PASCHEN Prijzen van Melk en Boter De buitengewone fei ten te Beauraing en te Banneux DUITSCH LEGER BERICHT DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN -cf ITALIAANSCH LEGERBERfCHT Ziet uw biljetten na De Pachter mag spijts ailes zijn weide scheuren VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEES HET NUMMER 0,40 FR. - PER WEEK 1,15 FR. ZATERDAG 4 ZONDAG 5 «n MAANDAG 6 APRIL 1942. XXXXiXe JAARGANG NUMMER 41 .Uitgave van de S. M. «De Vooruitgang Kerkstraat 9, Aa'lst, Handelsreg. Nr 1247 Postcheckrekening J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Het Beheer is niet verantwoordelijk voor den inhoud der annonces of reclames. Alleluia Christus is verrezen 1 Welk een vreugde» in gansch de christen gemeenschap wanneer op den morgen van dit Hoogfeest de triomf kreet wordt aangeheven. Allo teekenen van droefheid en treur nis eigen aan de Goede Week worden verwijderd Wit gewaad... licht en bloemen in alle kerken., en vreugdezan gen zonder eind. Zelfs de natuur met deze Aprildagen schijnt als te herleven... ontwakend met frissche zonnigheid, en het eindeloos blauw van den hemel, met de maje stueuze glanzende zon hebben iets fees telijks en vorstelijks Over de glinsterende kerktorens... over de daken der huizen, over de stra ten der stad zweeft als een verblinden de nimbus van stralend licht. Het jonge groen van pas ontluikte knoppen trilt zacht en behoorlijk in de weldoende frischheid van den vroegen morgen... links en rechts ontwaart men de eerste bloemen de primeurs van blan ke lilla's... van geurende violieren die hun stemmige kleuren gooien in de al- gemeene feeststemming. Alleluia bimbammen de klokken... ze zingen en herhalen hun blijde bood schap Alleluia... 't is Paschen, het feest der feesten... sta op christen volk, leg af het rouwfloers van lijden en dood... ontwaak en nader tot den Ver- Tezen Christus want Hij heeft den dood overwonnen voor altijd 1... Hij leeft als hoogste Triomfator in eeuwigheid... Alleluia En de klokken van Paschen kondi gen met de Verrijzenis van den God- Mensch... onze eigen heropslanding aan. Hij heeft onze natuur aangenomen om den weg te loonen... Hem volgend in den dood... eindigen we op hetzelfde uiteinde. Zooals Hij verrezen is, zoo zullen wij ook verrijzen... zooals Zijn Lichaam verheerlijkt opstond uit het graf, zoo zullen de onze glorieus heropstaan St Paulus reeds hechtte onze verrijzenis vast aan deze van den Verlosser «In dien de dooden niet verrijzen... dan is Christus ook niet verrezen... en indien Hij niet verrezen is, dan is onze predi king ijdel en ook ons geloof». (1 Cor. 15/13-14). Zoo is Jezus' Verrijzenis het bewijs van de onze, ze slaat voor ons als het model van heropstanding. Zijn heilige menschheid vindt in haar de apothéose de glorievolle bekroning De verrij zenis van hun lichamen zal voor de uit verkoornen zijn als de uiterste vervol making, als de bezegeling van een eeu wig geluk. De triomf van den Verrezen Christus versterkt onze verwachtingen, want in dien we gelooven zegt de Apostel der volkeren, dat Jezus gestorven is en terug verrezen, dan gelooven we ook dat God met Hem zal samenbrengen, al degenen welke met Hem zijn ingeslapen... Wan neer Hij weerkeeren zal van den hemel, op het gegeven oogenblik, zullen we Hem tegemoet gaan en altijd met Hem blijven (I Thess. 4/14). 't Is het feest van de Verrijzenis des Heeren I van verre reeds de o-nze voor bereid... door het lijden en den dood naar den zege en de eeuwige verheerlij king. DENDERZOON. In een herderlijken brief maakt Z. Em.Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, primaat van Belgie, de richtlijnen bekend welke hij heeft ont vangen vanwege het H. Officie, uit Ro me, dat zich, na ontvangst van de noo- dige documenten, heeft beziggehouden met de buitengewone feiten te Banneux, Beauraing en andere plaatsen. In een voorafgaande nota schetst Z. Em. den Kardinaal in groote trekken de bedrij der» ^eredienst van Onze Lieve Vrouw van Banneux te beoefenen» en boven dien zijn bedoeling uitgedrukt de fei ten naar best vermogen, volkomen op te helderen» II. Betreffende de feiten van Beau raing, is het ons nog niet mogelijk de besluiten van het onderzoek bekend te maken. III. Betreffende de feiten voorgeval len in de andere plaatsen, bevestigen wij en maken wij de volgende besluiten van onze aartsbisschoppelijke Commissie bekend 1De feilen van Onkerzele en van Lokeren-Naastveld missen alle boven natuurlijk karakter. 