkomen heeft dan zijn ouder domspensioen, aan de leveringsver plichting onderworpen Moeten personen, die ontslagen wer den van belasting bijvoorbeeld tien jarige ontslaging van grondbelasting, inleveren De verordening zegt «Alle perso nen, die in 1939 iff in 1940 belastingen op het inkomen moesten opbrengen.» Wanneer dus geen belasting werd betaald, moet er ook geen non-ferro- mctaal ingeleverd worden. 17. Moeten personen, die een meid houden, uit dien hoofde 100 pun ten meer inleveren Neen, dc verordening spreekt enkel van bezoldigd personeel dat in een be drijf werkzaam is dit is niet het geval met een meid en er moeten dus geen 100 punten ingeleverd worden. 18. Moeten de vereenigingen zonder winstgevend doel leveren Zoo ja. hoe dienen deze gerang schikt vermits het rechtspersonen zijn zonder bedrijf, en art. 1 lid. 2 van de verordening spreekt van rechtsperso nen. die een bedrijf uitoefenen Art. 1 lid 2 van dc verordening zegt: Natuurlijke en rechtspersonen, die een bedrijf uitoefenen, zijn gehouden voor hun bedrijf een bepaalde hoeveelheid non-ferro-metalen in te leveren.» Dc vereenigingen, dit wil zeggen die dus welke een bedrijvigheid uitoefenen Oost-Vlaamsche Dramatische Geschiedenis door SILVAIN VAN DER GUCHT. NIEUWE DRUK. VERBODEN NADRUK. 4de Vervolg. Waarlijk, veel kinderen krijgen na het eten van te veel fruit hevige buikpijn er is niets gemakkelijker, na dat hel kind kersen heeft gegeten, hem iets in te ge ven, waar hij van sterft, bijvoorbeeld een weinig kopergroen men zal den ken dat hij aan de koliek bezweken is. Hoe is het mogelijk dat ik daar niet vroeger kan gedacht heb En. met een helschen lach van vol doening op de lippen, richtte hij zich op, opende een schuif zijner boekerij, en nam er een klein fleschje uit, gevuld met een groenachtig vocht, borg dit behoedzaam in den binnenzak zijner jas. waarna hij vertrok. De inwoners van het kasteel avond maalden gewoonlijk zeer vroeg het kon iets meer dan zeven uur wezen, toen men zich aan tafel zette. De heer Van Hcverboom had de gewoonte den wijn te schenken, maar toen de spijzen reeds gebruikt waren. had dc kleine Frans zijn romer nog niet gansch gele digd. Flora maakte die opmerking en zegde Fransken, drink uw romertje uit, dan kunnen wij afdekken. Neen. moeder, antwoordde het kind, ik heb geen dorst. Drink dan voor den dorst, die komt,sprak Flora lachend, en zij bracht hem het glas aan den mond. Neen, neen, ik wil niet drinken riep de kleine, even of hij een voorge voel had van hetgene de drank bevatte. Ha, .Franske is koppig, hernam Flora, dan zal moeder het zelf uitdrin ken. om hem te lecren. En zij bracht den fomer aan haar mond. Al had Hendrik den dood van zijn neef gezworen, hij beminde echter des zelfs moeder. Hij verbleekte geweldig, sprong recht en, haar den romer uit de hand rukkende goot hij hem door het venster uit. Foei, zegde hij, zoudt gij een glas ledigen, dat dc kleine heeft bemorst En hij zette zich gansch ontsteld, weer neder op zijn stoel. Flora Van Lelienveld was misschien nog meer aangedaan dan Hendrik, wiens zonderlinge handelwijze zij niet kon begrijpen, zij bezag hem verwon derd, maar zoo even. alsof een schrik kelijk vermoeden zich eensklaps van haar meester maakte, verbleekte zij op' hare beurt en liet het hoofd op hare borst zinken. Inmiddels was de schelm in schijn zeer bedaard, hij begon na eenige slon- J den, te praten en te lachen, alsof c-r HUL UI waarbij zij bezoldigd personeel te werk stellen, moeten voor werkman en bediende, die bij hen werkt, 100 pun ten leveren. 