Feestdis va» tiea H. Jozef ff$e strijd in het verre Oosten AAN SINT JOZEF De ramp van üsésheide Sluiting der dooibareelen De Week van het Roode Kruis Steenbakkerij vernield te Zwevegem Doodelijk Ongeval te Brussel DUITSCH LEGERBERICHT ITALIA ANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK I,IS FR. DONDERDAG 19 en VRIJDAG 20 MAART 1942. Ë3 Uitgave van de S. M. «De Vooruitgang XXXXIXo JAARGANG NUMMER 34 i) Kerkstraat 9, Aalst, Handelsreg. Nr 1247 Postcheckrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aa!»t. Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Filius accrescens Joseph arbeid verrichten... zoodat ook zijn ou- Joseph, de groeiende de luister... zijn afstamming slechts zijn zoon. Gen. 49-29 j actueele verborgenheid kon vermeerde- Zoo luidde weleer het profetisch "woord door den ouden Jacob gericht tot zijn bevoorrechten zoon 1 Er laaide opnieuw als een vlam van geestdrift op in zijn doodgaand hart... ?ijn taal en 9tem werden weer vast en jeugdig, en met vreugde galmde hij zijn voorzegging uit Filius accrescens. mijn zoon Jqseph groeit altijd... hij is een kind van vermeerdering (Gen. 49-29). De woorden van den stervenden Pa triark uit het Oud Verbond, worden door de Kerk toegepast op den Joseph yit het Nieuw Verbond... hij ook de zoon van een anderen Jacob... hij de nederige, de bescheidene uit Nazareth... wiens feest we heden .vieren. Maar de ontleding van het woord beteekent «vooruitgang een klimmen de of stijgende beweging naar wat steeds beter is... volmaakter,.. verhevener.., Het is een stijgei} en meteen een uitbrei ding... een ontwikkeling, een vermeerde ring en aangroei Er ligt een opvallende eensluidende beteekenis tusschen deze twee woorden Joseph vooruitgang Dat de zoon van den ouden Jacob een man van vooruitgang was, daarvan geeft de Schriftuur genoegzame bewij zen. Nog herdersknaap toen hij zestien Ijaar oud was... dan vervolgens slaaf en gevangene in Egypte... heeft hij met God's hulp weldra zijn boeien gebro ken... en begon een wonderbaar stijgen, welke hem bracht op den troon van on derkoning van het rijke en wetenschap pelijke Egypte. het profetisch woord filius accrescens het profetisch woord filius accrescens «groeiende zoon» toegepast De Fransche wijsgeer Ernest Hello wiens christelijke geniale geest, echt pro fetische intuities bezat, heeft in enkele trekken een vergelijking gemaakt tus schen de twee Josephs en tevens de su perioriteit van den laatste op den eerste bewezen. Beiden waren mannen van mysterie, en de droom openbaarde hun gehei men... alle twee werden ze onderricht door droomen en ontdekten verborgen zaken I... Over den afgrond gebogen doorboorden hun oogen de duisternis sen. AL nachtelijke reizigers vonden ze hun weg door de geheime donkerte... de eerste Joseph zag hoe zon en maan voor hem neerbuigden... de tweede gebood aan Maria en aan Jezus... De Verlosser en Zijn Moeder waren hem gehoorzaam. Niets kwam lot iets, omdat gaarne het kleine verheft en het hoo: moedige neerslaat... en Joseph verhief Zich met den Heer en werd de leider van een groote natie... de redder van gansch een volk 1 En de nederige uit Nazareth Hoe iWas hij klein in eigen oogen I Hij bleef zoo verborgen dat hij uiterlijk de te genstrijdigheid scheen van het woord «vooruitgang I» Hij had vrede met zijn bescheiden lot... Hij heeft niet ge tracht hooger te stijgen in de samenle ving... zelfs niet eens verlangd zijn le venslot te verbeteren zijn huis is arm gebleven... hij zelf bleek een arbeider! Het Evangelie zegt enkele vluchtige woorden over hem... maar daarin ligt tevens de heerlijkste lofspraak vervat welke men over een mensch zeggen kan hij was een rechtvaardige... een brave man.» (Math. 1-20) Van zijn eigen gesprokep woorden Staat er geen enkel vermeld... want hij was geen prater 1... Misschien had hij wat glans en luister kunnen halen uit de reeks van zijn roemrijke voorvaderen... Maar dat zelfs heeft God niet gewild... Hij zorgde er voor dat ook die schitter getaand werd... en als laatste telg uit het geslacht van David, was hij met Maria in armoede vervallen... moest handen- Daar ligt de vermeerdering, de voor uitgang van den H. Joseph 