HET KA5TEEL PER VERDOEMENIS Gemengd Nieuws Zielmis voor de gesneuvelden van het 18c Linie Voor de geteisterden van Tessenderloo De fortuin voor Jan en alleman. EEN HILLIOEN TE WINNEN bij de trekking up 23 (üei Opgelet Voor valsche rantsoenzegels Indrukwekkende Vredesbetooging te Oostakker Werving van Belgische arbeiders voor dén Franschen landbouw De eerste comité's van Sociale Deskun digen worden opgericht iMERCATOR pBsa DONDERDAG !4 MEI. O. H. HEMELVAART. (Viri Galilari). Gloria. Credo. Vespers van O. H. Hemelvaart. Ged. H. Joannes Baptista. VRIJDAG 15 MEI. - H. JOAN NES BAPTISTA DE LA SALLE (Os justi) Gloria. Ged. Octaaf Hemelvaari. Credo. Prefatie v. O. H. Hemelvaart. Mcchelen :-H. Dymphna 3e Ged. H. Gcrebernus. Gent 3e Geb. voor Z. Exc. M den Bisschop. HARTWONDE GEHECHT. Tijdens een vechtpartij onder jongens werd in een voorstad van Wcenen een 12 jarige knaap door een messteek in het hart getroffen. In het ziekenhuis Vocht men er in slagen zijn leven te redden door de wonde te hechten, of schoon reeds I 1/2 uur verloopcn wa len sedert de jongen de gevaarlijke wonde bekomen had. HERCULESBEELD BIJ HERCU LANU.M GEVONDEN. Tijdens graafwerken builen de muren van de oude stad Hcrculanum, aan den voel van den Vesuvius, heeft men een bron zen Hermeszuil aan het daglicht ge bracht, welke met een laag zilver over dekt is cn Herkules voorstelt. Na ver wijdering van de aardkluiten, kon on betwistbaar vastgesteld worden, dal het hier ging om een Grieksch-kunstgc wrocht van eerste gehalte. Dit beeld houwwerk werd vermoedelijk door een lavastroom, die Hcrculanum inder tijd bedolf, buiten de stad gesleurd.Men meent, dat hel een van de patriciërshui zen dezer stad heeft versierd. DE ST MARTINUS POSTZEGELS VAN WINTERHULP OP OFFI- CIEELE BLADEN. Van 30 Mei 1942 af zullen er geen inschrijvingen meer kunnen aangenomen worden voor hel genummerd officieel luxeblad met de volledige reeks postzegels Winter hulp i uitgifte 1941. De Volledige reeks van deze uitgifte is gansch uitverkocht aangezien het be heer der Posterijen de verkoop staakte op 30 April 1942. Nu reeds is er prijsstijging in de St. Marlinuszegels waar te nemen. Alleen de postzegels op luxeblad zijn afgestempeld op den eersten dag der uitgifte, zoodat, gezien het beperkt aan tal dezer bladen, deze een werkelijke philatelischc zeldzaamheid zullen wor den. Men kan nog inschrijven legen 38 fr. per blad, te storten op postrekening Bladen met de volledige reeks Win terhulp», postcheck nr. 881.36, Groen plaats, 9, Antwerpen. Er werden drie .verschillende bladen uitgegeven een tweetalig een met Vlaamschen en een met Franschen tekst. VERWOESTE GEWESTEN 1922 TREKKING VAN 9 MEI Een pre mievan 250.000 fr. wordt toegekend aan nr 20 van del reeks 12Ö.880; een premie van 100.000 fr. valt op nr 19 van de reeks 51.694. De andere nummers van die reeksen zijn betaalbaar met 312.50 of 300 fr. naar gelang ze al of niet veranderd wer den krachtens het wet-besluit van 1 1 Mei 1935. SIR STAFFORD CR1PPS ERFT 40 MlLIJOEN PESETAS. De schoon moeder van sir Stafford Cripps is in den ouderdom van 86 jaar overleden. Zij heeft aan haar schoonzoon een vermo gen van 40 millioen peseta's nagelalen. Ter nagedachtenis van meer dan 200 jongens van het 18de linieregiment, die twee jaar geleden sneuvelden, werd in de St Michielskerk te Gent een plechtige mis opgedragen. Het kerkgebouw was. lang voor den aanvang ingenomen door familieleden der gevallenen, oud-makkers van het 18c linie en sympathisanten.