Langs de straat Naar de instelling van een tabakkaart Z.H. de Paus heeft de opheffing van de wet op het vasten en het vleeschderven voor 1942 verlengd Om de Aardappelen te vervangen Autodief op den loop met 500,000 Fr. te Brussel SOVJET-AAN VALLEN AFGESLAGEN DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT DE OORLOG IN 00ST-AZIE DE AANVAL op HONGKONG INGEZET VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,18 FR. DINSDAG 16 en WOENSDAG 17 DECEMBER 1941 DE VOLKSSTEM XXXXVUI. JAARGANG NUMMER 14 9 Ukgave m de S.M. .De Voonëtgui» Kerkstraat 9, Aekt Hendebreg. Nr 1247 Poetcheckrdeening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit bedien het Arrondissement AALST Belgnch Havas Agentschap, 15, Ad. c Brussel. Een schoone wintermorgen... koud maar helder, onder een hemel als van paarlenkleur Men heeft den indruk dat men de lucht letterlijk opknabbelt... zoo frisch en licht is hij Door de straten van de stad, wande len moeders en vrouwen in de richting van de markt, want 't is marktdag en al is er niet veel te koopen, toch gaan ze er heen... misschien uit gewoonte. Studenten haasten zich om het college of lyceum te bereiken... heeren stappen flink door, wijl ze naar hun zaken gaan... en verder een aantal juffertjes... gepoudreerde dactylos, een klein hoed je als in slagorde op een hoekje van hun hoofd... En al met eens een modderachtige poel van potaarde !...de weg is ver sperd. Een heele groep grondwerkers ernstig aan den arbeid Alsof er in mij een schilder slaapt die plots bij dien aanblik ontwaakt,., blijf ik staan om het ensemble na te gaan. Tot den groep behooren inderdaad prachtmannen... ten minste physisch ge sproken,.. echte athleten. De eerste juist naast mij, heeft een kop vol goedheid onder zijn zwarte haren Groot en sterk, flink gebouwd met gebruinde gelaatskleur... val zijn hak met kracht en regelmatigheid in den grond. 't Is een echte* type uit de oudheid Nevens hem staat bijna het tegen overgestelde type... een klein onbedui dend ventje... blonde haren... dun ge zicht En verder nog andere gebul te.... lang opgeschotene... vollijvige (wat eigenaardig is gezien den tijd) magere... jonge en oude I... De laatste is klein, met groene oogen en 't schijnt dat groene oogen niet te betrouwen zijn rosse haren. drie hoekig mager aangezicht... een hoofd als een notenzak Hij slaat me aan dachtig gade, met een uiterlijk dat wei nig behaaglijk is... en dit gedurende enkele minuten. Geleund op zijn schup roept hij tot een kameraad... natuurlijk hard genoeg opdat ik zelf het hooren zou Kijk eens een van de meest nuttelooze wezens die op de aarde loo- pen En als had hij vrees dat hij niet goed begrepen werd... wees hij met zijn wijsvinger in mijn richting. De andere buigt het hoofd... gege- J neerd... poetst een oogenblik zijn spade op... als om zich een houding te geven. Eerst dacht ik de zaak onaangeroerd te laten bah was die kletspraat wel een antwoord waard En dan: vergeef het hun, want ze weten niet wat ze zeggen of doen...» en te meer nog er zijn andere honden af te ran selen dan deze onbenullige I Maar al zijn makkers hebben dit ge hoord... en ze kijken... in hun blik ligt geen spot... geen boosheid, enkel nieuwsgierigheid, om te weten welk het antwoord zou zijn. 't Was daarom dal ik vlug een be sluit nam om den ruigen te woord te staan Zeg eens vriend, uit welk land komt ge eigenlijk... met uw groene oogen en uw rosse haren Hij had dit klaarblijkelijk niet ver wacht... hij werkte voort, zonder op te zien. Toon u een man en geef verant woording yan wat ge zegdet Nog eens... voor de derde maal... toon Karakter en zeg wat ge te zeggen hebt Zelfde stilzwijgen. Dan zal ik u mijn woord zeg gen... echter geen antwoord op uw domme uitlatihg, dat is te dwaas, te on zinnig Maar gij, vriend... zoo noem de Christus toch ook zijn apostel-ver rader... ge zijt een gemeene schurk ea een lafaard... uw oogen en haar hebben er de kleur van... en ik wed dat al uw makkers het met mij eens zijn I... Een bravo-geroep brak los en een algemeene schaterlach daarna, geadres- see-d .aar den kameraad beschixnper f Flink gezegd... den nagel op den kop geslagen... hoe hebt ge dat zoo prachtig gemeten en gewogen f... werd er geroepen. Toen zette ik mijn weg verder Wanneer ik wat later nog eens om keek... stond hij nog immer op zijn spade