De strijd in het verre Oosten Driekoningenfeest DUITSCH LEGER BERICHT ITALIA ANSCH LEGER BERICHT WOL- EN PELZENINZAMELING DOOR "DE VLAG.. VLAANDEREN BEKENT ZICH TOT HET NIEUWE EUROPA VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR* CT—M—WIIMIII IILM— IHHg— DINSDAG 6 en WOENSDAG 7 JANUARI 1942. Ukgmve ran de S.M. «Do Vocra&gang» Kerkstraat 9, Aalst. Handeiareg. Publiciteit buiten bet Ammrijstemeal AALST XXXXIXe JAARGANG NUMMER 3 Nr 1247 Postcheclo-ekening J. Van Nuffel Nr. 238559 Beheer en Redactie Beigascu Havas Agxsotschnp, 15, Ad. Max laan, BrusscL gggggggËB—g Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Eigenlijk is het Drie Wijzenfeest Want het waren geleerden uit Cha'dea hoogst waarschijnlijk... doch in het Oosten gaf men den naam van koning aan hooger geleerden... die waren im mers in die tijden niet overtalrijk De Wijzen kenden de Schrift Ze hadden die gelezen, want de joden tij dens hun ballingschap in Babylonië hadden hen daarover ingewijd. En de bladzijden van de gewijde boeken doorbladerend kenden ze ge noegzaam de Messiaansche profetieïn. Ze kenden, de voorspelling van Ba laam Een ster zal opgaan over Ja cob, en een scepter zal uitgaan van Is raël om de vijanden van God te breken» Ze waren op de hoogte van wat Sa lomon in zijn psalm over het vredelie vend rijk van den Verlangde der Vol keren had bezongen... en hoe hij de ko ningen van Tharsis en van de eilanden tot Hem zag naderen, om hun gaven aan te bieden... ook deze van Arabie en Saba met hun offeranden. Ze kenden het boek van den profeet Isaïas, die de natiën uitnoodigde om zich op weg te begeven, ten einde den God met ons uit .A- M=»~gd geboren te g4an. s>-tAk!den en Hem hun geschen ken te offeren. Ze wisten ook dat Daniël de komst van den Messias had voorspeld en het tijdperk nauwkeurig had beschreven, en het was hun niet vreemd dat dit tijd perk heel dicht nabij was Vervuld van al deze blijde verwach tingen wijdden ze zich aan de studie der sterrenkunde of astronomie. En op zekeren nacht zagen ze naar het Oosten toe, het verschijnen van een ongehoord schitterende ster welke ze voorheen nóóit gezien hadden. De volgende nachten was het hemel lichaam er weer glanzend met denzelf den ongewonen glans... het ging van het Oosten naar het Westen en scheen aldus den weg te toonen aan wie hem volgen wilden. Terzelfdertijd werkte God's genade in hun oprechte zielen... ze verlichtte hun verstand... bewoog zacht hun wil Toen deelden ze elkaar hun indrukken meê geen twijfel was mogelijk... «ditj was het teeken van den grooten Ko' ning.» en zonder dralen begaven ze. zich op weg naar het land der joden, voorzien van hun offergaven... zooais het in de profetieën was voorspeld. Maar hoe grooter een geluk iemand wacht... hoe harder de weg er heen... en des te moeilijker om het te bereiken. De beproeving wachtte hen Vooreerst de reis zelf... die was lang, vermoeiend en afmattend, al waren ze op hun sterke kameelen gezeten...daar bij zeer eentonig. Erger nog, bij Jeruzalem... verdwijnt plots de ster die hun zoo lang den te volgen weg had aangeduid. Misschien begrepen ze dat het niet betaamde ;n het land der duisternis... van het onge loof van den nieuwen Koning zijn licht te aanschouwen Hoe waren ze ter goeder trouw toen ze bij Herodes aanklopten Ze dachten wellicht dat hun bood schap vreugde zou verwekken He', tegenovergestelde gebeurde... ze bracht onrust... verwarring... afgunst bij den vorst en bij gansch het hof Zelfs laf heid ontmoetten ze bij de hoogepries- ters. Deze laatsten werden vergaderd op Herodes' bevel, om na te gaan wat de Schrift verklaarde nopens de geboorte plaats van den Messias. Ze hadden den moed om de waar heid te erkennen. En gij Bethlehem zijt geenszins de mmste onder de steden, want uit u zal opstaan die mijn volk zal regeeren...» Dit was voldoende om hun afgunst in haat<Ee ontketenen... ze bedachten reeds het helsche plan cm den pas ge boren Koning te dooden. En toen na het verlaten van Herodes paleis de ster terug verscheen en ze haar volgden tot waar ze stil bleef staan, wachtte hen wellicht de grootste be proeving Hoe nederig en arm de woonst... hoe simpel en bescheiden de Moeder I... i