Bij het Feest van Mania Onbevlekt Voor de verbruikers die een aardappel- voorraad aangevraagd hadden bij de Centrale De Mozart=herden- king te Weenen Restauranthouders opgepast Onthullingen van Amerikaansche bladen GEEH WIJZIGINGEN in den TOESTAND DUITSCH LEG ER BE RICHT ITALIAANSCH LEGER BERICHT De Japansch-Améri- kaansche onderhan delingen op het doode punt VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER «,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 6, ZONDAG 7 en MAANDAG 8 DECEMBER 1941'. DE VOLKSSTEM XXXXVUIe JAARGANG NUMMER 145 Uitgave van de S.M. «De Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Handelsreg. Nt 1247 PostcLeckï^kenmg J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Fublidiest buiten bet Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrusseL Telefoon 114 Niets is zoo doelmatig en beteekenis- vol in de Mariale cultuur voor de zielen der geloovigen, als het dogma van de Onbevlekte Ontvangenis van Onze Lieve Vrouw Immers door dit leerstuk verschijnt Maria voor onze blikken met een on- uitsprekelijken glans van heerlijkheid en beminnelijkheid... vermits het een nieuwen schitterenden parel vasthecht aan haar reeds zoo glinsterende kroon van hemelsche Koi.Yngin Samen met de opportuniteit van deze geloofswaarheid, werd aan de christe nen in concreten vorm en in een doctri- naal voorwerp van den godsdienst, de veroordeelinj? afgekondigd van de meest moderne dwalingen waarvan ze onbewust en ondanks zich zelf, den noodlottigen invloed ondergingen. De godgeleerde dichter Dante noemt Maria de schoonste bloem welke hij 's morgens en 's avonds aanroept...!» En zooals men bij de studie van een bloem achtereenvolgens den kelk... de bloemenkroon...de stengel enz... onder zoekt en ontleedt, zoo kunnen we ook in de hemelsche bloem van de Onbe vlekte Ontvangenis, de verschillende bestanddeelen van deze geopenbaarde waarheid nagaan. En dan staan we voor verrassende vaststellingen Indien Maria door een eenig voor recht gevrijwaard bleef van de erfzon de, dan is dit een bewijs dat geheel het nakomelingschap van Adam, gansch de menschheid waarvan we deel uitma ken, oorspronkelijk niet rechtvaardig., niet rein... niet goed is, ter oorzake van de zonde van den eersten mensch, maar ontaard, bedorven en bezoedeld Maar daarom hebben we behoefte aan een heelende kracht uit den hooge, om ons pp te wekken «iit die ellende er zwakheid... er was een Verlosser en Redder noodig Aldus dringen zich twee hoofdzake lijke waarheden op... twee polen van den katholieken godsdienst en van het christelijk leven de zondeval van Adam en de Verlossing door Christus Wt gelooven dat Maria gevrijwaard werd van de erfsmet omdat ze voorbe stemd was om de Moeder te worden van God... maar dan verschijnt met een de Verlosser haar Zoon, aan de zijde van de Moeder, in de sublieme realiteit van Zijn geschiedenis en van Zijn Goddelijke persoonlijkheid, waar in de goddelijke en de menschelijke na tuur samen vereenigd zijn, zoodat we Hem als God erkennen en aanbidden Indien we gelooven dat Maria geen erfzonde kende... zij alléén onder al de menschen welke er door bezoedeld wer den, dan hebben wij rekening te hou den in ons leven, met de droeve ont aarding eigen aan onze geboorte... we moeten dan wantrouwig staan tegen over onze zwakke natuur welke verdor ven blijft en geneigd naar het kwaad ondanks de genade van bet doopsel... we hebben dan driften te bestrijden... gevaarlijke neigingen te bewaken, te onderdrukken en in te toornen... want deze laatste worden hoogstens bedwon gen... nooit vernietigd en volledig uit geroeid Hoe ver is deze waarheidsleer ver wijderd van de domme verzinsels van sommige pedante wijsgeeren, die de aanwezigheid van dierlijkheid in den mensch, gaan zoeken bij hun voorva deren die in voorhistorische tijden in bosschen en wouden leefden Indien bij den oorsprong der dingen de zonde heerschte, waarvan het ras de gevolgen draagt met uitzondering van de Onbevlekte Maagd, dan wil dit zeg gen dat de mensch niet onafhankelijk is... dat er boven hem een hoogere Wil heerscht en regeert... een supreme Wet welke zich aan allen imponeert... de Wil en de Wet van God, den Maker en Meester van alles, zoodat het geloof in de Onbevlekte Ontvangenis van Maria in zich bevat de bevestiging en bet er kennen van Gods souvereine rechten over den mensch