NET KASTEEL PER VERPOE^ENIS KERKELIJK NIEUWS Ernstige Ideeën Het vangen van musschen In de Kon. Vlaamsche Academie SZiJ Rebben Iiun beurt geliad. NIEUWE TREKKING een winnend biljet OP NEGEN biljetten Voor de kleinhandelaars Vaststelling en schatting van oorlogsschade Kroniek der krijgsgevangenen Schoolsoep zonder rantsoenzegels WOENSDAG 25 MAART. O. L. VROUW BOODSCHAP. (Vultum) Gloria. Gcd. cn ltste Evangelie van den Dag. (Liberata) Credo. Prefatie v. O. L. Vrouw. DONDERDAG 26 MAART. VAN DEN DAG (Omnia). Geb. voor Kerk of Paus. Vervolg van hoofdartikel van Zondagnummer Want de laatste veronderstelling en verklaring is niet alleen mysterieus... ze is zelfs onredelijk Het transcendent (bovenzinnelijk) zijn, en de aseiteit (uit zich zelf zijn) van God, is een mysterie; maar dat «het niet het heelal voortbrengt... het leven... zich tot het bestaan verheft» men weet niet op welke manier, is een veel grooter mysterie, is zelfs een mysterie vergezeld van een «absurditeit» want alles heeft een oorzaak De schepping overtreft onze rede, we geven dit toe... maar de immanentie der dingen spreekt de rede tegen en er gert, revolteert haar geweldig Het vangen van musschen met behulp van hel «treknet», met uitsluiting van elk ander net, is toegelaten van 5 April tot 15 September 1942, in- gansch het land, onder voorbehoud der bepalin gen van artikel i 3 van het koninklijk besluit van 17 Oktober 1942 en onder de volgende voorwaarden a) De vangers moeten voorzien zijn van de staatsvergunning voor vogel vangst. Zij moeten bovendien houder zijn van een machtiging van den bur gemeester, verklarende dat hij persoon lijk heeft vastgesteld dat het noodig is op het grondgebied der gemeente over te gaan tot de verdelging der musschen; b) De vangers mogen als roep- of lokvogels, slechts musschen gebruiken. Elke vogel van een ander soort die zou gevangen worden, moet onmiddellijk worden vrijgelaten. c) De gevangen musschen mogen slechts vervoerd, verkócht of te koop geboden worden, indien zij, gansch met hun pluimen bedekt zijn. Het gezond verstand» spreekt als het wijsgeerig systeem. Eens ontmoette ik een groep spelende kinderen ze vermaakten zich met de marbels... Aan een van de bengels stel de ik de vraag (om ze allen te treffen) of hij dien dag gebeden had neen antwoordde hij, ik bid niet En waarom bidt ge niet tot den Goeden God Mijn vader zegt dat er geen Goe den God bestaat Toen raapte ik een marbel op... ga, draag dien marbel bij uw vader en vraag hem of hij er ook zóó een kan maken Er is geen gevolg zonder oorzaak... een simpele steen heeft zich zelf niet gemaakt... elk schepsel komt van God... spreekt en zingt ons over God... leid" en brengt ons naar God Men kan in godshatende razernij eigen aan duivelen en aan wie hen ge tijken, de kerken en kapellen neerhalen... nooit zal men de sterren uit den hemel halen, en zoolang die er zijn zullen ze dienen als alphabet, waaruit klein en groot den aanbiddelijken Naam van den Schepper leeren zal Indien de schepselen een gedacht hadden...; een orgaan om dit gedacht uit te drukken... van uil de hoogten van den blauwen hemeltrans... van de top punten der bergen... uil de diepten van dc afgronden der zeeën... van de bloe- menkclkjes... van de grashalmpjes... van den steen onder onze voeten en van dc sterren die glinsteren boven onze hoofden... zouden we een harmonisch, zalvend en machtig lied hooren weer klinken «We hebben ons zelf niet ge maakt... 