~ln het koor bevonden zich afgevaardigden van oud strijderskringen mei hun vaandel en voor familieleden en verminkten waren vooraan stoelen beschikbaar. Op den kansel werd, in kloeke ter men hulde gebracht aan onze jongens, die hun leven veil hadden voor de ver dediging van hun geboortegrond. Onder leiding van den h. Raymond Piatél bracht het koor van Hel Volk o.a. een klankrijk 1 Gloria: en de Missa no ne van Van Durme ten gchoore, als mede het Ave Maria .j van Rony en een indrukwekkend De Profundis. Diep ontroerd verliet men de kerk, te meer daar 10 Mei dit jaar met Mocders- dag, samenviel waarop onvermijdelijk het ontbreken van een lid van het gezin schrijnender dan ooit wordt gevoeld. DE MAALTIJDEN VAN H. M. DE KONINGIN Zondag werden aan 800 geteisterden van Tessenderloo door Winterhulp bons uitgereikt voor deelname aan de maaltijden van H.M. de Koningin.Daar er geen geschikt lokaal was, werden de ze maaltijden in driemaal opgediend in de St Martinuszaal en in de Pastorij. Ook Maandag werd het geven van deze maaltijden voortgezet. Opnieuw werden 800 geteisterden op voelbare wijze getroost. Dc zaal was opgesmukt en versierd, e.i allen die van de gerechten naar harte lust hadden gegeten waren uiterst vol daan en tevreden. Zelfs zijn er geteister den geweest die op Winterhulp kwamen vragen of het niet mogelijk was, nog eens aan die maaltijden te kunnen deel nemen. Deze vraag moest afgewezen worden omdat alle geteisterden aan de beurt moeten komen. Dinsdag j.l. werden opnieuw 800 maaltijden verstrekt. De I». gouverneur van Limburg en talrijke vooraanstaande personaliteiten van Winterhulp zullen op die maaltijde aanwezig zijn. ER IS ENKEL 'N BILJET NOODIG DER LOTERIJ WINTERHULP OM HET GROOT LOT VAN VERDER NOG 22.485 LOTEN VANAF 100 TOT 100.000 FR. Oost-Vlaamsche Dramatische 'Geachicdenia door SILVAIN VAN DER GUCHT. Nadruk Verboden. 75ste Vervolg Nu wilde hij niet langer meer dralen em zijn vondst aan den geneesheer te toonen. Toen hij beneden kwam had deze reeds ontbeten. Wat moest Frans nu doen 1 let speet hem geweldig zoo lang te Lebben geslapen, doch het was te laat om daarover tc klagen en hij besloot te wachten tot het middagmaal. Maar nogmaals onderging dc jonge ling een teleurstelling nauwelijks was <!e dokter des middags beginnen te eten, of men kwam hem verwittigen dat de Kfhout der stad getroffen was door een beroerte. Steeds bereid om zijn naasten te hel j:-en, spoedde de dokter zich derwaarts, verpleegde den lijder zoo goed hij kon, cn deed volgens zijn gewoonte zijn ron de, zoodat het reeds avond werd. toen dt vlijtige geneesheer naar zijn haard stede terugkeerde. Dezelfde reden, die Frans den vori- gen avond had belet aan zijn oom het doodshoofd te toonen, hield hem nu ook terug en hij besloot nogmaals tot des anderendaags te wachten. Ditmaal was hij vroeg te been cn, na met zijn oom te hebben ontbeten cn ecnigen tijd zeer vriendelijk geredeka veld, begaf de geneesheer zich naar zijn studeervertrek. De jongeling maakte van deze om standigheid gebruik hij sloop naar bo ven, nam het doodshoofd uit de schuif zijner boekerij, knoopte het in een zwart zijden halsdoek, cn begaf zich met dit somber bewijsstuk van moord, bij zijn oom, die reeds bezig was eenigé kruidkundige verhandelingen te raad plegen, tot heil zijner zieken. Frans naderde tot de tafel, het zwarte pak in de hand. terwijl de geneesheer Fem verwonderd aanzag. Waarde oom. zegde hij, neem het mij niet kwalijk, dat ik uwe studiën stoor, een dringende omstandigheid spoort er mij toe aan. Toen ik u, dit is reeds twee dagen geleden, sprak over de lijken, die men in de hoofdkerk had ontgraven, heb ik u met opzet een ijse- lijke omstandigheid verzwegen. Dit was een fout, maar ik weet dat gij heel ontroerbaar zijt, uwe gezondheid is mij duurbaar en ik vreesde u in den laten avond te ontstellen. Gisteren waart gij bijna gansch den dag afwezig en toen ik u vermoeid en afgemat zag weder komen, begaf mij de moed om u iets WAARAAN MEN SOMMIGE KAN KENNEN Het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening deelt mede Het publiek en de handelaars wor den er attent op gemaakt dat sommige namakers valsche rantsoeneeringszegels te koop bieden. De kenmerken van deze valsche zegels zijn dc volgende Waarborggrond De oorspronkelij ke bister-kleur van den grond wordt in het valsche