De strijd in het verre Oosten Ernstig© Ideëen Hoogw. Heer Gisquïère Bomaanslag op von papen Zal men tarwe moeten herzaaien DUITSCH LEGER BERICHT ITIALAANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 26 en VRUDAG 27 FEBRUARI 1942. de volksstem XXXXIXe JAARGANG NUMMER 25 Kerkstraat 9, Aalst, Handelsreg. Nr 1247 Postcheckrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Uitgave van de S. M. «De Vooruitgang Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Godsdienst is de meest levende der ■wetenschappen de diepste noodwen digheid en de heiligste d. verplichtingen. Men moet hem derhalve belijden... idaartoe echter is het volstrekt noodig dat men hem kenne Het is daarom een groot ongeluk wan neer men zijn godsdienst ignoreert... of slechts onvoldoende kent. Kent men hem niet genoegzaam, dan mist men ihet essentieele,.. het wezenlijke We hebben een ziel... God bestaat... er is een ander leven., we zullen eens sterven God, Schepper en Rechter, Die de deur van dit leven voor on9 ge opend heeft, bevindt zich op den dor pel van het andere leven om de plaats ean te duiden welke ons toekomt.. Tot wat nut zal het strekken indien we als geleerden doorgingen in de ge schiedenis... in de wijsbegeerte en lette ren... in de malhematieken... in de na tuurwetenschappen en wat weet ik nog... indien dit alles me niets leerde nopens God, onzen oorsprong nopens de wetten van den Schepper onze natuur,onze plichten onze be stemming Welk voordeel kan me de wetenschap verschaffen indien ik het geloof moet derven Degene welke niet gelooft is reeds veroordeeld zoo spreekt Christus, de Eeuwige Waarheid 1! Daarom, we herhalen met nadruk men kan maar gelooven wanneer men weet waarover het gaat... niet kennen is zooveel als niet gelooven... en dus het bijzonderste ignoreeren. Zoudt ge hieraan kunnen twijfelen Opent dan uw ooren en luistert hoe men in het Oud en Nieuw Verbond... in de Oude en Nieuwe Wereld...in vergaderin gen en bijeenkomsten... in steden en dorpen... t'huis en op de straat... in de kerk en in de restaurants... in de salons en fabrieken... overal dus, spreekt over den godsdienst. Ge twijfelt er aan Opent uw oogen en kijkt !J Aan het kruispunt der wegen, Ie midden van de vlakten... in den stam van de met loover bedekte boomen... verheft zich het gestrenge kruis Er gens op een verloren wegeltje, in de ge vels of boven de deur van vele wonin gen, staat een bidkapel... of is een beeld van de heilige Maagd geplaatst... en boven onze huizen rijzen de statige tem pels en kerken op, ze dragen het kruis en heffen het omhoog, hemelwaarts naar de wolken en de zon, als om bliksem en orkanengeweld van ons af te weren... er ons aan te herinneren dat godsdienst alle belangen hierbeneden overheerscht Ge twijfelt er aan Weet dan dit indien er bij de Europeesche volkeren meer beschaving en vrijheid heerscht... in de families meer waardigheid en eer gevoel... in de zielen meer schoonheid' en zedelijke verhevenheid, dan in de schaduw van Aziatische of Chineesche afgodsbeelden... dan zijn we dit ver schuldigd aan Jezus-Christus... aan Zijn. onsterfelijk Evangelie De christene godsdienst is de godde lijke aroom welke de volkeren bevrijdt van ontaarding en verwording. Waar die godsdienst bloeit... floreert al het overige... waar hij kwijnt... sterft stilaan al de rest. We kennen landen waar men hem vervolgd heeft... in den kiem gestikt, vervangen door leekenonderwijs... Wat heeft men er bij gewonnen Een reusachtige vermeerdering van de misdadigheid onder al haar