't is God die ons gemaakt geschapen heeft.» Het eenvoudig gezond verstand zegt ons dat indien er geen God bestond. Schepper van het heelal... dc wereld ook niet bestaan zou tl Insensati»... zegt de Schrift, ze zijn onredelijk, onzinnig die het bestaan van den Schepper niet aanvaarden, en in hun onzin als alle dwepers, nemen ze hun toevlucht tot de grofste absurditei ten. Wij echter herkennen den Maker uit wat gemaakt is... we gelooven in den Ecnen, Waren God 1 DENDERZOON. De Koninklijke Vlaamsche Academie voor taal- en letterkunde, hield haar maandelijksche vergadering in het Pa leis der Academiën te Brussel. In de morgenzittingen der commissies wer den wenken en plannen besproken door den bestuurder, prof. Van Mierlo, in zijn lezing over het nieuw reglement- ontwerp der Academie, uiteengezet. Verschillende voorstellen werden in zake publicaties gedaan. De leden wer den vervolgens geraadpleegd omtrent een uitnoodiging tot medewerking door de Vlaamsche Academie voor Weten schappen aan de Academie gericht. Het gold de inrichting van een ge mengde commissie, die zou belast zijn met de studie der technische terminolo gie in het Nederlandsch. De medewer king van andere instellingen zou daar toe verzocht worden. Een principieele instemming mits onderzoek der moda liteiten, was de uitslag der bespreking. In de pleno vergadering van den na middag hield Prof. Dr A. J. J. Van de Velde, binnenlandsch eerelid van de Academie een leerrijke lezing over Folklore en alchemie. DE MIJNE ZAL KOMEN! MAAR OOK DE UWE EN DIT NIET LATER DAN 11 APRIL wanneer U een tikje geluk hebt bij de VAN DE LOTERIJ WINTERHULP STEEDS 22.466 LOTEN 5 groole loten van honderdduizend fr., één reuze groot lot van één millioen en 22.480 loten vanaf 100 tot 50.000 frank. Oost-Vlaamsche Dramatische Geschiedenis door SILVAIN VAN DER GUCHT. 54ste Vervolg. Vrienden, zegde hij, hier staan vier geladen karabijnen, acht pistolen, kruit en lood in gereedheid. Om den heer Robrecht Van Cramshoeven uit den ker ker te halen, hebben wij juist geen vuur wapens noodig, ieder is voorzien van een dolk, maar daar men niet weet wat zou kunnen gebeuren, vind ik het «geraadzaam ook de pistolen mede te ne men. Dit is een goed gedacht, antwoord de Polfriet, want men kan niet weten of wij ze niet noodig zullen hebben. Dat is waar, viel Jan in de rede, want ik ben niet gerust over het gedrag van Jaspar Dekman, die ons nog een kwaden toer zou kunnen spelen. Bah, antwoordde Tijdgat, die man is onschadelijk. Ik zou hem toch niet te veel be trouwen, hervatte Jan, de kerel is on- noozel, maar toen ik de boot ging be spreken, heb ik hooren zeggen dat zijn meisje vandaag met een ander is ge trouwd, en Jaspar heeft als een razende zot de straten en velden doorkruist. Had hij zijn gramschap op mij willen koelen, meende Tijdgat, hij zou het sinds lang gedaan hebben... Nu is het te laat, wij behoeven hem niet meer te vreezen, de deur is gesloten, en de baan die wij met onzen vluchteling gaan volgen, kan hij niet raden: achter is het goed ons behoorlijk te wapenen en op onze hoede te zijn. Er blijft nu nog één moeilijkheid, zegde Jan, ons met onze wapens over de stadgracht te begeven, zonder dat het buskruit vochtig worde. Ik heb reeds een groote waschkuip in gereedheid gebracht, waar wij alles zullen in leggen, benevens mijn kleede ren, daar ik zinnens ben met den heer Robrecht op mijn rug over de gracht te zwemmen, en terwijl ik dit werk ver richt, stuwt gij beiden, zwemmend, de kuip naar den overkant. Bravo riep Jan, dit is overheer- lijk Tijdgat bleef een wijl peinzend staan. Mijnheeren, zeide hij, wij gaan straks den edelman verlossen en dit huis doen ontvluchten, maar wat gaat er ondertusschen van mijn nicht geworden die hier als meid heeft gediend is het niet wreed, dit schuldeloos meisje, zoo gansch alleen, aan haar lot over te laten? Inderdaad, antwoordde Polfriet, als men morgen de vlucht van den heer Van Cramshoeven zal vernemen, cn den onderaardschen doorgang volgt en hier in den kelder der herberg aan komt zal men Lizet als medeplichtige De Hoofdgroepeering Kleinhandel deelt mede De bureelen der Hoofdgroepeering Kleinhandel, alsmede het cabinet van den leider en de directie zijn van heden af overgebracht naar Steenweg op Charleroi, 77,te Brussel. (Tel. 37.92.18 en 21.) De secretarissen der reeds in werking zijnde bedrijfsgroepeeringen Kleeding en Lederwarenkleinhandel» en «Klein handel in Metaalwaren, Electriciteits- en