2. De feiten van Tweebeek, van Ol sene en van Etikhovc vertoonen geen enkel element dat een stellig bewijs zou Een besluit van 31 Maart 1942,ver schenen in het Staatsblad van 3 April, bepaalt de prijzen voor melk en zuivel- p rod uk ten. A. MELK Prijs te betalen per liter rauwe volle melk Door verbruiker aan melkveehouder op hoeve 2,25 Door verbruiker aan veehouder- venier voor ten huize bestelde melk 2,40 Prijs te betalen per liter rauwe afgeroomde melk of rauwe kar nemelk: Aan melkveehouder doof ver bruiker, af hoeve 0,90 Door verbruiker aan veehou der-venter voor ten huize bestel de melk 1,15 ld. gepasteuriseerde volle melk, los of in kruiken Bij levering aan verbruiker in winkels 2,75 IN DE MAAND MAART WERDEN 105 KOOPVAARDERS (648.900 TON) GEKELDERD Uit het hoofdkwartier van den Fuh- 2 April. Bij levering ten huize bruiker van ver- 2,90 ld. gepasteuriseerde afgeroom de melk of karnemelk, los of iiï kruiken Bij levering aan den verbruiker in winkels 1,65 Bij levering ten huize van den verbruiker 1,50 ld. voor gepasteurisee de volle melk in flesschen Bij levering aan verbruiker in winkels 3,00 Bij levering ten huize van ver bruiker 3.11 ld. voor gepasteuriseerde afge roomde melk of karnemelk, in flesschen Bij levering aan verbruiker in winkels 1,60 Bij levering ten huize van ver bruiker 1,75 ld. voor gesteriliseerde volle melk in flesschen Bij levering aan verbruiker in winkels 3.35 vigheid dcr^ Kerkelijke Commissies in van hun bovennatuurlijk karakter. 3. De in andere plaatsen voorgeko men feiten zijn zelfs niet te beschouwen als waard in aanmerking genomen te worden. Dientengevolge moet alle daad van eeredienst, die uit deze feiten voortkomt of er eenig verband mee houdt, als ver boden aangezien worden. IV. Betreffende de zoogezegde bloe dingen van kruisen, van beelden, van medaliën en van godsdienstige beelde kens, voorgekomen te Brussel, te Ant werpen, te Kortrijk en in andere plaat sen, verklaren wij dat, in schier alle gevallen, het bedrog klaarblijkelijk be bet aartsbisdom, de bisdommen Namen en Luik, die een diepgrondig onderzoek aan de gebeurtenissen hebben gewijd. Na een zorgvuldig onderzoek, heeft bet Heilig Officie ons zijn richtlijnen, bij brief van 2 Januari 1942, medege deeld. 1Betreffende de feiten van Ban neux, zoo verklaart het Heilig Officie, a) gezien de uitslagen van het onder zoek en de niet-eensluidende adviezen van de Commissie b) aangezien Uwe Eminentie zelf zich onbeslist gevoelt aangaande het te geven antwoord c) en de Heilige Stoel, niet beschik- J wezen werd, en dat, in geen enkel geval, kend over al de gegevens, zich in zulken het minste teeken van bovennatuurlijke toestand bevindt zijn oordeel niet te j tusschenkomst bevonden werd. kunnen uitbrengen i Dientengevolge is het verboden een d) gezien het verzoek van den Bis- dezer voorwerpen te bewaren, te ver schop van Luik, die zich rechtstreeks spreiden, te vereeren of te laten veree- tot Zijne Heiligheid gewend heeft met ren, zoolang het een spoor vertoont van de bede vrij gelaten te worden omi als deze zoogezegde bloeding. Ordinaris, en zonder den Heiligen Stoel noch de Kerkelijke Provincie van Bel gie er het minst in te betrekken, een oor deel uit te brengen over de feiten van Banneux is het Officie tot het besluit gekomen in te gaan op de aanvraag van den Wijl wij deze mededeeKng aan de christelijke zielen bekend maken, zijn wij ons ten volle bewust van onze ver entwoordelijkheid tegenover de Katho lieke Kerk, de Gezegende Maagd Ma ria en God. Wij hebben het ons tot plicht gemaakt dikwijls het licht voornoemden Bisschop van Luik. aan 1 den Heiligen Geest af te smeeken en om hem overlatend dat hij, gebruik ma- j gebeden tot deze intentie te