DE AFSCHEIDSBRIEF te: DE VIJANDELIJKHEDEN TE HONKONG GESTAAKT MAM SLA Ol'EN STAD De werking van Winterhulp voor de Kinderen Vier gemaskerde ban dieten vallen een villa binnen te Verrébroek De Kerstboodschap van den Paus P :n DE OORLOG IN OOST-AZIE DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK i 1,18 FR. ZATERDAG 27, ZONDAG 28 en MAANDAG 29 DECEMBER 1941 XXXXVlil. JAARGANG NUMMER 154 Uitgave van de S.M. .Da Voonügang. KzrWzt 9, Aal*. HandeU^g. Ni 1247 Postcheck^,dng WnNufM 9 Fubliatót btategi bet Amtndu^emeo» AALST BetgW. Hava. Agenücbap, 15, Ad. Maxlaan, BnmeL In een afzonderlijke kamer lag hij I Sedert verschillende weken worstelde hij tegen den dood... nog jong had een dringende heelkundige bewerking hem daarheen gtbracht. En de dagen verliepen snel de eene na den andere Maar in zijn physieke toestand kwam weinig verandering eiken dag wat meer afgemat... meer uitgeput... eiken dag wat erger getob en gesukkel... En daar hij een intellec tueel was zag hij klaar in zijn toestand en streefde cr naar zich met Gods' wil te verzoenen. Zoo dikwijls in het verleden, had ik 'de weldaden van den godsdienst be wonderd in het aanschijn van den dood Ook hier bij dezen lichamelijk ge knakte was 'geen revolte... geen op stand tegen het levenslot te bespeuren. En toch liet hij een dame en twee jeugdige kinderen na, en om wille van hen zou hij zoo gaarne nog langer ge leefd hebben. Had hij een fataal voorgevoel van wat gebeuren moest weldra Op een morgen keek hij me aan met vragende oogen... met veelbeteekenen- den blik Het zal weldra met mij gedaan zijn Denk dit niet... geen zwarte ge dachten Neen. geen zwarte, maar werke lijke... en ik ben er zoo zeker van, dat ik drie afscheidsbrieven heb geschre ven. Deze voor mijn vrouw zal ik haar persoonlijk overhandigen, als het oogenblik daartoe gekomen is... ze is sterk... en deze voor mijn kinderen als gij dit wildet doen... na mijn heen gaan naar de eeuwigheid... het zal meer indruk maken op hen, wanneer ze dit yan u ontvangen en... ge kunt er des noods nog een woord aan toevoegen. Hij gaf me de brieven Lees zeg de hij zacht. Toen -heb ik ze aandachtig gelezen len vond ze zoo heerlijk dat ik niet na laten kon er u een van mee te deelen. Hier volgt dus een laatste woord van een stervenden vader tot zijn zoontje gericht. Mijn beste J... Ge zijt nog jong het is nochtans noodig dat ik tot u spreek als tot een man ik zoo God heeft dus gewild dat jeugdig nog het leven aflegde. Buiten de genegenheid waarvan ge zult beroofd zijn, betcekent dit, dat gij zelf niet meer zult geleid worden zooals het zou moeten... in den gevaarlijken weg welke het leven is. Bewaar dezen brief... het is de laatste welken ik u stuur Welk uw ouderdom ook weze, de lezing er van zal u altijd goed doen. goed doen. Maar duizenden zijn onverstoord, Herinner u mijn beste jongen, dat uw hooren njet het englcnwoord vader gestorven is als een voorbeeldig j qj j-gt er kun geweten stille christen, dat hij ook als zoodanig heeft' r*U geleefd, en dat hij heengegaan is met dejEn u» het niet des Christus leen i. -. kaar te heioen meer en me KERSTTIJD, VREDETIJD. Pax hominibus bonoe voluntatis Vrede den menschen van goeden wille. De wereld gansch vol vuur, en bloed. Nooit zag men zulken helschen gloed En al de werelddeelen strijden, Zoo meênige stad, zoo menig land Vernield, verwoest vergruisd verbrand En zooveel menschen zuchten, lijden. Daar werd een englenstem gehoord, Bij Jesus Christus zijn geboorl De vreê, den mensch van goeden wille. gCICCI Util UQi J r. zekerheid dat gij ook altijd een christe lijk en eerlijk man zult zijn. Wees rein Wees hard voor u zelf, goed en zacht voor de anderen. Binnen enkele jaren zult ge oud ge Elkaar te helpen meer en meer. Den evennaaste steeds te minnen Maar velen luistren niet naar Hem Versmaden liever zijne stem. Om op den nood nog meer te winnen. noeg wezen om ae leider te zijn van £)at zij toch eens in 't harte gaan ons huisgezin, het is noodig dat ge u daarvan rekenschap geeft en dat ge al tijd