Zuster Sch., is heengegaan He strijd in het verre Oosten Verjaardag van Z. Fm. Kard'naal Va;; Roey Aartsbisschop van Mechclen Maaitijd door Winterhulp aan ondervoede kinderen verstrekt Toelagen voor wederopbouw Voor onze krijgsgevangenen Inbraak in d<? kontrool bureelen te Ninove DU1TSCH LEGER BERICHT ITALIAANSCH LEGER BERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DINSDAG 13 en WOENSDAG 14 JANUARI 1942. XXXXIXe JAARGANG NUMMER 6 Uitgave van de S.M. «Da Voormtgang» Kerkstraat 9, Aakt. Handeisrej. Nr 1247 Poatcbecltrekenins J. Van Nuffel Nr. 138559 Ee?i«r cn Redaciia KeHtatraa; 9 AahL Telefoon 114 Publiciteit buiten bet Arrondissement AALST Belgisch flavas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BrosseL -AA/V- Nu was het Driekoningenfeest En wijl de bengels langs de straten liepen al zingend hun Koningsliederen,, terwijl menige brave moeders rond de warme kachel in den vredigen intie- men thuis, het dichterlijk verhaal ver telden voor hun stil zittende en aan dachtig luisterende kinderen... wijl allen in verbeelding de ster en de wijzen volgden... kwam een stralende engel misschien een van die de blijde bood schap brachten op den Kerstnacht zachtjes streek hij neer in het arm ka mertje waar Zuster Sch.., ziek te bed lag... en nam toen haar zieltje mee Haar zieltje was het dan zoo klein... zoo onbeduidend Oh heelemaal niet Zuster Sch., had een groole ziel Dit kon men zien aan de verheven nobelheid van haar vurige verlangens... aan haar simpel maar zoo innig devoot en inge togen leven... aan haar toewijding en offergeest voor medezusters, zieken en armen... weesjes en veriatenen Maar toch zeggen we «haar zieltje Want nog jeugdig had ze haar intrede gedaan in het klooster... haar ziel im mers was een bloem en dus was haar plaats in den bloemengaard... vrij bloeiend, weelderig besproeid door de levende en verkwikkende wateren van de weldoende en frissche genadebron- nen. En in breeden sterken vleugelslag, nam ze toen haar vlucht de peillooze hoogten in van serener luchtkringen..., waar ze dronk den myslerieuzen drank welke God aanbiedt, aan wie tot Hem naderen in hoogste ideaal, met onbaat zuchtige doeleinden... en zich rijk ma ken in Hem om anderen ook te verrij ken. Daarna kwam ze onder de menschep, bij lijders en tobbers en met volle handgrepen nam ze uit haar overvloei- enden zielsbeker, de hemelsche medicij nen die zielen verkwikken... en langs haar om, soms lichamen genezen. Licht als een engel zweefde ze door de kloosterpanden... over de ziekenza len... als gedragen en voortgestuwd door de sterke krachten van haar hoo- de ger en blakende liefde voor God zielen. Haar aangezicht was één glimlach en haar woorden en gebaren één aroom weike de harten losrukte uit boeien en ketens, om ze te onthechten... te ver heffen... te veredelen... te werpen in God. Zoo simpeltjes is ze haar weg ge gaan en een zieltje was ze gebleven... argeloos en kinderlijk onschuldig. Net als haar gezegende patrones, de zuster van den H. Benedictus... de goed gekende heilige Scholastica waar-1 van geschreven staat dat haar ziel als een duifje bij haar dood hemelwaarts vloog, tot groote verwondering van haar heiligen broer aan wien hel gege ven was dit troostvol wonder te aan-1 schouwen. En toen haar lichaamskrachten op waren... verteerd in liefdediensten, zoo- als de olie van de brandende lamp voor j den God der tabernakelen... toen is ze afgeleefd en uitgeput, gaan neerliggen op een schamel kloosterbed... en wacht te uren... dagen... heel vertrouwvol, op de komst van den blijden glanzenden boodschapper... den engel van den dood Nu was het Driekoningenfeest en de engel kwam en beiden vlogen ze Godewaarts... Dinsdag i 3 Januari wordt Z. Em. Kard. Josephus Ernest Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen en Pri maat van België, 67 jaar oud. Hij is na melijk geboren te Vorselaar (Kempen) den 13 Januari 1874. In den loop van dit jaar herdgnkt Zijne Eminentie verder den 4i>n ver jaardag zij rer Priesterlijke wijding, alsmede den verjaardag zijner verhef fing lot Kardinaal-Priester van de Hei lige Roomsche Kerk. Hij werd namelijk Priester gewijd den 18 September 1897 en