MARIA'S GOEDHEID Oorlogsschade DUITSCH LEGERBERICHT ITAL1AANSCH LEGERBERICHT VERSCHIJNT 3 MAAL PER WEEK HET NUMMER 0,40 FR. PER WEEK i 1,15 FR. DINSDAG 19 en WOENSDAG 20 MEI 1942 XXXXIXe JAARGANG NUMMER 60 Uitgave van de S. M. «De Vooruitgang u Kerkstraat 9, Aalst, Handelsreg. Nr 1247 Postcheckrekening J. Van Nuffel Nr. 1 38559 Beheer en Redactie Kerkstraat 9 Aalst. Telefoon 1 14 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Belgisch Havas Agentschap, 15, Ad. Maxlaan, Brussel. Het Beheer is niet verantwoordelijk voor den inhoud der annonces of reclames. VOOR DE MEIMAAND In den namiddag, doorheen de bree- de groene lanen... waar men heinde en ver, naar alle zijden niets anders ziet dan bosschen, sparreboomen... met hier en daar een heuveltje van heidezand dat blekkert in 't licht der gouden zon! Te midden van de lange beukendre- ven staat een stemmig kapelletje, en binnen in een fijn madonabeeld... de H. Maagd dragend het Jezuskind op den arm, kostelijk versierd..., rondom de kapel een weelde van weelderig bloeiende blanke en blauwe lila's die hun bijna hemelsche geuren kwistig verspreien... er voor een tiental reien van houten banken, waar 's avonds vooral de geloovigen komen neerknie len of zitten en ingetogen het rozen hoedje lezen. 't Was nog in den vroegen namid dag Langzaam wandelend, hel bre vier in de handen, zag ik wat verder een kleine bengel rondzwerven. Deus in adjutorium meum inlen de Wat is dat Wat wilt die klei ne snaak Deus in adj...! Eigenaardig, het heeft het air dat hij de deur wil for- ceeren... met geweld zich toegang ver schaffen naar binnen... hij wil absoluut de kapel in... Adjutorium meum Kijk, hij heeft me opgemerkt... nu draait hij om het heiligdom Intende Maar... daar is hij weer... en hoe hij zijn hand houdt... dit schijnt niet in orde te zijn... daar ge beurt iets... of er gaat iets gebeuren En mijn stap verhaastend, treed ik vooruit het brevier weerom sluitend, recht op den knaap af... die natuurlijk niet erg in zijn schik is en verlegen toe kijkt. Dag mijn kleine vriend Dag... broeder Ge komt waarschijnlijk om tot de Moeder Gods te bidden Toch niet Wat zoekt ge hier dan ik heb opgemerkt dat ge gepoogd hebt om de deur te openen... zelfs met geweld... en binnen te geraken. Ja... dat is waar De kleine trekt uit zenuwachtigheid aan zijn versleten ploenje... ze is zeker gemaakt uit een stuk stof dat zijn groot vader nog gedragen heeft vervolgens laat hij zijn rechterhand in zijn broek zak glijden... tast en zoekt er in... en de hand komt weer te voorschijn met een vijffrank stuk. Ik wilde dit geldstuk in den of ferblok steken ter eere van de Heilige Maagd En waarom verlangt ge dit te doen... ge zijt toch maar een arm jon getje... en nu met dezen tijd zeg eens waar hebt ge dit geld gehaald Ik zal het u vertellen stamelde hij nu gerustgesteld. Onze huiseigenaar heeft zoo ruw en bot weg aan mijn moeder gezegd dat hij ons aan de deur ging zetten. Ge hebt misschien de huishuur niet betaald Toch wel... maar alleenlijk, het gaat over ons huisgezin... we zijn met negen kinderen... en dan heeft hij ge zegd dat hij niet houdt van konijnen- stallen in zijn huizen... dat we te veel kinderen hebben... en hij er op stond zijn woningen proper en netjes te be waren... en dit niet mogelijk was met zooveel kleinen Sedert dezen morgen heeft moeder voortdurend geweend., en daar straks zegde ze me ga ventje, offer dit vijffrankstuk bij O.L. Vrouw- ke... 