DE GOEDE WEEK 1 De kachelkolen in April Rechthebbenden op dubbel rentsoïn en aardeppelkcntrakt Ds weekstaat van de Nationale Bank DUITSCH LEGER BERICHT De vischvangst wordt gesloten Voer een regeling van het fabrikeeren van koffiesurrogaat Trekkingen van Prêmieleeningen in April DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN ITALIAANSCH LEGER BERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL' PER WEES HET NUMMER 0,40 FR. DINSDAG 31 MAART en WOENSDAG 1 APRIL 1942. Ui[-nve van 3e S. M. «De Vooruitgang Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch XXXXIXe JAARGANG NUMMER 39 Kerkstraat 9, Aalst, Handelsreg. Nr 12-47 Postcheckrckening J. Van Nuffel Nr. J 38559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Het Beheer is niet verantwoordelijk voor den inhoud der annonces of reclames. Het woord komt van den grooten Augustinus Niels is zoo heil zaam als de overdenking van Jezus lijden en dood In de omstan digheden welke we thans doormaken beteekent het meer dan een loutere aanbeveling het moet voor elk van ons een dringende aanmaning in houden. Hieraan zullen we best gevolg geven door het volbrengen van een paar verrichtingen geplaatst in het teeken der Goede Week. In de eerste plaats deelname aan het Missieoffensief der Hart, dat zijn laatste week ingaat en zijn hoogste van verheven beteekenis moet bereiken. Het parool minstens één persoon van elk gezin moet bij de Goddelijke Diensten der Goede Week aanwezig zijn. Een actief pogen en streven om zich aan te „sluiten bij Jezus' uitboeting en kruisoffer strekt tot eigen loutering. Niet allen hebben evenwel de gelegenheid zich ter kerke te begeven, weerhouden door huishoudelijke of beroepsbezigheden. Daarom juist dient in de woonkamer overgegaan te worden tot de kruisversiering, op dat gansch het gezin, intens vereenigd met onze Moeder de H. Kerk in zijn beperkten kring, een passende hulde zou brengen aan het Kruis, teeken van onze verlossing, onze heiligmaking. De gedachte aan Jezus' Kruisoffer zal ons klaarder de oneindige lief de van God tot de menschen doen uitschijnen en haar stempel drukken op onze levenswijze. Bonden van het H. punt op deze dagen elkeen luidt Een besluit van 24 Maart versche nen in het Staatsblad van 29 dezer, be paalt dat de leveranciers-kleinhandelaars steenkolenmijnen, cokesfabrieken,plaat selijke komitees van Winterhulp, zullen voor April 1942, onder de verbruikers- jgezinshoofden of hoofden van een on derneming, ingeschreven op de lijsten die hun door de gemeentediensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering overgemaakt werden, de volgende hoe veelheden verdeelen GEZINNEN Voor de gezinnen bestaande uit één tot vier personen ICO kilogram steen kolen of steenkoolbriketten, ofwel 120 kilogram cokes Voor de gezinnen bestaande uit vijf tot acht personen 125 kilogram steen kolen of steenkoolbriketten, ofwel 150 kilogram cokes Voor de gezinnen bestaande uit ne gen tot twaalf personen 150 kilogram steenkolen of steenkoolbriketten, ofwel 180 kg. cokes Voor de gezinnen bestaande uit der tien tot zestien personen 1 75 kilogram steenkolen of steenkoolbriketten, ofwel 2 1 0 kilogram cokes Voor de gezinnen of de daarmede gelijkgestelde gemeenschappen be staande uit zeventien tot twintig perso nen 200 kilogram steenkolen of steenkoolbriketten, ofwel 240 kilogram cokes Voor de met de gezinnen gelijkgestel de gemeenschappen bestaande uit één en twintig tot vier en twintig personen 225 kilogram steenkolen of