19. Kan een belastingplichtige in meer dan een klasse vallen Een belastingplichtige kan terzelf- dertijd in klasse I en klasse III vallen in het geval dat hij èn over een kadastraal inkomen beschikt (klasse I) èn over een inkomen dat niet onderworpen is aan aanvullende personeele belasting (klasse III). De te leveren punten volgens beide inkomsten moeten dus samengesteld worden. 20. Zijn de personen welke geen belastingen moeten betalen, inleve- ringsplichtig Luidens alinea 1van paragraaf 1 der verordening van 20 Oktober 1941 betreffende de levering van non-ferro- metalen zijn inleveringsplichtig «Na tuurlijke personen, die in de jaren 1939 of 1940 belasting op het inkomen moesten opbrengen zijn gehouden een onder par. 4 lid (2) bepaalde hoeveel heid non-ferro-metaal in te leveren.» Dus zijn de personen, welke geen be lasting moesten betalen, ook niet inle veringsplichtig. 21Zijn de ondersteunden der kommissies van openbaren onderstand inleveringsplichtig In beginsel zijn zij niet inleverings plichtig. Moesten zij echter eigenaar zijn van vaste goederen, dan moeten zij uit dien hoofde een aantal punten inle- veren, welke overeenstemt met het ka dastrale inkomen dezer onroerende goederen. 22. Moet het inkomen van ouders en minderjarige kinderen, die werken, eamengeteld worden om de verplichting tot inlevering te bepalen Neen, deze verschillende inkomens mogen niet samengeteld worden, en elk lid van het huisgezin zal afzonderlijk aangeslagen worden. 23. Welke zijn de verplichtingen van een meerderjarige ongehuwde, welke met zijn ouders samenwoont en welke eigenaar is van vaste goederen Van het oogenblik af dat men belas- tingsplichtige is, is men ook leverings- plichtige. Deze persoon zal dus onder toepas sing vallen van klasse 3 wat betreft zijn inkomsten op onroerende goede ren moest hij echter aanvullende per soneele belasting betaald hebben voor hèt jaar 1939, dan valt hij onder toe passing van klasse II. Het kommissar.^i vrjpr. Prijzen en Loonen deelt mede Voor het oogenblik heeft het kom- missariaat voor Prijzen en Loonen een regeling in studie betreffende verkoop prijzen van gasgerferatoren, bestemd voor de uitrusting van auto-voertuigen, van nu af aan, al bestaat er geen enkele speciale reglementeering, zijn de fa brikanten van gasgeneratoren toch ge houden aan art. 1 van de besluitwet van 27 Oktober 1939, die verbiedt te verkoopen of te koop te bieden tegen een prijs hooger dan de normale. De bouwers en wederverkoopers van gasgeneratoren, die aan de huidige om standigheden gebruik zouden maken om buitensporige winsten te verwezen lijken zouden zich onvermijdelijk blootstellen aan de voorziene sanklies. niets voorgevallen was, maar zulks had een verkeerd uitwerksel op het gemoed der edele vrouw, daar Hendrik niet gewoon was zoo gespraakzaam te zijn, en zij vermoedde dat hij zich geweld aandeed om door zijn praat zijn zon derlinge handelwijze te doen vergeten. Echter trachtte ook zij haar vermoeden te verduiken, zich geweld aandoende om er onverschillig uit te zien en den kout met schijnbare onverschilligheid te aanhooren. Na een kleine wandeling in den tuin begaf Flora zich te rust. Mijnheer Van Heverboom ging gewoonlijk veel later te bed, daar hij zich dikwijls tot diep in den nacht met zijn boeken bezig hield, en alsdan betrok hij, om zijn vrouw niet te wekken, eene kamer, die aan de hare paalde, en waar steeds een bed was opgemaakt. In haar slaapkamer gekomen, ont kleedde Flora haar zoontje, dat reeds overvallen was door den vaak, deed