Ernstige Ideeën Geen geldinzame lingen of vermakelijkheden DE DU1TSCHE DU IKB00TEN IN DE U. S, A. WATEREN DUITSCH LEGER BERICHT De honorar reistarièven D; haringvangst en haringbedeellng De Konservegroenten voor voile aardappel- zégels a en de gen" DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN ITALIAAN SC H LEGER BERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEET ET HET NUMMER 0,40 FR. PER WT.EK 1,15 FR. DONDERJJAC 26 erf VRIJDAG 27 MAART 1942. XXXXIXe JAARGANG NUMMER 37 Uitgave van de S. M. «De Vooruitgang Kerkstraat 9, Aalst, Handelsreg. Nr 1247 Postcheckrekenrng J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Het Beheer is niet verantwoordelijk voor den inhoud der annonces of reclames. 11 HU«am.-El' ■■"JglilL,1 1 111 Itli«f: God bestaat Daarover hebben we het getuigenis, gehoord van 't heelal.We ■willen dit van de geschiedenis in breede trekken aanhalen. Wat is de geschiedenis Het is niets anders dan de verrezen menschheid, levend onder onze oogen. Maar juist die menschheid van alle tij den en van alle gewesten, daagt voor onze blikken op in een geknielde hou ding, de oogen gericht naar den hemel; één kreet weerklinkt op alle lippen, een kreet die alle harmonische geluiden der 6chepping geweldig overheerscht Credo in Deum ik geloof in God Het is de kreet van de menigte Al de volkeren der oudheid hebben geloofd in God. Het algemeen ge- looven in de godheid werd ons beves tigd door Plato bij de Grieken... door Cicero en Seneca bij de Romeinen... door den moralist Plularchus en zelfs door den goddeloozen Lucretius 1 Onnoodig daar verder op te steunen. Indien men een weinig ingewijd is in de lezing van dichters en wijsgeeren, in de kennis van de geschiedenis en van oude monumenten, slelt men overal en altijd dit vast ze gelooven in het dog ma van het Godsbestaan. Het is wel waar dat sommige volke ren zich hebben vergist nopens de na tuur der godheid Sommige hebben verschillende goden uitgevonden, aan dewelke ze zelfs eën menschelijke ge daante hebben gegeven andere heb ben de geheime krachten der natuur aanbeden andere nog hebben twee eeuwige beginselen herhaald dit van het goed en dat van het kwaad of nog een eeuwige stof en een samenstel ler en ordenaar van deze stof Deze verscheidenheden en bijgeloo- vigheden hebben weinig belang ze doen eerder het feit uitschijnen dat de menschheid één is, waar het gaat over het geloof in een Eerste Ofnzaak der dingen... in een Hooger Wezen. Nopens deze zaak ontmoeten de mo derne volkeren heel gepast deze van de oudheid. Ontdekkingsreizigers,., mis sionarissen in den vreemde, geven er getuigenis van de geleerden bevesti gen het Zoo getuigt de geleerde Onatrefages (l'Espèce humaine boek X hoofdst.35) Genoodzaakt door mijn leeraarsambt een studie te maken over alle mensche lijke rassen... heb ik het atheismc (god deloosheid) gezocht bij verachlerde en bij meer ontwikkelde volkeren ik heb de goddeloosheid slechts ontmoet bij enkelingen... bij uitzondering... bij on regelmatigheid. Overal ontsnapt de massa zelf, aan de klauwen van het Atheismus... ner gens heb ik een goddeloos menschenras of afdeeling ontmoet. Wie heeft dan gelijk de afzonder lijke atheist of het menschdom als zoo danig Is het de goddelooze d.i. een verloren man in de massa... een uitzon dering in de algemeene wet...; een mon ster in de natuur of wel het oneindig getal van volkeren die de aarde bewo nen of reeds bewoond hebben De overeenkomst van het menschdom op een zóó belangrijk punt, heeft die geen