NA DE PLECHTIGHEID TE BERLIJN KEN TT ZZiJEPtT-JIT l Treffend geval van Eerlijkheid te Brugge Naar een mislukking der Japansch- Amerikaansche Besprekingen Roode-Kruistrein uit Brussel vertrokken DU ITSCH LEGER BERICHT ITALIAANSCH LEGER BERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK pcssa HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK i 1,15 FR* ■sttMBMHEgazwwMaaBMnyfrtfggagiii mia—giniiwiiia— ZATERDAG 29, ZONDAG 30 enMAANDAG 1 DECEMBER 1941. XXXXVllIe JAARGANG NUMMER 142 Ükgave van do S.M. «Do Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nr 1247 Postcheckrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buxteu het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Max laan, BrusseL Het waren twee dames uit de hoogej wereld... fijn,., chique... élégant, hetj crème van de aristocratie En bij hun voornaamheid voegden I ze ook de vroomheid Ze bedoelden het goed fijnheid van zeden is een j zielevrucht want...schoone ziel... schoon lichaam en dan, niets bevoordeeligt j zoo doelmatig de zieleschoonheid als de innige vroomheid Daarom luisterden ze gaarne naar voordrachten en preeken Als het iemand was van naam... geen gewone redenaar... dan waren ze er als de kip pen bij om aanwezig te zijn. Dit was de reden waarom ze eiken dag met belangstelling alle afhelp ia- zen welke op de muren der stad hingen, en wanneer er een voordracht werd aangekondigd door iemand van wien ze reeds met lof hoorden spreken...dan gingen ze... en gaarne En zoo volgden ze de voordrachten! Ze volgden ze zoodanig dat ze al dien tijd hun eigen kerk... hun eigen pries ters verlieten om te gaan naar de ka thedraal. Soms was het zoo geweldig dat ze niet eens het einde van de spreekbeurt konden afwachten, om hun indrukken aan elkaar mede te deelen. Zoo bijvoorbeeld na deze oratorische forsche uitlating van den gewijden re denaar Groote kreten van treurnis en van wanhoop hebben de eeuwen doortrild... ze hebben de ontgooche ling van het leven onthuld en de supre me ironie en desolatie der dingen... zochten hunne oogen elkaar met een waterachtigen blik die alles zegde Echt subliem is het Monnic Nooit zouden we zoo ontroerd geweest zijn met een gewoon predi kant..., hebt ge die oratorische geste goed onthouden... teeken hem op... op uw notaboekje Zeker goed c&thóudett*..: «Groo te kreten van treurnis.'..))' Zoo is het... en... «hebben de eeuwen doortrild...» prachtig 1 Perfect Een andere maal, de predikant wei nig bekommerd om de wereld van zijn klooster naar de kathedraal... en van de kathedraal naar zijn klooster..., de predikant zeg ik, had het over de geestelijke liefdadigheid 't is te zeggen over het goed dat een ziel aan een andere ziel kan doen, met haar te helpen om zich zelf volkomen te kun nen... en zekere gebreken te ontdekken, zoodanig gewoonte geworden dat ze bijna deel uitmaken van het karakter, wanneer ze er alleen de banale ballast van zijn, echter stilaan versteend door onwetendheid en afkeer En dien avond zei de redenaar, hij was toen kolossaal innemend Een glas water in mijnen naam gegeven zal niet zonder belooning blijven... maar wat is een glas water vergeleken bij de kennis van u zelf, u bezorgd door een hooger ziel die u op uw beurt verheffen wil en verlossen uit het banale...» Hewel wat denkt ge er van dezen avond Maar eenvoudig alleen dit dat het zoo bedroevend is vast te stellen dat men zoo moeilijk zich zelf leert kennen! Ze moesten het wel gelooven... de ouden reeds schreven op hun boeken nosce tipsum... ken u zelf en dat met gouden letters Oh, dat is maar een manier van spreken... maar 't is waar, men kent zich zelf zoo moeilijk... het gaat niet want men is verblindt door eigenliefde., men wil zijn gebreken niet zien... ten zij u iemand helpt En van af dien avond waren de twee dames t'akkoord om elkaar dien gees telijken liefdedienst te bewijzen... on derling bij elkander hun gebreken in het licht te stellen. Drie dagen nadien lagen ze reeds in meeningsverschil... een misverstand zegden ze... een ruzie daarna... en ten slotte brak de vriendschap voor goed! Gelukkig voor haar... ze landden al lebei op een verschillenden dag bij den redenaar aan om hun wee uit te schrei en..." en zijn wVord wist aft es te beda ren en weer goed te maken Ze hadden vergeten dat diepe nede righeid de basis moet zijn om zich zelf te kennen Hoevelen die bouwen op het zand het echte fondament ontbreekt om