Eens te meer werd verwezenlijkt de waarheid welke de Kerk zoo menigmaal in den loop der eeuwen heeft onder vonden Maria verplet onder haar maagdelijken voet alle dwalingen en alle ketterijen... de Onbevlekte zege viert over het hemelsch serpent De blikken gevestigd op de stralen de glorie 'v»U— Mprir» pn.tving -do- haar Onbevlekte Ontvangenis, begrij pen we de echte grootheid en waardig heid van het leven... waarvan de we reld geen begrip heeft Bij Maria geen uiterlijk vertoon... geen valsche schitter of glans... alles is intiem... geestelijk... het is de rijkdom van de onschuld... van de genade.,,van de deugden en de verdiensten de groo- te schatten in Gods' oog. Onze zielen zijn maar groot... waar devol wanneer ze eenigermate in het be zit zijn van die gaven, waardoor ze op Maria gelijken en aan God behagen. Mocht Maria's feest een nieuwen glans door het besef van die waarheden op onze zielen afwerpen DENDERZOON. Gezien de hoofdgroepeering «Aard appelen» over onvoldoende stocks be schikt, om de personen te bevoorraden die een aanvraag hadden ingediend om door haar bemiddeling een voorraad aardappelen aan te leggen, worden de gemeentelijke ravitailleeringsdiensten gemachtigd aan diegenen die geen voorraad hebben ontvangen, voor de maand December, een blad aardappel zegels af te leveren tegen afgifte van koepon «December» van hun aardap- pelkaart.» In het bestek van de Mozartfeesten te Weenen heeft Rijksminister dr. Goeb- bels, Donderdag, een toespraak gehou den tijdens een officieele plechtigheid in de Weensche Opera. In zijn inleiding noemde 'de minister het muzikaal genie, Wolfgang Ama- deus Mozarl, een symbool voor het geestelijk en kultureel scheppingsver mogen van het Duitsche volk en prees zijn werk, waarvan de roem door de eeuwen werd bewaard. Mozart's opera's beheerschen heden nog het repertorium der Duitsche schouwburgen, als waren zij thans ge schreven, zijn symfonieën klinken in de koncertzalen zoo frisch als op den eersten dag en zijn volksliederen wor den thans-zooals vroeger door de Duit sche jeugd gezongen. De minister beantwoordde dan be vestigend de vraag of een officieele hulde, die aan Mozart wordt gebracht naar aanleiding van zijn 15On verjaar dag, te gepasten tijde komt, want Mo zart's muziek behoort ook tot datgene, wat de Duitsche soldaten tegen den wilden stormloop van het barbaren dom beschermt. In zijn verdere uiteenzetting karak teriseerde de minister het artistieke werk van den meester. Met een roerende hulde aan het groot genie, wiens universeele verschij ning representatief was voor de kui tuur van het Avondland en wiens on sterfelijk werk een eereplaats inneemt in het hart van zijn volk, besloot de minister zijn toegejuichte rede. RICHARD STRAUSS DIRIGEERT De belangrijkste gebeurtenis op den zesden dag van de Mozartweek te Wee nen was de plechtige opvoering van Idomeneo in de Staatsopera, onder leiding van Richard Strauss. Deze ver tooning groeide uit tot een belangrijke gebeurtenis op het gebied van de kunst. Donderdag had in het Palavicini-Pa leis de laatste zitting plaats van het Mozartkongres. Prof. Heinrich Danisch, president van het Mozart-gezelschap deelde bij deze gelegenheid mede dat voortaan om de' vijf jaar een dergelijk kongres te Wee nen zal worden gehouden,. AAN MARIA ONBEVLEKT Als blanke sneeuw die d'aard bedekt En schittert smetloos onbevlekt, Maria Maagdelijn 1 Maak onze zielen rein. Als klare water onberoerd Dat vredig drijf en zachtjes voert, (2) Maria schenk ons vree Gij, zoete ster der zee. Een witte Roos. welriekend, mooi. Die geenen door kent om haar tooi, Maria, hemelbloem, Bekom t na deugdenroem. Een zon die glanst in blauw azuur En fonklend straalt van 't Goddelijk [vuur Maria, Wonderkind, Maak ons door God bemind. Gij, schoonste b'.oem uit 's Hemels hof Aanvaard dit dn ht tot uwen lof, Maria zegen mij Van 't kwade houd me vrij DENDERZOON. 