de verdediger weest van uw be proefde moeder, van uw zusje. Wees goed bijzonder voor hen, be min ze met al uw krachten, met alle middelen... ook daarin moet ge mij bij hen vervangen. Ik dring er op aan opdat ge niet al leen een geloovige zoudt zijn, maar boven alles een fiere belijder van uw heilig geloof. Communiceer dan zeer dikwijls Indien ge streng en slipt de beginse len van onzen verheven godsdienst on derhoudt cn naleeft, zult ge nooit be schaamd hoeven te wezen over u zelf. En met alle kracht zal ik u leiden en beschermen van hierboven, voortdu rend zal ik met u zijn... vergeet dit nooit Vaarwel mijn beste jongen, wees sterk Ik geef u een laatste kruisje en zegen en vraag u nogmaals al mijn raadgevingen te volgen. Uw Vader. En eens de slem van 't bloed verstaan: Wij zijn lijk gij als mensch geboren Al zij op aard hun leven schoon, In d'eeuwigheid een grooter loon. Voor wien de ziel niet is verloren. L.C. Die zoo sprak was een heilige Ik dacht niet ten onrechte, dat het wel eenig goed zou teweeg brengen wanneer deze brief gepubliceerd werd. Er is nog geloof ook in deze twin tigste eeuw, zelfs in middens waar men het dood waande God heeft overal zijn bloemen DENDERZOON. Uit een verslag van Winterhulp over de hulp verleend aan de kinderen en de jonge lieden blijkt, dat 42.520 kinderen naar schoolkoloniën, openluchtstalions en bewaarscholen gezonden werden. De schoolsoep, zonder zegels, in de gemeenten met meer dan 2.000 inwo ners, werd eiken dag verstrekt aan 1 376.417 kinderen. Dc lichte maaltijd, zonder zegels, werd bereid vótf. 150.000 kinderen. 25.000 liter levertraan werden in één maand verstrekt aan de kinderen van 3 tot 6 jaar in de gemeenten met meer dan 2000 inwoners, terwijl van 1 5 November tot 10 December 21 millioen dragees vervaardigd werden. Voor de verstrekkingen van Kerst mis beschikt Winterhulp dit jaar over I 40 ton chokolade, 60 ton beschuiten] en 500 ton vijgen. ZIJ LEGGEN BESLAG OP EEN BRANDKOFFERTJE MET 25.000 FR Te Verebroek betrekt De Roeck A.. in de Schoolstraat een villa. De man welke vroeger landbouwer was, en den naam heeft er tamelijk warm in te zitten woont er alleen met zijn dochtertje, terwijl thans nog een zevenjarige jongen te gast was. Zijn woning, al staat ze niet alleen, paalt toch ook met onmid dellijk aan de geburen waarvan ze door boomgaarden gescheiden ligt. s Nachts rond 1 uur hoorde De Roeck, die te bed lag, een verdacht ge rucht; hij riep op zijn dochter, die de andere kamer van het eerste pr°'eP betrekt, doch onmiddellijk werd de deur van zijn slaapkamer open geworpen het was eerder een toeval dat deze ge opend was, want andere nachten deed hij ze gewoonlijk op slot. Twee gemas om hulp, doch een der bandieten greep den ileine bij de keel en legde hem het zwijcfm op. ju Het huis werd dan doorzocht, doch de schelmen vonden niet wat ze zoch ten; na allerhande bedreigingen tegen De Roeck te hebben geuit, die bleef zwijgen, keerden de bandieten zich naar de dochter die tenslotte begaf en hun de plaats aanwees waar het koffertje stond. Het bevatte ongeveer 25.000 fr. en onmiddellijk gingen de dieven er mede aan den haal. Nauwelijks hadden ze het huis verla ten of de dochter trok het venster open en riep om hulp. Een der schelmen riep nog van uit den boomgaard, langswaar ze verdwenen, dat ze moest zwijgen, of dat zij zouden terugkomen om haar te vermoorden. Onmiddellijk werd de rijkswacht van Kieldrccht verwittigd die het par ket van Dendermonde op de hoogte stelde. Laatstgenoemde stapte ter plaatse af samengesteld uit de hh. Goris, onder zoeksrechter, Carré, substituut. Ver vee gemas- zoexsreciuci, vatte, ïterde bandieten spiongen binnen en hacghe. griffier, ierwij'! ook de fotogra- wierpen zich op De Roeck, die nietje-1 Kschc dienst der rechterlijke politie ter genstaande zijn 60-jarigen leeftijd nog plaats kwam. i nn U-,vrH Kr rrnn t f flink zijn man slaat, en hard begon te gen te spulteren. Met alle geweld wilde hij zich losrukken om het venster te be reiken. doch hij gelukte niet in