iets en iemand te zijn voor God en voor de menschen heel klein... bescheiden., met een zeer kleine gedachte over eigen waarde God alleen is groot I 0 DENDERZOON. GROEIEND PESSIMISME TE WASHINGTON EN TE TOKIO Washington, 28 Nov. President Roosevelt en de Japansche bijzondere gezant Koeroesoe, deze laatste verge zeld door admiraal Nomoera, hebben Donderdagavond een onderhoud ge had, dat drie kwartier heeft geduurd. Door de Amerikaansche kringen werd geen enkele verklaring afgelegd. De Japanschediplomaten hebben enkel ver klaard, dat het onderhoud zeer hartelijk was geweest en zij hebben geweigerd mede te deelen of de onderhandelingen zullen worden voortgezet. De h, Koeroesoe heeft nochtans ver klaard, dat hij niet naar Tokio terug geroepen werd en dat hij niet wist of hij den h. Cornell Hull tijdens de eerst volgende dagen zou ontmoeten. Admiraal Nomoera verklaarde, dat hij nog geen onderrichtingen ontvangen had met betrekking tot de nota die gisteren door Washington werd overge maakt. WEINIG KANS OP VOORTZETTING DER ONDERHANDELINGEN Tokio, 28 Nov. Het agentschap Domei kommenleert het verloop der Japansch Amerikaansche onderhan delingen in volgende bewoordingen «De inhoud van het memorandum, dat de h. Cordell Huil gisteren aan den h. Koeroesoe overgemaakt heeft, lakt niet veel hoop beslaan op een verbete ring in de JapanschAmerikaansche onderhandelingen. Door dit dokument zullen de onderhandelingen in niets ge wijzigd worden en er bestaat dan ook maar weinig kans dat zij zullen worden vr vV-zet. TSJOENGKING GEKANT TEGEN EEN VERGELIJK TUSSCHEN DE VEREENIGDE- STATEN EN JAPAN De korrespondent van de «New York Times» houdt hel echter toch nog voor mogelijk dat de besprekingen worden voortgezet. Het blad «New York He rald Tribune» verklaart, dat de voor stellen van Huil een laatste poging zijn om een overeenkomst tot stand te bren gen, in dien zin echter dat Japan de voorstellen aanvaardt of verwerpt. Dat het dokument aan den bijzonde ren gezant van Japan werd overhan digd, was zelf een verrassing voor de vertegenwoordigers van dc vier geïnte resseerde staten van den Stillen Oceaan. De mogelijkheid om een beperkte over eenkomst te sluiten wordt door Enge land en Australië gesteund, Neder- landsch-Indië maakt voorbehoud, ter wijl Tsjoengking het voorstel volledig afwijst. De diplomatieke vertegenwoordiger van Tsjoengking te Washington, heeft naar het blad verder meldt, tijdens zijn bespreking van Woensdag met presi dent Roosevelt, de afwijzende houding van zijn regeering bekend gemaakt. Dc konferentie tusschen Roosevelt Hull, welke na de ontvangst van den gezant van Tsjoengking plaats vond heeft waarschijnlijk tot doel gehad het plan van een beperkte overeenkomst op te geven, om lot de oorspronkelijke op valling van Huil weer te keeren. De belangrijkste eischen van de U.S.A. aan Japan vat het blad als volgt samen afzien van verdere aanvallen breken met de spil, de Japansche troe pen terugtrekken uit China en Fransch Indo - China, alsmede ekonomische rechtsgelijkeid van alle staten in het ge bied van den Stillen Oceaan. Een zeep typisch geval van eerlijk heid en tiouw aan het gegeven woord deed zich dezer dagen te Brugge voor, bij de gelegenheid van de laatste trek king der loterij van de Winterhulp. Een de me uit de omtrek van Brugge was met een harer kennissen, een landbouwer, vader van acht kinderen, overeengekomen om samen twee vijfde - biljetten van deze loterij te koopen. Op den dag der trekking had ze nog geen gelegenheid kunnen vinden om den landbouwer zijn aandeel in de bij drage te vragen, noch om hem de num mers der biljetten op te geven, zoodat de man dus niets wist. Bij het nazien van de uitgeloten nummers stelde de dame vast dat een der vijfden in het hoogste lot van een millioen deelde. Zonder zich een oogenblik te bezinnen, zocht zij den landbouwer op en ver zocht hem de 10 fr., zijn aandeel in den aankoop der twee biljetten te be talen. Toen dit geschied was, deelde ze den man tot zijn groote verbazing mede dat hij recht had op de helft der winst namelijk 100.000 fr. Uit hv.:; Zuidstation vertrok Donder dagmorgen een sanitaire trein, die door de zorgen van het Roode Kruis van Belgie werd ingericht, met bestemming naarfib h^ s'.ad in Zuid-Duitschland, van èrfSt!err-gewonde- krijgs - gevangenen zullen worden gerepa trieerd. Het publiek was reeds in de gelegen heid dezen trein, die verscheidene