1 Maagdelijn jonge maagd. (2) voert vaart. De Hoofdgroepeering Toerisme deelt mede: Het Commissariaat voor Prijzen en Loonen heeft op 12 November 1.1. een besluit uitgevaardigd bij hetwelk de maxima-prijzen, voor de eetmalen iï? de restaurants worden bepaald. In verband hiermede worden wij verzocht nogmaals de aandacht der belanghebbenden te vestigen op de noodzakelijkheid de bepalingen van bovenvermeld besluit stipt na te leven. Er wordt aar. de restauranthouders ten laste gelegd dat zij gedeeltelijk schuld hebben aan het voortbestaan van de zwarte, /narkt. Wij weten dat •d«»ze besehui-!rechts geldt voor enkele onder hén. Het moet echter voor iedereen klaar zijn dat het be staan van de zwarte markt een kwaad is hetwelk met alle middelen moet be streden worden. De restauranthouders zullen door het stipt naleven der uit gevaardigde verordening, bewijzen dat d» verdenking die op hen rust, onge grond is. Zooals bekend, is het besluit in kwestie in werking getreden vanaf I December 1941. Vanaf dien datum heeft hel Commissariaat voor Prijzen en Loonen dan ook het recht onder zoeken in de restaurants in te stellen om nè te gaan af de vastgestelde prij zen toegepast worden. Zij die in ge breke bevonden worden loopen gevaar streng gestraft te worden. Om deze reden, hebben wij er aan gehouden de belanghebbenden te waarschuwen. Washington, 5 Dec. «Washing ton Times Herald» en «Chicago Tri bune» publiceeren een van 1 1 Septem ber 1941 gedateerd vertrouwelijk ver- g, dat naar de bladen meenen te we ten op aanwijziging van Roosevelt door het opperkommando van het Amerikaansche leger en marine werd opgesteld. Dit verslag stelt een millioenensterk xpediiiekorps voor tegen Europa, met het doel Duitschland en zijn bondge- nooten te vernietigen. De bovenvermelde bladen beweren, dat zij een der weinige kopieën van dit verslag hebben gezien. Het is een blauwdr uk waar het plan op weergege-1 ven staat voor een totalen oorlog van een tot nu toe ongekende uitbreiding over ten minste twee oceanen en drie- kontinenten, nl. Europa, Afrika en Azie Als datum voor den inzet der Ame rikaansche luchtstrijdkrachten in Eu ropa wordt 1 Juli 1943 genoemd. In middels wordt een immer stijgende deelneming der Vereenigde Staten aan den oorlog voorzien. Als gebeurlijke vijanden worden in het verslag Duitsch land, Italië, de door deze beide landen bezette gebieden, Vichy-Frankrijk, Spanje, japan en Mandsjoekwo aan geduid. Elet verslag zegt vooraf, dat Rusland vóór Juli 1942 militair zal uit den weg 'geruimd zijn en beveelt tegen Japan j sterke verdediging aan in Siberie met i de hulp van den aldaar nog voorhan dden zijnden Russischcn tegenstand.. Naar het D.N.B. verneemt deden zich op geen enkel front belangrijke wijzigingen voor. Ondanks hun hardnekkige tegenaanvallen, waarbij de Sovjets grooto effektieven in de schaal wierpen, werden zij overal tot staan gebracht. Hier schijnen reeds de eerste gevolgen merkbaar te worden der enorme verliezen, hun door het gekoncentreerde vuur van alle Duitsche en verbon* den troepen toegebracht. Thans net als vroeger strekt het front zich ten Oosten van Taganrog uit. In dc streek van Rostof heeft het ingrijpen van het Duitsche luchtwapen een bepaald vernietigende uitwerking gehad en alle koncentraties van den vijand worden reeds van bij de eerste toebereidselen door een waren bom- menhagel bestookt. De bedrijvigheid der bolsjevisten in de lucht vermin-, dert met den dag in het middenvak. In het gebied van Moskou vriest het weer heel hard, en er vallen sneeuwbuien. Doch zelfs een koude van 25 gr. onder nul was niet bij machte den opmarsch der Duitsche troepen te belemmeren. De zware Duitsche artillerie neemt verder Leningrad onder vuur. Aan de hoogoplaaiende branden kon men gisteren zien dat hier vijandelijke munitie-opslagplaatsen getroffen werden. In samenwerking met het lucht wapen verijdelde het omsingelingsleger de jongste doorbraakpogingen over de dichtbevroren Neva. Hier zoowel als aan alle andere fronten wordt de tegenstrever verder afgemat. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 5 December. Het opper kommando maakt bekend In den Zuidelijken sektor van het Oostelijk front zijn nieuwe aanval len van den vijand op niets uitgeloopen. Bij de beschieting van voor den oorlog belangrijke punten te Lenin grad werden sterke ontploffingen waargenomen in een munitie-opslag plaats, zoodat uitgebreide branden ontstonden. Na de vlucht uit Hangoe zijn, afgezien van het troepentransport schip «Stalin» nog verscheidene andere Russische schepen op de Duit-ch- Finsche mijnversperring geloopen een troepentransportschip van 3000 ton, een koopvaardijschip van 700 ton en een Russische snelboot zijn hierbij gezonken. Sterke formaties van het luchtwapen voerden in den Zuidelijken sektor van het front om Moskou aanvallen uit op klaarstaande troepen en ver sterkte stellingen van den vijand. De Sovjets leden zware en bloedige verliezen en lieten een aanzienlijke hoeveelheid kanonnen en vervoermid delen achter. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen op Leningrad en Moskou hadden succes. In Noord Afrika sloegen de Duitsch-Italiaansche troepen aanvallen van vijandelijke verkenningstroepen af. Duitsche en Italiaansche forma ties stuka's sloegen Britsche tankkoncentraties in Zuid Marmarika uiteen. Ju den nacht werden volle trefferluchlYcunpunUn on op bevowTru- dingswegen in het gebied van Sidi Barani en Marsa Matroek geplaatst. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche jagers 7 Britsche jachtvlieg tuigen neer. Een Duitsche duikboot beschadigde door middel van torpedo treffers een Britsche torpedoboot voor de kust van Cyrcnaika. Rome, 5 Dec. Het Italiaansche legerbericht luidt als volgt In Marmarica intensieve aktiviteit van onze artillerie tegen verdedigings stellingen en gemotoriseerde eenheden vóór Tobroek. Aan het Solloem front artilleriebedrijvigheid aan beide zijden. In den sektor Bir el Gobi, ten Westen van Bardia, zijn nog plaatselijke gevechten aan den gang. Tij dens den nacht van 3 op 4 December wierpen vijandelijke vliegtuigen een onzer veldlazarets in brand en vielen het met hun boordwapens aan. Engelsche vlooteenheden beschoten een kustsektor ten Westen van To broek zonder resultaat. Ilaliaansch-Duitrche luch/lformaties hebben in het gebied Zuidoostelijk van Bir el Gorbi spijts aanhoudend en ongunstig weder opnieuw vijande lijke troepenkoncentraties en vrachtwagenkolonnes aangevallen. Vijf Britsche vliegtuigen voerden gisteren namiddag een aanval uit op de stad Villa St Giovanni (provincie Reggio Calabria). Door de bommen en de boordwapens werd geen zware schade aangericht. Enkele personen wer den gewond. Onze jachtvliegers schoten verscheidene vijandelijke toestellen neer.Een officier werd gevangen genomen. Onze luchtmacht heeft de vliegtuigbases op Malta aangevallen. WEER 14 PUNTEN Washington, 4 Dec. Tijdens de persconferentie bevestigde Huil uit voerig dat Japan, in verband met de aanknooping der onderhandelingen met Kurusu, een memorandum aan de Amerikaansche regeering had over handigd. In dit memorandum, ver klaarde Hull, is de Japansche regeering slechts ingegaan op een gedeelte van de fundamenteele problemen van het Verre Oosten. Huil heeft het dan noodig ge oordeeld, in zijn memorandum dat hij verleden Woensdag aan de Japanners overhandigde een omvangrijk beeld der fundamenteele problemen te geven, die door Amerika wenschen opgelost te worden. Daaronder bevinden zich o, a. zijn 14 punten, die hij in Juli 1937 aan alle regeeringen mededeelde. Wat en wanneer de Japansche regee ring op zijn memorandum zal ant woorden, verklaarde Hull ten slotte, weet hij nog niet. Hij veronderstelt ech ter dat dit weldra zal gebeuren. Huil logenstraft verder een bericht als zpu de regeerir.g der V. S. drie ei- 1 landen m den Indischen Oceaan van Engeland hebben gepacht om aldaar luchtbases op te richten. Huil verklaarde nog dat de onder handelingen op het doode punt zijn ge komen, daar men er Japan niet kan toe bewegen af te zien van zijn verove ringsplannen., en van zijn (.militaire overheersching». ALLEEN VOOR ENGELAND EN NEDERLANDSCH INDIE STAAT ER IN DEN STILLEN OCEAAN IETS OP HET SPEL De New York Post is de meening toegedaan dat het vanwege de Ameri kaansche regeering een flater was dc Japansche onderhandelaars naar Was hington te laten komen, zonder vooraf als voorwaarde te hebben gesteld dat Japan dc spil zou verlaten. De «Chicago Tribune» daarentegen wijst er op dat er in den Stillen Oceaan alleen voor Engeland en Nederlandsch- Indie ict3 op het spel staat. Dit belet niet dat de onderhandelingen aan Washing ton worden overgelaten. PRESIDENT ROOSEVELT BERAADSLAAGT MET DE LEIDERS VAN HET CONGRES Washington. 5 Dec. Volgens As sociated Press had president Roose-v velt Donderdag een onderhoud var* anderhalf uur met de leiders van het Congres, tijdens hetwelk de toestand in het Verre Oosten in verband met de verdediging van het Amerikaansch territoriaal gebied en der Amerikaan sche belangen besproken werden. Ook vice-president Wallace woopde het on-> derhoud bij,.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1