vormen; men heeft er maar de gerechtelijke sta tistieken na te gaan een vermeerde ring van het alcolisme... een stijgende klimmen van echtbreuk... van onwetti ge geboorten... een toenemen van por nografische litteratuur... van prostitutie., van vagebondeeren... van bedelarij enz. zonder te gewagen van het ontzettend dalen van het geboortecijfer Physiekc en moreele uitputting van alles... dit is het gevolg van de moraal zonder God en zonder godsdienst. Onnoodig er aan toe te voegen dat onwetendheid in zake godsdienst nood zakelijk leidt naar wanhoop. In de tragische uren van het leven (en die ontbreken niet) heeft de mensch veelal maar één houvast... een anker om zich aan vast te klampen. Dit anker... dit houvast is God... zijn de ge heimen van den godsdienst die een mensch staande houden op den hobbe- ligen weg... moed geven in de meest schokkende gebeurtenissen van het be staan. Misschien zult ge denken of zeggen dat ze zeldzaam zijn degenen welke hun godsdienst niet kennen Dwaling En zij die hem onvol doende of slecht kennen... denkt ge misschien ook dat ze weinig in getal zijn 1 Ik stel vast dat ze overtalrijk zijn DE NIEUWE ABT VAN AVERBODE Ruim twee jaar geleden werd tot Abt Coadjutor van den afgetreden Prelaat met recht van opvolging, verkozen, de Hoogw. Heer Emmanuel Gisquïère. Door de ambtsneeï legging van Mgr. Crets neemt de Coadjutor nu rechtens het bestuur der Abdij over. De installa tie van den nieuwen Abt had plaats op 24 dezer (feest van den H.Apostel Mat thias) Aan Prelaat Gisquière, wiens priester lijke deugd en hooge eigenschappen van geest en hart in ruime kringen be kend zijn, is de toekomst der Abdij Averbode veilig toevertrouwd. Onge twijfeld zal hij zijn leuze «Superim- pendar (Geen moeite wil ik sparen!) waarvan allen de oprechtheid kennen, gestand doen. Moge de goede God, op de voor spraak van Averbode's Patronen O. L. Vrouw en Sint Jan den Dooper.zijn prelaatschap in lengte van dagen zege nen, ten bate van Kerk, kloostergemeen te en land DE DUITSCHE GEZANT TE ANKARA AAN DEN DOOD ONTSNAPT Madrid, 25 Feb Het agentschap «Anatolie» publiceert onderstaande mededeeling Op heden, 24 Februari, om 10 uur ontplofte een bom op den boulevard Ataturk tusschen de pleinen Kavakliede- re en Emniyet. Een man werd daarbij in stukken ge reten. Op genoemd tijdstip had men op de plaats der ontploffing een man zien passeeren, die ond' r zijn arm een voor- Op honderd mannen in den blinde we,f droeg dat i, een smk slof gewik- a!s bij toeval genomen, laten we aanrie- *dd "as' H<f de,zdtdc ™n d,e men dat er tien zijn die hun religie goed door de ontploffing om hel leven kwam kennen... en tien die haar heelemaal niet en men Scloof' da,Lhct d°0' 1]Cm gedr?" kennen... maar dan blijven er nog tach tig die haar slecht kennen Zeer weinigen onder de gewone ge- löovigen wijden zich met hart en ziel aan het bestudeeren van den godsdienst, maar hoe zou men diepgrondig begrij pen datgene wat men nooit, of slechts oppervlakkig onder het oog neemt. Juist daarom is er zooveel oppervlak kigheid en alledaagschheid... en dit is tevens de oorzaak waarom er zooveel gekreun en getob heerscht onder de menschen. gen voorwerp een bom was, die tot ont- ploffing kwam. Twee voorbijkomen de jonge meisjes liepen' verwondingen op cn de Duitsche gezant met mevrouw Von Papen, die uit de tegenovergestelde richting kwamen en zich, naar men heeft kunnen vaststellen, op 17 meter afstand van de plaats der ontploffing bevonden, werden door de luchtver plaatsing tegen den grond