zegel vervangen door een grijze kleur. De tcekening van het echte zegel, alhoewel ingewikkeld, is toch zeer regelmatig geteekend. Diezelfde teeke- ning is in het valsche zegel zwaar ge drukt cn beslaat uit onregelmatige cn in eenloopende lijnen. Vignet Na een vergelijking van de twee zegels, springen dc verschillen in het oog. Kader bij het echte zegel Regel matig cn fijn gedrukt. Zorgvuldig ge tand. Bij het valsche zegel Grof geteekend en gedrukt. De bovenste gegolfde lijn, welke de tandjes moet voorstellen, is meermaals onderbroken. Letters E.B.S. bij het echte zegel Dunne en duidelijke lijnen, letters van eenzelfde grootte. Bij het valsche zegel Grove lijnen de letters E. en S. zijn kleiner dan de B. Mijnwerkershoofd Bij het echte ze gel Regelmatige trekken het oog is geopend; van dc hand, welke het hou weel houdt zijn 3 vingers en hel uiteinde van den duim zichtbaar. Bij het valsche zegel Het hoofd is langer; het hoofddeksel kleiner. Het oog bestaat uit een zwart punt; slechts twee vingers zijn zichtbaar. Toren (tusschen het cijfer 1 en het hoofd van den werkman) Bij het ech te zegel heeft 'een duidelijk zichtbare loodrechte witte streep. Bij het valsche zegel zonder witte streep, vage gelijkenis. Het prachtige bedevaartoord van Oostakker, ieretht genoemd ons Vlaam sche Lourdes, waar O. L. Vrouw door eindelooze scharen vrome pelgrims wordt aanroepep en zoovele zegeningen uit haar moederlijken schoot over haar vereerders laa!<-neerkomen is Zondag andermaal het middelpunt geweest van duizenden geloovigen uit alle middens, welke op waarlijk aandoenlijke wijze ip. gebed en zang, hun vertrouwen hep- ben geuit in de" Smeëkende Almacht die Maria is. Nadat de Lourdesbedevaarders in hun onderscheidene parochiekerken tot de H. Communie waren opgeroepen hadden 's namiddags de indrukwekken de plechtigheden plaats aan de basiliek en dc grot. Hoogeerw. Heer Kan. Van den Gheyn geestelijk bestuurder van Oost Vlaan- derens bedevaart naar Lourdes bad van op den kansel aan de grot het rozen hoedje, voor de intentie van een zieken huisvader, den Paus en den Vrede. Na elk tientje werd het Gloria Patri en een stroofje van het schoone Marialied O Wees gegroet aangeheven. Het woord van Z. Hgw. Exc. Mgr. mede te deelen, dat uw nachtrust zou hebben kunnen storen, maar nu, oom lief, bid ik u mij met aandacht te aan- hooren, want de zaak is de moeite waard. Dit zal ik doen, gaf heer Meert, eenigszins verwonderd ten antwoord, daar het feit zeker ijselijk moet zijn, dat gij, om mij het mede te deelen, zooveel omzichtigheid gebruikt. Inderdaad, ijselijk oom. Denkt gij dan, sprak de genees heer met nadruk, dat een man zooals ik niet bekwaam is om zich zeiven te beheerschen Frans, Frans, kent gij dan niet beter dokter Meert Laat het zoo wezen, beste oom, wil mijn nalatigheid vergeven en komen wij eindelijk ter zake. Toen heb ik u verhaald, hoe onachtzaam men de twee lijken, welke men had ontgraven, weder om in de aarde had gedolven, heb ik iets met opzet verzwegen. Op den boord van het graf was er een doodshoofd blijven liggen het scheen mij zoo bij zonder wel bewaard, dat ik het opnam cm het te bekijken, en toen ik met de hand den den haarloozen schedel be tastte, ontdekte ik er een langen nagel die door de hersenpan was gejaagd. Ik dacht aanstonds aan een geheimzin- nigen moord, die nooit was gestraft ge weest. Ik heb bcdektelijk dit treurig be wijsstuk medegebracht, om u zelf te la ten oordeelen. Frans nam den doek, waarin zijn vondst was geknoopt, opende hem en nam er het doodshoofd uit, dat hij vóór zijn oom op de tafel plaatste. Een kille huivering doorliep de leden van den goeden dokter en hij verbleekte schielijk. Coppieters die met zooveel gemoede lijkheid zijn dioccsanen toesprak, drong door tot geest en hart zijner massa-toe hoorders. Mgr vatte een schrijven sa men van Z. H. den Paus waarin deze de kinderen aanzet tot voortdurend bid den