zijn op zet en liep bij de worsteling verschillen- de kneuzingen op. Op het gerucht trok dan de dochter de deur van haar kamer open in den gang werd haar het licht van een zak lamp in de oogen gedrongen doch de dochter verloor haar beheersching niet, wierp de deur terug toe, draaide deze op slot en sprong naar het venster, doch de bandieten haar inzicht radence wierpen zich met twee man op de deur die begaf en konden tijdig het meisje grijpen. Het zevenjarig jongetje dat op dezelfde kamer sliep, riep luidkeels, Idis De vier gemaskerde bandieten zou den zich toegang tot het huis verschaft hebben langs een venster van het gelijk vloers daar deze echter niet gebroken was veronderstelt men dat een der schelmen zich in het huis heeft laten in sluiten, te meer dat een stoel uit de be nedenplaats van De Roeck voor het venster langs den buitenkant der villa was geplaatst, om de inbrekers toe te laten gemakkelijk binnen te kruipen. Anderzijds is het gebleken dat de schelmen met meer dan vier personen waren, dat namelijk wachten waren geplaatst op verschillende plaatsen, teneinde mogelijk alarm te geven, zoo dat men hier werkelijk met een goed georganiseerde bende te doen heeft. In zijn Kerstboodschap die door den zender van het Vatikaan werd uitge zonden, sprak Paus Pius XII zijn leed- wezen uit over het lijden der mensch-1 heid die door den oorlog verdeeld is. Ook in verdere verklaringen behandel de de Paus politieke problemen waar bij hij zich uitsprak voor de vrijheid de veiligheid der volken en waarbij hij zich kantte tegen dc onderdrukking van nationale minderheden evenals te- gen de egoistische beheersching van de grondstoffen. f Wanneer het problema der grond stoffen eens zal opgelost zijn, aldus de Paus, zal er geen plaats meer zijn voor den totalen oorlog en de onbeperkte bewapening. Bij een nieuwe wereldor dening. kan er echter ook geen plaats meer bestaan voor godsdienstvervol- ging. Tot slot zijner toespraak gaf de Paus zijn zegen «Urbi et Orbi». EEN KERSTBOOM IN 'T VATIKAAN Voor een beperkten kring aanwezi gen heeft de Paus op Kerstdag de pon- tirikale mis opgedragen in zijn privaat kapel. In de loggia van het pauselijk ap- parlement was een kerstboom opgesteld De geschenken, die de takken sierden werden uitgedeeld aan de neefjes van den Heiligen Vader, evenals aan de ar- men van de Valikaanstad. Zooals ieder jaar ontving de Paus| het kollege der kardinalen. De kardi- naal-dcken, de 92-jarige kardinaal prins Pignatelli di Belmonte maakte de Kerstwenschen der kardinalen over. In zijn antwoord wees de Paus op de te genstelling tusschen de kribbe te Beth- fehem en de door de oorlogsverschnk- king geteisterde wereld. Na zijn toespraak tot het kollege on derhield de Paus zich enkelen tijd met de kardinalen en liet zich door de aan- wezigen de hand kussen. -IE ÏN at- rh n- Amsterdam, 25 Decembèl Aan het Reuter-agentschap wordt ge meld Het Japansche hoofdkwartier heeft heden den val van Hongkong helHe|C' opperbevel heeft bevolen, dat de vijandelijkheden heden, te 19 u. 30, na de overgave van het Brilsche garnizoen zouden gestaakt worden. VERDERE WEERSTAND WAS NIET MEER MOGELUK Amsterdam, 25 Dec, Het Reuteragentschap deelde mede Het ministerie van Koloniën maakt bekend, dat de gouverneur van Hongkong door de militaire- en vlootoverhcdcn der vesting ingelicht werd, dat het onmogelijk was verder weerstand te bieden. Hij heeft dan gehandeld zooals het de toestand gebood. Het agentschap Domei heeft anderdeels uit Tokio medegedeeld, dat de hoo-e officieren van het Japansche leger le Hongkong, te Kouloen on derhandelingen aangeknoopt hebben met sir Mark Young gouverneur van Hon-kong, en met den opperbevelhebber van t Liritsche garnizoen. Even later werd het bericht van de overgave doorgeseind, dat men hierboven aantreft. KRIJCSGEVANGENEN. De Engelsche troepen, waarvan de sterkte nagenoeg 22.000 man be droeg, waren door den vluggen opmarsch der Japansche troepen vol- Onder'de Brilsche verdedigers bevonden zich 1 3.000 mani geregelde