He strijd in het verre Oosten Langs de "Wegen Ongevallen, die zich op den weg naar en van 't werk voordoen Uitgifte van nieuwe Brood-, Margarine- en Vleeschzegels ITALIAANSCH LEGERBERICHT DUITSCH LEGERBERICHT WOL- EN PELSINZAMELING VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HÉT NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 8 en VRUDAG 9 JANUARI 1942. XXXXfXe JAARGANG NUMMER 4 Uitgave van de S.M. tDc Vooruitgang» Kerkstraat 9, Aalst. Handelsrcg, Nr 1247 Postcheckr-Jjemng J. Van Nuffel Nr. 13S5S9 Beheer en Redactie Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch rlavas Agentschap, 15, Ad. Maxiaan, Brussel. Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Het was een zachte valavond,..zacht tenminste voor het tijdstip dat we door maken, want 't is immers winter De zon was neergedaald aan den horizont en verfde de hemel nu in 't rood... dan in 't geel, om te eindigen in 't goud... zooveel stemmige, fijne wolk jes die bekoorlijkheid verschaften aan het anders zoo duistere firmament. Op de muren van de vele hoeven in het dorp, wierp de ondergaande zon een laatste bundel van lichtstralen. Zacht was de weergesteltenis... zelfs eenigermate warm, geen gevaar voor verkoudheid En het dorpje lag daar als in een oasis van vrede, getint door de kalmten vol charmes van de stille bevolking. Een oud vrouwtje slenterde langs de wegen Haveloos was haar kleeding, nog haveloozer haar houding klein van gestalte werd ze nog kleiner omdat ze haar geplooiden rug neerwaarts overhelde Een aangezicht als ver hard en getaand door alle stormen en winden... gewasschen en gereinigd door alle jegens... gebruind door alle zon nen. Haar wezen deed het gedacht ont staan van een schildpad, die ongevoe lig is en in dewelke het bloed niet meer rondvloeit. Een grooten korf aan den arm, zet ze haar weg voort...in zekeren zin trots en fier men zou zich afvragen waarom met een paar oogjes die tintelen van geest en verstand, en die zich voortdu rend bewegen in haar anders onbe- weeglijken kop Schijnbaar in een diep nadenken ver slonden, schreidt ze vooruit en passeert voorbij een immeuse boerendoening. Is het dan geen bedelares En waarom gaat ze hier niet binnen... en klopt ze niet aan... hier toch wonen rij ke en begoede lieden... groote boeren., bij wien kan men op dit tijdstip beter aanbellen Een voorname pachteres verscheen aan den ingang van de hoeve. Ze had het vrouwtje voorbij zien gaan. Op haar aangezicht lag een trek van adel... de adel van 't gevoel... van de ziel... die haar weerglans brengt op het wezen als een spiegel... tot ze zich plots tot de bedelares richtte Moedertje, moet ge dan geen aalmoes hebben Ze keerde op haar stappen terug eenigszins aarzelend... Graag... heel gaarne Mevrouw, dank u... maar ik was gegeneerd daar ik niet alleen voorbij ging... die heer volgde en met verwarden blik keek ze me aan. Toen werd haar korf gevuld... echt royaal, met allerlei eetwaar zooals al leen de boeren dit nu nog kunnen doen. Een wijl stond ik verrast en geslagen toe te staren, wie zou zich met dezen tijd van egoisme, nog aan zooveel naastenliefde geheel onbaatzucytig... verwachten. Waarlijk deze dame had nog het juiste begrip der hoogste wet Ze glimlachte, alsof ze mijn verbijs tering geraden had. Wat wilt ge, zegde ze toen heel bescheiden, bijna verlegen, omdat iemand haar edele daad had opgemerkt maar ik denk zoo gelukkig die nog geven kunnen... en «beter te geven dan te moeten vragen», rust zou ik niet hebben wanneer een hongerige onver zadigd langsheen mijn. woning voor bijgaat. Ge hebt de waarheid in uw bezit, Mevrouw, uw handelwijze is echt evan gelisch en geheel volgens den geest van Christus,... de begoeden zouden tobbers en sukkels achterna moeten loopen en zelfs bedelend vragen, of ze niets noo- dig hebben... want elke schooier die oprecht in nood is, bewijst u een groo ten dienst met u de mogelijkheid te be zorgen van het goede te doen En ge weet... Ge. hebt aan den Heer zeit gegeven... uw loon is verzekerd eft Men vindt nog troost langs de we gen... maar ja niet allen hebben zooveel geloof Zalig echter die begrijpen DENDERZOON. BESLUIT BETREFFENDE DE VERGOEDING DER SCHADE IN HET STAATSBLAD VERSCHENEN In de huidige omstandigheden zijn de arbeiders er toe genoodzaakt de meest verschiller.de vervoermiddelen te gebruiken, om