voor den vrede. Ook op de volwas senen doet Z. H. beroep om naast een gebed in geest van betrouwen en be rouw over de bedreven fouten, daad werkelijk de naastenliefde te beoefenen. Daarna ving het Lof aan aan Jiet al taar vóór de basiliek. Stoetsgewijze met vaandels voorop en terwijl de baan op zeer taktvolle wijze door Boysscouts en leden der K.A.J. werd vrijgehouden, werd dan het Aller heiligste naar de Grot overgebracht, on der het zingen van het Benedictus» en het «Lauda Jerusalem», en na den rond gang te hebben gedaan, op een bijzon der altaar boven op de Grot ter aanbid ding uitgesteld. Hier werden door Z. E. H. Vande Fonteyne de diepaangrijpende aanroe pingen gedaan, van lof, van aanbid ding, voor den Heer van alle macht er leven, en om de voorspraak Zijner Heilige Moeder voor de genezing der zieken en het bekomen van den vrede. Het Tantum Ergo volgde en ten slot te den zegen met het Allerheiligste door Zijne Hoogwaarde Excellentie den bisschop. Deze bedevaartdag was, voor wie hem bijwoonde, een dag van opbeuring en troost; hij zal zeker vruchten dragen. In een arduinen steen aan de basiliek is, in een eenvoudig versje, de beteekenis uitgedrukt van deze heerlijke betooging: 't Vlaamsche volk wacht vast den Vrede Van Maria's hulp en bede De Fransch-Bclgische onderhande lingen betreffende hel werven van sei zoenarbeiders, bestemd voor den Fran schen landbouw, hebben tot een volle dig akkoord geleid. In ruil van de land- bouwkrachten, waaraan het ten zeerste behoefte heeft, zal Frankrijk ons voe dingswaren bezorgen. De afreizen van de seizoenarbeiders die weldra .zullen beginnen, worden door de arbeidsambten georganiseerd. Deze zijn speciaal ingericht voor deze werving. In ieder arbeidsambt hebben specialisten sinds verscheidene weken de inschrijving en de keuze van de werkkrachten voorbereid. De arbeidsambten alleen kunnen zich met de werving van seizoenarbeiders bezig houdem Zij bezorgen aan de af- reizenden regelmatig geviseerde kon trakten,evenals brochures die raadgevin gen betreffende het verblijf en tast werk in Frankrijk, bevatten. Vorderingen voor de kostelooze spoorreis tot aan de plaats van het werk worden eveneens be zorgd. Bovendien kunnen de arbeiders, dank zij een speciaal voor hen ontwor pen werkwijze door dc clearing, in den kortst mogelijken tijd hun loon naar huis overmaken. Reeds enkele dagen na die storting ontvangen de gezinnen de loonen in Frankrijk verdiend. Onze seizoenarbeiders moeten weten dat dit jaar hun werk rechtstreeks bij-' draagt tot het welzijn van het land door een betere voedselvoorziening van de bevolking. Echter nam hij met vaste hand het doodshoofd en trok den nagel uit de hersenpan, welken hij, na hem aandach tig te hebben bezien, terug in de opening stak. Toen zette hij het doodshoofd te rug op de tafel, legde de armen over el kaar en bezag beurtelings zijn neef en den schedel van de doode. Een ijselijk vermoeden maakte zich van hem meester... Flora, zijn nicht, was aldaar begraven geweest. De oor zaak harer dood was altijd een raadsel gebleven, en hij twijfelde geenszins of de ongelukkige was door haar lafharli- gen echtgenoot met dezen nagel ver moord. Dit vreeselijk vermoeden werd nog gestaafd, wanneer hij zich de verklarin gen te binnen bracht van Simon Peres, die bleef bevestigen, dat hij in den nacht, dat zijn meesteres overleden was, Hen drik Van Heverboom aan het bouwval lig jachthuisje had erkend, toen de schelm op hem had geschoten. Een ander persoon, met minder wils kracht begaafd dan de geneesheer, wa re voorzeker, door gemoedsaandoening, sprakeloos nedergezegen. Inderdaad, is er wel iets schrikkelij- ker, afschuwelijker, dan te denken dat een kind het doodshoofd zijner ver moorde moeder naar huis medebrengt, met de overtuigende teekens van haar gewelddadigen dood Maar de heer Meert was veel te voor zichtig, om zijn vermoeden lucht te ge ven en zijn neef nutteloos te