troepen, voornamelijk Indiërs, verder 5000 vrijwilligers en 4000 bewa pende politiemannen verder waren op 16 November nog 2U0U Rana- deezen het garnizoen komen verslerken. Alle Britsche troepen beschikken over moderne en degelijke wapens. Dc vesting Hongkong zelf was voorzien van defensieve stellingen, waar van de diepte tot 8 km. bereikte. leder eiland rond Hongkong was een vesting op zichzelf. Manilla, 26 Dec. (Afip). Officieel deelt men mede, dat dc hoofd stad der Filippijnen. Manilla, door de Amerikanen tot open stad werd verklaard, ten einde de bevolking te sparen en verwoestingen te vermij den. De hooge Amerikaansche kommissaris, de regeering en de strijdende troepen'zullen de hoofdstad verlaten en alle militaire verdedigingsinslal- laties /uilen zoo spoedig mogelijk uit de streek van Manilla verwijderd "°Dt. gemeentelijke overheden zullen echter hun funkties verder waarne men met de hulp der politie en hun gezag wordt versterkt door de rijks wacht en de troepen die hiervoor zijn aangeduid. Deze maatregelen werden gepubliceerd en de gemeentelijke overheden hebben de bevolking verzocht de orde te bewaren, stipt de aangestelde autoriteiten te gehoorzamen en met hun werk voort te gaan zooals in het verleden. PRESIDENT QUEZON HEEFT MANILLA VERLATEN President Quezon heefl, volgens het nieuwsagentschap OH medege deeld, dat hij op aanraden van generaal Mac Arthur besloot de stad te verlaten. De president voegde cr aan toe, dat hij in samenwerking 'net den bcvelvoerenden generaal op de Filippijnen de ieiding der burgerlijke regeering zal blijven waarnemen, daar waar hij zich zal terugtrekken. Uit het hoofdkwartier van den Fuhrer, 26 December. Het opperbe vel van de Weermacht maakt bekend In de Donetz-kromming werden hevige vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor de tegenpartij afgeslagen. Aan de succesvolle verde diging namen ook Italiaanschc en Slovaaksche troepen op uitgestrekte wijze deel. In den centralen sektor van het Oostelijk front duren de hardnekkige defensieve gevechten voort talrijke sovjet pantsers werden vernield. Vóór Leningrad leed een door sterke afdeelingen uitgevoerde door braakpoging, die door 30 pantsers gesteund werd schipbreuk. De vijand verloor hierbij meer dan 1000 dooden en 19 pantsers, gedeeltelijk van het zware en allerzwaarste type; zes andere pantsers werden in brand ge schoten. Formaties van het luchtwapen bestreden in den centralen sektor van het Oostelijk front, alsmede op het front voor Leningrad, vijandelijke kolonr.es, verblijfplaatsen voor troepen en spoorwegen, waarbij zij ge bruik maakten van bommen en boordwapens. Gevechtsvliegtuigen slaagden er in bomtreffers te plaatsen op bevoor- radingstreinen van de lijn naar Moermansk. Op een andere plaats van het Oostelijk front schoten Italiaansche jagers vier Russische toestellen neer. In den strijd tegen de Britsche bevoorradingsscheepvaart bracht het luchtwapen tijdens den nacht van 25 op 26 December voor de Engelsche Oostkust een vrachtschip van 3000 Brt tot zinken vier andere groote koopvaarders werden door bomtreffers gedeeltelijk zwaar beschadigd. In Noord-Afrika duren de gevechten voort. Bengazi werd stelselmatig ontruimd en door den vijand zonder strijd bezet. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden militaire installaties aan de Noordkust van Cyrenaika. Rome, 26 Dec. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend Onze afdeelingen zetten in het Westen van Cyrenaika de voorziene be wegingen verder op ordelijke wijze voort, die den vijand ondanks groo te en herhaalde inspanningen, op geenerlei wijze kon beinvloeden. Bengazi, dat volgens dc radioberichten van den vijand vrijwel verwoest is, werd zonder strijd door de Indische formaties bezet. Herhaaldelijk uitgevoerde vijandelijke aanvallen in het gebied van boU loem en Bardia, werden afgeslagen. De vijand verloor eenige pantserwa gens. Bij een aanval op Tripolis werd een Engelsch vliegtuig door onze jagers brandend neergehaald.

De Volksstem | 1941 | | pagina 1