reizen ondernam naar de gevangenkampen in Duitschland en Frankrijk te bezichtigen Naar men er zich thans heeft van kunnen overtuigen, werden ertkele ver- beleringen aangebracht wat de binnen inrichting der wagons, de bedden, den keukenwagon en de apotheek betreft, zoodat de trein thans als een der mo dernste ambulancie-konvooien kan worden beschouwd. In den eersten wa gen bevindt zich een ware operatiezaal, waardoor een heelkundig ingrijpen ge durende de reis mogelijk werd gemaakt terwijl ook verscheidene bedden werden toegevoegd, zoodat thans een grooter aantal zieken en gewonden kan worden vervoerd. Twee Belgische en twee Duitsche ge- neesheeren zijn aan het konvooi ver bonden. Zij worden bijgestaan door 25 verpleegsters van het Roode Kruis en ook het keukenpersoneel besteedt zijn beste zorgen aan de zieke reizigers. In den trein werd zelfs een speciaal bureau ingericht, waar de administratieve forr maliteiten die nu eenmaal door het ver voer vereischt zijn, kunnen vervuld worden, zoodat alles bij de aankomst te Antwerpen met de grootste vlotheid van stapel zal loopen. De Führer ontving Donderdag, in te genwoordigheid van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribben- trop, de in de Rijkshoofdstad verblij vende Europeesche staatslieden van de in het anti-bolsjcvistische front vereenig- de mogendheden den Slowaakschen minister-president professor Tuka, den koninklijken ministerpresident en mi nister van Buitenlandsche Zaken van Hongarije, von Bardossy den konink lijken vice-ministerpresident van Roe menië, Mihal Antonescu den konink lijken minister van Buitenlandsche Za ken van Italië, graaf Ciano den ko ninklijken minister van Buitenlandsche Zaken van Bulgarije, Popoff den ko ninklijken minister van Buitenlandsche Zaken van Denemarken, Scavenius den Spaanschen minister van Buiten landsche Zaken, Serrano Sunner den Finschen minister van Buitenlandsche Zaken, Witting den Kroatischen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Lorko- vic alsmede den volmachtdrager van de keizerlijke regeering van Japan, am bassadeur Oshima en van de keizerlijke regeering van Mandsjoekwo, gezant Lue-I-Wen. Van Duitsche zijde waren aanwezig: de Rijksmaarschalk van het Grootduit- sche Rijk, Hermann Goering; de Rijks minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop; groot-admiraal Raeder verschillende rijksministers en staatsse - kretarissen alsook de Duitsche hoof den van de zendingen in de landen, die tot het antikominternpakt zijn toegetre den. 1916 EN 1941 Berlijn, 26 Nov. Onder bloklef* ters publiceert de pers de verlenging vait het Anti-Kominternpakt tot 1946 cn d<» toetreding van zes andere staten. De Voelkischer Beobachter wijst op het geweldig onderscheid tusschen het wereldbeeld van hel jaar 1916 en dit van 1941 en legt er den nadruk op, dat toen tijdens het derde jaar van den oorlog bijna alle staten van de wereld tegen het kleine Duitsche keizerrijk en zijn drie zwakke bondgenooten op marcheerden cn dat thans het machtige Groot-Duitsche Rijk schouder aan schouder met de twee andere jonge groote mogendheden, Italië en Japan, en omgeven door een krans van tien; andere staten in een duidelijk afgetee-, kend front staat tegen de machten der vernieling en der ontkenning. Dat vandaag tegelijk zeven andere staten tot het anti kominternpakt zijn toegetreden, beklemtoont het blad, is het ondubelzinnig antwoord op de zelf- ontmaskering der andere wereld. Van aan de kust van den AtlantK schen Oceaan tot aan het strand van den Stillen Oceaan reikt thans de bond der landen cn volkeren, vervolgt het blad, die in een vastberaden afweer- front tegen den trouwsten bondgenoot van Churchill en Roosevelt, tegen het Bolsjevisme staan. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, v<Jrklaart het blad, dat andere volkeren uit vrije beweging en op het door hen gekozen oogenblik het voorbeeld van deze zeven volkeren zullen volgen. woonwijken binnen te dringen. Nadat alle weerstand onmogelijk was gewor den en om verdere slachtoffers onder de Italiaansche en de inheemsche bevol king te vermijden, gaf de opperbevel hebber aan den sektor te 1 uur het be vel de vijandelijkheden te staken. De dappere Verdedigers van Gon- dar hebben hun door het vaderland toevertrouwde opdracht ten volle en m£t eere vervuld. Tijdens den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen Napels