z ch naar hun werkplaats te begeven en er van terug te keeren. Dikwijls moeten zij vóór het aanbreken van den dag hun verblijf verlaten om slechts in de dub ternis weer thuis te ko men. De lichtaf cherming maakt het verkeer gevaarlijk en vergroot het on gevallenrisico langs den openbaren weg. Slechts in uitjonderlijke gevallen is de vergoeding voor ongevallen,die zich op den weg naar of van het werk voor doen, verzekerd bij de samengevoegde wetten betreffende de arbeidsongevallen Het is echter van belang dat, ten bate van den arbeider die aan alle uit den oorlog ontstane zwarigheden en risico's is blootgesteld, ?en regeling wordt gevoerd ter vergoeding van de schade veroorzaakt door alle ongevallen die zich op den weg naar en van het werk voordoen, des te meer omdat thans meer dan ooit het bestaan van den ar beider en van zijn gezin van zijn loon afhangt. Wat de modaliteiten der vergoeding betreft, leek het gepast, de wetgeving betreffende de vergoeding van de scha de, voortspruitende uit de arbeidsonge vallen als aanwijzing te nemen. dient evenwel opgemerkt, dat het be sluit de bestaan wetgeving betreffen de Jv v allen guensziiis wijzigt en er dan ook geen uitbreiding De h. E, De Winter, selcretaris-gene raai van het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening, heeft volgenden omzendbrief gericht tot de gemeentebe sturen, in verband met de uitgifte van bijzondere brood-, margarine- en vleeschzegels van een nieuw type Tot vervanging van de bijzondere margarine-, brood- en vleeschzegels (blauwgrijze tint op bruinen onder grond), waarvan sprake in het rond schrijven van 29 September jl. (Bel gisch Staatsblad van 4 October daarop, volgend, worden de gemeentedienster, thans bevoorraad in nieuwe bijzondere zegels, voorzien van de onderschei- dingsletter A. met geldigheidsduur van 20 Januari tot en met 1 Mei 1942. De werkgevers dienen, op 19 Januari e.k. over te gaan tot het afsluiten va*: de loopende rekeningen der rèchtheb- benden op de thans in omloop zijnde bijzondere brood-, margarine en vleeschzegels, en in overeenstemming daarmede den inventaris op te maken der door hen afgeleverde bijzonder? zegels van het huidig model, met ver melding van de hoeveelheid onbenut- tigde zegels. Vervolgens dienen zij die afrekening, alsook de reserve niet be nuttigde bijzondere zegels te overhandi gen aan den gemeentedienst voor be voorrading en rantsoeneerfng. De gemeentediensten voor bevoor rading en rantsoeneering zullen deze stukken voegen bij den maandelijk I schen inventaris, waarvan dc inlevering is voorzien bij artikel 23. par. 2. var. het besluit van 1 Maart 1940. Van 20 .januari af mogen de werk gevers nog slechts aan hun werkliedc de bijzondere zegels van het nieuw mo del afleveren, gebeurlijk zelfs die ver schuldigd. voor aan dien datum voor afgaande werkdagen. De gemeentediensten dienen zich insgelijks aan dien datum te houden voor de aflevering van bijzondere ze gels aan sommige andere kategorieën gerechtigden (zwangere vrouwen enz.) De bijzondere aandacht van belang hebbenden wordt gevestigd op het fei dat onder geen voorwendsel zal mogerv worden overgegaan tot de ruiling der in hun bezit zijnde bijzondere zegels van het huidig model tegen bijzondere zegels van het nieuw type. De bijzondere zegels van het thans geldend model, in het bezit van belang hebbenden, behouden evenwel hun gel digheidsduur tot op 3 1 Januari 1 942, einde van het eerstvolgende rantsoe- neeringstijdperk, en mogen tot op den zelfden datum, door de handelaars worden aanvaard. Zij mogen door de kleinhandelaars bij de gemeentediensten voor bevoorrading en rantsoeneering worden ingeleverd, met het oog op hur omzetting in machtigingen tot bevoor rading, samen met de overeenstemmen de gewone zegels der aanstaande perio de, vóór den achtsten werkdag volgend op den datum waarop de geldigheids duur van bedoelde zegels is verstreken (art. 24, litt. a, 4e alinea, van voormeld besluit van 1 Maart 1940). De nieuwe bijzondere brood-, mar garine- en vleeschzegels mogen dus tot de bevoorrading der gerechtigden wor den aangewend en dienen tot de herbe voorrading der kleinhandelaars van 20 Ja af. a) 0.20 t.h. van. de Ioonen en de wedden voor de kontrakten waarvoor de premie op grond van de loonen en de wedden *is berekend b) 8 t.h. van de premie, voor