verheven) tot Kardinar.' Priester van den titel van] de H. Mand de Aracoeii in het Consis- j lorie van 20 juni 1927. j Zijne Eminentie verblijft dit jaar ooj 33 jaar te Mechelen. Hel is namelijk den 30 September 1907 dat hij door wijlen Z. Em. Kardinaal Mercier tot Vicaris Gen raai van hel Aartsbisdom werd benoemd. Van 1901 tot 1907 was Zijne Eminentie Professor aan de Katholieke Universiteit te Leuven. Zonder schroom mocht ik dit schrij ven, nu het goede zustertje onder de levenden niet meer telt. Zoo dikwijls had ik het genoegen haar te groeten... en stil haar vele deug- den te bewonderen. Haar souvenir gaf me deze enkele lij nen in Dat ze God verheerlijken, Hij die alléén groote zielen schept en ver wekt... dat ze een aanrpoediging wezen l voor haar vele medezusters en een ver gelding... want dc verdienstvolste on-; der de menschen blijven wel eens on gekend en ongewaardeerd. En ik weet het zeker hierboven zorgt het goedige zustertje voor een specialen zegen voor den schrijver. DENDERZOON. Veel kinderen van 3 tot 1 8 jaar on dergaan ten zeerste de gevolgen van een lange ondtvvoeding. Winterhulp wilde dien droevigen toestand verhelpen, en besliste onlangs aan de kinderen die door lichaamsver zwakking bedreigd worden, een aan vullend lichte maaltijd te verschaffen. Deze lichte maaltijd zal zonder af gifte van rantsoenzegels uitgedeeld worden. Doch, gelet op de moeilijkheden van bevoorrading heeft Winterhulp nauw keurige regels voor de uitdeeling moe ten vastleggen. 1De maaltijd is voorbehouden voor ondervoede kinderen van de ag glomeraties Antwerpen, Brussel, Gent en Luik, alsmede voor de lokaliteiten van meer dan 10.000 inwoners. 2. De maaltijd zal driemaal per week opgediend worden 's Maandags, 's Woensdags en 's Vrijdags. 3. Het aantal rechthebbenden zal per schoolinstelling de 20 t.h. van het aantal leerlingen van de instelling niet mogen overtreffen. De ondervoede kinderen die geen school bezoeken zullen er eveneens recht op hebben. Dit eetmaal zal bestaan uit sardij- nen in pekel, met tomaten of met olie; allerhande .visch en kaas afgeroomde melk, gierslgrasmeel en droge groen ten; deze produkten komen uit Portu gal of van de voorraden van Winter hulp. Het licht maal zal kosteloos uitge deeld worden aan de kinderen wier ou ders in het bezit zijn van een kaart van Winterhulp. De andere kinderen zullen 1 fr. per maaltijd beialen, en die van de talrijke gezinnen, 0,30 fr. In gevolge een besluit van 28 Maart 1941 werden, zooals men weet, door het Kommissariaat voor 's Lands We- deropbouw toelagen verstrekt. Voorl het uitvoeren van openbare werken, o. j a. het aanleggen van drinkwaterleidin- J gen, hospitalen, urbanisatie-werken, enz. wordt 60 t.h. der benoodigde ka pitalen verleend terwijl voor andere 30 t.h. beschikbaar worden gesteld. Eerstdaags zal in het staatsblad een be sluit verschijnen waardoor bepaald wordt dat twee nieuwe kategorieën van werken in aanmerking komen voor een toelage van 60 t.h. Die werken zijn in de eerste plaats van toeristischen aard, zooals fietspa den, skibanen, wandelpaden, jeugd herbergen, kampeergelegenheden. De tweede kategorie omvat het bouwen en installeeren van zwembaden, badinrich- j tingen, iurninrichtingen. enz. De omvang van andere posten wordt j uitgebreid. Vroeger waren alleen toela- gen voorzien voor het bouwen der slachthuizen; voortaan zal ook het aan leggen van technische installaties, als koelinrichtingen, gesubsidieerd kunnen worden. De post bouwen, vergrooten of herbouwen van gemeentescholen, wordt vervolledigd door grove her stelwerken. Hierdoor kan 60 t.h. der onkosten verleend worden. De post bouwen, vergrooten of verbouwen van pastorijen en woningen van het on derwijzend personeel wordt eveneens vervolledigd door grove herstelwerken. Hiervoor wordt eventueel 30 t.h. ver strekt. Onlangs is er op gewezen dat Win terhulp, ter gelegenheid van kerstdag en Nieuwjaar, besloten had speciale pakketten op te sturen naar onze krijgs gevangenen in Duitschland, evenals naar de gewende en zieke Belgische mi litairen, die nog verpleegd worden in de hospitalen vtn het Roode Kruis van Belgie. Allee", wat betreft de krijgsge vangenen