steenkool briketten, ofwel 270 kilogram cokes, met een vermeerdering van onderschei denlijk 25 of 30 kilogram voor elke aanvullende groep van vier personen. ONDERNEMINGEN De weekstaat van de Nationale Bank van Belgie in datum van 26 Maart, wijst onder de activa een goudvoorraad aan van 21.654.74 mi.lioen. Bankbil jetten en specie te leveren door de Ban- cjue de France komen voor met 452,48 millioen. Vorderingen in vreemde munt worden aangegeven met 44,97 millioen. Buitenlandsche bankbiljetten en specie ten bedrage van 1 72.94 millioen. De BRITSCHE LANDINGSPOGING IN DE BAAI VAN SAINT NAZAIRE VERIJDELD Hoofdkwartier van den Fuhrer, 28 Maart. Het Oppercommando van de Weermacht maakt bekend Zooals door een extra-bericht mede gedeeld, poogden in den nacht van 2 7 op 28 Maart Engelsche zeestrijd krach Emissiebank te Brussel komt voor met len in Loire-monding troepen te lan- 11,918,34 millioen. Credieten aan hel den om het duikbootensteunpunt Saint particulier bedrijfsleven beloopt 817,04 Nazaire aan te vallen en de sluizen der millioen en kredieten aar. den Staat en j\aYen te vernielen. In het vuur van de de openbare lichamen 17.250,71 mil- j Deutsche marine-batterijen vloog een lioen. Het totaal van de activa beliep r9el springstof beladen oude Ameri- 54.509,79 millioen. rikaansche destroyer, die een sluisdeu Onder de passiva komt het bedrag j wjlde inbeuken, de lucht in vooraleer der in omloop zijnde bi'jcUen voor met Z1in doel te bereiken, 't Grootst gedeelte 51.980,24 millioen en rekening-cou- ranisaldi met 1.631,08 millioen. In strijd met wat een dezer dagen gepubliceerd omtrent het sluiten Alle vischvangst is verboden van 1 April af tot 14 Juni, dus ook voor het hengelen, in alle bevaarbare of niet be- j vaarbare wateren van het Vlaamsche land, welke in verbinding staan met ycpuuuLcciu umireni net siuuen van i p.. kontrakten voor provisiennrdappelcn ^oTr H^onÊgeT aU de door zieken of andere rechthebbende op i i °r een dubbel rantsoen en waarbij aan dcr* l, a 1-7 i betrokkenen is voorgehouden, dat hun Er maS "ht" ln £pnl de Zonda' kontrakt nooit 120 kg. mocht over- en ?P dep .2.en P?afod.aS Y° schrijden, wordt thans van olficieele zij- §thenSeld met een enkelen hengel,voor de medegedeeld dat al wie aanspraak:2*11 van "j" <^len haak. van op den kan maken op het dubbel rantsoen magoever het wal" m zschepnet kontrakteeren voor 240 kg. Voor de ondernemingen 100 kilo gram steenkolen of steenkoolbriketten, ofwel 120 kilogram cokes. Nadat de leverancier de hoeveelheden hierboven vermeld aan al de bij hem ingeschreven verbruikers zal geleverd of deze ten minste te hunner beschikking zal gehouden hebben, kan hij in geen geval bij toepassing van artikel 7 van bet besluit van 20.„Oktober 1941 1Voor April 1942 een aanvullende hoeveelheid huisbrandstof, die grooter is dan 50 kilogram steenkolen of steenkoolbriketten of 60 kilogram co kes aan de verbruikers-gezinshoofden verkoopen of leveren, noch kunnen de ze laalsten een gTootere hoeveelheid koopen of in ontvangst nemen. 2. Voor April 1942 verkoopen of leveren aan de verbruikers-hoofden van ondernemingen, noch kunnen deze laat- sten koopen of in ontvangst nemen een hoeveelheid huisbrandstof die, met in begrip van de 1 00 kilogram steenkolen of steenkoolbriketten ofwel van de 120 kilogram cokes waarvan hier hooger ge wag wordt gemaakt, grooter is dar» één vier en twintigste van het jaarlijksch verbruik. Het Staatsblad bevat ook een besluit van 23 Maart waarbij zekere wijzigin gen worden gebracht aan het besluit van 30 Oktober 1941 houdende regeling van den verkoop in het klein van ka chelkolen. Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening is na onderzoek, tot de bevinding gekomen dat het koffie- verbruik in ons land een dergelijke be langrijke tak van nijverheid was, dat al les in het werk gesteld moet worden om deze bedrijven gaande te houden, het dan ook in beperkte mate. Om deze reden heeft dit Ministerie het branden van gerst in handen gege ven van 325 erkende koffiebranders. De regeling met de gerst werkt naar omstandigheden goed. Het eenige be zwaar is dat de rantsoenen te klein zijn maar als marktordening en verdeeling van de gebrande gerst, zijn alle ge- interresseerde partijen hel eens om te verklaren dat de regeling goed werkt. Als aanvulling van het kleine rant soen gerst zijn de koffiebranderijen overgegaan tot het maken van een sur rogaat dat zooveel mogelijk de illusie wekt van koffie te zijn. Surrogaat van koffie is in groote hoeveelheid aan de markt geweest. Er waren er van slechte, maar er waren er ook van zeer goede kwaliteit. Men mag zich terecht afvragen waar om het Ministerie indertijd voor de sur rogaat niet is overgegaan tot dezelfde goede regeling als voor de gerst. Waar in aÏÏe takken van nijverheid een grens gesteld is aan het aantal ver werkers van een bepaald produkt, heeft men iedereen de vrije hand gelaten voor het fabriceeren van koffiesurrogaat. Waarom paste men hier niet toe 1 schoenmaker blijft bij uw leest.) Waarom het surrogaat van koffie dus niet in handen gelaten van de reeds er kende koffiebranders 7 Marktordening zou gemakkelijk zijn geweest en de kon- trole kon tot haar minimum worden her leid terwijl men er zeker kan van zijn dat iedere ernstige koffiebranderij de controle niet vreest. Er is voor de bevoegde diensten een nuttige taak te verrichten. Rome en Aken zijn niet op een dag gebouwd, dat weet iedereen. Maar nu is de tijd ge komen dat de noodige maatregelen worden getroffen opdat de markt der koffiesurrogaatproducten worde geor- aniseerd en de verdeeling ervan in de hemden worde gegeven van de men schen uit het koffiebedrijf. Zoo blijft ieder op zijn plaats en de fabrieken gereed om betere tijden tege moet te zien. Visch welke niet in den bek vastge haakt is moet in het watf< tcruggewor- pc W-V ut/Ir«wnMeij -nv-CT visenharpoen, dreg- of grondlijn ge bruiken. Schokken, dreggen of harpoe neeren is streng verboden. Vischt men met dubbelen of driedubbelen haak, dan wordt de boete verdubbeld en wor den de vischtuigen aangeslagen. Er mag ook op de Zondagen en wet- uiteen. Tijdens telijkc feestdagen van den ganschen ge- j havengebied van der vijandelijke snel- en stormbooten werd eveneens door marine-artillerie vernietigd of zwaar beschadigd. ln zooverre de vijand er in slaagde troepen aan land te zetten, werden zij bij een poging om de werven aan te val len en in de stad binnen te dringen, door troepen van alle wapens vernie tigd. Volgens tot nu toe binnengekomen berichten werden 1 destroyer, 9 snel- booten en 4 torpedobooten van den vijand vernietigd. Naast zware bloedige verliezen liet dc vijand meer dai% 100 gevangenen in onze handen. Langs Duitsche zijde ging geen enkel oorlogsschip verloren. Aan de duik bootbasis werd geen schade veroor zaakt. Bij het aanbreken van den dag botsten Duitsche torpedobootcn op een numeriek sterkere Britsche destroyer- formatie, die het gevecht afbrak, nadat zij door meerdere treffers