verzoeken, kend van zijn gewone macht zonderen wij hebben ons voortdurend, in on- den Heiligen Stoel noch Uwe Eminentie ze gedachten en onze handelingen, laten door den Heiligen Stoel mei het onder- leiden door onze kinderlijke liefde tot zoek belast er het minst in te betrekken, i onze zoete Hemelmoeder, in de over- enkel onder zijn verantwoordelijkheid tuiging dat haar eer vooral het recht- een oordeel zou uitbrengen aangaande zinnig opzoeken van de waarheid vor- de zoogezegde buitengewone feiten dert. Van deze vrijheid gebruik makend, Gegeven te Mechelen op het feest van heeft Zijne Excellentie Mgr de Bisschop Onze Lieve Vrouw Boodschap den 25 van Luik, bij herderlijken brief van 19 Maart 1942. Maart I 942, voor het bisdom Luik j t J- E. KARD. VAN ROEY. «volledige toelating gegeven vrijelijk' Aartsbisschop van Mechelen,, SCHWEDAUNG INGENOMEN MILAAN, 2 April (Afip). De correspondent van de «Corriere della Sera meldt uit Tokio, dat de Japansche en Birmaansche troepen de rivier Tom- bo, links van de Irrawadi hebben over gestoken en de stad Schwedaung, op I I 3 km. ten Zuiden van Prome, heb ben bezet. De Japanners hebben den spoorweg in hun handen en zetten hun opmarsch in de richting van Prome voort. De Japansche opmarsch wordt even eens in de vallei langs de Sittang voort gezet. Tien duizend Japanners, gesteund door talrijke tanks, en artillerie hebben Teddasch, belangrijk spoorwegknoop punt een 50-tal km. ten Noorden van Toungoo, aangevallen. Bij levering ten huize, van ver bruiker 3,50 ld. v. gesteriliseerde afgeroomde melk in flesschen Bij levering aan verbruiker in winkels 1,95 ld. verbruiker 2,1 0 Het verschil tusschen den aangegeven inhoud en den werkelijken inhoud der flesschen mag niet meer bedragen dan twee centiliter voor gepasteuriseerde en andere vijandelijke koopvaardijschepen rer, Het Oppercommando der Weer macht maakt bekend In het Oosten leed de vijand tijdens zijn voortdurende aanvallen ip verschil lende sectors van het front evenals tij den3 onze eigen aanvalsoperaties nog maals groote verliezen. De zware artil lerie nam militair belangrijke installa ties in de voorsteden van Leningrad met succes onder vuur. Het Russisch luchtwapln verloor gis teren 45 vliegtuigen die tijdens lucht gevechten werden neergeschoten of op den grond vernietigd werden. In Noord-Afrika, werden vliegvelden en tentenkampen in Marmarica evenals den woestijnspoorweg en Britsche auto colonnes in het Egyptische kustgebied met succes gebombardeerd. Groote formaties gevechts- en jacht vliegtuigen bestookten over dag en tij dens den nacht in elkaar volgende gol ven de militaire installaties en het eiland Malta. Voltreffers werden geplaats op de vliegtuigloodsen, bergplaatsen, alsook te midden op den grond staande vlieg tuigen. Groote branden en ontploffin gen werden veroorzaakt. Britsche af- weerbatterijen werden tot zwijgen ge bracht. In de haven van La Valetta werden vijandelijke duikbooten en des troyers door bommen getroffen. Tijdens luchtgevechten werden drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. Italiaansche bommenwerpers vielen met succes de vesting Gibraltar aan. In den afgeloopen nacht voerden Brit sche bommenwerpers aanvallen uit op het Westelijk Duitsche gebied. Onder de burgerbevolking vallen enkele slachtof fers te betreuren. De economische scha de is gering. Nachtjagers en afweergeschut schoten elf der aanvallende bommenwerpers er. De strijd tegen de bevoorradings scheepvaart van Groot-Brittannië cn de Ver. Staten werd in de maand Maart met groote successen bekroond. De oor- fen werd, logsmarinc en het luchtwapen kelderden 105 vijandelijke koopvaardijschepen met een totaal van 646.900 ton. Hier van kelderde het Duitsche duikbootwa pen 91 schepen met een totaal van 584.00 ton. Bovendien werden 39 schoten, keerde onze formatie zonder ROME, 2 April. Het Hoofdkwar tier van het Leger maakt bekend In Cyrenaika, gevechten tusschen af- deelingen verkenners. Groote bedrijvig heid van het luchtwapen. Een Curtiss werd door Duitsche jagers neergchalld. Ook stortte een driemotorig EngeJsch vliegtuig