velden in December 20.000 In totaal werden tot heden 1 6 miljoen frank uitgegeven ten gunste van de be Irokkenen. Meer dan 100.000 pakket ten met voedingswaren, linnen en klee- dings-ukken, werden verzonden en verschillende duizenden pakketten werden naar de hospitalen van het Roo'- de Kruis van Belgie gestuurd. Maar er dient ook rekening gehou den met de ruime toelagen door Win terhulp verleend aan het Hulp- en In formatiebureau voor gezinnen van Mi litairen (H. L G.M.) en aan het Natio naal werk der Oud-strijders (N. W. O. S). Dank zij deze toelagen konden ge noemde werken meer dan 25.000 pak ketten opzenden naar hun bescherme lingen. Bovendien waren zij in staat talrijke zwakke kinderen van oudstrij ders buiten te doen herbergen, andere kinderen, die met tering bedreigd zijn, in geschikte tehuizen te plaatsen en ten slotte andere, zwaarder aangetaste zie ken naar Zwitserland te zenden. Ook namen 30.000 kinderen van krijgsge vangenen deel aan de Sint Niklaasfees- troleurs zelf werd gedaan, maar vertelde dit nu aan de politie. De persoons- j beschrijvingen die hij gaf, kwamen I evereen met die van de personen, wier" koopwaren werden in beslag genomen, I zoodat het onderzoek ook in die rich ting zal worden voortgezet. Toen 's morgens de kontroleur Van Uerde aan het bureel kwam, bemerkte hij dat de voordeur opengebroken was, evenals deze van het bureel zelf. Een onderzoek wees uit, dat verscheidene kontroleurs, die aan het station dienst deden, Frans Branckaert, die zich belast met pakjes van reizigers te vervoeren, hadden opgeleid om deze waren te on derzoeken. Een tiental personen, eige naars van die eetwaren, moesten even eens mee. Vier hiervan werden in over treding bevonden, namelijk Grauwens Germaine, uit Itterbeek; Thuchien Flo- rent, uit Brussel; Dnauze Hiloni en Kino Wolf, uit Anderlecht. Hun waren wer den in beslag genomen een een proces verbaal opgemaakt te hunnen laste Een persoon bemerkte omstreeks 21 u. dat uit het bureel van den kontrool- dienst twee personen kwamen met een groote vracht, die bij een vrouw gedra gen werd die de wacht hield. De man nen drongen clan opnieuw in het gebouw om andermaal met al!e#*ïi valiezen naar buiten te komen en er vervolgens mee naar de tram naar Brussel te vertrek ken.. De persoon, die zulks had bemerkt veronderstelde dat zulks door de kon- Zie vervolg vorige kolom. DE JAPANNERS GELAND OP TARAKAN (N.-O.-BORNEO) En CELEBES Rome, l 1 Jan. Een bericht van een officieus Britsch agentschap meldt, dat de Japanners troepen ontscheept hebben op het eiland Tara- kan, een petroleumcentrum, dat gelegen is ten Noord Oosten van Borneo, alsmede op het schiereiland Minahasa in het Noorden van Celebes. Volgens bovengenoemd bericht naderde een sterke Japansche trans- portvloot onder bescherming van kruisers Zaterdag Tarakan en werd tijdens den nacht een aanvang gemaakt met de ontscheping der troepen. Het bericht meldt eveneens een ontscheping op Celebes cn vcrklaart.dat men nog in afwachting is van nadere bijzonderheden. DE VEROVERING VAN KVVALA LOEMPOER Tokio, 12 Jan. De op het Maleische schiereiland opereerende Ja pansche troepen hebben Zaterdag Kwala Loempoer veroverd. JAPANSCHE AANVAL OP HET EILAND TOETOEILA Amsterdam, 12 Jan. Het marinedeparlement der Vereenigde Staten deelde Zondagavond mede, naar de Engelsche berichtendienst uit Was hington seint, dat een )apansche aanval had plaats gevonden op het vlootstation Toetoeila, een eiland van de Samoagroep in het zuidelijk ge deelte van den Stillen Oceaan. Deze vlootbasis werd op I I Januari kort na middernacht (plaatselijke tijd), door een klein «vijandelijk» oorlogsschip beschoten. Veertien gra naten van klein kaliber kwamen terecht in het gebied van het vlootstation. Drie leden van het plaatselijk garnizoen werden gewond. Volgens dezelf de bron zou het vlootstation zelf geen schade hebben geleden. OORLOGSTOESTAND TUSSCHEN JAPAN EN NEDERLANDSCH-ÏNDIE Tokio, 12 Jan. Officieel wordt bekend gemaakt, dat in verband met de vijandige houding van Nedcrlandsch Indic Japan tot de gemelde militaire operaties werd gedwongen en dientengevolge tusschen beide lan den oorlogstoestand bestaat. Tokio, 12 