Rantsoeneering tierlevensmiddelen De strijd in het verre Oosten NIEUWJAAR 1 De Eier^erstrekking KERKELIJK NIEUWS Strfgeval Schrikkelijke spoorwegramp 48 dooden bij een treinramp in Noord-Frankrijk Een algemeene aanval op Manilla is nakend DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK DONDERDAG 1 en VRIJDAG 2 JANUARI 1942. DE VOLKSSTEM XXXXIXe JAARGANG NUMMER I Lrtgave van de S.M. «De Voonatgnng» Kerkstraat 9, Aalst. Hendeisreg. Nr 1247 Postcheclc-^ieening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrotuiïuccxieal AALST Beignet Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrusseL Ik herinner me vroeger eens een poëtische legende nopens Nieuwjaar te hebben gelezen. Volgens deze legende gebeurt er op het middernachtuur van 3 1 December iets indrukwekkends aan de deur des hemels. Op den laatsten minuut stijgt van de aarde uit, de engel van den dood "met het vervlogen jaar Onderweg ont moet hij den engel van het leven, die ter aarde nederdaalt met het nieuwe jaar dat een aanvang neemt. Beide engelen groeten elkaar «Ge storven jaar, dat God u welkom heete in de vreugde van de eeuwigheid... «Geboren jaar... moge het geluk stralen op elk van uw dagen.» Na aldus hun groet met elkaar gewis seld te hebben, scheiden de engelen... het oude jaar valt in de eeuwigheid... het nieuwe doet zijn intrede. En evenals de engelen van deze naie ve legende zegden we vaarwel aan het jaar 1941, dat ten einde was... en sturen onzen welkomgroet tot het jaar 1942 dat ingaat tot het bestaan. Vandaag is het de dag der wenschen Deze gewoonte dagteekent sedert vele eeuwen Op het tijdstip dat het heidendom in de wereld heerschte.was de 1ste Januari een groote feestdag... Te Rome en het gansche gebied van het keizerrijk werd hij plechtig gevierd. Bijzondere feesten en plechtigheden werden op touw gezet ter eere van den God «Janus» (van daar Januari). De ze god werd door de Romeinen aanzien als bekend met de geheimen zoo wel van de toekomst als van het verle den. Ook de godin «Strenna» werd ge vierd. Ze werd aanschouwd als de uit deelster van gezondheid en lichamelijke welvarendheid Om haar te behagen deelden de Romeinen met hun wenschen ook geschenken uit. Het fransche woord «étrennes» ontleent zijn oorsprong aan den naam van deze godin. Al deze heidensche feesten waren oorzaak van en gaven gelegenheid tot beschamende wanordelijkheden... tot walgelijke excessen... In de volkszeden was dit diep doorgedrongen. Toen verscheen het Christendom De Kerk heeft deze gewoonten niet af geschaft... er was toch iets goeds aan wezig de wenschen en geschenken wel ke dienden verkristelijkt te worden. De wet der naastenliefde was een der bijzonderste door Christus gepredikt. Het was dus alléén noodig deze ge woonten een zuivering te doen onder gaan... ze te veredelen en zedelijk te ma ken door het merkteeken der chrisiene Jeer er op te prenten. En d^ Kerk begon met op den eer sten dag van het jaar een feestdag in te stellen, welke de geloovigen herinnert aan offergeest... aan gestrengheid; het was de feestdag van de Besnijdenis des Heeren... Het gold als een vlammende waarschuwing tegen, en als een open bare afkeuring van de zedelooze buiten sporigheden der heidensche gebruiken. Op het voorhoofd van het nieuwe jaar prent de Kerk den Aanbiddelijken en Zoeten Naam van Jezus Hij is de Weg... de Waarheid en het Leven... Wie tot Hem gaat kent nooit teleurstelling of ontgoocheling. Daarom worden de geloovigen uit- genoodigd ter kerk te gaan op den eer sten dag des jaars.... en zich niet te mengen met de schuldige en ontstich tende vermaken welke veelal dien dag onteeren Ongetwijfeld... de Kerk heeft niet al le misbruiken kunnen uitroeien Maar toch, door haar heilzamen invloed op de zeden, heeft ze bij de meeste christe nen van den eersten dag des jaars een dag van