Huishoudartikelen» zijn eveneens in hetzelfde lokaal overgebracht. Lcur- handel is er insgelijks gevestigd. Het secretariaat van de bedrijfsgr. «Kolen- kleinhandel» blijft gehuisvest Moniteur- straat 8, te Brussel. De Hoofdgroep Kleinhandel welke de uitsluitende vertegenwoordiging is van dien economischen tak, acht het nuttig alle kleinhandelaars nogmaals ter kennis te brengen dat het Secretariaat bereidwillig en kosteloos alle aanvragen om schriftelijke inlichtingen beant woordt. Alle belangstellende kleinhan delaars, om het even in welk bedrijf zij hun beroep uitoefenen, kunnen zich in volle vertr'oüwen tot onze secretariaten wenden voor alle beroepsaangelegenhe den. Bevoegde personen zullen U per keerende post antwoorden. Een aantal geteisterden heeft reeds vroeger aangifte gedaan van oorlogs schade, hetzij bij het Ministerie van Fi nancien. Zegestraat 43b, le Brussel,het zij bij het gemeentebestuur, hetzij bij plaatselijke comité's. Anderen hebben met het oog op het herstel van de gele den schade'een Ieeningaanvraag inge diend. De Commissaris-Generaal voor 's Lands Wederopbouw vestigt er de aan dacht van deze personen op, dat zij desondanks een aanvraag tot vaststel ling en schatting van hun oorlogsscha de in te dienen, hebben, overeenkomstig de bepalingen van het besluit d.d. 15 Maart 1941. De gewenschte inlichtingen hierom trent kunnen bekomen worden, hetzij bij het Commissariaat-Generaal voor s Lands Wederopbouw, Nijverheidsplein 25. te Brussel, hetzij bij de officieele inlichtingskantoren, hetzij bij de provin ciale Commissariaten voor den Weder opbouw, wijaj;van hieronder de adres sen Antwerpen Meir 24, Antwerpen. Brabant Louisalaan 135, Brussel. West Vlaanderen Doornikstraat 63 Kortrijk. Oost Vlaanderen St Pietersnieuw- slraat, 55, Gent. Limburg Guffenslaan 52, Hasselt. Henegouv/en 31, Boulevard Dolez, Bergen. Luxemburg 10, Avenue Nothomb, Aarlen. Luik 52, Avenue Emile Digneffe, Luik. Namen I 4, rue Blondeau, Namen. LEERT FRANSCH, DUITSCH en ENGEL5CH zonder meester. Prijs 32,50 fr. Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GE.NDT, (rechtover St Martinuskerk.) aanhouden, en misschien wordt zij op gehangen. Dit moeten wij trachten te belet ten, zegde Jan, waarlijk, het ware jam mer, want uw nicht is een deugdzaam meisje. Luister wat ik gedacht heb, her nam Tijdgat het meisje eenig geld geven en haar bevelen, zoohaast de poorten worden geopend, langs Pom- meroeuil over de grenzen te vluchten. Zij is afkomstig van Bergen, wellicht zal zij van daar haar geboortestad kunnen bereiken. Polfriet beloofde dat hij Lizet in zijn dienst zou aannemen en goed betalen, indien zij zich naar Aalst wilde begeven. Er werd nog gepraat en een paar flesschen geledigd, toen eensklaps de woorden op hun lippen verstierven. Het uurwerk van den eeuwenouden toren der stad begon langzaam elf uur slaan. Op hetzelfde oogenblik galmde in de eenzaamheid het droeve ge schreeuw van een nachtuil. Allen waren zwijgend opgestaan het uur was geslagen, het was tijd om te beginnen. Men stak de pistolen op zak, en terwijl Tijdgat een dievenlan taam deed branden en zich van het noodige gerief voorzag, om de weinige steenen uit den weg te ruimen, die den doorgang nog versperden, sprak Pol friet met verdoofde stem tot Jan. Ik ben niet bijgeloovig, maar toch heeft het geschreeuw van dezen nachtuil, juist op het uur dat wij onze werkzaamheden gaan beginnen, mij he vig ontsteld. Bah, antwoordde Jan* ik ben niet bijgeloovig. Ik kan ook niet gelooven dat dit geschreeuw de voorbode is dat onze HOE HET N. K. B. K. GEHOLPEN Het Nationaal Komiteit voor Bij stand aan Krijgsgevangenen deelt me de Daar talrijke personen om inlichtin gen hebben gevraagd over onze vorige persberichten, willen wij trachten bon dig het actie-programma van het Na tionaal Komiteit Voor Bijstand aan Bel gische Krijgsgevangenen te scheppen, ledereen is het eens over de noodzake lijkheid van een