1... Geen diadeem heeft zijn hoofd gesierd... hij heeft geen luxueus paleis bewoond... hij at zijn brood in het zweet van zijn aan schijn... En toch heeft God Hem onder scheiden... genomen uit de menigte... verheven boven koningen en vorsten en hem bedieningen toevertrouwd waarvan geen menschentaal bij machte is, de bovennatuurlijke grootheid er van te vertolken. Hij staat bij Jezus en Maria als de vertegenwoordiger van God... en met diw hemelschtc Vader deell hij het v? j derschap over Christus want de God- God inensch noemde hem «Vader» en de joden heetten den Verlosser de zoon van den timmerman I... Met het stijgen in waardigheid liep evenredig hei stijgen in deugd Het is een algemeene regel zegt de H. Ber- nardinus van Siëna... wanneer God in Zijn goedheid een redelijk schepsel uit kiest tot een bediening... tot een emi nente waardigheid, dat Hij aan dien mensch al de gaven en genaden ver schaft welke zijn zending opeischen. God geeft aan allen genade in ver houding met hun roeping Maar de roeping van den H. Jozef was eenig... eenig ook de genade welke hij ontving., en daar hij als uitverkoren vriend van den Heer er aan beantwoordde... eenig ook zijn aangroei in deugden I... Zijn reinheid... zijn ootmoed... zijn sterk geloof.., zijn vertrouwen in Gods' Voorzienigheid springen vooral in het oog. Dat juist hebben wij noodig 't Is zijn feest vallen we hem te voet opdat hij bekome voor ons, wat ons ontbreekt... en hij krachtdadig wake als machtige patroon, over de christene huisgezinnen... over vaderland en Kerk! DENDERZOON. Zoo gaam verdweent G'uit 's menschen 4 oogen Verborgen door 'n bevoorrecht lot, Al kon geen een op rijkdom bogen Als Gij, geliefde Vriend van God Uw glans en schitter was naar binnen De klaarheid van een reinen geest, Uw roem den Heer geheel te minnen Uw loon een hart in he meifeest Ge hebt gewaakt, gezorgd, gestreden Voor 's hemels hoogst e.i rijkst Juweel, Om Kind en Moeder hard geloden Met Hen, was diepe smart uw deel. Eenvoudig gingt G'uw stille wegen Betrouwend op de hulpe Gods, Uw needrig huisje had den zegen Den plicht vervullen was uw trots 1 Uw sterven was een zacht inslapen Een rozerood van gouden dag2 In Vrouw en Zoon als zoetste wapen Geheel uw hoop en vrede lag. Nu zijt G'een schut9 (2) en vast betrou- [wen Patroon van Kerk en Vaderland, Op U ons heil en steun te bouwen, Want veilig zijn we aan uw hand DENDERZOON. 1 trots fierheid. (2) schuts bescherming. DE VERANTWOORDELIJK GE STELDE PERSONEN ZULLEN IN MEI VOOR DE BOETSTRAFFELIJ KE RECHTBANK 1 AN HASSELT De Kamer van inbeschuldigingstelling bij het Hof van Beroep te Luik, die den veerman Gilisscn, den onderwijzer Colson en den h. J. Hèrmans, schepen der stad Hasselt, vermntwoordelijk stel de voor de Tamp van Godshcide, ver zond de betichten naaf de Techtbank. De h. Billiet, ing. der scheepvaart, werd ontslagen van rechtsvervolging. De verantwoordelijk gestelde perso nen zullen op 16, 23. en 30 Mei voor de Boetstraffelijke Rechtbank van Has selt verschijnen. PROVINCIE OOST - VLAANDEREN De Gouverneur a.i.. Gezien art. 72 van het algemeen re glement op de politie van het vervoer en het verkeer, gedagteekend 1 Februa ri 1934. Gezien het voorstel van den heer Hoofdingenieur-Bestuurder van den Provincialen Technischen Dienst. Besluit Artikel 1. De dooibarreelen zullen op alle wegen voor het burgerlijke ver keer gesloten zijn te rekenen van heden middernacht nacht van 16 tot 17 Maart 1942) op al de verharde buurt wegen. Artikel 2. Tot nader bevel wordt verboden a) het verkeer van locomobielen even- r.l van stroom- of motorwalsen. b) het verkeer van aanhangwagens zoowel bij bespannen als bij motorvoer tuigen. Indien echter de tractor zelf niet geschikt is om lasten te ontvangen mag één enkele a:#hangwagen gebruikt wor den er. dit in de voorwaarden vermeid in artikel 3. Trekdieren. Het aantal trekdieren van ieder gespan is beperkt op twee. Artikel 3. Tijdens de sluiting der dooibarreelen is het gewicht der toege laten vrachten (netto ladingen) beperkt als volgt a) Voertuigen op wielen met volle beslag: op asfalt- en cementbetonwe- gen: 250 kg. per wiel van minsten 0,50 m. diam.op alle andere