enorm gewicht Iemand heeft meer verstand dan ik en gij, zegt het spreekwoord, en die iemand is de «menschheid)) als zooda nig. En Cicero beweert in alles moet het algemeen gevoelen van de menschheid, beschouwd .worden als een wet van de natuur En dit bewijs ontvangt een onverge lijkelijke kracht, wanneer men gedenkt dat de ongeregelde driften van den mensch er naar streven hel geloof in God weg te nemen Wie leven wil volgens zijn instinkten, heeft alle belang om zich te overtuigen dat er gaen God bestaat. Maar dan moet de evidentie van het Godsbestaan wel groot zijn, vermits alle volkeren er in gelooven, ofschoon ze allen intrest hebben om er niet in te gelooven. ZONDER VOORAFGAANDE TOELATING Het ministerie van Ju- lie deelt mede: De laatste tijden werden," door perso nen die daartoe geen voorafgaand ver lof hadden bekomen, openbare in schrijvingen, geldinzamelingen of ver makelijkheden ingericht met een liefda dig oogmerk, onder meer om de Bel- ANDERMAAL 13 VRACHT. SCHEPEN GEKELDERD. Uit het hoofdkwartier van den Fuh- rer, 24 Maart. Duitsche duikbooten .hebben bij de Amerikaansche kust, op- gische krijgsgevangenen of andere nieuw slag geleverd tegen de vijandelij slachtoffers van den oorlog ter hulp te ke bevoorradingsscheepvaart. Op dc komen. I scheepvaartwegen tusschen de Ameri- Het ministerie van Jastilie meent cr j kaansche havens brachten zij tijdens een op te moeten wijzen dal dit feit straf-aantal stoutmoedige aanvallen 13 vij- baar is krachtens het besluit van 22 Oc- 1 andelijke koopvaardijschepen met in tober 1940, waarbij wordt bepaald dat j totaal 80.300 BRT. tot zinken. Dc vij lt behoudens voorafgaand verlof van andelijke tonnage aan tankschepen hét hoofd van het Departement van werd hierbij bijzonder gevoelig getrof- Binnenlandsche Zaken en Vólksge-J fen. Onder de gekelderde schepen be- Ik geloof in God is de kreet van alle groote verstanden en genieën Het is het vertrekpunt van alle ernstige wijs- geerige stelsels... het is de bloem van alle poesieën Bestudeer oude en mo derne geniale geesten... ze aanbidden God De eeuw van Pericles... de eeuw van Augustus... van Leo X.. van Lodewijk XIV ze geloofden in God 1 De philosophen der 18e eeuw, Voltaire, Rousseau, waxen vreeselijk voor de atheïsten I En in onzen modernen tijd hoeveel diepgeloovige geleerden Vol ta, natuurkundige Arago, astroloog, Biot, andere natuurkundige. Ampère, sCei der wetenschap, Cauchy, groote mathematieker; Faraday een der uitvin ders van de electriciteit... Pasteur, Ne- laton groote en geniale geneeskundigen, Edison... Marconi, Branly enz... Wel ontmoet men hier of daar een geleerde die God loochent, maar het is weer een enkeling... de massa van 3e mannen der wetenschap gelooft in het Godsbestaan. En moest men het atheismus van sommigen diepgrondig bestudeeren en ontleden, dan zou men in de meeste gevallen een zedelijke wanordelijkheid als oorzaak ontdekken...! Gelooven in God is de breede volle slrooming volgen van het menschdom is gevolg geven aan een ingeboren instinkt door den Schepper zelf in de natuur van den mensch neergelegd is zich in gezelschap bevinden van alle groote en ontwikkelde geesten I DENDERZOON. vonden zich groote tankschepen. Een ander tankschip van 1 1.000 BRT. werd door torpedo's zoo zwaar beschadigd dat ook zijn ondergang waarschijnlijk is zondheid, tot nader be cl verboden zijn het collecteeren, zoowc! huis aan huis als op den openbaren weg en in de openbare plaatsen, de loterijen, de too- neel- en bioscoopvoorstellingen, de