De Hemelvaart des Heeren WiJ VIEREN DEN PAUS Washington sfelt aan Frankrijk eischen betreffende Martinique en s Guadeloupe Uit de Radiorede van Churchill DUITSCH LEGERBERICHT C. uitsch-Roemeer.sch offensief ontkeetend op KERTSJ ITALIAANSCH LEGERBERICHT DE STRIJD IN 'T VERRE OOSTEN VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK 1,15 FR. DONDERDAG 14 en VRIJDAG 15 MEI 1942. DE VOLKSSTEM XXXXIXe JAARGANG NUMMER 58 Uilgave van de S. M. «De Vooruitgang Kerkstraat 9. Aalst, Handeisreg. Nr 1247 Postcheckreken.ng J. Van Nuffel Nr. 1 38559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst Telefoon 114 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15. Ad. Maxlaan. Brussel. Het Beheer is niet verantwoorde!^ voor den mhoud der annonces of reclames. Het was de veertigste dag na de Ver rijzenis des Heeren Zijn heropstan ding uit het graf door eigen wonder volle macht, had den Verlosser genoeg zaam bewezen,., want herhaalde malen had Hij zich in den loop der veertig oagen, getoond aan de apostelen, aan de heilige Vrouwen. Hij had zelfs aan Zijn leerlingen de buitengewone macht mee gedeeld om in Zijnen naam de zonden te vergeven. Hij had de door Hem ge slichte kerk voor goed georganiseerd... en ze zou bestaan tot de voleindiging der tijden... ondanks de tegenkantingen, van bevechtiging der hel, want Hij zou zc beschermen Ze waren nu allen voldoende beves tigd in het geloof, in Zijn liefde... eni trouwens Maria, Zijn Gezegende Moe der, zou nog vele jaren onder hen ver toeven, zóó had Hij het geschikt en ge wild... ze zou de Leidster... de Raad geefster, de Troosteres wezen der apos telen te midden van den harden, komen den strijd En op dien morgen, de ochtend van den veertigsten dag, nam de Heiland met hen allen het eetmaal; het was als een laatste en uiterste bewijs dat Hij werkelijk, met lichaam en ziel onder hen tegenwoordig was. Aan tafel neergezeten onmiddellijk voor het afscheid, gaf Hij hen .nog deze vermaning «Verlaat de stad niet. maar wacht op de vervulling van de be loften des Vaders, zooals ge die uit mijn mond hebt vernomen «Johannes (dc Dooper) heeft in water gedoopt... gij echter zult gedoopt worden in den H. Geest na enkele dagen.» Uit die afscheidswoorden konden de apostelen reeds afleiden dat het uur plechtig was... het vaarwel nakend. Heel natuurlijk verschijnt de vraag op hun lippen (het was immers hun groote bekommernis) Heer is het nu dal Ge het rijk van Israël gaat stichten?» Nog hadden ze niet begrepen dat Jezus geen wereldsch rijk wilde oprichten, maar een, geestelijk en bovennatuurlijk... om dit te vatten moesten ze eerst den H. Geest ontvangen. En de Meester vergenoegde zich dan ook met te antwoorden Het is u niet gegeven den tijd en het oogenblik te kennen welke de Vader daartoe heeft vastgesteld, maar gij zult in u de kracht aanvoelen van den over u neerdalenden H. Geest, en ge zult mijn getuigen zijn in Jerusalem,in gansch Judea en Sama ria... en tot aan de uiteinden der aarde. Toen stonden ze op den berg 1 De voorgaande waren Zijn laatste woor den... want plots wijl ze met verbazing waren geslagen, teekende Hij over hunne hoofden een zegenend gebaar... Hij verhief zich in de ruimte... en wat later schoof schielijk een wolk tusschen den verdwijnenden Meester en hun bewon derende blikken. En als wilden hun oogen de wolken doorpeilen... op zoek naar Dengene Die hen verlaten had... daalden almeteens twee mannen onder hen ze waren in glanzend witte kleederen gehuld, als twee stralende engelen, ze richtten het woord tot de heimweevolle leerlingen n Mannen van Galilea wat staat ge naar den hemel te kijken Jesus die van u is weggenomen en opgeklommen ten he mel... zal zóó weerkeeren... zooals ge Hem hebt zien heengaan.» Daarna verlieten ze den Olijfberg en keerden terug naar het Cenakel in Jeru salem, zich voorbereidend op de komst van den Goddelijken Vertrooster, den H. Geest Hij is ons voorgegaan om een plaats voor te bereiden in het groot tehuis van Vader, waar veel woningen zijn Nog is het uur niet aangebroken waarop we Hem voor eeuwig zullen gaan vervoegen Het werd ons niet gegeven dit oogenblik te kennen; we moeten naar