geworpen. De gezant en zijn echtgenoote bleven echter ongedeerd en zetten hun weg naar het gezantschap voort. De minister van Binnenlandsche Za Wie zijn godsdienst door en dooi| t ii i i; -. i ken, de van van Ankara, het parket als- kent... zich met bevredigt met wat uiler- l j lijken schijn... wat vorm en vcmis...die S mede-,dc Pollhe begaven ztch terstond mensch vindt in die kennis een kracht '"-Piaa,K cn begonnen_het onderzoek. en een steun, die hem welvarend flink behoudt ook in de moeilijkste le vensmomenten. Probeer het eens Ken uw religie volledig... het zal u veel beter... ja, op perbest gaan DENDERZOON. ONGERUSTHEID VOORBARIG EN ONGEGROND Hieromtrent lezen wij in het jongste nummer van Volk en Bodem De gevoelige veranderingen van de temperatuur en het herhaaldelijk doch onvolledig dooien, hebben -in verschil lende gewesten van het land schade be rokkend aan de tarwe en gerstteelten. Over het algemeen mag men aannemen dat de tarwebezaaiingen die vroeg ge daan werden meer geleden hebben dan deze die eerst later gebeurden. In vele gevallen is het echter nog niet mogelijk zich een juist gedacht te vormen van de schade, te meer daar deze schade eenigszins zal afhangen van de streek, de bodemgesteldheid, de ligging der velden, de helling, enz. Tijdens de vergaderingen die in al de streken van het land belegd werden door de Provinciale diensten van de N. L.V.C. en waar in vele gevallen provin- cie-goevemeurs en arrondissements commissarissen aanwezig waren, heb- l*?n talrijke l<yidbouwers hun vrees uit gedrukt betreffende de schade die door het vriesweder berokkend werd aan de winterbezaaiingen en de mogelijkheid om tot herzaaiing over te gaan in geval de winterbezaaiingen vernietigd werden. Naar aanleiding van deze vergade ringen heeft de Hoofdgrocpeering «Graangewassen en Veevoeders» en kele maatregelen getroffen. Zoo heeft de Hoofdgroepeering beslist, ten einde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, en in overeenstemming met het ministe rie van Landbouw, bij de erkende graanhandelaars al de soorten wisseltar- we te blokeeren, de soorten Jubilé en Professeur Delos uitgezonderd, alsmede alle lentetarwe die als zaaigoed kan ge bruikt worden. Dientengevolge is het sedert 1 4 Fe bruari strikt verboden aan de erkende handelaars in granen wisseltarwe (Ju bilé en Professeur Delos uitgezonderd) en lentetarwe naar de molens te verzen den. Daarenboven mogen de landbou wers die zich reeds een gedacht konden vormen over den toestand van hun ge wonen erkenden graanhandelaar, op hun naam het zaaigoed doen vastleggen dat zij zouden noodig hebben voor een eventucele gedeelelijke of geheele herbe zaaiing. Deze landbouwers zullen echter over dit zaaigoed slechts kunnen beschikken mits voorlegging van een getuigschrift, van den Staatslandbouwkundige hunner omschrijving, waarbij bevestigd wordt dat hunne winterbezaaiingen moeten hernieuwd worden, geheel of gedeelte lijk en waarbij alle verdere nuttige aan duidingen gegeven worden. De president der republiek heeft den chef van het kabinet bij den gezant ge zonden, teneinde op de hoogte te wor den gebracht van den toestand van den heer en mevrouw von Papen. Ook de ministerpresident heeft zijn kabinetschef met dezelfde opdracht belast. De minister van buitenlandsche zaken alsmede de sekretaris generaal van het zelfde departement begaven zich per soonlijk bij den gezant. Het feit, dat de bom bij het voorbij gaan van gezant en mevr. von Papan tot ontploffing kwam, doet bij het par ket ernstige vermoedens