zedelijken steun, die blijken zou uit solidariteitsbewijzen van wege de jongeren en de oud-gevange nen. Dit zou onze krijgsgevangenen op beuren in hun eenzaamheid en de aan dacht van de bevolking op haar bur gerplichten vestigen, zoowel tegenover de oud-krijgsgevangenen als tegenover de soldaten die nog gevangen zijn. Om dit doel te bereiken moeten, «cen tra van opsporing worden opgericht, het actie-programma overal bekend te maken. Reeds werden met het oog daarop plaatselijke komités in het leven geroepen. De door deze Komités ingezamelde gelden krijgen, op voorlichting van de nrovincialc Komités en het Centraal Uitvoerend Komité de noodige bestem ming en gaan, hetzij naar de krijgsge vangenen, hetzij naar hun naasAe- staande. Door de oprichting van afdeelingen over het heel land kan eenieder van zijn goeden wil laten blijken. Degenen die te veel door hun bezig heden worden in beslag genomen kun nen van hun solidariteit laten blijken met hun penning te storten op de post- checkrekening nr 754.45 van het N.K. B. K., hetzij als aangesloten lid (20 fr. per jaar) hetzij als beschermend lid ^500 fr. per jaar). Elke briefwisseling moet worden gezonden aan den zetel van het werk, 22 Paleizenstraat, of nog aan het Algemeen Secretariaat, 25, Al- phonse Renaudstraat 25, Elsene. Winterhulp «Departement Bedeeling deelt mede Het Centraal Uitvoerend Comité van Winterhulp ten zeerste bekommerd om de gezondheidstoestand van de school jeugd, herinnert er aan dat in al de ge meenten van meer dan 2000 inwoners dagelijks een rantsoen soep van 3/8 li ter, zonder afgifte van gelijk welke rant soenzegels, wordt uitgedeeld aan al de kinderen in de bewaarscholen, lagere scholen en in alle instellingen van mid delbaar (lagere en hoogere graad) nor maal en technisch onderwijs. Kinderen van 3 tot 18 jaar, die om welke reden ook geen onderwijs vol gen, kunnen insgelijks van de school soep genieten, mits zich met dat doel te doen inschrijven in een onderwijsin stelling. De soep wordt gratis uitgedeeld aan de kinderen wier ouders in het bezit zijn van de groene Winterhulpkaart of van de roze kaart met één, twee of drie kruisjes. De andere kinderen betalen fr. 12,50 per maand, met vermindering van 50 0/0 voor de kroostrijke gezin nen. pogingen zullen mislukken echter vrees ik dat dezen nacht iemand van ons, of door ons, een gewelddadigen dood zal sterven. Jan wilde op deze woorden ant woorden, toen Tijdgat met zijn lan taarn te voorschijn kwam. Het drietal begaf zich naar den kelder. Ik zal de voorhoede maken en lichten, fluisterde Tijdgat, vooruit en op Gods genade 1 En zich bukkend, kroop hij door de onderaardeshe gang heen, gevolgd door Polfriet en Jan. Welhaast hadden zij het einde bereikt, en de moedige Tijd gat zette dc lantaarn neer en nam zijn gereedschap, om de weinige steenen door te breken, die hen nog van den edelman scheidden. Polfriets hart klopte hevig en de eer lijke man was zoo aangedaan, dat zijn beenen beefden, bij het gedacht, dat hij enidelijk zijn meester ging weerzien. Het duurde niet lang of de steenen waren doorgebroken en Tijdgat kroop door de opening in den kelder. Heer Van Cramshoeven, zegde hij, hier is uw gewezen cipier, Philippus Tijdgat, die, volgens zijn belofte, u komt verlossen. En die ik tot belooning zijn leven lang gelukkig zal maken, antwoordde Robrecht, die, door hel gerucht van het breekijzer verwittigd, zich reeds gereed had gemaakt tot de vlucht. Maar hoe groot was zijn verwonde ring, achter Tijdgat twee onbekenden zijn kerker te zien binnenkruipen. Wie is dat vroeg hij verwon derd. Cipier, zijt gij dan niet alleen Ha, goede heer, riep Polfriet uit, kent gij dan uw ouden dienaar niet meer A VIER GEMEENE BANDIETEN STELEN 30.000 FR. TE DILBEEK Deze week boden zich bij de echtge-* nooten J.B. Monfils-Allegaert, wonen de Weidestraat te Dilbeek, vier perso nen aan die beweerden lot de politie te behooren en waarvan een drager was van het uniform van