De Glimlach op den Levenslast Het Belgisch bevolkingscijfer Dé stand van de aardappelcontracten Een bijrantsoen D: Hsn doodgereden te Erembodegem Geldinzameling voor de geteisterden van Tessenderioo DUITSCH LEGERBERICHT ITALIA ANSCH LEGERBERICHT DE STRIJD IN 'T VERRE OOSTEN Zullen Amerikaansche troepen ook het Fransche eiland Martinique bezetten VERSCHIJNT 3 MAAL ?ER WEEK DINSDAG 12 WOENSDAG 13 MEI 1942 XXXXtXe JAARGANG NUMMER 57 Uitgave van de S. M. «De Vooruitgang Kerkstraat 9, Aaist, Handelsreg. Nr 1247 Postcheckreker.ing J. Van Nuffel Nr. 138559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 1 14 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Hava3 Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, BnjSscï. Het Beheer is niet verantwoordelijk voor den inhoud der annonces of reclames. 't Is de avond van een schoonen, zonnigen dag Een zeer bescheiden appartement... zooals men er zooveel ontmoet in de overbevolkte grootere steden: twee enge kamertjes waarvan het eene dient tot keukentje... het andere tot slaapvertrek. Op een kleine kachel is net mager avondmaal reeds in slagorde opgesteld: wat macaroni... een koffiekom... een pannetje met twee, drie aardappelen... die uitzetten... geler worden onder den gloed... het somber gestreel van een flauw brandend vuurtje. In een hoek, van hier naar daar wan delend, onderzoekt de moeder de tafel- benoodigdheden zoutpot... suiker., le peltjes, tassen, servetten. En wijl ze zich onledig houdt met deze toebereidselen, werpt ze af en toe een ernstigen, eenigszins onrustigen blik op de hangklok... een antiek stuk, waar in een koperen slinger heen en weer slaat met rythmischen, methodischen slag. Half acht nog niet t'huis... 't is mooi lekker weer maar 't is gelijk, ik heb zoo gaarne dat ze thuis is de kleine; de stad is zoo gevaarlijk en bedorven... cn de jeugd altijd dezelfde onervaren., lichtzinnig Acht uur nog niemand... het avond eten staat reeds uit te drogen... en de be zorgde moeder klaarblijkelijk ongerust, zet zich aan tafel... alleen... wanneer ze onder aan den trap de lichte, haastige 6tap hoort weerklinken... een kleine stap die haar zeer wel bekend is. Verlicht en blij zegt ze op gedempten toon zij is het En inderdaad het is de kleine Moeder hier ben ik... wijl' ze na dert met een gebaar van kinderlijke tee- derheid. Wat zijt ge laat... wat zijt ge traag geweest vandaag om naar huis te komen, bijna met een stil verwijt in woord en toon. En toch ben ik nog van de be voorrechten Het meisje treedt in het ander ka mertje... neemt haar hoedje af... trekt haar handschoenen uit... wascht zich de handen... keert daarna terug en laat zich op een stoel neervallen. Wat ben ik moe moegewerkt., en daarna moegeloopen om 't huis te zijn Ondertusschen heeft de goede moeder alles op de eettafel geplaatst, en wijl ze met een gebaar van echt moederlijke* be kommernis de borden vult Vooruit kindje, ge moet maar goed eten... het zal u opfrisschen, ver kwikken I Oh... 't is te veel Eet maar... het moet heerlijk lek ker zijn... het heeft zoolang naar u ge wacht Ik twijfel er geen oogenblik aan moeder, maar ik heb niet zooveel hon ger als de rivier dorst heeft... ge zoudt niet kunnen raden wat me genoegen zou verschaffen zegt het meisje, wijl ze haar eetlepel opheft met een moeën arm alsof hij twintig kilos woog. Zeg maar... ik luister 't Is van niets meer te zien... niets meer te hooren... van te slapen morgen., overmorgen... twee dagen en twee nach ten. Gauw... 