feesten, de concerten en, over het alge meen, alle vermakelijkheden welke met een liefdadig oogmerk gehouden wor den. o Het brengt eveneens in herinnering dat de wet van 30 Maart 1891 degenen straft die, wederrechtelijk en zonder toe lating, zich van den naam of de zinne beelden van het Roode Kruis zouden bedienen, hetzij om eer. beroep te doen rer> 24 Maart. Het Oppercommando op de openbare weldadigheid, hetzij als van Weermacht maakt bekend handelsreclaammiddel, en dat, aan den j Op het schiereiland Kertsj werden anderen kant, op grond van artikel 16 zwakke, en in het Donetz-gebied hevige van het besluit van 29 October 1 940 j aanVallen van den vijand afgeslagen, tot 'instelling van «Winterhulp» straf- Ook aan het overige front in het Oosten baar is «alwie zonder '.aartoe door het leverden aanvalsoperaties en afweerge- HEVIGE AANVALLEN IN HET DON ETZ GEB IED Uit het hoofdkwartier van den Fuh- reglement van Winterhulp of den voorzitter te zijn ri= rnac.htigd, een titel, onderscheidirigstcëK'éri"' o tificaat der vereenigiijg of van de woorden Winterhulp heeft gebruik gemaakt.» -f- VOOR DE CONTROLE GENEES. HEEREN VAN DE DIRECTIE SPECIALE VEF ZORGING Velen hebben zich, vooral in de groote steden, afgevraagd hoe het komt dat er thans geen versche haring meer wordt uitgedeeld. De reden is wel hier te zoeken dat het aan de Vlaamsche visschers verboden is nog verder in de Fransche territoriale wateren voor Grevelingcn te gaan vis- schen. De Fransche regeering heeft immers bij de Wapenstilstandcommissie pro test aar.geteekend, omdat Vlaamsche visschers de toelating verkregen in de Fransche territoriale wateren te komen visschen, waar deze toelating alleen van de Fransche regeering had mogen afhangen, daar het hier een zuiver eko- nomische aangelegenheid geldt. Als gevolg werd aan de Belgische vaartuigen bevel gegeven de territoriale wateren te verlaten en het is hun verbo den nog in de Fransche havens aan te leggen. De Fransche regeering steunt zich op de wet van 1 Maart 1888, waardoor aan de vreemdelingen verboden is in de Fransche territoriale wateren de vis- schcrij te beoefenen. Bij het Wapenstil standsverdrag werd de soevereiniteit in deze zaak niet gewijzigd. Ziedaar het gevolg van klachten van Fransche reeders die in hun betoog aan de Fransche regeering, zelfs van groote verontwaardiging der bevolking spreken daar waar de bevolking van Grevelingen de komst d. Vlaamsche visschers uiterst welkom genoemd heeft. Het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening deelt o.m. mede. De drie volle aardappelzegels ge ven in de gemeenten, waarvan de lijst is verschenen in het Staatsblad, recht op 1 kg. konservegroenten in verhouding van. 50 t.h. erwten en boonen en 50 t.h. andere busgroenten. Te dezer gelegenheid vestigt het mi nisterie de aandacht der verbruikers op het feit, dat de verdeelde groentekonser- ves, die ingemaakt werden in zwart- vernist en in gemengd blik, zich niet leenen voor lange bewaring, en dus bij voorkeur zonder uitstel verbruikt moe ten worden». Naar aanleiding van deze mededec- ling van het ministerie houden wij er aan van hier de vraag te stellen Waar blijven thans de konserve groenten Van voor den aanvang van de loo- pervde rantsoeneeringsperiode werd bij ■het rantsoeneeringsbesluit van 27 Fe bruari een verstrekking van busgroenten voorzien voor zekere houders van volle aardappelzegels. Thans is de rantsoeneeringsperiode, waarop het besluit van 27 Februari be trekking heeft, bijna ten einde en