hem zijn avondgebeden opzeggen, ge lijk hij dagelijks gewoon was te doen, en legde hem in een klein beddeken, dat dicht bij het hare stond. Het sloeg tien uur. Een lamp, die op de tafel brandde, verlichtte gedeeltelijk de kamer het overige lag in een halve duisternis. Door de twee vensters zag men de donkere lucht en de toppen der boo- men, twijfelachtig verlicht door de af gaande maan. De oogen der vrouw dwaalden droo mend naar buiten, om zich eindelijk op het beddeken te vestigen, waarin haar kind lag te slapen. Na eenige oogenblikken nam zij dc lamp op, die zij op zulke wijze op haar nachttafel plaatste, dat deze het wezen van haar zoontje verlichtte. Het kind sliep gerust, evenals een ge zond kind van zijn leeftijd, zoodat Flo- GIJ zult goed slapen, gij zult volkomen goed rusten en's morgens verkwikt en l'verfrischt" ontwaken, zoo gij iederen avond een kopje Thé Bonne-Nuit neemt. Deze heer lijke thee kalmeert de zenuwen, vergemakkelijkt de spijsverte ring, bedaart het hart en ver schaft een zwaren en natuurlijken slaap. Geen c-nkel ygi\loovend middel. Enkel heilzafiie planten. Alle apotheken 14 fr. per doos. In het Staatsblad van 23 November is het volgend besluit verschenen De eigenaars van werken waarvan de uitvoering reeds op 30 Oktober 1941 werd aangevangen zijn er toe ge houden binnen vijftien dagen van den datum van verschijnen van onderhavig besluit bij aangeteekend schrijven hiervan aangifte te doen bij den Pro vincialen Kommissaris voor den we deropbouw in wiens provincie bedoelde werken worden uitgevoerd. Deze aangifte geschiedt volgens mo del van bijlagen verschenen in het Staatsblad. Alle werken, waarvan binnen hoo gervermelden termijn geen aangifte werd gedaan worden geacht niet te zijn aangevangen in den zin van artikel 3. alinea 2, van hoogervermeld besluit dd. 15 Oktober 1941. De aanvragen tot voorafgaande machtiging waarvan spraak in artikel 1 van het besluit dd. 15 Oktober 1941 worden gericht tot den Provincialen Kommissaris voor den wederopbouw in wiens provincie de werken worden uitgevoerd. Buiten de normaal bevoegde leden van Rijkswacht en politie worden de daartoe aangewezen ambtenaren van de centrale en provinciale diensten van het Kommissariaat-Generaal voor 's lands wederopbouw belast met het opsporen en vaststellen der overtredin gen van hoogervermeld besluit dd. 1 5 Oktober 1941. ra zich van lieverlede gerust begon te stellen over hetgeen zij vaag had ver moed. Het scheen alsof zij op het gelaat van Franske zijn toekomst poogde te lezen. Flora deed even als alle moeders in dergelijk geval, zij drukte op de kaken van haar zoontje een harlelijken kus, als om hem met een geheimzinnige kracht te wapenen of hem te overtuigen dat ten minste de moederlijke liefde hem nooit zou ontbreken. Arm kind, zegde zij stil, dat God u beware in al de gruwelijke tempeesten der wereld. Ziende dat de kleine gerust bleef slapen, begaf zij zich ook. te bed. Eerst kon zij niet slapen de onrust woelde in haar hart en een moeder is vlug angstig. Daar zijn in de stilte van den nacht oogenblikken, waarin alles een dubbele waarde en beteekenis krijgt. Hel min ste gerucht wordt hoorbaar, het ge kraak van een meubel doet schrikken. Niettegenstaande al die nachtelijke in- beeldingen Flora deden sidderen, nam de natuur eindelijk dc overhand, en de bezorgde moeder viel in slaap. De dageraad begon des anderen daags nauwelijks de torenspitsen van het kasteel te vergulden, en het licht van de lamp, die in de kamer brandde, te verdooven, toen Flora schielijk