geleund... me achterna kijkend... alsof hij wroeging gevoelde. Welke satan had dien in zijn macht? DENDERZOON. De huidige toestand in verband met de bedeeling van tabak en sigaretten roept heel wat bittere kritiek op. In sommige wijken zijn er zelfs win kels, die hun deuren niet meer openen. Op den buiten zijn er slechts enkele firma's die de kleinhandelaars op heel onregelmatige wijze bedeelen. De oprichting van de Groepeering Tabak» die zich ten doel stelde de voorhanden zijnde koopwaar recht matig te verdeelen en die een inschrij vingsfysteem van de verbruikers bij een kleinhandelaar naar keus oprichtte, is er niet in geslaagd den sluikhandel te beletten, die van dag tot dag meer uit breiding neemt. - Iedereen weel, dat wan neer men geen sigaretten kan bekomen bij zijn gewonen handelaar, men slechts naar een bepaald groot café uit de mid- denstad moet gaan of bij een welbe paalden handelaar om sigaretten te koopen aan overdreven prijzen, zoo veel men maar wil. Het kan niet geloochend worden.dat moest men er in slagen de zwarte markt op dit gebied uit te schakelen, ieder verbruiker minstens een pakje si garetten of een gelijkaardige hoeveel heid tabak zou kunnen bekomen per Misschien vindt men hier en daar een winkel, die er de voorkeur aan geeft zijn waar niet te verdeelen, doch zijn deuren te sluiten en slechts te ver koopen aan kennissen of beroepssmok kelaars aan fantastische prijzen. Maar dat is echter geen algemeene regel. De kleinhandelaars, die den gan- schen dag door de klachten moeten hooren van hun misnoegde klanten, trachten zooveel mogelijk de risico's die hun geen winst opleveren, te ver mijden. Want de minimum hoeveelheid koopwaar, die zij ontvangen, zetten hen niet aan den grooten last te trot- seeren, waaraan slechts een kleine winst is verbonden. Een onderzoek zou echter uitwijzen op welke vreemde manier sommige groothandelaars, die door de «Groe- peering Tabak werden voorgeschre ven, leveren, of beter gezegd niet leve ren. Het is trouwens interessant vast te stellen, dat de talrijke bijhuizen der groole tabak fabrieken, die rechtstreeks door de firma's tot dewelke zij behoo ren, worden bevoorraad, hun klienteel op regelmatige wijze van tabak en siga retten voorzien. Het zijn enkel de eigenaars van klei ne tabakwinkels of van privaatzaken, welke zich bij de groothandelaars die nen te bevoorraden die zich er toe ver plicht zien hun verdeeling stop te zet ten. Deze groothandelaars leveren naar willekeur. De meest gewetensvolle ge ven 75 procent van het zakencijfer van 1939. Anderen slechts 50 procent en ten slotte is er nog een zaakje, dat er zich mede tevreden stelt slechts de zg. «oorlogssigaretten» te leveren, terwijl zij de op prijs gestelde handelsmark ten voorbehouden voor den sluikhandel met de bewering, dat zij geen tabaks waren bezitten. Om een einde te stellen aan deze praktijken is een verscherping van de verdeelingskontrole noodzakelijk. Re gelmatig zouden de fakturen der groot handelaars dienen onderzocht te wor den, o.m. de fakturen der groothande laars, die de kontingenten niet volledig leveren en door de kleinhandelaars zouden kunnen worden aangeduid. Verder zou eveneens de sluikhandel die door den verbruiker zelf gedreven wordt, dienen uitgeschakeld. Het huidi ge inschrijvingsstelsel heeft er sommige plantrekkende heeren toe aangezet zich Zie vervolg volgende kolom. ENKEL VOOR ASCHWOENSDAG EN GOEDEN VRIJDAG NIET GEWIJZIGD Rome, 14 Dec. - De opheffing van de wet op het va3tej. en het vleeschder ven werd door Z. H. de Paus, naar de cPopolo di Roma» meldt, voor het jaar 1942 verlengd. De vastenwet is echter niet gewijzigd voor wat Aschwoensdag en Goeden Vrijdag betreft. RAPEN EN KOOLRAPEN Bij besluit van 12 December 1941, verschenen in het Staatsblad van 14 en 16 December, is, alleen de Centrale «Aardappelen» ertoe gemachtigd door tusschenkomst van de aangestelde han delaars in aardappelen, bij de produ centen rapen en koolrapen te koopen. De gemeentebesturen en de komitees van Winterhulp mogen eveneens, door tusschenkomst van een aangestelden handelaar in aardappelen, den aankoop van rapen en koolrapen bij de produ centen organisceren Het vervoer waartoe de aankoopen en leveringen aanleiding zullen geven dient gedekt door he'. vervoerdokument voorgeschreven voor het vervoer van aardappelen en afgeleverd