eeo Duitsch sol daat. Zij verklaarden gelast te zijn met een onderzoek in het huis van de echt- genooten Monfils, die verleden week een huis hadden verkocht. De vrouw alleen thuis zijnde, liet maar begaan. De vier gemeene kerels geraakten bij hun onderzoek in het be zit van een som van 30.000 frank en verzochten de vrouw, twee hunner te vergezellen naar Brussel voor het verder onderzoek. De twee anderen vertrokken per auto. Aan hel Zuidstation te Brussel werd de vrouw in den steek gelaten en dan eerst werd hel haar duidelijk dat zij met valsche gerechtsdienaars te doen had en bestolen was. INBRAAK IN DE WINTERHULP LOKALEN TE GENT EEN BUIT VAN CIRCA 20.000 FR. Onbekenden zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag binnengedrongen in de lokalen* van het Provinciaal Win terhulp-comité, Goudstraat le Gent. De kerels hebben vier schrijfmachines en een staanklok buitgemaakt. De geza menlijke waarde wordt op 20.000 fr. frank geraamd. Van een auto welke in de nabijheid stond werd de rijvergunning ontvreemd wat doet veronderstellen dat de dieven zich van een auto hebben bediend om hun buit weg te voeren. DIEVENBENDE AAN HET WERK ROND BERINGEN Enkelen tijd geleden, was men er in geslaagd een paar groepen nachtridders bij de lurven te vatten, doch thans blijkt weer een bende in den omtrek van de Beringer-mijnen aan het werk te zijn. Zoo werd ingebroken in het gemeen tehuis te Beverloo en verdwenen de die ven met waren behoorend aan Winter hulp, alsmede 80 kgr. aangeslagen tar we. Het sleutelrekje werd geplunderd. Bij C., te Karspel, veranderde het rantsoen kolen van eigenaar, zooals in de Vischvangststraat de wasch. L.., in de Tervantstraat was denzeifden nacht zijn fiets, een schaap en zes konijnen kwijt. BANDIETENSTREEK TE GESTEL De landbouwer Vingerhoeds, die al leen woont op zijn hoeve te Gestel, bij Berlaar, is 's nachts in zijn woning over vallen geweest door vier bandieten, die den ouden man op een stoel vastbonden en hem verplichtten zijn geld af te ge ven. Bij zijn weigering brachten de schur ken stroo aan, dat zij in brand staken voor de voeten van den bejaarden man, die maar steeds weigerde de plaats aan te duiden waar het geld verborgen was. Daarop sloegen zij hun slachtoffer, brachten Vingerhoeds stampen toe, doorsnuffelden de hoeve en verdwenen ten slotte met een kleine som gelds. Het was pas 's anderendaags dat buren den ouden man vonden, steeds vastgebon den op zijn stoel. Wat wel merkwaardig mag genoemd worden is dat Vingerhoeds tijdens den vorigen oorlog een soortgelijk avontuur beleefde. Toentertijd waren de bandie ten leden van de beruchte en gevreesde bende Nauwelaerts. Polfriet, sprak Robrecht, wees ge zegend, want gij zijt de puikste der die naars. En hij drukte hem, die weende van blijdschap, geestdriftig aan de borst. En deze, zegde Tijdgat, op Jan wijzend, is een waar en trouw dienaar, die mede zijn leven voor u heeft ver pand. Dank, zeide de heer Van Crams hoeven, dank waarlijk, gij maakt mij gelukkig. Dit weze nu genoeg, heer, laten wij nu niet langer meer dralen, maar verlaten wij ten spoedigste dezen akeli- gen kerker. Zij gehoorzaamden en kropen door de opening. NIEUWE GEVAREN Weldra waren zi; terug in den kel der, en vandaar in de kamer, die zij pas verlaten hadden, en waar de wijn nog ingeschonken stond maar hier was men niet weinig verwonderd een lange grijze baard hing den edelen Robrecht op de borst en zijn hoofdhaar bedekte zijn schouders. Men had een volledige ruitersuitrus- ting voor hem in gereedheid gebracht, maar nu was men gedwongen des edel- mans baard af te scheren, en zijn hoofdhaar te korten, om, eens op de vlucht, niet opgemerkt te worden. Gelukkig dat Jan, die in alles erva ren was, dit had voorzien. Hij bood zich aan en een half uur later was Ro brechts baard geschoren en zijn haren zoo kunstig ingekort, als hel de vaar digste barbier zou hebben kunnen doen. Vervolgt.

De Volksstem | 1942 | | pagina 2