rijzen. Het houdt rekening met de mogelijkheid dat dit kwaadwillig opzet tegen den per soon van den gezant gericht was. DRIE AANHOUDINGEN Berlijn, 25 Febr. Op het oogenblik dat men kennis kreeg van den aanslag op von Papen, kwam er een bericht uit Istamboel binnen, luidens hetwelk enke le dagen geleden in verscheidene stads gedeelten tegelijkertijd anti Duitsche vlugschriften werden verspreid. Giste ren heeft de Turksche politie i n een Grieksche club twee Engelschen en een aanhanger van generaal De Gaulle als de vermoedelijke daders aangehouden. EEN STRENG ONDERZOEK IS BEGONNEN Berlijn, 25 Febr. Dadelijk na den aanslag legde de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjoglou, vergezeld van staatssekretaris Numan, een officieel bezoek af aan ambassadeur von Papen. De Turksche minister van Buiten landsche zaken verklaarde dat de Turk sche regeering onder geen enkele voor waarde dulden zal dat haar land tot tooneel van zulke misdaden gemaakt wordt. Hij deelde den Ambassadeur mede dat een zeer streng onderzoek met j alle ycreischte maatregelen begonnen is. J OP WEG NAAR JAVA EN AUSTRALIË. Tokoi, 24 Febr. (Domei). Domei meldt groote successen van een Japansch eskader, dat in de wateren van de straat van Banka opereert. Van 1 7 Februari af werden op drie dagen tij'ds meer dan dertig Britsche en Nederlandsch Indische schepen gekelderd of zwaar beschadigd. Meer dan 500 gevangenen, waaronder de commandant van een Brit- sche kustwachter-flottielje te Singapore, vielen in Japansche handen. De meeste van deze vijandelijke schepen waren op de vlucht van Sin gapore naar Java of Australië. Tokio, 24 Febr. (Domei). De Japansche luchtmacht belette op 20 Februari een vijandelijke poging om de eilanden die onder Japansch mandaat slaan, aan te vallen, verneemt Domei in bevoegde marine-kringen. De luchtmacht merkte een sterke vlooteenheid bestaande uit Amerikaan- sche kruisers en vliegtuig-moederschepen,-op, die uit de richting van Ha waii naar het Japansche eilandengebied voeren. Zij viel zonder dralen aan cn berokkende zware schade aan den tegenstander, die in oostelijke richting de vlucht nam. Marinekringen verklaren, dat deze tweede aanvalspoging op de Japan sche eilanden, Washington moet hebben doen inzien, dat het feitelijk on mogelijk is Japan aan te vallen. Tegelijkertijd deelden bevoegde marinekringen mede, dat in tegenstel ling met Amerikaansche beweringen, Japan sedert het begin van den oor log in den Stillen Oceaan geen enkelen kruiser of geen enkel vliegtuigmoe derschip verloren heeft. Al wat Japan verloren heeft, zijn vier gekelderde en vier beschadigde torpedojagers. In dit geval is trouwens de torpedoja ger begrepen, die op 20 Februari in het zeegevecht in de straat van Lom bok. ten Oosten van Java, werd beschadigd. Verder heeft Japan twee duikbooten verloren, terwijl twee andere vermist worden. Het verlies van transportschepen is, de uitgebreide operaties in aanmer king genomen uiterst gering. JAPANSCHE VOORPOSTEN OP 27 KILOM. VAN RANGOON. RADIO RANGOON ZWIJGT Bangkok, 25 Febr. Na de algemecne evacuatie der burgerbevolking en der regeering, heeft thans ook Radio Rangoon zijn uitzendnigen gestaakt. De Birmaansche radio zendt voortaan uit op de golflengte van Manda- iay. Mandalay, dat op ongeveer 700 km. ten Noorden van Rangoon ligt is thans residentie der regeering en militair hoofdkwartier geworden, zoo doende heeft men Rangoon naar de beri'chten uit Birma verluiden, reeds zoo goed als opgegeven, alleen nog een gering aantal troepen