't is genoeg... eet nu maar! En als om kinderlijk te gehoorzamen neemt de kleine het avondmaal, echter zonder overtuiging... zonder eetlust... men ziet dat ze werkelijk afgemat is cn straks de kracht niet meer heeft om het eten op te slorpen Het is de vermoei enis op haar hoogtepunt... de physieke en moreele afmatting... alsof de last der dagen zijn sporen naliet op lichaam en ziel. Ze was de eenige steun harer moeder., en kweet haar kinderplicht tot de gren zen van het onmogelijke Tact en fijnheid van de moederliefde! Toen het avondmaal geëindigd was, nadert de vrouw met een repertorium van mooie gezangen... ze zingt met een sonore stem, met een wondervolle zal ving (ze moest weleer betere dagen ge kend hebben want er lag iets artistieks in haar zang)... Haar lied verheft... verkwikt... geeft moed... en instinctmatig voelt hel meis je haar geest verfrisschen... alsof de sluimerende levensgeesten werden wak ker geschud en een glimlach van tevre denheid... van geluk verschijnt onwille keurig op haar lippen... ontspant het strakke aangezicht. Toen ze wat later nederknielden voor het Mariabeeld en devoot hun avondgebed prevelden, zweefde er als een atmosfeer van kalmte... van berus ting... van sterkte over en rondom haar. Ze had geleerd den levenslast te dra gen om Gods' en om Moeders' wille Ze glimlachte op den dag van mor gen DENDÉRZOON. Het aantal geboorten dat in 1940, I 10.323 bedroeg is in 1941 gedaald tot 98.417. Alleen in.de jaren 1917 en 1918 werd een kleiner aantal geboor ten geboekt. Het is duidelijk dat dit cij fer sterk beinvloed werd door de oor logsomstandigheden. Andere oorzaken die jejeds aangehaald werden, speelden eveneens een belangrijke rol in dit laag geboortecijfer. Hoe cmders uitleggen dat het geboortecijfer, dat voor gansch het land 1 1,8 per duizend inwoners be draagt in verschillende provincies hoo ger is, namelijk in al de Vlaamsche 20,21 geboorten per duizend inwoners in Limburg, 15,29 in West-Vlaanderen, 1 3,48 in Antwerpen, 12,96 in Oost- Vlaanderen en lager is in al de Waalsche provincies, namelijk Luxemburg: 11,78 geboorten per duizend inwoners, 10.38 in Namen, 9.16 in Henegouwen en 8,53 in Luik. In Brabant bedroeg het geboor tecijfer 10.13. Hel aantal sterfgeval n bedroeg voor 1941, 11 8,670 en het* terftecijfer voor het rijk 14,37 per duizend inwoners, Daalde dit cijfer vorige jaren, nu stijgt hel weer, voorzeker ingevolge tal van oorlogsomstandigheden. Het blijkt nu weer dat de vier vermelde Vlaamsche provincies een sterftecijfer hebben dat lager is dan dit voor het rijk en dat de vier Waalsche provincies een sterftecij fer hebben dat hooger is dan het gemid delde voor het land. Ook dit van Bra bant is hooger. PER PROVINCIE De weinig bemoedigende cijfers waar mee de bevolkingsbabns van vorig jaar sluit, verdeelen zi'!i als volgt over de onderscheidene Brlgische provin cies Brabant 1.755.942 inw. 21.27 t,h, van het totaal Antwerpen 1.214.1^1 15.11 t.h, Henegouwen 1,214, ld! 14.70 t.h. Oost VI. 1.200.121 14.53 t.h. West VI. 971,472 1 1,76 t.h. Luik 870.447 10.54 t.h. Limburg 427.740 5.18 t.h. Namen 352.173 4.26 t.h. Luxemburg 217.72 1 2.64 t.h. De Nationale Landbouw- en Voe dingscorporatie deelt mede Maandag 4 Mei waren bij de Hoofd- groepeering Aardappelen 401.000 dubbels van de aardappelcontracten in gediend, wat zoowat 1.500.000 men- schen vertegenwoordigt. Men neme in acht dat het hier gaat om afzonderlijk handelende