DE AALMOES UIT HET STAATSBLAD De strijd in het verre Oosten De Winterhulp- Loterij Dé Roode-Kruistrein Fosfoorzuurmesten Nog de benoeming der leerkrachten DUITSCH LEGERBERICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT Verschijnt s maal per week HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEX i 1,15 FR. ZATERDAG 24, ZONDAG 25 en MAANDAG 26 JANUARI 1942. VOLKSSTEM XXXXIXe JAARGANG NUMMER II Uitgave van de S.M. »D« Vooruit gang» Kerkstraat 9, Aalst. Handei&rcg. Nr 1247 Postcheckrefceaing J. Van Nuf fd Nr. 138559 Beheer en Redactie Publiciteit bukten bet Arrondissement AALST Bdgiecb Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaaa, Brussel. Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 (Vervolg.) Van het begin van haar goddelijke stichting, heeft de Kerk zorg gedragen de voorbeelden van haar Stichter na te volgen. De apostelen beijverden zich om de goederen en de nooden te egaliseeren en te vereffenen (Act.), ze stellen broe derlijke gastmalen in (Corint.) en vertrouwen de armen toe aan de zorgen van diakens. (Act.) De getuigenissen der heilige Vaders en Kerkleeraren nopens de verplichting van aalmoezen te geven, zijn talrijk en beslissend Ze zijn over het algemeen zóó geweldig en zóó streng dat we het bijna niet aandurven ze te herhalen, uit vrees van sommige delicate gewetens te verontrusten. zij ook, allemaal een bevoorrechte tee- derheia getoond voor de lijdende lede maten van Christus... en die teederheid was als de parfum van al hun overige deugden Pascal de mathematieker, de philo- soof... de beoefenaar van droge en dorre wetenschappen, had nochtans een groote liefde voor armen en zieken... en op zijn ziekbed smeekte hij als een gunst af, hel aanwezig zijn van enkele scha mele lieden... hij scheen dan geruster te worden Het Staatsblad van 22 Januari kon digt af HET HERSTEL VAN DE OORLOGSSCHADE Een nieuw besluit verschijnt inzake het herstel van de oorlogsschade name lijk wat betreft hei hooren van getuigen. Het besluit luid» Artikel IE lk organisme dat op gericht werd met het oog op de vast stelling, de schatting of de vergoeding van de schade die ten gevolge van den oorlog van 1940 aan de goederen of aan de personen werd toegebracht kan. hetzij ambtshalve, hetzij op het verzoek van de betrokkenen, de persoonlijke verschijning bevelen van de getuigen wier verhoor hem nuttig schijnt. Het kan de gerechtelijke en adminis- Aldus de H. Augustinus, Gregorius ons van onzen medcmensch te bemin- tratieve overheden opdracht geven de de Groote, Ambrosius, Basilius enz. nen... en dit om wille van de gemeen- getuigen te hooren. Die overheden zijn Alleen deze tekst van St Augustinus:schappelijkheid van het ras dat ons ertoe gehouden aan bedoelde vorderin dHet overtollige van den rijke, is het vereenigt j gen gevolg tc geven. noodzakelijke voor den arme... ook het Het eerste gevolg van dit natuurlijk De bloedverwanten, aanverwanten overtollige bezitten en bewaren is het voorschrift, is het ter hulp snellen naar en dienstboden kunnen als getuigen goed van anderen achterhouden. (In de nooden van den behoeftige wanneerworden gehoord. psalmis 147-12) i quaestio 32). j Art. 2. Indien de getuigen niet En dit van St Ambrosius het is een dit in ons vermogen ligt. (St Thomas vrijwillig verschijnen, worden zij door zware zonde voor u,wanneer ge uw me-' Daarom ten onrechte verwijt men het organisme bij aangeteekend schrij demensch in nood laat... ge weet dat aan de roomsch katholieken als een ven verwittigd. hij van het noodzakelijke beroofd is... ongelijk, wanneer ze de verplichting; Art. 3.De getuigen worden af Armen helpen is derhalve een van de fundamenleele wetten van het christen dom, maar ook de gezonde rede toont ons er van de verplichting aan. De neiging van onze natuur dwingt bemin- dat hij honger heeft en ge helpt hem niet... ik herhaal... 