zijn er Zie vervolg hierneven een invaliditeits- hebben, of op Onderhavig besluit Staatsblad van 26 Ma; Artikel 1Bij het i dracht van de Directie zorging van het Bestut van Volksge zondheid, van een gei eeskundige con tröle op militairen, die pensioen aangevraagd vrijgestelde krijgsgev. de aangestelde genees inspecteur. Zij ontvangen voor gen per spoor- of bi reisvordcring. De geneeskundigen, eigen auto, moto of rij den vergoed volgen, tarief voorzien bij konii 12 Januari 1923, schillende daaropvolg< Art. 2. Aan de gedc nobiliseerde mi litaire geneesheeren, gc oepen; om bo venvermelde dienstvi leveren, zal er slechts dering of het kilometri gebruik van eigen verv verschijnt in het rt tocfenen, in op- Icr speciale Ver vechten nieuwe successen op. ,v[n zeegebied ter} Zuiden van Se- titëï, onderscheidirigstcek'ën" of eer- Sastopdl brachtén geve"cTOvBtgiuigen j door luchltorpcdo's een koopvaardij schip van 5000 Brt. tot zinken en ver nietigden in een haven van de Kaukasi- sche kust een duikboot. Twee andere duikbooten werden door bommen ge troffen. In Noord Afrika verloor de vijand bij een aanvalspoging op een vliegveld in Cyrcnaika. ingevolge den afweer van jagers en luchtdoelgeschut, 5 vliegtui- Zooals door een bijzondere mede deeling werd bekend gemaakt, brachten Duitsche duikbooten voor de Ameri kaansche kust 13 vijandelijke koop vaardijschepen 80.000 Brt. metende, waaronder 7 groote tankschepen, tot zinken.Een ander tankschip van 1 1.000 Brt. werd door torpedo's zoo zwaar be ngenen, nemen schadigd, dat ook zijn ondergang waar- ieeren rang van hun verplaatsin- urtspoorweg een geheele of halve vc rblijfvergoeding, besluit van 21 igd bij verschil- besluiten toe voorziene con- aria volgens het üngen, de 75 fr. voorzien bij koninklijk Augustus 1922, gewijz lende daaropvolgende gekend worden, Art. 3. Burgerlijke geneesheeren, be Jast met de bij artikel tróle, ontvangen hono hieronder vermeld tarie Voor dienstverstrek uren niet overschrijdend Voor dienstverstrekl ingen van Ian- geren duur 100 frank De kosten van opstel van het genees kundig verslag zijn in deze sommen begrepen. m nog heel wat centra waar de kleinhan delaars nog niet in bezit werden gesteld van konservegroenten. Met Le Nouveau Journal» kunnen we ons dan ook enkel afvragen zal men wachten tot de konserven in dei> zwarten handel een onvoorziene be stemming krijgen of wat nog eenvoudi ger is, tot het metaal oxydeert er. de in houd van de bussen bederft,. schijnlijk is. HH Ook in de Middellandsche Zee, wer den den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht. In samenwerking met Jta- liaansche lucht- en zeestrijdkrachten welke met hun slaagde het Duitsche luchtwapcn erin viel reizen, wor- een naar Malta stevend konvooi vernie- nct kilometrisch 1 tigend te treffen. Alleen Duitsche vlicg- klijk besluit van tuigen brachten hierbij 3 koopvaardij- wijzigd bij ver- schepen, samen ongeveer 18.000 Brt. metende tot zinken en beschadigden 3 andere handelsvaartuigen, een kruiser en een torpedojager zwaar. In den strijd tegen Groot-Brittannie vernietigde de luchtvloot overdag in de haven van Newhaven een handelsboot van 3000 BRT. en bestookte met succes munitie- en benzineopslagplaatsen van deze basis voor snelbooten met bom men. Nachtelijke aanvallen van gevechts vliegtuigen waren doelmatig gericht te gen militaire objektieven van de ha vensteden Dover en Portland. Van de successen bij de Amerikaan sche kust nam de duikboot onder lei ding van luitenant-kapitein Mohr een groot gedeelte voor haar rekening. nde besluiten. rstrekkingen - buiten de vor- ch tarief voor >ermiddel de Amsterdam. 