't kan dienen om een kaars voor haar te laten branden... zij kan ons redden... want ze is machtig en goed!.. En waar woont ge Ginds bij dien zandheuvel... en hij wees met z'n hand in die richting.. En uw vader Vader is gestorven... met een me- lancholischen trek op zijn dunne lipjes zegde hij dit. Luister bewaar uw vijf frank, draag ze gauw terug naar moeder, ze heeft ze zeker noodig. En de kaars Daar zai ik voor zorgen... wees gerust Is het zeker met een aarzeling in zijn stemmetje. Heel zeker, ga maar naar huis... of wacht even en vertel me eens waar de eigenaar woont. Hij zegde het me... en gaf hel adres op En reeds 's anderendaags ontving de hardvochtige heer een onverwacht be zoek... dat hij zeker nooit meer zal ver geten De moeder en haar negen kinderen wonen nog altijd gelukkig in hun vre dig huisje... en ik geloof niet dat de voormalige égoist van 'n huisbaas, het ooit aandurven zal van ze aan de deur te zetten. Oh... de Voorzienigheid van God en de goedheid van Maria DENDERZOON. NIEUWE GETE1STERDEN Door het Commissariaat-Generaal voor 's Lands Wederopbouw wordt medegedeeld In een rondschrijven dd. 18 April 1942 worden de Provincialè Commis sarissen van den Wederopbouw ver zocht met bijzondere zorg en spoed de vraagstukken op oorlogsschade die nog zou aangericht worden op 's lands grondgebied. De Provinciale Commissarissen dra gen er zorg voor dat aan de geteister- den welke geen onderkomen meer heb ben behoorlijk onderdak wordt be zorgd. Deze hooge ambtenaren treden hiervoor in verbinding met de gemeen tebesturen en maken zoo noodig ge bruik van het recht tot opeisching dat hun werd toegekend bij het besluit dd. 30 December 1940. Zoodra zij vernemen dat zich een schadegeval heeft voorgedaan duiden zij een of meer afgevaardigden aan om een plaatsopneming te doen. De afge vaardigden gaan na of de geteisterden kredieten tegen lagen intrest wenschen te W-komen om de oorlogsschade te herstellen. Wanneer leeningen worden ge vraagd begeven de Provinciale Com missarissen of hun afgevaardigden, vergezeld van vertegenwoordigers der bevoegde kredietinstellingen, zich op nieuw ter plaats. Het bedrag van de toe te kennen leening wordt onverwijld vastgesteldj Er dient op gewezen dat in het rond schrijven onderscheid wordt gemaakt tusschen lichte schade aan onroerende goederen en ernstige of totale beschadi ging van onroerende goederen. In ge val van lichte schade aan onroerende goederen, t.t.z. van schade waarvan de herstelling slechts een leening vergt wel ke de 1.500 fr. niet overtreft, stelt het Centraal Bureau voor Hypothecair Krediet, de Brouckèreplein, 50, te Brus sel, onmiddellijk de gevraagde som ter beschikking van den geteisterde en be last zich zelf met het vervullen van de noodige formaliteiten. Wanneer het echter schade betreft waarvan de herstelling een leening ver- eischt voor een bedrag hooger dan 1500 fr. wordt evenals voorheen de procedure toegepast welke sinds de maand September 1940 werd gevolgd maar moet zooveel mogelijk worden bespoedigd. Wanneer zich nog oorlogsschade moest voordoen op 's lands grondge bied worden de geteisterden verzocht zich te wenden tot den Commissaris van den Wederopbouw van de pro vincie waar de schade werd aangericht Volgend adres dient hiervoor te wor den genoteerd Voor Oost Vlaanderen St Pieters nieuwslraat, 55, Gent. De Provinciale Commissarissen dragen er zorg voor dat de geteisterden onder den vorm van leening binnen den korst mogelijken termijn, de noo dige sommen bekomen om zich terug in te richten en de meest dringende herstellingswerken uit te voeren. DE SOVJETS TEN NOORD-OOSTEN VAN KERTSJ SAMEN GEDRONGEN. VIJANDELIJKE AANVALLEN IN HET GEBIED VAN KARKHOF AFGESLAGEN Uit het hoofdkwartier van den Fuhrer, I 7 Mei. Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede Ten noord-oosten van de stad Kertsj werden de resten van den versla gen vijand, in den oostelijken uithoek van het schiereiland Kertsj op een zeer enge plaats saamgedrongen. Strijdkrachten van de sovjets die over de straat van Kertsj vluchtten leden wegens luchtaanvallen zware verlie zen. Te Tamanskaja onstonden groote branden en hevige ontploffingen. Duitsche jagers schoten hierbij tijdens luchtgevechten, zonder eigen verliezen te lijden, 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In hel gebied van Karkof,leden herhaalde aanvallen van de sovjets, onder hooge bloedige verliezen voor den vijand schipbreuk. Het aantal van de gevechtswagens welke tot hiertoe tijdens deze gevech ten werden vernield is tot op 240 gestegen. In de andere vakken van het oostelijk front, artillerie en verkenners bedrijvigheid. In