Waar is het paleis waar is de scepter die de vijanden des Heeren moest bre ken Maar sterk was hun geloof Hun antwoord bleef niet uit... doch het zijn geen woorden, maar daden... daden zoó subliem uai de Kerk haar pMCSiera doet neerknielen wangeer ze bij het le zen van het evangelie, dit gebaar der wijzen herinneren... en ze traden bin nen in het kleine huisje... en vonden er het Kind met Maria Zijne Moeder». Doch boven hen was het, dat de ster bleef staan... dit was het teeken Ze aanbaden het Kind neervallend plat ter aarde Zoo een geloof verdient beloond te worden De Wijzen ontvingen ook die belooning. Nauwelijks hebben ze hun offeranden opgedragen goud... wierook en myhre, of ze worden bege nadigd door het bezoek van een engel. God behandelt hen als Zijn intieme vrienden Hij vermaant hen geen vertrouwen te hebben in Herodes... en langs een anderen weg naar hun vader land terug te keeren. O wonderen van Gods' ondoordring bare raadsbesluiten I DENDERZOON. Uit het hoofdkwartier van den Fueh rer, 5 Januari. Het opperbevel der Weermacht maakt bekend In den centi Jen frontsektor van hei Oostelijk front A-erden opnieuw talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In de overige froi tsektors hadden slechts plaatselijke gevechten plaats. Aanvallen van sterke formaties ge vechts- en jachtvliegtuigen waren ge richt tegen vijandelijke stellingen er schepen in het gebied van Feodosia.Vijf groote vaartuigen geraakten, na door bommen te zijn getroffen, in brand. Twee torpedojagers en een groot koop vaardijschip werden door treffers zwaar beschadigd. In het raam van de bewapende ver kenningsvluchtcn tegen Groot Brittan- nie vielen geve litsvliegtuigen over dag haven- en radioinstallaties op de Fa- roer- en Shetiands-eilanden, alsmede industrie-inrichtingen aan de Engelsche Oostkust aan. Duikbooten -brachten in den Atlan- tischen Oceaan, in de Noordelijke IJs zee en in de Middellandsche Zee vier booten tot zinken, waaronder een groot tankschip, samen 2.0.000 Brt. metende. Twee andere schepen werden door tor pedo's beschacigd. In Noord A;rika hadden geen groote gevechtsoperaties plaats. Formaties van de Duitsche luchtvloot vielen Engelsche vliegvelden, pieren en stellingen van het luchtdoelgeschut bij Bengazi aan en be stookten de kustwegen intensief met bommen. Tijdens luchtgevechten wer den vijf vliegtuigen neergeschoten. Op het eiltnd Malta werden de luchtaanvallen tegen Britsche vliegter reinen met gocli gevolg voortgezet. bombardement)'-vliegtuigen om het Noord Duitsche kustgebied aan te val len, bleven zonder succes. De burgerbe volking telde eenige verliezen.. DE JAPANNERS NADEREN KOEALA LOEMPOER. Amsterdam, 5 Jan. Radio Lenden meldt dat de Britsche troepen zich verder naar het Zuiden terugtrekken in het gebied dat ten Zuiden gele gen is van Ipoh. De Japansche strijdkrachten zetten hen achterna en nade ren Koeala Loempoer. De bijzondere korrespondent van het agentschap Reuter in het Verre- Oosten deelt verder mede De omsingelingsbeweging door de Japanners uitgevoerd met het doel onze troepen te verplichten hun stellingen ten Zuiden van Ipoh te verlaten teekent zich thans duidelijk af. Nabij de groote baan, onmiddellijk ten Zuiden van Ipoh, hebben de Japanners een geweldig offensief rugezet. Gisteren werden drie aanvallen ondersteund door artillerie en sterke luchtformaties, ontketend. In den sektor van den beneden-Perak, waar zij gisteren een landing ondernamen, ten einde onzen aftocht van de Engelsche troepen in de streek van Ipoh te verhinderen, hebben de Japanners beproefd het bruggen hoofd te versterken, dat zij hadden opgericht. De eerste troepen die in deze streek werden geland zijn thans in voeling met onze troepen. DE JAPANNERS IN SELANGOOR (MALAKKA) BINNENGERUKT Tokio, 5 Jan. Men meldt uit Malakka aan het agentschap Domei, dat de Japansche troepen, die op 2 Januari den stroom welke den staat Perak scheidt van Selangor, het Noordelijke gedeelte van dezen laatsten staat zijn binnengerukt. Van den anderen kant meldt het blad «Jomioeri Sjimboen», dat er 90.000 Australische soldaten te Singapore zijn aangekomen. BROENEI OP BRITSCH-BORNEO BEZET. Tokio, 5 Jan. Naar de marine