wegen: 1 50 kg per wiel van minstens 0.50 m. diameter. b) Voertuigen op wielen met volle rubberbanden: op asfalt en cementbc- tonwegen: 350 kg. per wiel; op alle an dere wegen: 225 kg. ver wiel. Twee ge koppelde wielen elk met beslag van minstens 15 cm. breedte gelden voor I 1/2 wiel. c) Voertuigen op wielen met lucht banden: op asfalt en cementbetonwe- gen: 1000 kg. per wiel; op andere ge meentewegen: 450 kg. per wiel. Pro- vinciebanen en gemeentewegen: 450 kg. per wiel. Twee gekoppelde wielen elk met banden van minstens 1 5 cm. breed te gelden voor 1 1/2 wiel. Artikel 4. Zijn van bovengemelde beperkingen vrijgesteld de baangcdeel- te in de doortochten van steden en ge meenten waar de rijweg volledig tus schen voelpadsponden is gesloten. Gent, 16 Maart 1942. DËVOS. De Week van het Roode Kruis, die van 22 tot 29 Maart gehouden zal wor den, wordt geheel ten voordeele van de krijgsgevangenen ingericht. Woensdagochtend, omstreeks half- negen, brak brand uit in de steenbakke rij van Val. Demeeslere, te Zwevegem. Het vuur ontstond in een der droog- kamers en nam dadelijk groote uitbrei ding, gezien de overvloedige aanwezig heid van hout. De brandweer van de gemeente was spoedig ter plaats, doch moest de hulp inroepen van de Kortrijk- sche brandweer. Na ongeveer drie uren gezamenlijk blusschen, kon verdere uit breiding vermeden worden. De uitba ting werd echter vernield op een lengte van 75 meter. De schade is groot. De oorzaak zou te wijten zijn aan oververhitting van een der ovens. Een 200 arbeiders zullen door de brand ramp gedeeltelijk werkloos vallen. Een pompier uit Zwevegem viel van een dak en werd gewond aan het been. Nabij de tentoonstelling die thans in het Jubelpark wordt gehouden, heeft gisterenavond, te half twaalf, een auto bestuurder zekeren Pieter D., wonende Gerardstraat te St Lambrechts-Woluwe, omvergereden. Het slachtoffer was zwaar gewond over het gansche lichaam Tijdens de overbrenging naar het hospi taal, is de man overleden. De autobe stuurder is voortgereden, zonder zich om het onjfteval te bekommeren,. BALIGOEN SIGU BEZET Tokio, 1 7 Maart. Naar «Tokio Asahi Sjimbecn meldt, hebben de in Noord-Sumatra opereerende Japansche strijdkrachten op 14 Maart, te 14 uur, de strategisch belangrijke stad Baligo aan den Zuidelijken oever van het Tobameer bezet, nadat ze sedert hun landing, in de nabijheid van Labosjanroekce meer dan 130 km. naar het Westen opgerukt waren. Tij dens hun opmarsch stootten de Japansche strijdkrachten op vijandelijke afdeelingen van een paar honderd man sterk, die door lichte tanks ge steund werden. Andere Japansche strijdkrachten die langs de kustlijn van KoetalRada naar het Zuid-Oosten oprukken, hebben op 1 3 Maart Sigli aan de Noord Oostkust van Sumatra bezet. Naar nu bovendien bekend geworden is hebben de Japansche strijd krachten op het eiland Wai, in de nabijheid van de Noord Westelijke spits van Sumatra, o.m. 4 benzinetanks, 10 kolenopslagplaatsen, 7 zware kanonnen en een scheepswerf buitgemaakt. BASSEIN, IN BIRMA REEDS INGENOMEN Aan het militair weekoverzicht van het D.N.B. over den oorlogstoe stand in Oost Azie, ontleenen we het volgende De terugkeer van Waveli naar Indië, de capitulatie van Java en de be zetting van Nieuw Guinea door Japansche troepen, vestigen de aandacht van dc geheele wereld op den Birmaansch-Indischen en Australisch-Nieuw- Zeelandschen frontsektor. 6 Volgens de jongste berichten van het Birma front z/j Bassein reeds door de Japanners zijn ingenomen of onmiddellijk voor den val staan. DE STRIJD WOEDT VOORT OP KERTSJ. Uit het hoofdkwartier van den Fuhrcr, I 7 Maart. Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend Op het schiereiland Kertsj, leden nieuwe vijandelijke aanvallen schip breuk voor de Duitsch-Roemeensche stellingen. Drie cn dertig vijandelijke tanks werden onschadelijk gemaakt. Op afzonderlijke plaatsen werden verbitterde gevechten man legen man geleverd. In het overige gedeelte van het Oostelijk front, leed dc vijand bij het herhalen zijner vruchtelooze aanvallen zware, bloedige verliezen. Vijandelijke afdeelingen, die aanvallensgereed stonden, alsmede de door hen uitgevoerde bewegingen, werden met goeden uitslag onder vuur genomen. Verdragende batterijen namen voor de oorlogsvoering van belang zijnde doelen te Leningrad doeltreffend onder vuur. Aan het front in Lapland, behaalden Duitsche Alpenjagers successen bij de verschillende akties hunner stoottroepen. Sterke formaties gcvechts- en jachtvliegtuigen vernietigden in op elkan der volgende aanvallen gereedstaande en aanvallende troepen der Sovjets wierpen lokaliteiten die door den vijand bezet waren, in brand en veroor zaakten onderbrekingen op de bevoorradingsroutes van den vijand. Zeventig vijandelijke vliegtuigen werden tijdens luchtgevechten of wel op den beganen grond vernietigd, terwijl aan onze zijde, vier toestellen verloren gingen. In Noord Afrika wierpen Duitsche en Italiaansche verkenningstroepen vijandelijke afdeelingen terug, maakten een aantal gevangenen, terwijl 1 I stukken geschut in hun handen vielen of vernietigd werden. Tijdens de gevechten van 14 Maart, slaagde onderofficier Gauger, van een regiment afweergeschut er in, van op zeer korten afstand, negen aan vallende tanks onschadelijk te maken. WEER 30 GRADEN ONDER NUL OP HET OOSTFRONT. Naar het D.N.B. in aansluiting bij het legerbericht van Maandag ver neemt, is dé koude in den centralen en Noordelijken sector van het Ooste lijk front opnieuw heviger geworden. Dagen aan een stuk woeden sneeuw stormen. De temperatuur is tot 30" onder nul gedaald. Desondanks duren ook daar de gevechten voort, zonder aan de bolsjewisten iets anders dan zware bloedige verliezen op te leveren. DE MILITAIRE OVERHEID DEELT MEDE Tijdens de laatste maanden hielden de Duitsche krijgsgerechten te vel de zich herhaaldelijk bezig met gevallen, dat inwoners van het onder hun bevel staand gebied, steun verleenden aan personen, die zich zonder toela ting vrij in het bezet gebied ophielden en in vijandelijken dienst stonden. Bijgevolg wordt nogmaals gewezen op de verordening der Duitsche bezettingsoverheid, die de verhouding der burgerbevolking tot de leden der vijandelijke troepen regelt. Volgens deze verordening staat degene die leden der vijandelijke troe pen of personen in vijandelijken dienst, welke zich onwettelijk in het be zette gebied ophouden, bewust steun verleent, principieel de doodstraf te wachten. De Beweegredenen voor den verleenden steun hebben hierbij geen doorslaande beteekenis. De oorlog eischt hardheid. Ook de steun die soms louter om gevoelsmotieven aan den vijand of aan personen der vijande lijke macht wordt verleend, moet door de krijgsgerechten te velde met den dood worden gestraft. Ieder hoede zich bijgevolg voor valsch medelijden met ontvluchte krijgsgevangenen, in het bijzonder ook voor hel verlccnen van steun of het begunstigen van de vlucht der leden van vijandelijke vliegtuigbemanningen. De tijdens den laatsten tijd door de Duitsche krijgsgerechten te velde we gens begunstiging van den vijand uitgesproken doodstraffen toonen aan, dat de waarschuwingen, die herhaaldelijk aan de bevolking werden ge richt zeer ernstig op te vatten zijn en dat ieder die den vijand helpt aan de grootste gevaren blootgesteld is. Om het even welke redenen hiervan zijn en in welke mate steun werd verleend. BRITSCHE AFDEELINGEN IN CYRENAIKA OVERROMPELD. Rome, 1 7 Maart. Het Italiaansche legerbericht luidt als volgt In het gebied ten zuiden van Mesjili overrompelden Italiaansche. cn Duitsche pantserafdeelingen vijandelijke troepen en sloegen deze terug. Vier stukken geschut, Ynet de daarbij behoorende munitie, en traktors vie len in onze handen, terwijl talrijke gevangenen werden gemaakt en verder twee batterijen en twee gepantserde verkenningswagens vernietigd werden. Vijandelijke op marsch zijnde koionnes in den omtrek van Aim el- Gazala, akmede de haveninrichtingen van Tobroek werden door Duitsche vliegtuigformaties aangevallen en met nauwkeurigheid gebombardeerd, terwijl de genoemde koionnes werden verstrooid. Tijdens luchtgevechten werden drie Curtis» toestellen neergehaald. Bij een vlucht boven Bengazi werd een bommenwerper neergeschoten. Britsche vliegtuigen wierpen boven het gebied van Augusto en Syracu- sa bommen uit.

De Volksstem | 1942 | | pagina 1