door de Centrale Aardappelen.» Behalve wat betre't de aankoopen <Jo<w Wiimhujpniw&i uvcrcn.nern stig de hier hooger aangegeven beschik kingen aangekochte rapen en koolra pen uitsluitend voorbehouden aan de personen, die bij een kleinhandelaar in geschreven zijn voor de verdeeling van de aardappelen. De kleinhandelaar, die de waar ontvangt, moet ze verdeelen onder zijn ingeschreven klanten, naar rato van de hoeveelheid ontvangen waar en het aantal inschrijvingen. Te dien einde, moet hij, zoodra hij de waar ontvangt, een bordje voor zijn uitstal raam plaatsen, waarop vermeld zijn de hoeveelheid, het aantal ingeschreven klanten, de aan ieder ingeschreven te geven hoeveelheid. De h. Jan L., wonende te Schaarbeek Paul Desrhanellaan, had zijn wagen onbeheerd voor zijn huis laten staan. Toen hij even later den auto wilde ge bruiken stelde hij vast, dat de wagen verdwenen was. In den wagen lag een handkoffer, inhoudende 500.000 frank in bankbiljetten en verscheidene doku- menten. 's Ochtends werd de wagen in de Frans Merjaystraat terug gevonden. Het geld was echter verdwenen. Zware vermoedens wegen op zekeren C. gebo ren in 1893, wonende te Brussel. bij verschillende kleinhandelaars te laten inschrijven. Sommigen hebben er zelfs een soort beroep van gemaakt en koopen talrijke pakjes sigaretten op welke aij later aan hooge prijzen aan den man brengen. Deze handelwijze kan een diepgaanden terugslag hebben op dc normale bevoorrading der ver bruikers. Te Parijs werd deze moeilijkheid overwonnen door het invoeren van een tabakkaart afgeleverd met de rantsoe- neeringskaart. En alhoewel er zich al daar eveneens een tekort voordoet, is de Parijzenaar zeker van elke week zijn rantsoen te ontvangen. Maar te Brussel en in andere gemeenten weigeren de ((administraties) te begrijpen en ver bieden zelfs, dat de kleinhandelaars, d\e door den verbruiker werd gekozen, een kenteeken op de rantsoeneering»Kaart aanbrengt. Niemand begrijpt trouwens 'êle reden van dezen maatregel, daar z;.j gepaard gaande met een verscherpte kontrool der verdeeling, afdoend, zou blijken. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 15 Dec. Het opperkom- mando der Weermacht maakt bekend Op verscheidene plaatsen van het Oostelijk front werden vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Met succes bestookte het luchtwapen vijandelijke troepensamentrekkingen in de Do- netz-bocht, evenals spoorwegdoelwitten tusschen Don en Donetz. Onder de bescherming van jachtvliegtuigen brachten sterke afdeelingen ge vechtsvliegtuigen en Stuka's in het middenvak van het front vernietigende slagen toe aan gepantserde formaties die op het punt stonden naar het front op te rukken en aan bevoorradingscolonnes. De vijand leed hier bijzonder zware verliezen aan zware wagens en rollend materieel. Ook in den Voltjefsektor en aan de Moermanskspoorweg werden geslaagde luchtaanvallen uitgevoerd. In de Engelsche wateren beschadigden begeleidingsvaartuigen der oor logsmarine een Britsche duikboot door middel van dieptebommen. Do duikboot mag als verloren worden beschouwd. In Noord Afrika werden nieuwe Britsche aanvallen afgeslagen. Duit- sche en Italiaansche formaties duikbommenwerpers lieten voltreffers neerkomen te midden van vijandelijke kolonncs en batterijstellingen ten Zuidwesten van Tobroek. Brandstofopslagplaatsen tot een vijandelijke luchtbasis behoorend, werden door formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen in brand geworpen. Aan de kust van den Atlantischen Oceaan werden 2 Britsche gevechts vliegtuigen door de marine artillerie neergehaald. Rome, 15 Dec. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend De aanhoudende vijandelijke druk in het gebied van Ain el Gazala is op den taaien weerstand onzer troepen gestuit, die overal tot den tegen aanval overgingen. Aanvallen op de steunpunten van Solloem en Bardia werden afgeslagen. Een aantal aanvallers viel in onze handen. Het lucht wapen der Spil nam aktief aan den strijd deel, bestookte vijandelijke aanvalskolonnes met machinegeweren en vernielde enkele pantserkon- centraties. 