Zijn waarschuwing al leen waakzaam blijven en vooral vurig bidden, opdat de Paracleet... de Ver sterker, de Verlichter en de Onzichtbare Trooster, de H. Geest, immer door Zijn mysterieuze genade met ons weze... in onze harten nederdale. Het is totaal nutteloos voortdurend naar den hemel te staren en het overige te verwaarlcozen. De Heer wil dat de zijnen strijden en wel zóó dat ze op eiken moment Zijn komst kunnen begroeten, als de blijde boodschap...als den frisschen zonnigen morgen na duisteren langen nacht... als de blijde zangerige lente na den akeligen dooden winter... omdat ze voorbereid zijn en gereed... waardig van Hem te volgen naar het oord van eenige Zon en Licht en Vrede, waar we samen zul len zijn in blij venden, feestvierenden ju bel,.. als verwelkomde kinderen in het lang betrachte Vaderhuis DENDERZOON. De aankondiging van het zilveren bisschopsjubileum van Z. H. Paus Pius XII heeft ons allen met groote vreugde en dankbaarheid vervuld. omdat we, als trouwe kinderen der Kerk, ons niet ongelegen kunnen laten aan elke ge beurtenis in den schoot van onze geeste lijke Moeder en vooral omdat ons de gelegenheid wordt gegeven op zeer bij zondere wijze onze onvoorwaardelijke gehechtheid en onze onwrikbare aan hankelijkheid aan Christus Stedehou der te betoonen. Tot ALLE katholieken van Belgie hebben onze bisschoppe n hun oproep gericht om op het feest van O.H. He melvaart den Paus te vieren. De leden der K.A. wier eer en roem het is door den Paus tot deelname aan het aposto laat der Kerk opgeroepen te zijn, zullen niet ten achter blijven. Allen op voor den Paus Leve Paus Pius XII. DE FEESTCOMMISSIE BIJ DEN PAUS Rome, 12 Mei. Op den voor avond van zijn 25 jarig bisschoppe lijk jubileum ontving Paus Pius XII de in Italië gevormde kommissie voor de viering van dit jubileum. De voorzitter van het Komileit, kar dinaal Lavitrano, aartsbisschop van Palermo, overhandigde den Paus de aalmoezen, die met het oog op deze viering werden ingezameld. De som, ongeveer I millioen lire, werd door den Paus ter beschikking gesteld voor den bouw van dc St Eugeenkerk. In een radiorede nam Churchill stel ling in verband met de vraagstukken van het verleden en van het heden. Hij gaf toe, dat de tijd, die de En- i gelschen achter zich hebben, er een was vol zorgen en moeilijkheden en dat zij menige ontgoocheling hebben opgc- loopen. Churchill sprak vervolgens over de gevechten in Abessynie, Palestina, Iran Syrië, Irak en Griekenland en verklaar de dat de Engelschen tijdens heel deze periode moreel door Roosevelt werden ondersteund. Handelend over het heden, drukte Churchill de vrees uit, dat de Engel schen, zooals in den wereldoorlog op nieuw veel nederlagen en ontberingen zullen kennen. Alleszins staan zij op dit oogenblik niet meer alleen zooals twee jaren geleden. Rusland heeft onder Stalin verliezen geleden zooals dit met geen enkel ander land in een dergelijk korte tijdspanne ooit het geval was. Churchill verklaarde dat hij er van overtuigd is, dat hel Britsche volk moet bereid zijn om de noodige offers te brengen. Engeland heeft tot plicht kon vooien naar de Sovjet-Unie te zenden, spijts het gevaar dat hun vanwege Duit- sche duikbooten en destroyers bedreigt. Churchill wierp dan de vraag op, wat Engeland kon doen om de Sowjet- Unie te helpen. Wij kunnen, verklaarde Churchill, door een inval een tweede front op richten in Europa. Ik zal natuurlijk on ze plannen niet bekend maken.» Vervolgens sprak de eerste minister over het geval Madagascar. Drie maanden geleden, verklaarde hij, werd beslist, dat een landing op het eiland zou plaats hebben. Indien de haven van Diego Suarez in Japansche handen ware gevallen, dan zou Engelands weg naar Indie ten zeerste in gevaaT zijn gebracht. De deelneming van Japan heeft den oorlog naar Azie gebracht, er de Ver. Staten bij betrokken en zal, naar Chur chill beweerde, er ook geheel Zuid- Amerika in verwikkelen. Op die manier is deze oorlog een wereldoorlog geworden in den echten zin van het woord. Churchill stelde zich op het stand punt, dat de balans ten gunste der ge allieerde overhelde. Het is waar, zei Churchill, dat de Japannners, door