't is een zware zon de (De officiis) 1-30) De Kerk is altijd getrouw gebleven tot de aalmoes cuitsluitelijk» baseeren zonderlijk gehoord. Indien het organis op de eenheid van oorsprong bij het me het noodig oordeelt kunnen zij te menschelijk ras... op het dogma van de genover elkander worden gesteld, hepping... op het goddelijk Vader- j De getuigen die door het organisme aan deze onderrichtingen Ze heeft den j schap I... I worden gehoord leggen den eed af zoo- arme gerehabiliteerd voor haar eigen Wat er ook van zij nopens den oor- i als in burgerlijke zaken, oogen... en voor de oogen van een met sprong der dingen, alle mcnschen, door Art. 4. De partijen kunnen bij verwondering geslagen wereld... het is het feit zelf dat ze mensch zijn, maken het verhoor van de getuigen tegenwoor- zóó waar dat de heilige Franciscus van deel uit van hetzelfde organisch geheel, dig zijn. Zij zijn ertoe gehouden hun Assis'ie de groote hervormer van de dat het menschelijk geslacht uitmaakt... wrakingen vóór de getuigenis voor te 13c eeuw geen andere bruid wilde dan j en moeten dus elkaar helpen Dit is dragen en ze te o.:dcrteekenen of daar- vrouw armoede» en dat de uitmunten- een plicht van menschelijkheid. toe niet bij machte zijn, wordt er mel de Fransche. kanselredenaar - Bossuet, j En ten slotte is de weldadigheid het ding. van \vr_a Logen kon- niet aarzelde voor bomvolle kerken te noodzakelijk verbeteringsmiddel van nen, nadat de getuigenis begonnen is, spreken over de «eminente waardig- hel individueel eigendomsrecht niet meer ontvangen worden tenzij hcid» van de armen, en energiek getuig-1 Wat ik daardoor bedoelen wil, zal voor zoover zij schriftelijk verantwoor de dat de rijken na hun dood dan elke verstandige lezer genoegzaam be- delijk zijn. slechts het rijk der hemelen zouden grijpen, zoodat het niet noodig is een De partijen onderbreken de getuigen binnentreden... wanneer ze tijdens hun uiteenzetting te doen van een waarheid. leven het hof bij de armen zouden ge maakt hebben. De geschiedenis loont ons alle mo gelijke verscheidenheden aan heiligen Nochtans één trek ontmoet men bij el- ken heilige allen hebben de armen lief gehad en verdedigd als de appel van hun oog. De groote christenen, zelfs degene wier smaak... temperament... of roe ping naar andere wegen stuurde, hebben welke in huidige omstandigheden beter onaangeroerd blijft. Er blijft ons nog alleen over eenige woorden te reppen, nopens de omstan digheden en de vereischten welke noo dig zijn om over te gaan tot het geven van aalmoezen. We zullen dit voorbehouden voor een volgende bijdrage. (Vervolgt.) DENDERZOON. De Belgische Roodc-Kruistrein, die tijdens de laatste maanden van 't vorige jaar verscheidene reizen deed naar' de Belgische krijgsgevangenkampen in Duitschland is heden Vrijdag opnieuw vertrokken met bestemming naar een stad in Zuid-Duitschland. De gezondheidstrein, die ingericht werd met het doel een nieuw belang rijk kontingent vrijgelaten gevangenen naar hun vaderland terug te brengen, is te 6 ure 's morgens uit het Zuidstation vertrokken en zal waarschijnlijk