zegen... van gebed en reinè zielsvreugde gemaakt, omdat familicle-. den en vrienden zich alléén in den Heer vereenigen en verheugen ZAL VOO: TAAN DOOR DE ZUIVELWIN ELS GESCHIEDEN De eierverstrs kking, ingericht door de hoofdgroep ering Zuivel, Vetten en Eieren», die roeger gebeurde door de plaatselijke Tdeelingen van het Na tionaal Werk v >or Kinderwelzijn, zal, van de eerstvolgende verstrekking af, geschieden doe lokale zuivelwinkels (kleinhandelaars) De lijst der zuivelwinkels, aangeduid door de hoofdgroepeering, ligt ter in zage der recht)- ebbenden bij de afdee- lingep van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn i bij de gemeentelijke Ravitailleerings .iensten. De rechthebi enden moeten zich la ten inschrijven n een der aangeduide zuivelwinkels, aar ze hun eieren wen schen te ontvai-gen. Met de tijden welke we beleven is_ het eenigermate met zorg, dat we onzen wensch van «Zalig Nieuwjaar» tot alle trouwe lezers sturen Zalig Nieuwjaar het klinkt bijna als een contrast wanneer de horizonten alom zoo somber opdagen... wanneer men onzeker schijnt over den dag van morgen En toch sturen we dien wensch zon der schroom... want we weten dat God er „is.. Jpri oti laten verzwakken, halen we dit veelbe-1 teekenend versje aan Hij die de stormen weet te bedaren Zal ook de zijnen zorgzaam bewaren En indien Hij de wenschen verhoort welke ik vorm voor allen,een wensch is toch een gebed dan zal Hij vrede geven met een zegen speciaal aangepast aan de nooden van eikendeen. Zoodat Hij geeft aan de begoeden, het liefdadig medelijdend hart om be proefden te helpen... aan die handel drijven... het zuiver geweten dat den woeker haat en vervloekt... aan de lij denden den moed en de onderwerping^, aan allen het sterk geloof dat de hori zonten des tevens lichtvol maakt... de blijde hoop welke ondersteunt in den strijd om deugd en gerechtigheid... maar boven alles de liefde echt en rein, voor God en den evenmensch... de liefde die met den Heer vereenigt door een vasten onverbreekbaren band... en brengt naar het eeuwig Leven. DENDERZOON. BISDOM GENT Z. Hoogw. Lxc. Mgr. de Bisschop heeft benoemd 'ot Titulairen Kanunnik van St Baafs, in vervanging va! Z.E.H. Kanunnik F. De Mol, die Kanunnik emeritus wordt, Z. E.H. P. Va i Im8choot,Ph. en S.T.D. eerekanunnik >n professor aan het Groot Seminar Eerekanunnivan St Baafs ZZ. EE. HH.-L. L: Kesel, J.C.L., pestuur- der en professor aan het Groot Semina rie O. Schelfhout, Ph. et S.T.D.J.C. B., professor aan het Groot Seminarie; H. Philippe, 5 f.B., secretaris van het Bisdom. v_>p Li LLecWnter öhtshep zacnt in den Heer Hoogwaardig Hèer Hierony- mys Hoppenbrouwers, prelaat der Nor- bertijner abdij van Grimbergen. De geliefde prelaat werd geboren te Achterbroek-Kalmthout op 12 Maart 1 860. Na zijn humaniora aan 't College van Herentals ging hij naar de abdij van Grimbergen om cr zijn lang en voorbeeldig kloosterleven te beginnen. Hij deed zijn geloften op 19 Augustus 1881 en werd priester gewijd den 21 Maart 1885. Als priester werkte hij onvermoeid aan 't heil der zielen door predikatiën en parochiedienst. Hij werd Supprior, dan lange jaren Pribr en ten slotte, Hoogw. Heer prelaat La Haise werd hij tot Abt gekozen op 10 Februari 1916 en op 21 Maart daarna plechtig gewijd door Zijne Eminentie Kardinaal Mer- cier, z.g. ZIE OP ONS 2de BLADZIJDE DE Wij laten hier eenige inlichtingen daarover volgen BERICHT. le Brood en meel, deegwaren, biscottes, biscuits, diëetlevensmiddelen, peperkoek en banketgebak. De bakkers, banketbakkers en kleinhandelaars mogen voor den ver koop van een van voormelde producten aanvaarden 1. van 2 tot 8 Januari, de zegels nr 1 genummerd van I tot 9 2. van 9 tot 15 Januari, de zegels nr 1 genummerd van 1 tot 16 3. van 16 tot 22 Januari, de zegels nr 1 genummerd van 1 tot 23 4. van 23 Januari af, de zegels nr 1 genummerd van I tot 30. 