afdeeling van het Japansche hoofd kwartier bekend maakte, bezetten Japansche troepen in het Noordelijk gedeelte van Britsch-Bomeo op 31 December de stad Broenei, op 1 Ja nuari het eiland Lanoean, aan den ingang van de Broenei Baai. Zie onderaan volgende kolom. Rome, 3 Januari. Het hoofdkwar tier van het leger maakt bekend Uit den sektor van Agedabia is niets belangrijks te vermelden. Levendige be drijvigheid van de artillerie en de lucht vloot tegen onze stellingen van Solloem Tijdens luchtgevechten schoten Duit sche en Italiaansche jagers twee vijan delijke machines neer. Aanvallen van sterke Duitsche en Ita liaansche luchtformaties op Malta had den nieuwe zichtbare successen tenge volge. Omvangrijke branden werden veroorzaakt. Talrijke vijandelijke toe stellen werden op den grond vernield of beschadigd. Tijdens luchtgevechten met de begeleidende Duitsche jagers werden twee Hurricane's neergeschoten. Engelsche vliegtuigen wierpen zon der uitwerking verscheidene bommen uit op het eiland Salamis. Tijdens den afgeloopen nacht on dernam de tegenstander een vlucht op Castelvetrano (Sicilië), waar onbedui dende schade werd aangericht. Acht personen werden gedood en 1 5 gewond Een vijandelijk bombardementsvlieg tuig werd door het luchtdoelgeschut ge- troffen en stortte op den grond te pletter. OP DE FILIPPIJNEN ZETTEN DE JAPANNERS HUN OPMARSCH VOORT Tokio, 5 Jan. De Japansche troe pen, die op de Filippijnen den wijken den vijand achtervolgen, braken op verscheidene plaatsen den vijandelij ken weerstand en hebben 's voormid dags van 3 Januari een bepaald punt» bereikt. Na de bezetting van de gansche Noordelijke helft van het schiereiland Batang, zetten zij hun opmarsch naar het Zuiden voort. Aan den anderen kant wagen de Fi- lippijnsche strijdkrachten, die den op marsch der Japansche troepen naar Ba- langa pogen tot staan te brengen en an derzijds uit de vesting Corregidor willen ontsnappen, een laatsten tegenaanval. Het Japansche luchtwapen bombar deert echter sinds 4 Januari *s ochtends herhaaldelijk militaire installaties in West Balanga. Tegelijkertijd heeft het de kazernes in den omtrek van Olon gapo zwaar beschadigd. De Vlag deelt mede Gehoor gevend aan den oproep van Rijksminister dr. Goebbels, heeft de Vlaamsch-Duitsche Arbeidsgemeenschap besloten deel te nemen aan de wol- en pelzen-inzameling ten voordeele van de soldaten aan het Oostelijk front. De harde winter vergt van den Duitschen soldaat in het Oosten do grootste offers, die hij echter niettegenstaande de grimmige koude en den voortdurenden inzet van zijn persoon steeds bereid is te trotseeren. Ook wij, Vlamingen, kunnen nooit genoeg onzen dank betuigen voor deze onmeetbare prestaties. En eindelijk krijgen wij thans ook de passende gelegenheid hiertoe. Iedere Vlaming zal in den loop der volgende week eens rondkijken en alle wol- en pelszaken, die hij kan missen, verzamelen en deze op het bu reau van «De Vlag» afgeven. De cel'en zorgen voor de gezamenlijke toe zending naar het algemeen sekretariaat te Brussel, dat dan op zijn beurt deze kleedingstukken langs den 1 lelsten weg naar het front zal sturen. De schenkers ontvangen bij aflevering van de giften een bewijs. Later kunnen deze ontvangstbewijzen eventueel tegen oorkonden ingeruild worden, die den bezitters een voorkeursrecht zal verleenen voor aan schaffing van nieuwe textielwaren. Volgende voorwerpen kunnen ingezameld worden warme wollen artikelen zooals kousen, vesten, ondervesten, pull-over, mutsen, bivak mutsen, mouwen, sjaals, handschoenen, wollen ondergoed, als onder lijfjes, onderbroeken, borstbeschermers, dekens van allen aard of grootte, ook paarden- en wagendekens, wollen en pelsdckens. Pelsgoed in den breedsten zin zooals pelsen, jassen, vesten, laarzen, damespel sen, moffen, in een woord alles wat uit pels vervaardigd is. Alle giften worden aanvaard in de plaatselijke sekretariaten De Vlag of te Brussel bij het hoofdbestuur 23, Regentlaan. ONS VOLK ZAL DE SOLDATEN VAN HET OOSTFRONT HELPEN. Het is zeer dikwijls het noodlot der volkeren dat zij de groote tijden die zij beleven niet in hun volheid kunnen vatten, en daardoor de groote kansen die de geschiedenis hun