aangevallen. Luchtdoelartillerie en ja gers hebben vastberaden ingegrepen. Aanzienlijke materieele schade werd aangericht en kleinere branden ontston den. die aanstonds werden gebluscht. Onder de bevolking zijn vijf gekwet sten te betieuren. Twee vliegtuigen wer den door Je luchtdoelartillerie en een door onze nacht jagers neergeschoten. Een deter toestellen stortte bij Ischia neer, het andere in zee,'vlak hij de ha ven, het derde in de nabijheid van St Petro a f^tticmo. Onze st ijdmiddelen tegen duikboo- ten hebben in de Middellands-Fe Ze: drie vijanc'elijke eenheden gekelderd. Uit het hoofdkwartier van den Fuhrer 28 Nov. Het opperbevel ran de Weermacht deelt mede UI 4 Bij Rostof en in de bocht van de Donetz, werden sterke door vliw^Js en pantserwagens ondersteunde tegenaanvallen van de Sovjets onder hooge bloedige verliezen voor den vijand teruggeslagen. Op afzonderlij ke plaatsen van het front duren de gevechten voort. In den centralen sektor van het Oostelijk front werden stevige vijande lijke verdedigingsstellingen doorgebroken. Zware artillerie van het leger nam met goed gevolg schepen bij Le ningrad onder vuur. De vernieling van vijandelijke spoorweglinies werd over het gansche front voortgezet, waarbij de vijand aanzienlijk rollend materieel inboette. Over dag en bij nacht richtten aanvallen van gevechtsformaties zich tegen militaire objectieven te Moskou en te Leningrad. In den strijd tegen Groot Brittannie veel de luchtmacht tijdens den af geloopen nacht haveninrichtingen aan de Zuid-Oostkust aan. Bij de aanhoudende zware gevechten in Noord Afrika en in het bij zonder bij de afweer van vijandelijke uitvalspogingen uit Tobroek, wer den opnieuw talrijke tanks vernietigd. Troepenvcrzamelingen en vracht- wagenkolonnes van den vijand werden aan het Marmarika-front doot formaties Duitsche Stuka's en jachttoestellen uiteengedreven. Bij aanvalspogingen van de Britsche luchtvloot tegen de Kanaalkust, werden vier vijandelijke machines neergeschoten Britsche bombardementsvliegtuigen vielen in den nacht van 27 op 28 November woonwijken aan in West-Duitschland vooral in Aken en Keulen vernieldcp of beschadigden zij een aantal wonihgen cn veroor zaakten verliezen onder de bevolking. In dc periode van 16 tot 21 November verloren dc Sovjet lychtslrijd krachten 168 vliegtuigen. Daarvan werden 73 tijdens luchtgevechten en 24 door luchtdoelgeschut neergeschoten. De overblijvende machines werden op den grond vernield. Gedurende hetzelfde tijdsbestek gingen aan het Oostelijk front 12 eigen vliegtuigen verloren. Rome, 28 Nov. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede In Noord Afrika werd de veldslag in Marmarika, die gisteren voor het aanbreken van den dag opnieuw was begonnen, zonder onderbreking en op bijzonder hevige wijze tot in den laten avond voortgezet. Bij Tobroek en Solloem, aan weerszijden, bedrijvigheid van het zwaar geschut. In den centralen sector en in het gebied van Fort Capuzzo (Solloem), vonden aan weerszijden hevige aanvallen en tegenaanvallen tusschen pantsereenheden en infanterie plaats. Dc vijand leed aanzienlijke verliezen aan manschappen en pantserwagens, terwijl de verliezen van de Duitsch-Italiaansche troepen niet zwaar zijn. Het aantal krijgsgevangenen is nog toegenor/en. Bij Tobroek werden drie vijandelijke vliegtuigen brandend neerge schoten een vierde toestel werd door het luchtdoelgeschut der Savona- divisie neergeschoten. Italiaansche en Duitsche luchtformaties namen intensief deel aan de krijgsverrichtingen. In den nacht van 25 op 26 November bombardeerden Engelsche vliegtuigen Derna. Een toestel werd neergeschoten. In Oost Afrika viel de vijand na de voorbereiding, die in den loop der laatste dagen had plaats gegrepen, gisterenmorgen, omstreeks 4 uur de reeds langs alle zijden omsingelde stad Gondar hevig aan. Onze troepen, die naar verhouding met de uitgestrektheid der te verde digen stellingen zwakker in aantal waren, boden dapperen weerstand, van stelling tot stelling gaande, ondanks de ongunstige omstandigheden en ondanks het feit dat inmiddels» enkele koloniale troepen minder goed> stand hielden onder de intensieve beschieting en het bombardement en achteruit trokken. Het gevecht duurde tot tegen den middag en ging ook voort, nadat vijandelijke troepen met talrijke pantserwagens er in geslaagd waren de Zie vervolg onderaan vorige kolom*

De Volksstem | 1941 | | pagina 1