2 e Vleesch De vleeschhouwers, spekslagers en andere kleinhandelaars mogen, voor den verkoop van hetzij welk vleesch, aanvaarden 1. van 2 tot 8 Januari, de zegels nr 10, genummerd van 1 tot 9 2. van 9 tot 15 Januari, de zegels nr 10 genummerd van I tot 16 3. van 16 tot 22 Januari, de zegels nr 10 genummerd van 1 tot 23 4. van 23 Januari af, de zegels nr 10 genummerd van 1 tot 30. 3e. Aan inschrijving bij den kleinhandelaar onderworpen produkten Zijn aan de inschrijving bij den kleinhandelaar onderworpen de mar garine, de boter, de suiker de haverderivaten, peulvruchten, aardappelen. 4e. Confituren, gelei, fruit- of bietenstroop, fruitdeeg en compote. Deze producten dienen tegen zegels nr 14 verkocht, welke ook de ver houding suiker weze die zij bevatten. 5 e Aardappelen Er dient bemerkt dat de vernietiging der drie volle zegels van de aard- appelkaart gecompenseerd is door dc verdubbeling van de eenheidswaar- da der dertig deelzegels. Berlijn, 29 Dec. De sneltrein Ber- lijn-Warschau is op 27 December te 2 uur 's morgens ontspoord op het baan vak Frankfurt-(Oder)-Posen. Uit een officieel onderzoek blijkt.dat de sneltrein tengevolge van het slechte zicht een onveilig signaal was voorbij, gereden. Het ongeval kostte het leven aan 38 reizigers 12 gewonden bevinden zich nog in het ziekenhuis. Op 28 December, 's morgens, vond op het baanvak Armentières-Mervill, tusschen de stations Laventie en Lagor- que-Estraire, een erg ongeval plaats. Er loopt slechts een spoor op deze plaats. Twee personentreinen zijn tengevolge van een nog niet opgehelderde oorzaak zoo hevig op elkaar gebotst, dat 8 wa gens om zoo te zeggen geheel vernield werden. 48 personen werden gedood en vele anderen zwaar gewond. Onder de dooden bevindt zich een lid van de Duitsche Weermacht. Het reizigersverkeer.kon worden \erzekcrd. door op de plaats, waar het spoor ver sperd is, over te stappen. Het baanvak wordt door de «F.N. C. F.» (Fédération Nationale des Che- mins de Fer Francais) met Fransch per soneel geëxploiteerd. CROOTSCHEEPSCHE JAPANSCHE AANVAL OP MANILLA VERWACHT. het oever van Washington, 30 Dec. Officieel wordt medegedeeld, dat de op eiland Loezon opereerende Japansche troepen zich aan den de Agno-rivier samentrekken. Men vermoedt dat een grootscheepsche aanval op Manilla zal worden ondernomen. HONDERD SCHEPEN LIGGEN KLAAR TE SINGAPORE. Tokio, 30 December. Naar de Yomioeri Sjimboen meldt, heb ben de Britsche overheden in verband met de voortdurende nederlagen, die de Britsche troepen in de Maleische gebieden lijden, meer dan 100 schepen te Singapore samengetrokken, ten einde een massa-evakuatie uit dit Britsch steunpunt voor te bereiden. DE AMERIKAANSCHE TROEPEN OP DE FILIPPIJNEN ACHTERUITGETROKKEN Rio de Janeiro. 30 Dec. Op de Filippijnen werd het grootste ge deelte der troepen van de Vereenigde Staten in de provincie Pampanga gekoncentreerd om «hun linies te verkorten», meldt het departement van oorlog uit Washington. Naar verder in het bericht wordt gezegd, zouden de Japanners tijdens de laatste dagen door verscheidene infanterie-, pantser- en kavallerie divisies, versterkt zijn. De Amerikaansche troepen zijnde in de minderheid bieden nochtans onder zware verliezen weerstand. De vijandelijke lucht- bedrijvigheid duurt op intense wijze voort. Het Marine-departement te Washington deelt mede, dat een destroyer der Ver. Staten door luchtaanvallen averij heeft opgeloopen. Bangkok, 30 Dec. Naar hier wordt bekend gemaakt, zijn thans, in tegenstelling met de Britsche beweringen dat zij zich op vooraf klaarge maakte stellingen ten Zuiden van Ipo hadden teruggetrokken, de Britsche strijdkrachten volledig op de vlucht. Zij houden op geen verdedigings linie stand. De naar het Zuiden oprukkende Japanners bereikten Batoc