zijn in de stad achtergebleven, .die bij den verderen opmarsch der Japanners storings, acties moeten doorvoeren. Volgens de berichten van zender Mandalay staan de Japansche troe pen bij hun opmarsch naar Rangoon nog slechts op enkele mijlen van Pegu. Terwijl de opmarsch van uit Moelmein door een zeer lastig en vaak van alle verkeerswegen verstoken gebied voerde, zijn met den Sittang- stroom alle hindernissen overwonnen aangezien van uit Pegu een breede slechts 50 km. lange autobaan naar Rangoon leidt. WEER ACHT SCHEPEN DOOR DUITSCHE DUIKBOOTEN VOOR DE AMERIKAANSC HE KUST GEKELDERD. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 24 Februari. Het oppercommando der Weermacht maakt bekend Duitsche duikbooten hebben voor de Amerikaansche kust in den At- lantischen Oceaan weer 8 schepen, met te zamen 63.000 ton, waaronder 5 tankschepen, gekelderd. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 24 Febr. Het Oppercommando van de Weermacht maakt bekend Op verscheidene plaatsen van het Oostelijk front deden formaties van leger en luchtvloot ook gisteren vijandelijke aanvallen te pletter loopen. Gevechtsformaties van het luchlwapen zetten de vernieling van Russische spoorwegen voort. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer werden tengevol ge hiervan verscheidene goederentreinen vernield, terwijl de Moermansk- baan op verschillende plaatsen werd getroffen. Tijdens nachtelijke aan vallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de vesting Sebnstopol ontston den groote branden. In de periode tusschen 20 en 23 Februari verloren de Sowjets 83 pantserwagens. In Noord-Afrika werden eenige Britsche pantserwagens tijdens verken ningstochten vernield. Het luchlwapen deed succesvolle aanvallen op ruggewaartschever bindingen en gemotoriseerde colonnes van den vijand. Duitsche jagers schoten ten Oosten van Solloem 4 Britsche vliegtuigen tij dens luchtgevechten neer. Bij dag en bij nacht werden de vlieghaveninstallaties en stellingen lucht afweergeschut op Malta met bommen bestookt. Hier volgt de tekst van het speciaal bericht in verband met het nieuw succes der Duitsche duikbooten voor de Amerikaansche kust. In de ochtenduren van 24 Februari schoot de marine-artillerie een vijan delijk vliegtuig omlaag, tijdens pogingen van afzonderlijk vliegende Brit sche bombardementstoestellen om langs de Duitsche bocht binnen te drin gen. ROME, 24 Febr. Het Hoofdkwartier van het leger deelt mede Tijdens gevechten tusschen verken ningsafdeelingcn, welke ten onzen gunste eindigden, vernielden wij enkele vijandelijke pantservoertuigen. De weersgesteldheid verslechte opnieuw. Zij belette echter de luchtmacht niet succesvolle ondernemingen in het vijandelijk hinterland uit te voeren, waar sterke autoconcentraties met machine geweervuur werden bestookt. Een groot aantal auto's werd in brand gegooid of beschadigd. Het trommelvuur op Malta werd voortgezet. Haveninstallaties en steun punten werden met goed gevolg aangevallen. Bommen van alle kaliber ontploften met zichtbaar vernielende werking in de herhaaldelijk getroffen doelwitten. Vier Engelsche vliegtuigen werden boven Malta door Duitsche jagers in luchtgevechten neergeschoten. Met zwakke krachten ondernam de tegenstander vluchten koven Zuara, Bengasi en Tripolis. Er werd geen noemenswaardige schade aangericht. Een qnzer destroyers, die als dekking van een op de terugvaart van Libye zijnde convooi voer, schoot een vijandelijk vliegtuig brandend naar be neden.

De Volksstem | 1942 | | pagina 1