ge bruik te maken van het feit, dat wij el ders op verren afstand opereerden, gemakkelijk hun rooftocht in den Oost-Indischen archipel konden uit voeren. Heden staan zij echter voor een steeds groeienden tegenstand. Zij kunnen het zich niet veroorloven, nog zulke verliezen te lijden, zooals dit in den slag in de Koraalzee hel geval was. In ieder geval gaf Churchill toe, dat hij hierover nog geen verder bij zonderheden kende. De militaire kracht der Vreeenigde Staten, zoo zegde Churchill, is op zichzelf grooter dan deze van Japan en ook Engeland zal bijdragen tot de nederlaag van deze hebzuchtige en eer zuchtige natie. Churchill beweerde ten slotte. dat de geallieerden wat er ook moge gebeu ren, op de eindoverwinning aansturen. EEN OFFICIEELE MEDEDEELING Vichy, 10 Mei. In verband met de Martinique-aangeiegenheid werd Zondagavond om 20 u. 15 volgend officieel communiqué bekend gemaakt: De Ver. Staten formuleeren eischen betreffende de Antillen. De oppercom- missaris op de Antillen, admiraal Ro bert, kreeg het bezoek van den Ame- rikaanschen admiraal Hoover, die hem in naam zijner regeering zekere eischen stelde, die tot doel hebben het huidige statuut der Fransche Antillen te wijzigen. Dit statuut is een resultante der verzekeringen, die in den loop der laatste maanden tusschen de Fransche en Noord Amerikaansche regeering werd gewisseld. President en minister van Buitenlandsche Zaken Laval heeft den Franschen ambassadeur te Was- tington instructies gegeven. Uit Bern wordt gemeld dat admi raal Hoover, na zijn onderhoud met admiraal Robert verklaarde wat volgt: De Vereenigde Staten onderhouden troepen in Suriame, aan de grens van Fransch-Guyana, waarvan de gren zen ook in hun sector door Braziliaan- sche troepen bewaakt worden. Moesten de Vereenigde Staten zich verplicht zien Martinique en Guadelou pe te bezetten, dan is het goed mogelijk dat zij hierover eerst overleg zouden plegen met de andere Amerikaansche republieken. Deze wijze van proce- deeren is in de pan-Amerikaansche overeenkomst voorzien, doch zij is geen absolute vereischte, waar een snel in- ingrijpen geboden is.» In een verklaring stipte het Staats- departement van de Vereenigde Staten in verb eind hiermede aan, dat het be sluit van de regeering in overeenstem ming met de sedert de ambtsaanvaar ding van Laval gevolgde algemeene politiek» werd genomen. De beoogde overeenkomst heeft tot doel de bescherming en het behoud van Martinique voor Frankrijk te ver zekeren» Uit het hoofdkwartier van den Fuhrer, I I Mei. Het Opperbevel Van de Weermacht maakt bekend Aan het Oostelijk front werden plaatselijke aanvallen van den vijand in soms harde gevechten afgeslagen. Eigen tegenaanvallen werden met succes bekroond. In Lapland leden herhaalde aanvallen van den vijand schipbreuk. Vliegtuigen die een gewapenden verkenningstocht boven dc Zwarte Zee deden, brachten in de zeeëngte van Kertsj een handelsschip van 1300 ton tot zinken. Aan hel front in het Hooge Noorden leed de vijand gisteren bijzonder zware verliezen in luchtgevechten. Duitsche jagers schoten 27 vliegtuigen waaronder 22 Hurricanes, neer. Aan Duitsche zijde ging slechts een toe stel verloren. Gevechtsvliegtuigen en Stuka's beschadigden door bom men een groot koopvaardijschip in de Lizza-baai en bombardeerden op doelmatige wijze de haven Moermansk, evenals installaties der Moermanskbaan. In Noord Afrika langs weerszijden verkenningsactiviteit. In de haven van La Valetta op Malta, werd een in het dok liggend oorlogsschip met bommen v. zwaar kaliber aangevallen. Begeleidende Italiaansche jachtvliegtuigen schoten hierbij 8 vijandelijke toestellen neer. Duitsche jagers haalden in verbitterde luchtgevechten boven het eiland negen vijEindeiijke toestellen neer. Twee andere vijandelijke vliegtuigen werden in Noord Afrika neergeschoten, zoodat in het Middellandsche Zeegebied gisteren 19 Britsche vliegtuigen vernietigd werden. In het zeegebied ten Noorden van Alcxandrie wierp een gevechtsvlieg tuig een koopvaardijschip van 5000 brt. in brand. Men mag rekenen dat dit schip vernietigd werd. In den strijd tegen Groot Brittannie plaatste het luchlwapen