ont waakte door het smartelijke gesteun van haar kind. Vlug sprong zij op en boog zich over zijn beddeken heen. Lieve Frans, zegde zij, wat over komt u Zijt ge ziek Ja ziek, geheel ziek, antwoordde hei kind. Ach, mijn buik En de kleine begon luidruchtig te weenen. Frans heeft wederom te veel ker sen gegeten, niet waar Ja, moeder vader had het mij D DODELIJK WERKONGELUK TE GENT 's Voormiddags omstreeks 10 uur, deed er zich in de Gasfabriek aan de Farmanstraat, een jammerlijk ongeval voor, dat de dood van het slachtoffer voor gevolg had. De 44-jarige monteerder Alfons Ro- giest, wonende Mcule=tedesteenweg.602 was volop aan den arbeid toen plots een kolom omsloeg en hem op het hoofd trof. De ongelukkige wiens her senpan letterlijk verbrijzeld was, werd op slag gedood. Dr De Bo, van St Amandsberg.kwam het overlijden vaststellen, waarna het stoffelijk overschot, door de zorgen der politie per ambulanlierijtuig naar het stedelijk doodenhuisje der Bijloke werd overgebracht. Een onderzoek werd ingesteld. DAK INGESTORT TE PATURAGES Te Paturages is het dak ingestort van de zaal van de fanfarevereeniging i Ste Barbe». Dit gebouw wordt gewoonlijk «Salon Pierre-Antoine» genoemd. Het dagteckent uit 1866 en is gelegen in den omtrek van dc kerk, wijk «Cul du Qu'vau». De instorting veroorzaakte een geweldig gedruisch en wérd ver oorzaakt door het begeven van een muur onder het gewicht van het dak. Er vallen gelukkig geen slachtoffers te betreuren. Maar de zoldering van de zaal, die 450 vierkante meter groot is, werd mede naar beneden gerukt cn cme stoelen werden vernield of bescha digd. Ook in een belendend gebouw werd schade aangericht. AANRANDING TE ZINGEM Frederik Hoste, een 18-jarige stu dent,wonende steenweg op Nederzwalm te Zingem (O.-Vl.) is het slachtoffer van een laffe aanranding geworden. Toen de jonge man zich 's morgens even na 7 uur, als naar gewoonte naar het station begaf, teneinde naar het kol lege te Oudenaarde te rijden, werd hij onderweg plots aangevallen door een paar onbekenden. Een zeer erg bijtend poeder werd den jongeling in de oogen geworpen, zoodat hij niet het minste meer zag, waarna de laffe aanranders hem begonnen te slaan en te stampen waar ze hem maar treffen konden,7.00- dat hij allerlei kneuzingen over hel gan- sche lichaam bekwam en bovendien tamelijk ernstig gewond werd aan de borst en aan het hoofd. Toen de aanranders eindelijk op de vlucht sloegen, slaagde hun slachtoffer er in op den tast, de woning van een dokter te vinden, die hem onmiddellijk geneeskundige hulp verleende, waarna Hoste huiswaarts werd gebracht. Het poeder dat hem in de oogen werd geslingerd, moet veel erger zijn dan peper, want naar we vernemen ziet de jongen nóg steeds niet. Men denkt hier met een lage wraak neming te doen te hebben, vermits men Hoste niets heeft afgenomen. VERDUISTERING Woensdag 26 Nov. v. 17,44 tot 9,1 5 u Donderdag 27 Nov.v. 17,44 tot 9,1 6 a HET MENGELWERK Robert cn Bertrand op de 4e bladzijde. verboden... maar... ik heb toch gege ten... Frans gaat sterven. En de kleine verdubbelde zijn ge ien. Neen, zegde Flora, ik heb mijn gemaal onrechtvaardig verdacht. Hij heeft het kind verboden fruit te eten en had hij kwade bedoelingen gehad, dan had hij dat niet gedaan. Zoo waren haar gedachten, toen schielijk dc deur werd geopend en mijnheer Van Heverboom de kamer intrad. Wat schort hier, lieve Flora egde hij, waarom weent de kleine zoo ;eweldig Hij is aangetast door geweldige buikpijn, antwoordde Flora. 't Vervolgt.

De Volksstem | 1941 | | pagina 2