in den loop van de volgende week terug zijn. niet; na de getuigenis kan de voorziiter op de vordering van dc partijen en zelfs ambtshalve, aan de getuigen de vragen stellen die hij gepast acht. WAAROM VAN 0 TOT 9 Winterhulp deelt mede Onder de zonderlinge vragen, die door op kans belustigde deelnemers aan de Winterhulp-Lolerij dikwijls gesteld worden, geven wij er een van een toe schouwer bij één der laatste trekkingen: Waarom volgt men steeds bij het in steken van de bollen in de trommels de volgorde van 0 tot 9; men zou nu en jouwee in ^an ^et 9tc'sc' kunnen wijzigen en van fosfoorzuurmesten wordt voorbehou-1 Saan den aan de leden der Nationale Land-| eerste volgorde .s immers de na- bouw- en Voedingakorporatie, die de luurh/kste' te!l alt,'d 1 tot ,0' bczaaiingsaangifte voorzien bij besluit va" \enz' van 13 September 1941 betreffende het! Men kan zich trouwens afvragen hoe net veranderen van deze opvolging de Het Staatsblad van 23 Januari bevat een verordening betreffende de verdee- ling van fosfoorzuurmesten. De bevoorrading der landbouwers in In een vorig nummer stipten wij aan dat tot einde 1941 door de kommissie voor het begeven der betrekkingen in het gemeentelijk onderwijs 273 aan stellingen werden gedaan 209 voor het Vlaamsche, 64 voor het Waalsche gedeelte van ons land. Per provincie waren, in het Vlaam sche gedeelte, de getallen voor Ant werpen 52 onderwijzers, 17 onderwij zeressen en 4 bewaarschoolonderwijze ressen; voor Vlaamsch Brabant 15.3 en fosfoorzuurmesten 0; voor Limburg 23, 5 en 0; voor Oost' door tcec%en van Vlaanderen 5 11 0 en 3; voor West1 groepeering. Vlaanderen 20, 4 en 2. I Dc bevoorrading in fosfoorzuurmes- Er waren, zooals wij reeds schreven,ten van de personen die een tuin bebou- 6.5 75 plaatsaanvragen ingekomen, als wen met het doel groenten voor eigen volgt verdeeld voor Antwerpen 1370; verbruik voort te brengen en die, als voor Vlaamsch Brabant 1 175; voor dusdanig, geen lid zijn van de N.I.V.C. Limburg 30 1 voor Oost Vlaanderen zooals de bebouwers van het Werk van 843; voor West Vlaanderen 420; sa den Akker, r!c leden van tuinbouwkrin- men 4.109; voor Waalsch-Brabant 130 gen, de partikuiieren, geschiedt in den voor Henegouwen 1300; voor Luik vorm van speciale samengestelde mes- 550; voor Luxemburg 176; voor Na- j ten en onder dc kontrole van de Hoofd- rnen 310, samen 2.466. j Zie vervolg onderaan volgende kolom teeltplan voor het landbouwjaar 1941 1942 hebben gedaan. Zij geschiedt op voorlegging van dc lidkaart en tegen af gifte van zegels voor fosfoorzuurmesten die hun zullen worden gegeven door toedoen van de Hoofdgroepeering «Grondstoffen voor den Landbouw» en door tusschenkomst van de kantona le en plaatselijke sekretarissen van de Nationale Landbouw- en Voedings- korporatie. Deze zegels zullen worden toegekend naar rato van de door de be gunstigde landbouwers bebouwde op pervlakte aardappelen, suikerbieten, peulvruchten en cichoreiwortelen. De groenteboeren en de landbouwers die zich op de teelt van groenten voor versch verbruik toeleggen en die inge schreven zijn bij de Hoofdgroepeering «Tuinbouwprodukten» ter uitvoering van hare verordening van 25 Maart 1 94 1zullen eveneens van zegels voor worden voorzien voormelde hoofd kans zou kunnen doen keeren, vermits de trommels gestadig draaien en de mengeling zelfs gedurende het insteken der bollen niet ophoudt. De trommels worden daarna stilgelegd vóór het wer kelijk begin der trekking.maar een