over d^g bomvoltrcffers op een fabriek bij Folkestone en in een troeperikamp aan de Zuidkust van het eiland. Bij de Far-Oër-eilanden werd een handelsschip van middelmatige tonnage door bommen beschadigd. Naar door een speciaal bericht werd bekendgemaakt, brachten duik booten in de Amerikaansche wateren in de Caribische Zee en in de Golf van Mexico, 21 vijandelijke koopvaardijschepen, met in totaal 118.000 brt. tot zinken. Bij deze prestatie heeft dc duikboot van kapitein-luitenant Cremel, die in weerwil van het feit dat hij zelf zware schade had opgc- loopen, vier groote schepen met 35.000 brt. kelderde, zich bijzonder onderscheiden. Uit liet hoofdkwartier van den Fuhrer, f2 Mei. Het opperkom- mando van de Weermacht maakt bekend Op het schiereiland Kertsj zijn Duitsche en Roemcensche troepen, door aanzienlijke strijdkrachten van het luchlwapen gesteund, den 8sten Mei tot het offensief overgegaan. Sedertdien is de slag in vollen gang. Bij de bestrijding van scheepsdoelen in de wateren van het schiereiland Kertsj, en vóór de zuid-oostkust van de Zee van Azof, kelderde het luchlwapen twee transportschepen met een totaal van 5.000 brt., alsmede verschei dene kleinere schepen. Een ander koopvaardijschip werd beschadigd. HEVIGE VIJANDELIJKE AANVALLEN TEN ZUID-OOSTEN VAN HET ILMENMEER AFGESLAGEN Berlijn, 12 Mei. Naar het opperkommando van de Weermacht mededeelt, werden Duitsche stellingen ten Zuid Oosten van het llmen- meer op 10 Mei, na een hevig voorbereidend vuur van de artillerie cn voorafgaandelijkc nachtelijke bombardementen, door een vijandelijke divisie aangevallen. De hevige afweergevechtcn, die heel den dag duur den, eindigden met een volkomen suces voor de Duitsche troepen. Sedert 8 Mei werden op dit front alleen 16 vijandelijke pantsers ver nietigd. Ten Noord Oosten van het Ilmcnmeer, waar een bres na harde gevechten kon worden gestopt, stootten de Duitsche troepen op taaien vijandelijken tegenstand. Niettemin slaagden zij er in het beoogde aan valsdoel te bereiken en daarbij drie vijandelijke pantserwagens te ver nietigen. Een ander aanvalsdoel van den vijand was in dit vak een Duitsch steunpunt, dat onder den druk van veel sterkere vijandelijke slrijdkrach ten tijdelijk moest worden ontruimd. Na harden strijd werd het steunpunt heroverd. Duitsche stuka's kwamen in de gevechten van de landtroepen tusschen- beide en bestookten de aanvallende pantsers vooral met bommen Tal rijke vijandelijke pantserwagens werden door kanonvuur, stuka s en het gekoncentreerde vuur van alle wapens vernietigd. Rome, I I Mei. Het Hoofdkwartier van het leger maakt t\kend Op het front van Cyrenaika werd aan de vijandelijke artillerie het zwijgen opgelegd. Dc luchtdoelkanonnen van onze groote eenheden te land troffen twee vijandelijke vliegtuigen, welke neerstortten. Formaties van het Italiaansche en het Duitsche luchlwapen vielen luchtsteunpunten op Malta aan cn brachten tamelijk hevige en aanhouden de branden teweeg. Ook de militaire installaties van La Valetta en een oorlogsschip in de haven werd het doel van een hevigen aanval van onze bommenwerpers. Italiaansche jagers, die een convooi begeleidden, hebben opnieuw successen behaald en acht Engelsche vliegtuigen in het gevecht vernietigd. Het totaal aantal vijandelijke vliegtuigen.dat gisteren door de luchtmacht der Asmogendheden werd neergeschoten. Uadraagt 1 7. Een onzer vlieg tuigen is niet teruggekeerd. Tokio, 1 1 Mei. Frontberichten uit Mindanao melden, dat Noord- Amerikaanschc strijdkrachten in het Noorden van Mindanao zich Za terdag aan de Japanners hebben overgegeven. De Japansche strijd krachten hadden reeds tijdens de voorafgaande dagen groote zuive ringsacties doorgevoerd en Malabalay omsingeld. In het Noorden van Mindano waren aanvankelijk vier Amerikaan sche regimenten in den strijd geworpen. Volgens Domei, werd kolonel Wade Killen, opperbevelhebber van de strijdkrachten der V.S. die op het Mindanao-front opereerden, door de lapansche troepen in* den namiddag van 9 Mei in het dal van den Manfirma, ten Zuid-Oosten van Tangkoelan, in Noord Oostelijk Minda nao gevangen genomen.

De Volksstem | 1942 | | pagina 1