was geraakt. HEVIGE SOVJET-AANVALLEN AFGESLAGEN IN HET DONETZ- GEBIED "uir het Hoofdkwartier van den Fu- rer, 29 Maart. Het Oppercommando van de Weermacht deelt mede Op het schiereiland Kertsj dreven Duitsche gevechtsvliegtuigen concen traties van vijandelijke pantserwagens luchtaanvallen op het Noworosijek werden sloten tijd met één hengel worden ge- bomtrcffers geplaatst op twee koop- vischt in het afleidingskanaal van de vaardijschepen evenals op de spoor- Leie en in de vaart Gent-Oostende.maar weginstallaties. slechts op een gedeelte. Verder mag zij j er heel den gesloten tijd met het kruisnet van een centim. naar paling worden ge- vischt in de vaart van Zelzate naar de zee, in de vaart van Nieuwpoort over Veurne naar Duinkerkc, en in enkele andere wateren. Het poeren is te allen tijde toegelaten, zelfs 's nachts. Van I April af tot en met 3 1 Oktob. is het tevens verboden in de sluizen en In het Donetz-gebied sloegen Duit sche en Roemeensche troepen op ver schillende plaatsen hevige vijandelijke aanvallen af. Ook in verscheidene sectors van het front zette de vijand zijn vergeefsche aanvallen voort. Tijdens hardnekkige afweergevech'en leed de tegenstander zware verliezen. In het zeegebied van de Noordkaap op minder dan 30 meter stroomafwaarts beschadigde het luchtwapen een des troyer en vier koopvaardijschepen, die deel uitmaakten van een sterk be schermd konvooi. De haven van Moer- mansk werd over dag en tijdens den nacht gebombardeerd. In Noord Afrika wcderzijdsche pa trouille bedrijvigheid. Succesvolle luchtaanvallen richtten zich tegen de ves ting en de haven van Tobroek evenals tegen Britsche autocolonnes en tenten kampen. Aan de kusten van het Kanaal scho ten Duitsche jagers uit een vijandelijke formatie zeven jachtvliegtuigen neer. Ten Westen van St Nazaire kelderden gevechtsvliegtuigen over dag, tijdens een aanval van op geringe hoogte, een Brilschen snelboot. Tijdens den afgeloopen nacht vielen Britsche bommenwerpers enkele plaat sen in het Noord Duitsche kustgebied aan, bijzonder de stad Lubeck. Onder de burgerbevolking betreurt men enkele slachtoffers. Nachtjagers, afweergeschut en marine-artillerie schoten twaalf der aanvallende bommenwerpers neer. NIEUWE SUCCESSEN DER DUITSCHE DUIKBOOTEN Het hoofdkwartier van den Fuerhrcr publiceerde Zondag volgend extra-be richt In den strijd tegen de Britsche en Amerikaansche bevoorradingsscheep- der Coöperatieve Vennootschappen vaart oogstten Duitsche duikbooten op voor Oorlogsschade (1923) twee pre- nieuw groote successen. In het noorde mies van 100.000 frank, drie premies Rjk gedeelte van den Atlantischen van 50.000 franken, vijftien premies Oceaan en vóór de Amerikaansche kus van 10.000 fr. -ten brachten zij 16 vijandelijke koop Op 25 April 122e trekking der lee- i vaardijschepen met in totaal 1 10,600 ning met premies 1932 één premie Brt. tot zinken. Onder de gekelderde van 50.000 frank en df premies van schepen bevonden zich acht groote tank- 25.000 fr. Ibooten met in tottaai 73,900 Brt. van de sluizen, stuwen en verlaten te vis- schen. De agenten zullen streng optreden te gen de overtreders. Vijf trekkingen van premieleeningen zullen in den loop van de maand April in het openbaar plaats hebben, telkens te 1 0 uur, in den zetel vaa de Nationale Bank van Belgie te Brussel, namelijk Op 4 April 42e trekking der leening met premie 1938 twee premies van 250.000 frank en dertig premies van 25.000 frank. Op 10 April 239e trekking der 2e leening mei premies