particulieren en dat de con tracten afgesloten door tusschenkomst van groote organismen in voormelde cijfers nog niet begrepen zijn. Ander zijds zijn er meer dan 7000 Hectaren braakgrond en weiden door gemeen schappen bebouwd, wat ook veel con tracten zal opleveren. De L r. ofdgroepee ring heeft in het c: heel 1.810.000 for mulieren voor aardappelcontracten ver zonden en dagelijks worden er nog aan gevraagd. Dagelijks komen gemiddeld nog 10 tot 15.000 contracten binnen. Boeren, laat 1 5 Mei niet voorbij gaan zonder eveneens voldoening te schen kt u in de tienduizenden inenschen die r wachten. U kunt dit met des tc meer zeKerheid cn crerustheid daar b.-\ plant goed uit Nederland en Duitschland in snel tempo blijft aankomen. Tijdens de week van 29 April tot 5 Mei werden 8.992 n ingevoerd, waarvan 4.381 ton uk Nederland en 4.601 ton uit Duitschland. Aldus werd reeds een tota le invoer bereikt van 71.844 tc Boeren, sluit contracten met verbrui kers Het is voor u de kortste, veiligste en meest voordeel:cc weg om een belang rijk deel van onze bevolking in aard appelen te bevoorraden. STEENKOLEN VOOR TOEKOMSTIGE EN JONGE MOEDERS Met ingang van den datum van be kendmaking van dit bericht, zal aan de zwangere en de bevallen vrouwen een bijrantsoen steenkolen worden ver leend onder de volgende voorwaarden: Worden uitgereikt een speciale bon voor 50 kgr. steenkolen, na de 8ste maand zwangerschap, op overlegging van een geneeskundige verklaring, en een bon voor 200 kgr. onmiddellijk na de bevalling, op voorlegging van een attest van den dokter of van de ge diplomeerde vroedvrouw, waarin de datum der bevalling wordt aangege ven, en verklaard wordt dat hel kind levend is. Deze maatregel is van toepassing op vrouwen die te beginnen met 1 Mei 1942 8 maanden zwanger zijn of na dien datum bevallen. De aanvragen dienen tot nader or der gericht aan het ministerie van Bin- nenlandschc Zaken en Volksgezond heid, «dienst voor kolen aan zieken», 13. Turinostraat, te Brussel. Bovenver me!de hoeveelheden kunnen gewijzigd worden volgens den beschikbaren voor raad steenkolen. Aangezien anderzijds, voor de voor gaande maanden, het normaal rant soen kolen werd afgeleverd of zal af geleverd worden, kan geen aanvullend gedeelte worden toegekend aan de zwangere en de L dien vrouwen die, voor de toepassing van onderhavige nieuwe regeling, r ds een bijrantsoen van 1 50 kgr. hebben genoten. Woensda VERDUISTERING ag 12 Mei var. 21,19 tot 5,59 u. 13 Mei van 19.20 lol'5,5 7 u] Op het grondgebied der gemeente Erembodegem in de nabijheid van het Houten Hand had Zaterdag een jam merlijk verkeersongeluk plaats. De genaamde Van Mieghem uit Den derleeuw wilde per fiets den Geeraardsb. Steenweg oversteken om het rijwielpad van de baan op Ninove te bereiken, toen hij almeteens gevat werd door een auto camion die hem ten gronde smakte.Van Mieghem was op slag dood. De auto voerder had al het mogelijke gedaan om den wijlrijder te ontkomen bij zooverre dat zijn voertuig beneden de helling in de lager liggende weide terecht kwam. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid deelt mede: Verschillende personen en groepee ringen hebben het initiatief opgevat collecten of feesten in te richten ten bate der slachtoffers van Tessenderioo. In dit verband dient de aandacht van het publiek er op gevestigd dat krachtens een besluit van 22 October 1 940 alle collecten, loterijen en andere liefdadige uitingen die een oproep tot de liefdadigheid van het publiek bevat, ten, aan een voorafgaandelijkc toelating van hel hoofd van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksge zondheid zijn onderworpen. De perso ren die op dit gebied een actie wenschen op 'touw te zetten gelieven zich voor het bekomen van deze vergunning vooraf schriftelijk tot het departement van Binnenlandsche Zaken cn Volksgezond heid te richten. Adres Leuvensche weg, 3, Brussel. Het Nationaal Steunfonds voor de ge- teisterden van Tessenderioo heeft een algemeene vrijstelling op bovenvermeld besluit bekomen. Alle sommen voortko mend van reeds genomen initiatieven zullen worden afgedragen op de post- checkrekening nr. 26800 van het Steun fonds voor geteisterden van Tessender ioo, Brussel. BERLIJN, 10 Mei, Uit het Hoofdkwartier van den Fuehrer. Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede Hernieuwde plaatselijke aanvallen van den vijand in het Donetzgcbied en in den Noordelijken sector van het Oostfront, leden schipbreuk. Tijdens verscheidene eigen aanval6ondcrnemingen, werden aan den vijand zeer bloedige verliezen toegebracht. In Lapland leden verdere vijandelijke aanvallen eveneens schipbreuk. De luchtmacht zet de vernietiging van de Bolsjewistische bevoorrading met succes voort. Alleen reeds in het Noorden van het Oostfront, werden gisteren 22 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 3 Hurricanes neergehaald In Noord Afrika artillerie en patroeljebedrijvigheid. Tijdens luchtgevechten boven Malta wisten Duitsche cn Italiaansche jagers bizondere successen te boeken. Zij scholen 14 Britsche jachtvlieg tuigen naar omlaag, en verloren daarbij slechts één eigen toestel. Formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden voortdurend vliegvelden van het ei land Malta en vielen tijdens den afgeloopcn nacht militaire objectieven van de haven Alexandrie aan. In Zuid-Engeland wierpen lichte gevechtsvliegtuigen over dag bom men op haven- en fabriekinstallatics. De vijand verloor tijdens succeslooze aanvallen van gemengde forma ties van de Britsche luchtmacht die tegen het Fransch-Belgisch kustgebied waren gericht, tengevolge van den afweer van onze jagers en van het lucht doelgeschut 1 1 vliegtuigen. Twee eigen toestellen worden vermist. DE ACTIE DER DUITSCHE DUIKBOOTEN IN DE AME- RIKAANSCHE WATEREN Uit 't Hoofdkwartier van den Fuehrer maakt het Opperbevel der Weer macht volgend extrabericht bekend Tijdens het verder verloop van den strijd tegen de bevoorrading^ scheepvaart, brachten Duitsche duikbooten in Amerikaansche wateren, in de Caribische Zee en in de Golf van Mexico 2 1 schepen met in totaal 118.000 brt. tot zinken. Rome, 9 Mei. Het hoofdkwartier van het leger deelt mede Normale bedrijvigheid van verkenningstroepen en van artillerie in Cyrenaika. Italiaansche cn Duitsche vliegtuigformaties voerden op mili taire doelwitten van Malta krachtdadige aanvallen uit en troffen zeer zwaar de kampgebtjuwen van Floriana. Pogingen van het Britsche luchtwa- pen. om de operaties van de Duitsche bommenwerpers te verhinderen, mislukten. Onze jagers die onmiddellijk tot d«n aanval overgingen.bonden achtereenvolgens met twee formaties «Spitfires» die aanzienlijk sterker in getal waren, den strijd aan en schoten vier vliegtuigen brandend neer na harde tweegevechten en bestookten met goed gevolg andere vliegtuigen met nsachinegfw?ervuur. Geen verliezen ^.angs onze zijde. In de Middellandsche Zee werd een onzer convooien herhaaldelijk