verschrik ken. Hij bleef dan eenigen tijd peinzend staan. Iets onverklaarbaars ging er in zijn binnenste om echter antwoordde hij, schijnbaar bedaard Waarlijk, Frans, gij hebt gelijk, In het Staatsblad van 1 2 Mei wordt de oprichting aangekondigd van de eerste comité's voor sociale deskundigen en wel voor den bouw en de aanver wante bedrijven, voor het hout en ver scheidene snijwerkbedrijven, voor de glasnijverheid, voor de aardewerken en het cement, voor de groeven en de kalk, voor den landbouw, den boschbouw en de visscherij. De bevoegdheid van de comité's wordt als volgt bepaald Art. 2. De bevoegdheid van het Co mité van sociale deskundigen strekt zich uit tot dc loonen en arbeidsvoorwaarden \an de nijverheids- en ambachtsarbei ders, de vrijwilligers en leergasten inbe grepen, der ondernemingen en onder- nemingsafdeelingen. Zij strekt zich eveneens uit tot dezen van die arbeiders, welke werkzaam zijn in de hulp en nevenbedrijven, voor zoover zij bijdragen tot het verwezenlij ken van het voorwerp van het hoofdbe drijf. De Algemeen-Gevolmachtigde voor arbeidsreglementeering zal, na advies van het Comité van sociale deskundigen de lijst opmaken der nijverheids- en be drijfstakken, difr onder de bevoegdheid van het Comité ressorteeren. De territoriale bevoegdheid van het Comité van sociale deskundigen strekt zich uit tot gansch het Belgisch grond gebied. Art. 3. Het Comité van sociale des kundigen is samengesteld uit twaalf le den, aangeduid door den Algemeen- Gevolmachtigde, overeenkomstig de bepalingen van artikel 6 van het besluit van 21 Juni 1941, betreffende den Al- gemeenen Gevolmachtigde voor ar- beidsreglementeering en de Comité s van sociale deskundigen. Zes plaatsvervan gende leden worden onder dezelfde voorwaarden aangeduid. Het voorzitterschap van het Comité wordt waargenomen door den Alge meen Gevolmachtigde of door een afge vaardigde, die wordt aangeduid zooals werd bepaald bij artikel 2 (3) van voormeld .besluit dd. 21 Juni 1941. De Algemeen Gevolmachtigde duidt een rechtskundigen bijzitter van het Comité aan. De voorzitter verzoekt hem telkens hij het nuttig acht, de vergade ringen bij te wonen. De Algemeen-Gevolmachtigde duidt tevens een secretaris aan, die belast wordt met het opstellen van de notulen der vergaderingen. Art. 4. Dit besluit treedt in werking- den dag waarop hel "in hét Belgisch Staatsblad» is bekendgemaakt. LEVENSVERZEKERING )ORI.OGS- SICO BURGERS dit is het hoofd eener vermoorde, maar, God weet hoe lang die moord reeds is gepleegd Zoudt gij niet kunnen te weten ko men wanneer dit vrouwenlijk is begra ven Ik denk het wel, ik zal beproeven., maar misschien is de moordenaar reeds lang dood, en alsdan zouden wij ons blootstellen zijn onschuldig nageslacht te onteeren. Zie, lieve oom, uw reden kan ge rond zijn, echter zou ik niet terugdein zen om een schelmstuk tc ontdekken, dat buiten ecnigen twijfel straffeloos is gebleven. Het is als door een bijzondere schikking Gods, dat ik dit doodshoofd heb gevonden en er den moorddadigen nagel in heb ontdekt, en ik aanzie het als onzen plicht, die zaak aan het ge recht over te geven, zonder ons te be kommeren om dezen, die denzelfden naam als moordenaar voeren. De dokter bleef een wijl zijn neef droefgeestig aanschouwen en, hem medelijdend bij de hand nemend, zegde hij Lieve Frans, wil zoo niet spreken, want het zijn roekelooze woorden. Gij ook spruit uit een adellijken en deugd- zamen stam, en uw zalige vader heeft evenals uw zalige moeder nooit het pad der ondeugd bewandeld. Echter kan ik hetzelfde niet zeggen van Hendrik Van Heverboom, uw onwaardigen stiefvader die zich aan ontelbare wanbedrijven heeft schuldig gemaakt. Velen daarvan zijn mij bekend en strafbaar voor God en de menschen. Weet gij nu, Frans om wat reden ik die verzwijg Het is om dat ik daardoor de eer van een deftige familie zou krenken, welker naam al

De Volksstem | 1942 | | pagina 2