van het Verbond der Kooperatieve Vennootschappen voor Oorlogsschade 1922 één premie van 250.000 frank en twee premies van 100.000 frank. Op 18 April 1 03e trekking der lce- M8n opniaj W P 888cOè88 ning met premies 1933 cén premie van 1 millioen frank en vijf cn veertig pre mies van 25.000 frank. Op 20 April 227e trekking der 3e leening met premies van het Verbond EEN JAPANSCH OMSINGEUNGSMANEUVER Het Engelsche Hoofdkwartier ver neemt, dat de Japanners ontscheept zijn te Akab en Afy, op het eiland Ramrea (Westkust van Birma). Deze operatie maakt de positie der Britten in de Irawaddi-vallei onmoge lijk. Alles laat trouwens voorzien, dat door dit Japansche omsingelinsmar.cu- ver het Britsche front in den Promc seklor over enkele dagen volledig zal ineenstorten. BRITSCHE VOORZORGSMAATREGEL» Amsterdam, 28 Maart. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, was de «verbetering» van de Engelsche linies aan den Irawaddi (Birma) noodig om te verhinderen dat de Britsche troepen ten Zuiden van Promo door de Japan ners zouden omsingeld worden. OOK DE NIKOBAREN NIET MEER TE BEHOUDEN Tokio, 28 Maart. Luidens een extra-bericht in het blad «Tokio Nitsji Nitsji» zijn alle eilanden van den An- damanen-Archipel sinds twee dagen volledig door de Japanners bezet. Daar de meer naar het zuiden liggen de Nikobarcn-eilandcn tegelijkertijd al9 de Andamanen door éénzelfden opper- kommissaris bestuurd worden, kan men er op rekenen, dat ook deze eilandgroep ontruimd werd. In alle geval zijn de Nikobaren na het verlies der Andama nen niet meer te behouden. SUMATRA KOETOTJANA OP SUMATRA BEZET Tokio, 28 Maart. Japansche troe pen hebben in Noord-Sumatra op 26 Maart Koctotjana, een belangrijke sleu telpositie in de bergen, 1 10 km. ten Westen van Medan bezet. De vluchten de vijand verloor o.m. 4 Iuchtafwcer- kanonnen en 1 00 auto's. IN CHINA JAPANSCHE SUCCESSEN TOKIO, 28 Maart (Domei). Sinds vanochtend zijn de Japansche troepen in het oosten van het schierei land Sjantoeng bezig 30,000 man vijandelijke troepen steeds nauwer in te sluiten. Met steun van mariniers hebben Ja pansche legerafdeelingen gisteren Won- teng Jing veroverd, vier kilometer ten zuiden van Wauhaiwai. ROME, 29 Maart. Het Opperbe vel van het leger deelt mede Zuid Oostelijk van Mechili werden vijandelijke pantserwagens die zich op verkenning bevonden, door het goed gericht vuur onzer artillerie op de vlucht gedreven. Onze vliegtuigformaties bombar deerden met buitengewoon goed resul taat de militaire installaties en de haven van Tobroek, vielen met hun boord- wapens autocolonnes aan, die zich op weg bevonden of halte hadden ge houden. Hierbij werd zware schade aangericht. Tijdens luchtgevechten wer den vier vijandelijke toestellen neerge haald. Een jachtvliegtuig keerde niet naar zijn basis terug. In de nabijheid der kusten van de Ver. Staten bracht een duikboot, die onder bevel stond van korveikapitcin Carlo Facia di Cossato, opnieuw vier koopvaardijschepen met in totaal 20.000 ton tot zinken. Daardoor stijgt de gekelderde tonnage van de duikboot tijdens deze vaart tot 32.000 ton. Beide tankschepen, waarvan in het legerbericht van Vrijdag werd melding gemaakt, werden door de duikboot van korve! - kapitein Athos Fratermale, die in den Atlantischen Oceaan opereert, tot zin ken gebracht. Hierdoor stijgt de totale tonnage der schepen die van einde Ja nuari tot op heden langs de Amerikaan sche kust werden gekelderd tot I I4.00(| ton.

De Volksstem | 1942 | | pagina 1