Jan. In verband met den oorlogstoestand tusschen Japan en Nederlandsch Indie publiceert het Inlichtingsbureau der regeering he denavond een officieele verklaring, die o.m. als volgt luidt Ofschoon de Japansche regeering aan de Ver. Staten en het Britsch Imperium den oorlog verklaarde, zag zij er van af tot ccnigerlei vijandige maatregelen tegen Nederlandsch Indie over te gaan, hierbij gehoor geven de aan het oprechte verlangen aan de bewoners van Nederlandsch Indie, indien mogelijk, de verschrikkingen van een oorlog te besparen. De regeering van Nederlandsch Indie heeft echter aan die van Japan medegedeeld, dat zij zich ten opzichte van dc door Japan ingezette vijan delijkheden tegenpver dc U.S.A. er het. Brüarhe «wor««/J« iNederlandsch Indie onafscheidbaar verbonden was, genoodzaakt zag den oorlogstoestand tusschen Japan en Ned. Indic vast te stellen. Daarop zijn de Ned. Indische strijdkrachten sindsdien tot de meest ver scheidene vijandige aklies ten opzichte van Japan overgegaan. Ten opzichte van de geen schuld dragende bevolking van Neder landsch Indie, koestert Japan geen vijandige oogmerken. Ten aanzien echter van de gebiedende noodzakelijkheid het vijandige optreden van Ned. Indie te onderdrukken en have cn goed der aldaar verblijvende Japanners te beschermen, hebben Japansche leger- en marinestrijdkrach- tcn op I 1 Vmuari, met de militaire operaties tegen de strijdkrachten vart Nederlandsch Indie een aanvang gemaakt OLONGAPO OP DE FILIPPIJNEN BEZET. Tokio, 12 Jan. Het keizerlijk hoofdkwartier deelt mede, dat het Japansche leger op 10 Januari. Ie 10 uur, Olongapo, het belangrijk steun punt aan de Oostkust van het Bataan schiereiland, op de Filippijnen, vol ledig heeft bezet. Olongapo ligt op een afstand van ongeveer 100 km. van Manilla en was een belangrijke duikbootbasis voor de Aziatische vloot der Veree nigde Staten. Het bezit een drijvend dok dat in staat is oorlogsschepen tot 1 2.000 ton groot op te nemen. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, I 2 Januari. Het opperbevel van het leger maakt bekend De gevechten in het middenvak van het oostelijk front én in hel Valdai- gebied duren voort. Aan de overige frontvakken, geen werkelijke ge vechtshandelingen. Een verdragende batterij van de oorlogsmarine beschoot Dover, waar bij treffers werden waargenomen. In den Atlantischen Oceaan kelderden duikbooten een Britsche des troyer. Een tweede destroyer werd in de Middellandschc Zee getorpedeerd. Irj Noord Afrika levendige verkenningsbedrijvigheid. Duitsche ge vechtsvliegtuigen bombardeerden den weg langsheen de Cyrenaische kust alsmede Britsche vliegvelden op het eiland Malta. Tijdens de periode van I tot 10 Januari, verloor het Britsche luchtwa- pen 42 vliegtuigen, waarvan 19 boven de Middellandschc Zee en Noord- Afrika. Gedurende dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot- Brittannie 9 eigen vliegtuigen verloren. Tijdens dc in het Iegerbericht van 7 Januari gemelde Sovjet Russische landingspogingen te Eupatoria, op de Krim. liet dc vijand na harde huis- en straatgevechten 600 doode soldaten en I 300 partijgangers op het slag veld achter. Twee honderd en drie gevangenen vielen in onze handen. Deze uitslag is bijzonder te danken aan de vastberadenheid van kolonel von Boddien, die als bevelhebber der verkenningsnfdeeling van een in fanterie-divisie tijdens deze gevechten is gesneuveld. D» Fuhrcr en opper ste bevelhebber van het leger heeft dezen dapperen officier het Eiken loof tot het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Rome, I 2 Januari. Het Iegerbericht luidt als volgt Aan het front van Cyrenaika, schermutselingen der verkenningstroe pen. De Duitsch Italiaansche luchtmacht ontplooide een levendige bedrij vigheid door aanvallen op vijandelijke vliegvelden te Cambo^l en Agcda- bia, waar talrijke toestellen op den grond zwaar werden beschadigd, door troepenkolonnes te bestoken met machinegeweervuur en door het bombardement van tanks en gemotoriseerde eenheden. Drie «Curtiss i en een «Hurricane» werden door Duitsche jagers neer gehaald. Het eiland Malta werd meermaals aangevallen uit de lucht.

De Volksstem | 1942 | | pagina 1