maar zonder gevolg hel doel van listige aanvéllen van vijandelijke vliegtuigen cn duikbooten. De schepen die geeu schade opliepen bereikten allen de plaats hunner bestemming. BIRMAANSCHE REGEERING NAAR INDIE VERTROKKEN Amsterdam, 10 Mei. Dc Britsche nieuwsdienst meldt uit Delhi, dat de zetel der regeering van Birma overgeplaatst wordt naar Indie. Als moli- veering dezer overbrenging wordt aangevoerd, dat buiten de gevechts zones in Birma nog slechts over een beperkt gebied kan beschikt worden. Tokio, 10 Mei. De Britsche strijdkrachten, die zich in Birma na de nederlaag van Mandalay van de Chineeschc troepen hebben afgescheiden en in noord-westelijke richting de wijk namen, werden volgens de laatste frontberichten thans in het gebied van Monywa door de Japansche strijd krachten omsingeld. De Engelschen trokken zich aldaar op den westelijken oever van den Ghindwin, een bijrivier van den irawadi, terug, om blijkbaar van daar uit een laalsten weerstand aan de Japanners te bieden. De Japansche stoottroe pen staken ten noorden van Monyma den Ghindwin over en voerden al dus een omsingelingsbeweging uit. De Engelschen leden tijdens de ge vechten aldaar zware verliezen. Volgens het binnen gekomen frontbericht zijn hooge Britsche officieren en ambtenaren reeds per vliegtuig naar Indië gevlucht. DE JAPANSCHE TROEPEN OP 1000 Km. VAN TSJOENGKING Tokio. 10 Mei. Japansche strijdkrachten rukken thans van uit Locng- ling in vlotten opmarsch in Noordoostelijke richting op. Men mag aanne men dat hun laatste hoofddoel de strategisch en ekonomisch belangrijke stad van Zuid-China. Koenming, is. De verovering van deze stad zou zeker een grooten weerslag hebben op Tsjocnking. De huidige Japansche posi ties in het Zuidelijk grensgebied zijn voor het overige ternauwernood nog duizend kilometer van Tsjang-Kai Sjek's hoofdstad verwijderd. Kolonel Nakao Jahagi, de woordvoerder van het leger, stelde in een in terview vast dat met de succesrijke operaties in Birma en den opmarsch van de Japansche troepen door het Zuid-Chineesche gebied Tsjoenking's rug- gegraat gebroken wordt. Tsjang Kai Sjek, bewust van de groote bcteeke- nis welke de strijd in het Noorden van Birma voor zijn eigen gebied heeft, heeft zijn elitetroepen in den strijd geworpen. Het gaat hier om uitstekend uitgerust gemotoriseerde eenheden, die echter op hun beurt een zware neder laag opliefirn. VICHY, 10 Mei. Zondagmiddag, om 15 uur, hield Laval een con ferentie met zijn intiemste medewerkers, waarop, naar in goed ingelichte kringen verluidt, de toestand op het ei id Martinique besproken werd. Volgens berichten uit de Amerikaansche pers zou het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken den gouverneur van het eiland. Admiraal Robert, aangespoord hebben met een gevolmachtigde uit Was hington onderhandelingen in te leiden over de ontscheping van Ameri kaansche troepen op Martinique. Naar men uit betrouwbare bron verneemt, wat. bij den aanvang van bovengenoemde conferentie nog geen officieele mededeeling van den gou verneur van Martinique binnengekomen. In officieuse kringen legt men er den nadruk op, dat de eventueele be zetting van het eiland Martinique door Noord Amerikaansche troep-en op gecr.erlei wijze te rechtvaardigen is. Ook een bedrieglijk argument zooals dat bij voorbeeld over een zoogenaamd Japansch gevaar, 'hetw-' bij Madagascar een rol speelde komt voor Martinique niet ii\ aanmerking.

De Volksstem | 1942 | | pagina 1