Gayah. Het volgende doel is het oversteken over den Bermanstroom, waarna de wegen Koeala Loempeer vrij zijn. Singapore werd in den nacht van Maandag op Dinsdag en Dinsdag ochtend driemaal door Japansche bombardementstocstcllen nangeval- Vp. •/wari' «chad* Tan militaire yibjektieven werd aangericht. Terwijl vluchtelingen uit Noord Malakka naar Singapore stroomen, verlaat de bevolking van Singapore de stad, om aan de zware luchtaan vallen te ontkomen. DE BOCHT VAN MANILLA GEBOMBARDEERD. Stockholm, 30 Dec. Volgens een bericht uit Washington deelde het ministerie van Oorlog der Vereenigde Staten mede, dat zeer sterke vij andelijke formaties gedurende drie uen de kustverdediging van de bocht van Manila, Corregidor, inbegrepen, gebombardeerd hebben.» CEBOE HEVIG GEBOMBARDEERD. Amsterdam, 30 Dec. De Britsche nieuwsdienst bericht uit Manila, dat Ceboe, de hoofdstad van het eiland van denzelfden naam der Filip pijnen, hevig gebombardeerd werd. Talrijke Japansche bommenwerpers hebben de petroleumtanks en an dere militaire doelen in den omtrek van de stad aangevallen, waardoor geweldige branden werden veroorzaakt, die gedurende verscheidene da gen aanhielden. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 30 Dec. Het opperkom- mando van de Weermacht maakt bekend In verscheidene vakken van het Oostelijk front werden sterke vijan delijke aanvaller, door het leger, in enge samenwerking met het Iuchtwa- pen afgeslagen. In de Zwarte Zee brachten gevechtsvliegtuigen een Sov jet-torpedojager tot zinken en beschadigden een kruiser. Aan het Moermansk-front sloegen de Duitsche troepen, bij den streng- sten vorst en tijdens sneeuwstormen, in de periode van 21 tot 28 Dec. hardnekkige aanvallen der Sovjets met succes af. De vijand leed zware en bloedige verliezen. In den nacht van 29 op 30 December, vielen sterke formaties gevechts vliegtuigen een voor den oorlog van belang zijnde bevoorradingshaven der Engelsche Oostkust aan en plaatsten verscheidene treffers. Bij dag werd ten Westen van de Faroer-eilanden een koopvaardijschip met bommen tot zinken gebracht. Duikbootjagers, die een konvooi moesten beschermen, schoten drie van de zes aanvallende Britsche bombardcmentstoestellen neer. Alle schepen bereikten veilig hun bestemming. In Noord Afrika boekten de Duitsch Italiaansche troepen in het gebied rondom Agedabia verdere plaatselijke successen. Het aantal der bij den tegenaanval vernietigde vijandelijke tanks is tot 74 gestegen. Verscheide ne honderden Britten werden gevangen genomen. Op het eiland Malta werden luchthavens van den vijand bij dag en bij nacht aangevallen. Voor La Valetta brachten Duitsche gevechtsvliegtui gen een groot zeilschip tot zinken. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche jagers 6 Britsche toestellen neer. Een ander vliegtuig werd op den grond vernield. Rome, 30 December. Het hoofdkwartier van 't leger meldt In het gebied van Agedabia verkenningsbedrijvigheid. Het aantal van de tijdens de gevechten, waarvan in het legerbericht van gisteren werd melding gemaakt, vernielde vijandelijke tanks is tot 74 gestegen. Het aan tal gevangenen bedraagt enkele honderden. Aan het front van Solloem wederkeerig verhoogde artilleriebedrijvig heid. Een aanval van tankwagens op Bardia werd afgewezen. Italiaan- sche en Duitsche stuka's vielen met goeden uitslag op de bevoorradings wegen van den vijand troepen- en oorlogsmateriecl koncentraties aan. Vluchten boven Tripolis en Zoeara veroorzaakten enkele slachtof fers en geringe schade. In den omtrek van Athene werden, zonder resul taat. scherfbommen door Engelsche vliegtuigen uitgeworpen. Een ten Noorden van Cyrenaika varend vijandelijk konvooi werd door Duitsche vliegers aangevallen, die *en torpedojager en een koopvaardij schip herhaaldelijk troffen.

De Volksstem | 1942 | | pagina 1