biedt, in niet begrijpende werkloosheid icOJeioos kneu veiioren gaan. Elk volk krijgt slechts eenmaal zijn kans, schreef dr. Göbbels eens. Welnu, in deze toekomst zwangere tijden, waarin Europa zijn gestalte voor eeuwig zal krijgen, moet elk volk, cn elk volksdeel, ten volle de kans grijpen die hen geboden wordt, willen ze niet door het ontzaglijke geweld der gebeurtenissen uitgeschakeld worden uit de rei der volkeren die mor gen een rol in Europa zullen spelen. Ook voor Vlaanderen is dit het geval. Meer nog, VOORAL voor Vlaanderen is dit waar, omdat juist ons Vlamingen een kans geboden wordt welke wij sedert eeuwen niet meer kregen, de kans om zelf een rol te spelen, ons lot zelf in handen te nemen en zelf onze toekomst te smeden. In zekere mate had Vlaanderen z:ch reeds bekend tot dfe revolutie wel ke Europa doormaakt. Wij allen hebben, van niemand minder dan van Hitier zelf, gehoord, hoe de daad van onze kameraden uit het Vlaamsche Legioen, de Waffen S. S. en de N.S.K.K., ons gansche volk op een Euro- peesch plan trok, en hoe Vlaanderen eveneens vermeld werd bij de vol keren die strijden voor de tockkomst van het Europa, door de vernietiging van het Bolsjevisme. Doch, hoezeer ook de daad van onze kameraden die naar het Oost front trokken een waarborg is voor ons verder volksbestaan en een be kentenis van Vlaanderen tot het nieuwe Europa, toch nam ons volk als ganschheid, geen deel aan den beslissenden kamp die nu gestreden wordt, kon zelfs niet eens, als geheel, zijn instemming betuigen door een daad met dezen reuzenkamp. Nu weten we tot onze groote vreugde, dat ook aan ons volk een kans geboden wordt om openlijk zijn instemming te betuigen met de daad die onze kameraden stellen, die met den inzet van hun leven, den vuurproef van hun overtuiging wilden doorstaan aan- het Oostfront. We vernamen inderdaad, dat ook bij ons een aktie zal worden ingezet voor het inzamelen van wollen stoffen voor de soldaten, in het Oosten. En het is merkwaardig daarbij aan te si.ppen, dat dit initiatief niet uitgaat van één beweging, of van enkele private personen, doch dat integendeel van alle zijden stemmen opgegaan zijn om een dergelijke aqtie voor te stellen. Dit feit is verheugend en waarschuwend tevens. Het bewijst dat als het er op aankomt Vlaanderen in het nieuwe Europa zijn taak te doen inne men, allen in Vlaanderen het eens zijn. Een klaarder bewijs om aan te toonen dat de gansche bevolking zich solidair bekent met de Europeescne revolutie kan wel niet gevonden wor den. Nu komt voor Vlaanderen de gelegenheid om te bewijzen dat ons volk ten volle begrip heeft van het offer dat door de soldaten der verbondenen in het Oosten wordt gebracht. Nu komt het oogenblik waarop wij Vla mingen, moeten bewijzen dat ook w:j ons offer al is het nog zoo gering in vergelijking van wat de soldaten an Europa in het Oosten moeten door staan. willen brengen voor den strijd voor het levensrecht van het gan sche kontinent, lijk Hitier dezen amrp genoemd heeft. En we zijn ervan overtuigd dat ons volk deze gelegenheid zal weten te benutten. We weten hoe diep de afschuw van ons volk voor het mensch- onteerend bolsjevisme, en wc weten ook dat ons volk daarom met alle middelen waarover het beschikt 'e soldaten zal bijstaan die Europa van dezen gruwel verlost hebben. Het geven van wollen stoffen en andere wollen kleedingstukken is nauwelijks een offer te noemen, als wij bedenken hoe onze veiligheid, ons bezit, onze traditie, alles wat wij in het leven heilig en goed en schoon achten, gevrijwaard werden door den inzet van het Duitsche leger, van de met Duitschland verbonden landen en de legioenen der landen die mee bouwen aan de ordening van Europa. Deze vrijwillige levering moet niet' eens aanzien worden als zijnde een offer, doch wel en alleen als eene uitdrukking van dankbaarheid bij het Vlaamsche volk ten overstaan van degenen die alles veil hadden tot vrij waring van Vlaanderen's traditie, van Europa's bestaan en toekomst en van degenen die met inzet van hun leven de wereld en de beschaving heb ben gered uit de vernietigende en doodende klauwen van het bloedroo-. de Soviet-monster.

De Volksstem | 1942 | | pagina 1