20 vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald, waaronder 13 door Italiaansche en Duitsche jachtvliegtuigen en 7 door de luchtdoel artillerie. Twee eigen vliegtuigen keerden niet terug. Bij vijandelijke aanvallen bij Derna en Cirene waren twee dooden en één gekwetste te betreuren. Er werd geen schade aangericht. Bij een treffen in het centrale gedeelte van de Middellandsche Zee werden twee onzer lichte kruisers door torpedotreffers tot zinken gebracht Nagenoeg de gehecle bemanning kon gered worden. Een vijandelijke destroyer van de voormalige Nederlandsche oorlogsvloot werd in den grond geboord. Een onder bevel van korvet-kapitein Torri staande duik boot viel een Engelschen kruiser aan in de Oostelijke Middellandsche zee en plaatste een torpedotreffcr. Een duikboot onder bevel van kapitein luitenant Campanella torpedeerde een anderen vijandelijken destroyer In het midden van de Middellandsche Zee. ging van sterke vijandelijke krachten op Hawaii en door de isoleering van Singa pore is de tweede phase van den oorlog in den Stillen Oceaan begonnen, stelt de «Japan Times and Advertiser» vast in een overzicht van de laatste gebeur tenissen in den Stillen Oceaan. De talrijke Japansche operaties in de verscheidene gebieden van den Stillen Oceaan verdienen des te meer de aan dacht, verklaart het blad nadrukkelijk, daar zij alle deelen van het groote plan weergeven, waarvan het succesvol resul taat reeds duidelijker wordt. Door de operaties op de eilanden Guam en Wake, evenals op de Midway-Eilanden werden thans de Philippijnen geïsoleerd, stelt het blad vast en schrijft verder, dat de eerste landingen der Japanners daar tot groote verwarringen onder de Ameri kanen der Ver. Staten hebben geleid. De Japan Times and Advertiser wijst er dan op, dat sinds Maandag concen trische aanvallen op Hongkong en Sin gapore plaats vinden. Singapore is reeds geïsoleerd, terwijl Hongkong niet lan ger meer een basis vormt voor offensieve acties tegen de Japansche steunpunten in het Zuiden. De grootste bcteekenis hecht het blad aan de operaties van de Japanners in het Maleisch gebied,waarvan Singapore het zwaartepunt vormt. De operaties te gen Singapore, stelt het blad vast, wer den door het Thailandsch-Japansch ver drag vergemakkelijkt. De Japan Times and Advertiser merkt verder op, dat de aanwezigheid van Japansche troepen in Thailand groote gevolgen kan hebben voor de straat van Birma, den laatsten weg voor de levering aan Tsjoenking de stel ling van Australië heeft door de vernieti ging der bases van de Ver. Staten op Hawaii en de Philippijnen een aanzien - lijke wijziging ondergaan, onderstreept het blad en wijst er tenslotte op, dat Port Darwin die de sleutelpositie tus schen Pearl Harbour en Singapore zou, vormen, eveneens haar oorspronkelijke beteekenis voor het oorlogsplan der Vee Stalen verloren heeft. DE EERSTVOLGENDE DAGEN ZULLEN OVER HET LOT VAN DE STAD BESLISSEN Tokio, 15 Dec. Het agentschap Domei meldt.' dat het losbreken van een algemeen offensief tegen Hongkong gisteravond de aandacht van alle be voegde Japansche kringen heeft ge trokken. De meeste bladen verklaren dat over het lot van deze Britsche kolo nie in den loop der eerstkomende dagen zal worden beslist. De korrespondent van de Nisji Nisji te Kanton legt nadruk op het feit, dat de eerste Japansche aanvallen de Britten verplicht hebben een sterke linie langsheen de heuvelen ten Westen van Kowloon East Mountain, Beacon hill, Lionhill, Tempelhill, Centralhill en Kowloon Eak prijs te geven. Het blad herinnert eraan, dat de ver dediging van Hongkong sedert 21 No vember bijzonder versterkt werd. Op dezen dag was het. dat Roosevelt een nota stuurde naar Tokio. Uit Hongkong liepen eveneens be richten binnen omtrent de misnoegd heid, die thans in de stad heerscht. Zoo hebben zich ook incidenten voorgedaan tusschen Britsche en Lilandsche solda ten. Indische soldater. die door de Ja panners werden gevangen genomen, hebben zich bij ckzen beklaagd Wij kregen dikwijls slagen, verklaarden zij, en de soldij ir, verschillend voor de ln- dieri en voov de Engelschen.» Het aary.al Engelsche soldaten te Hongkong wordt op 5000 geschat. DE JAPANSCHE OPMARSCH OP LOEZON VOORTGEZET Tokio, 15 Dcc. De legerleiding van het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede De opmarsch der Japansche troepen op het eiland Loezon gaat stelselmatig voort. De vijandelijke tegenstand wordt overal gebroken. DE OORLOG TREEDT IN ZIJN TWEEDE FAZE SINGAPORE WERD GEÏSOLEERD TOKIO. Door vemieti

De Volksstem | 1941 | | pagina 1