de kontrakten waarvoor de premie forfai tair is vastgesteld. Art. 5. De verzekeringsinrichtingen zullen een afzonderlijke rekening bij houden voor de verrichtingen betref fende de verzekering tegen de bij dit u--sluit bedoelde ongevallen. De bedrijfshoofdun die van de bij drage tot het Voorzorgsfonds zijn vrij gesteld zullen voor die-zelfde ongeval len een speciale rekening bijhouden. Art. 6. Dit besluit is van toepassing voor de van 1 Januari 1942 overkomen ongevallen. Desbetreffend besluit luidt Artikel I. De bepalingen van de sa- mengeordende wetten betreffende de vergoeding der schade voortspruitende uit arbeidsongevallen zijn van toepas sing op de ongevallen die zich op den weg naar en van het werk voordoen. Als weg naar en van het werk dient verstaan de door den arbeider af te leg gen normale afstand om zich van zijn verblijf of van de plaats waar hij gaat eten naar de plaats, waar hij zijn werk verricht te begeven, en omgekeerd. Daaronder dient ook begrepen de normale afstand dien de arbeider moet afleggen om zich naar de plaats te bege ven waar de loonen worden uitbetaald, en om ervan terug te keeren. De vergoeding van de schade voort spruitende uit het ongeval dat zich op den normalen weg heeft voorgedaan,' valt slechts ten laste van het bedrijfs- hoofd als het slachtoffer of zijn rechts- verkrijgenden bewijzen dat het ongeval aan een met dien weg verbonden risico is te wijten. Art. 2. Voor de: arbeiders in dienst var* ondernemingen van laden, lossen en behandelen van waren in de havens, op de losplaatsen en de stations, wordt als er vooraf geenerlei arbeidskontrakt is gesloten, de afstand dien de arbeider moet afleggen om zich van de aanwer vingsplaats naar de plaats waar het werk dient uitgevoerd te begeven, als de weg naar hei werk beschouwd. Art. 3. Het op den weg naar of van het werk overkomen ongeval moet bin nen de acht en veertig uren aan het be- drijfshoofd aangegeven worden met aanduiding van de plaats, den tijd en de omstandigheden die het beoordeelen van de toepasselijkheid der bepalingen van dit besluit kunnen mogelijk maken. Art. 4. De loopende verzekeringskon- trakten die in toepassing van de wet betreffende de vergoeding van dc scha de voortspruitende arbeidsongeval len werden gesloten, moeten aangevuld worden met een bijkomende polis ter verzekering tegen de bij dit besluit be doelde ongevallen. De bijkomende po lis zal op 1 Januari 1942 ingaan. De in vorige alinea bedoelde kon trakten zullen door den verzekerde slechts mogen opgezegd worden indien de premie voor de vorenbedoelde ver zekering hooger wordt gesteld dan Zie vervolg vorige kolom. VERDERE JAPANSCHE OPMARSCH OP HET MALEISCHE SCHIEREILAND Tokio, 7 Jan. Naar Domei uit een steunpunt in het Maleische ge bied meldt, zijn de Britsche defensieve stellingen in het zuidelijk gedeelte van het schiereiland niet in staat aande koncentrische Japansche aanval len aan de Oost- en Westkust weerstand te bieden en laten zij Teeds de nakende ineenstorting voorzien. Amsterdam, 7 Jan. De Britsche berichtendienst meldt uit Singapore: Japansche guerilla-strijders, die door de 1 engi-moerassen naar het Zui den oprukken dworrgen de Britten hun frontlinie tusschen Ipo en Koeala- Loempur te verleggen. In het Oosten van Malakka hebben Japansche formaties dc stad Koean- tan en het vliegveld bezet. Hierdoor ligt Singapore, dat zich 150 mijl verder naar het Zuiden bevindt, in het bereik der Japansche jagers.Naar het heet, hebben de Japanners reeds den omtrek van Koeala-Salangor aan de monding van den Selangorstroom, 35 mijl ten NoordWesten van Koeala Loempur, bereikt. NEDERLANDSCH-INDISCHE DUIKBOOT VERLOREN GEGAAN. Stockholm, 7 Jan. Volgens «Associated Press i werd in een te Ba tavia gepubliceerd bericht medegedeeld, dat een Nederlandsch-Indische duikboot, die ter beschikking was gesteld van den opperbevelhebber der Britsche vloot in het Verre Oosten, verloren gegaan is. ALLE ONGEHUWDE MANNEN ONDER DE WAPENS GEROEPEN IN NIEUW ZEELAND. Wellington, 7 Jan. De Nieuw-Zeelandsche regeering heeft alle on gehuwde mannen, die tot nu toe hiervan vrij gesteld waren, onder de wa pens geroepen. Men is de meening toegedaan, dat de oproep voor de gehuwde man nen zonder kinderen, niet lang meer zal uitblijven. Rome. 7 Januari. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend In het gebied vein Agedabia hadden gisteren geen bijzondere voorval len plaats. Hevig artillerievuur tegen onze stellingen van den sektor Sol- loem-Halfaia. De ongunstige weersgesteldheid heeft de bedrijvigheid in de lucht bo ven Cyrenaika en de Middellandiche Zee in sterke mate beperkt. Deson danks hebben onze formaties boven een beperkt gebied vijandelijke ko- lonnes van gemotoriseerde afdeelingen doeltreffend aangevallen. Herhaalde malen werden door het Italiaansch-Duitsche luchtwapen handelingen ondernomen tegen doelen op Malta. Een Engelsch vliegtuig dat boven Syracusa poogde door te dringen, werd door de juist gerichte luchtdoeJartillerie getroffen$n. bet Schiereiland Magnisi ten Zuiden van Augusta. De bemanning bestaan de uit twee onderofficieren werd gevangen genomen. Uit het hoofdkwartier van den Fu hrer, 7 Jan. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend Op de Krim zijn vijandelijke afdeelingen, die onder bescherming van oorlogsschepen te Jewpatoria geland waren, door een snel ingrijpen ver nietigd, waarbij van huis tot huis hardnekkige gevechten zijn geleverd. Een zwakke troepenafdeeling, die ten Zuid-Westen van Feodosia was geland, is door Roemeensche formaties verslagen. Formaties van Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen, alsmede van duikbommenwerpers, voerden geslaagde aanvallen uit op de landings troepen der sovjets op de Krim en op hun aartvoerwegen van de Zwarte Zee. In den centralen zoowel als in den Noordelijken sektor van het Ooste lijk front, leden ook gisteren bij minder sterk vriesweder talrijke aanval len van den vijand schipbreuk. In het gebied ten Noord Oosten van Karkof werd een plaatselijke aanval van de tegenpartij in onze linies door een tegenaanval geneutraliseerd. Hierbij werden twee bataljons der Sovjets vernietigd. Aan de Engelsche Oostkust werd een koopvaardijschip van 4000 Brt. door middel van bommen tot zinken gebracht, terwijl op een industrieel bedrijf verscheidene volle treffers van bommen werden geplaatst. In Noord-Afrika geen noemenswaardige gevechtshandelingen. Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen met succes Britsche vliegvelden van Mar- marika en op het eiland Malta aan. VOOR DE SOLDATEN AAN HET OOSTFRONT. Ge hebt ongetwijfeld de beteekenis begrepen van den groot histori- schen strijd die in Rusland uitgevocb hten wordt. Ge weet dat daar over het lot van Europa beslist wordt. Vóór het uitbreken van de vijandelijkheden in Rusland, was iedereen ten onzent, het eens over het gevaar dat het communisme daarstelde. Gij zijt geen van dezen die vandaag zoo en morgen anders denken gij durft nog bekennen dat recht, godsdienst en beschaving bedreigd worden door het communisme. Gij weet dat op dit oogenblik, de moedigste legers uit alle tijden, strijden om het communistisch gevaar van Europa af te weren. Ook jon gens van ons land zijn in de bres gesprongen om voor Vlaanderen bestaansrecht te verkrijgen in den schoot van het Europa van morgen. Laten we niet uit het oog verliezen dat de soldaten die, aan het Oost front, Europa aan het vrijvechten zijn, zulks doen in weersomstandighe den, waarvan we ons de harde werkelijkheid niet kunnen voorstellen. Daarom hebt ge èn als mensch èn als Vlaming, den plicht mee te doen aan de wol- en pelzeninzameling ten voordeele van de soldaten aan het Oostfront. DE VLAG (Aalst) BELAST ZICH MET DEZE INZAMELING. Tot Zaterdag 10 Januari (inbegrepen) kunnen op ons Bestendig Se- kretariaat. Keizerlijke Plaats 39-1 alle dagen van 17 tot 19 u. ('s Zater dagsvan 15 tot 19 uur) tegen bewijsschrift, de volgende voorwerpen af geleverd worden Warme wollen artikelen zooals kousen, vesten, ondervesten, pull overs, mutsen, bivakmutsen, mouwen, sjaals.handschoenen (wdI of leder} liefst met voering, ook enkele handschoenen. Wollen onclerg'oed als on derlijfjes, onderbroeken, borstbeschermers, dekens van a'.len aard of grootte, ook paarden- en wagendekens, wollen- en pelsdelcens. Pelsgoed in den breedsten zin zooals pelzen, jass^'n, vesten, laarzen, damespelzen, moffen. Met een woord alles wat uit r,e!s vervaardigd is. Hebt ge de soldaten van bet Oostfront nog niet beklaagd Meer dan een klacht, meer dan een jammeren, moet u bezielen. Zeg niet dat ge niets kunt missen I Aan u de steunende daad J

De Volksstem | 1942 | | pagina 1