nieu we dooreenmengeling wordt onophou delijk voortgezet tijdens den ganschen duur van de trekkingsverrichtingen. Is de koude soms oorzaak dat zoo veel winnaars van de Winterhulp-Lote rij het bedrag van hun winnend num mer niet komen opvragen Twee der winnaars van een vijfde van een miljoen hebben zich kenbaar gemaakt de eene is een landbouwar- beider van de streek van Wetteren, de andere een gezin van Ledeberg. Geen enkel lot van 100.000 frank werd tot nu toe opgevorderd, maar ver schillende vijfden van de drie andere werden uitbetaald, alsmede een lot van 50.000 fr. en twee van 25.000 fr. Onder de belangwekkendste win naars treft men een gezinshoofd met 7 kinderen aan, dat trouwens een deeltje van zijn winst voor de gesteunden van Winterhulp afstond. --■-ST* groepeering «Grondstoffen voor den Landbouw.» De verordening bevat verder uitge breide voorschriften over de waarde en het gebruik der zegel». NIEUWE LANDINGEN IN DE STREEK VAN TARAKKAN Tokio, 22 Jan. Naar «Tokio Nitsji Nitsji» uit Saigon meldt, er kende men te Batavia de doelmatige landing van nieuwe Japansche strijdkrachten op de Noord-oostkust van Nederlandsch-Borneo. Deze landing zou plaats gehad hebben in de streek van Tarakan. JAPANSCHE SUCCESSEN IN NEDERLANDSCH-INDIE. Sjanghai, 22 Jan. Volgens een bericht uit Batavia, geeft het Ieger- bericht der Nederlandsch-Indische strjdkrachten toe, dat het distrikt van Minahassa, in Noord-Celebes, zich na hevige gevechten in de handen der Japanners bevindt. Japansche vliegtuigen bombardeerden verder de haven Belawan op Sumatra, evenals een niet genoemd vliegterrein op Borneo. Het legerbericht geeft toe. dat daar schade werd aangericht aan klaarstaande vliegtuigen. Verscheidene Nederlandsch - Indische vliegtuigen zijn van hun vluchten niet naar hun bases teruggekeerd. Amsterdam, 23 Jan. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Melbour ne, het volgende bericht «Men heeft alle reden om aan te nemen, dat Japansche strijdkrachten te Rabaul geland zijn» verklaarde de minister van Oorlog en plaatsvervan gende ministerpresident Forde, die bovendien opmerkte, dat men sedert Dpnderdag 16 uur (plaatselijke tijd), zonder nieuws was Van Nieuw. Guinea DE JAPANNERS BEREIDEN LANDINGEN OP SINGAPORE VOOR Tokio, 22 Jan. De Japanners vallen, volgens een mededeeling van het blad «Nitsji Nitsji», de vesting Singapore niet alleen van de landzijde, maar ook van zee uit aan. De landstrijdkrachten worden ondersteund door afdeelingen, die in kleine vaartiugen landingen op het eiland voorbereiden. PANIEKSTEMMING TE SINGAPORE Bangkok, 22 Jan. Radzio Bangkok meldt, dat te Singapore een paniek heerscht wegens de onafgebroken zware luchtaanvallen, den snel len opmarsch der Japanners en de mobilisatie van alle mannelijke burgers van I 8 tot 40 jaar. RANGOEN AAN DRIE ZIJDEN BEDREIGD Tokio, 22 Januari. Luidens een speciaal bericht van het front op de grens tusschen Birma en Thailand aan het Japansche blad «Tokio Nitsji Nitsji» hebben de Japansche strijdkrachten, die aan de noord westgrens van Thailand lagen, in den morgen van 20 Januari de rivier Salwein, die op deze plaats de grens vormt tusschen beide landen, over schreden. Dit beteekent, dat de Japansche krijgsverrichtingen legen Birma reeds een derde front gevormd hebben, mer het doel door een snellen aanvat den belangrijken Birma-weg ten Noorden van Rangoen af te snijden. Hierdoor worden tegelijkertijd alle vijandelijke krachten in het gebied van Rangoen en deze meer naar het Noorden aan drie zijden bedreigd, nl. in het Zuiden uit Tavoy, uit Moelmein en ten derde door de handelin gen nabij de Salwein-Rivier. Hierdodr wordt niet alleen de laatste moge lijkheid voor de levering van oorlogsmaleriecl aan Tsjoenking afgesnc den, maar ook zal het den Britten onmogelijk zijn troepen naar het Zuiden te transporteeren uit Noord Birma of het aangrenzende noordelijke Chi- neesche gebied. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 22 Januari, mando van de Weermacht deelt mede Het opperkom- Op dc Krim zijn verscheidene vijandelijke pogingen om door het front dat de troepen bij de omsingeling van Sebastopol hebben opgericht, te breken, verijdeld. Aan het Donetzfront, evenals in het centrale en noordelijke vak van het Oostfront, worden de afweergevechten bij strenge vorst voortgezet. Talrij ke vijandelijke aanvallen zijn afgeslagen. Eigen tegenaanvallen leverden voordeel op. Voor Leningrad zijn herhaalde uitvalspogingen van de sov jets verijdeld. In de zeestraat van Kertsj beschadigden gevechtsvliegtui gen een groot Russisch koopvaardijschip door bommen. Tijdens bewapende verkenningsvluchten in het zeegebied van Groot- Brittannie, kelderden Duitsche gevechtsvliegtuigen aan de Schotsche noord-westkust een koopvaardijschip van 6000 Brt. en een lichter met kolen van 600 Brt. Aan de Engelsche zuidwestkust werd een groot koop vaardijschip door bommen beschadigd. Op een der eilanden die voor de Shetland-eilanden liggen, plaatsten gevechtsvliegtuigen verscheidene treffers op voor de oorlogsvoering van belang zijnde inrichtingen. In Noord Afrika hebben Duitsche en Itaiiaansche pantsereenheden bij een verrassenden aanval, de Engelsche strijdkrachten die naar onze stellingen in Cyrenaika opmarcheerden, aangevallen en achtcruitgeworpen De vijand sloeg op de vlucht in de richting van Agedabia. Sterke formaties van de Duitsche en Itaiiaansche luchtvloot namen aan de gevechten te land deel en bombardeerden troepen- en pantserkon- centraties van den vijand. Aan de Egyptische kust werden Britsche op slagplaatsen in brand geworpen. De vijand wierp in den afgeloopen nacht bommen uit op woonwijken in het Noord-West Duitsche kustgebied. Onder de burgerbevolking geen verliezen. Militaire schade werd niet aangericht. Vijf der aanvallende Engelsche bombardementsvliegtuigen zijn neergeschoten. In de periode van 1 I tot 20 Januari verloor de Engelsche luchtmacht 36 vliegtuigen, waarvan 16 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. Tijdens dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot Brit- tannie zestien eigen vliegtuigen verloren. Rome, 22 Jan. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede Sinds gisteren worden in Cyrenaika gevechten geleverd tusschen Ita- liaansch-Duitsche pantserafdeelingen, die tot den aanval overgingen, en den vijand, die ver in de meerderheid is. Formaties van het luchtwapen der Spilmogendheden, die de krijgsverrichtingen te land ondersteunden hebben herhaalde malen terugtrekkende vijandelijke troepen, alsook koncentraties van voertuigen, artilleriestellingen, opslagplaatsen en be voorradingscentra's hevig gebombardeerd. Het Duitsche luchtwapen bombardeerde vliegvelden en haveninstallaties op het eiland Malta. Eeni ge branden ontstonden. Tijdens luchtgevechten werd één Hurricane neergeschoten. De vijand deed een aanval op Tripoli, waarbij slechts geringe schade werd aangericht.

De Volksstem | 1942 | | pagina 1