neer in het gebied ten Oosten van Barce. Talrijke vliegtuigformaties der spil- mogendheden vielen over dag cn tijdens den nacht het eiland Malta aan. Esca- driljes van ons 37ste regiment bombar deerden de luchtvaart- en haveninstalla ties te Halfar en Micabba, waarbij groo te vernielingen werden aangericht. Tij dens een luchtgevecht, werden twee vij andelijke vliegtuigen door Duitsche toe stellen neergeschoten. Een onzer lichte verkenningseenheden werd in de centrale Middellandsche Zee door een vijandelijke duikboot gekel derd. Een groot gedeelte der bemanning werd gered. Onze vliegtuigen bombar deerden de vesting Gibraltar, die getrof fen werd. In het havengebied werden groote branden veroorzaakt. Aldaar werden ook militaire objectieven her haaldelijk getroffen. Ondanks de tus schenkomst der Engelsche jachttoestellen waarvan een vliegtuig werd neerge- niet meer dan drie centiliter voor geste riliseerde melk. B. YOGHURT Prijs te betalen voor yoghurt in fles schen per liter Bij levering aan verbruiker in winkels. 3.15 Bij levering ten huize van ver bruiker 3,40 C. BOTER. Melkerijboter, prijs te kilogram door verbruiker Boter met kontroolmerk Boter van le hoedanigheid Boter van 2e hoedanigheid Landboter, per kilogram verbruiker bepalen per 45. 44.— 43.50 door 43.— Hoeveboter, per kilogram, door verbruiker 41,50 De winnende biljetten der eerste schijf 1942 der Loterij Winterhulp worden me*, ingang van 1 Mei aanstaande als vervallen beschouwd. Ziet dus een laatste maal uw biljet ten na, door de trekking3lijst, bij uw ge woon verkooper. te raadplegen of, in dien ze in uw omgeving niet meer voor handen is, door een koslelooze lijst aan te vragen bij de Loterij zelf, 56, Gulden Vlieslaan te Brussel. ZIET UW LUSTEN NA VOOR DEN Id MEI t door torpedo- of bomtreffers zwaar be schadigd. verliezen naar haar basis terug, na op schitterende wijze haar opdracht ver vuld te hebben. Bij besluit van 24 Maart verschenen in het Staatsblad van 29 Maart, dag waarop hetzelfde van kracht wordt, wordt aan de pachters het recht ver leend, zelfs spijts het gebeurlijk verbod dat in het pachtkontrakt moge voorko men, zijn huurvelden te scheuren. Art. 1 zegt het trouwens uitdrukke lijk. Onder voorbehoud van de ver goedingen die op het einde der pacht kunnen verschuldigd zijn. mogen DE HUURDERS van LANDEIGEN DOMMEN, tijdens den duur van den oorlog en niettegenstaande elk strijdig beding, de gebeurlijke weiden geheel of gedeeltelijk in bouwland omzetten. De verpachter kan er zich dienvolgens niet meer tegen verzetten. Uit den grond moet het meeste voed sel voor de volksvoeding worden ge trokken. Dat is te huidigen dage de boodschap. Onze grondeigenaars moe ten dat ook inzien. Zijzelf kunnen er desgevergd voor hun familieleden en vrienden het onmiddellijk voordeel. van genieten om langs dien weg hun streken van het land worden verdeeld aardappelvoorraad in te slaan. Inder daad de boer mag voor de gansche voortbrenging van de aldu9 uitgebreide aardappelteelt kontrakten afsluiten met verbruikers. Dat hun eigenaar hier voor het eerst zal in aanmerking komen lijdt geen twijfel. Hoe deze het ook op- neme, hij kan zulks toch niet beletten. Hij heeft enkel het recht van den pach ter te eischen, dat hij bij het verstrijken der pacht, het verpachte goed in zijn vroegeren staat herstelle. De verpachter beteekent dezen eisch, hetzij in de op zegging, hetzij per bij dc post aange- teekenden brief aan den pachter ge stuurd uiterlijk in den loop der maand volgend op de bekendmaking van het koninklijk besluit dat een einde stelt aan den oorlog. DE POTASCHMESTEN VRIJGEGEVEN Naar «Volk en Bodem» meldt, zou den de stocks potaschmesten welke bij de kleinhandelaars geblokkeerd waren vrijgegeven zijn en ter beschikking ko men van de landbouwers. Inmiddels word de invoer van potaschzouten ook hervat. Talrijke schepen zijn reeds te Antwerpen aangekomen. En men voor zie», dat de aanvoer in versneld tempo zal blijven aanhouden tot het einde toe van het verbruiksseizoen. De beschik bare hoeveelheden zullen over al de

De Volksstem | 1942 | | pagina 1