25 Maart. De Brit- sche berichtendienst meldt uit New Del hi. dat de Japanners de Andamanen- eilanden in de Golf van Bengalen zou den hebben bezet. Volgens het Japansche blad «Nitsji Nitsji Sjimboen hebben Japansche oorlogsschepen de Baai van Manilla geblokkeerd, teneinde de evakuatie van Coireeidor te beletten. FILIPPIJNEN. MARINETROEPEN OP MINDANAO Manilla, 25 Maart. De Japansche Tnarinetroepen landden met succes en zonder tegenstand te ontmoeten, te Mat- ti, op 64 km. ten Zuid-Oosten van Davao, op het eiland Mindanao. Voorts hebben Japansche vlooteen- heden, op patroeljevaart, in de wateren van Siboejan, Visa jas en Soeloe. op 1 6 Maart, oen schip van 522 Brt. alsmede een andere boot van 300 Brt. buit 'ge maakt. ZWARE LUCHTAANVAL OP CORREGIDOR Tokio, 25 Maart. Naar Tokio Nitsji Nitsji i) heden van een basis op de Filippijnen meldt, wierpen Japansche leger- en marinevliegtuigen, tijdens den grootsten luchtaanval die tot op heden aan het Fiiippijnsche front plaats had, talrijke bommen op dc vesting Corre gidor. Alle afweerbatterijen werden tot zwijgen gebracht. Reusachtige rookwol ken bewezen het succes van dén aanval. DE ROUTE VAN TOUNGOO NAAR MANDALAY AFGE SNEDEN Stockholm. 25 Maart. De Brit- sche nieuwsdienst maakt een officieel bericht uit Birma bekend, volgens het- welk.de. toestand van het Toungoo- front In "tilrma zorgwekkend is. Volgens dit bericht zouden ongeveer 1000 Japansche infanteristen in de late middaguren van Dinsdag de Chincesche troepen aldaar omsingeld en het Vlieg veld ten Noorden van Toungoo bezet hebben. Sedert Woensdagmorgen is volgens andere berichten aldaar een hevige slag aan gang. Dinsdag zouden verder ge combineerde cavalerie- en infantcric- eenheden de rc*ite van Toungoo naar Mandalay bij Yoasho ongeveer 20 mij len Noordelijk van Toungoo hebben afgesneden. Rome. Het hoofdkwartier van het leger maakt bekend Tijdens het gevecht tusschen lucht- en zeestrijdkrachtcn, waarvan in het legcr- bcricht van Maandag melding gemaakt werd, werden door onze torpedovlieg tuigen met zekerheid een kruiser, een niet nader te bepalen eenheid en ccn schip van 10.000 Brt gekelderd. Ver der werden drie kruisers, een destroyer en c?rie stoomschepen beschadigd. In het daarop volgend gevecht in dc Golf van Sydra, troffen onze vlootccnlvden met zekerheid een kruiser cn tw des troyerseen ander vijandelijke eenheid werd door een onzer duikbooten gekel derd. Formaties van het Duitsche luchtwa- pen vielen eveneens herhaalde malen het konvooi aan, waarbij een stoom schip gekelderd werd en twee andere beschadigd. Tijdens luchige vechten boven de centrale MiddeTTandschc Zee, haalden Duitsche jachtvliegtuigen twee Spitfires neer. Drie onzer torpedovliegtuigen keerden niet naar hun basis terug. In de Oostelijke Middellandsche Zee vielen onze vliegtuigen Maandag bij do avondschemering een Engelsche vloot- formatie aan, die waarschijnlijk terug keerden van het bovenvermeld zeege vecht. Een kruiser van gemiddelde ton nage werd door twee torpedos getrof fen en een groote destroyer werd door een torpedo geraakt. Vijandelijke bommenwerpers wer den boven Martuba door onze j&'chtes- kadriljen aangevallen, die zonder eigen verliezen vijf «Curtiss brandend neer schoten en vele andere door de boord- wapens troffen. Eer. zesde Engelsch toestel werd door het Duitsëh lucht doelgeschut neergehaald.

De Volksstem | 1942 | | pagina 1