het gebied van Moskou evenals ten oosten van het II- menmeer werden belangrijke spoorwegverbindingen van den vijand door de luchtmacht volkomen vernietigd. Tijdens de gevechten in het oosten wist een groep van de 2de kom- pagnie van het 132e pionniersbataljon, bij een enkelen aanval 1,800 anti-tank-mijnen te verwijderen. In Lapland en a*.n het Moermansk-front werden eigen aanvaïsonder- nemingen met succes bekroond. Op het eiland Malta werden de vliegvelden overdag en tijdens den nacht gebombardeerd. EEN BR1TSCH OORLOGSSCHIP VERNIETIGD IN DE HAVEN VAN PLYMOUTH Lichte gevechtsvliegtuigen brachten tijdens een operatie, die overdag tegen de zuidkust van Engeland werd uitgevoerd in de haven van Ply mouth door bomtreffers een zeer groot oorlogsschip tot zinken en bescha digden bovendien een kanonneerboot en een vrachtschip. SOVJET-AANVALLEN VERIJDELD IN HET DONETZ- GEBIED Naar het Opperkommando van de Weermacht mededeelt, hebben de Duitsche troepen Zaterdag in het Donetsgebicd alle aanvallen der Sovjet6 verijdeld. Na de geslaagde afweergevechten gingen de Duitsche troepen tot krachtdadige- tegenaanvallen over, waarbij de Sovjets achteruitgeslagen werden. Een Duitsche gevechtsgroep brak den taaien weerstand der Sovjets en rukte op tot aan een Duitsch steunpunt, dat sinds een drietal dagen door de Sovjets omsingeld was en waar de manschappen on de: de leiding van hurt koLnel ondanks de hevigste gevechten stand hielden regen de Sovjets, cue onineeaoogend Soldaten en materieel in ha vuur dreven. In het centrale vak van het oostelijk front wisten Duitsche troepen Vrij dag een rivier over te steken. De aanvallende Duitsche infanterie ver breedde het gevormde bruggenhoofd en wist een plaats die door de Sov jets met veldstellingen versterkt was te bezetten. Op het omsingelingsfront van Leningrad beschoot de legerartillerie militair belangrijke installaties en wapenfabrieken te Leningrad met goed gevolg. In de Kiroffabrieken werden hevige ontploffingen en aanhou dende branden vastgesteld. Men stuurt ons onderstaande bijdrage ter opname VLAMINGEN IN HUN STELLING (Oostfront) SS-P.K... Al geruimen tijd liggen wij hier, Vlamingen van de Waffen-SS in stel ling. Onze Bunker, die de veelzeggende naam «Zeldenrust;> heeft, is tegen de helling van een heuvel in den grond ingegraven en is alhoewel haar pri mitiviteit toch uitgerust met de gezelligheid, die zoo Vlaamsch is dat er geen evenwaardige vertaling in welke taal ook voor te vinden is. Zoo juist heeft het koekoekklokje zeven uur geslagen en zijn wij juist van onze wandeling teruggekeerd. Een 80 tal meters verder zijn de Bolsjewis tische linies en overdag kan men geen hoofd buiten steken, want de scherpschutters loeren daar op, evengoed als wij op hen. Zoo wordt de dag voor ons nacht en de nacht dag. Om zes uur s'avonds wordt ont beten» en dan wordt de ochtendwandeling gemaakt. Nu zijn wc dan weer in onze «woning» en wachten op het oogenblik dat de bolsjewisten weer iets zullen ondernemen, dat de monotone sleur van den dag en nacht breken zal. Direct na het invallen van de duisternis beginnen de bolsche- wieken, «Roode Iwan», zeggen wij, weer vuur te spuwen en ver naast en achter onze stellingen slaan de granaleh in. Mitrailleuzen blaffen en ook een massa roode granaatwerpers, «Stalin's orgel» genaamd. laten zich hooren. Wij doen het niet minder en schieten een paar brokje9 naar den overkant.«Gebeurde er maar wat heb ik in een uur tijd in vier-vijf verschillende Vlaamsche tongvallen hooren zeggen. En deze nacht schijnt er wel bij uitstek geschikt voor. Er staat een klare maan, die zich af en toe verstopt achter dwaasvoortjagende wolken het juiste weertje voor een verkenningstochtje of een stoottroep. Iets verder liggen de Pin nen die er dezen nacht op uittrekkenwij hebben een veel zwaarder con signe gekregen «thuis blijven», want evengoed als voor ons, is het weer ook voor vijandelijke ondernemingen gunstig. Zoo zitten wij dan bij elkaar en wachten, wachten tot er iets gebeurt iets anders als de regelma tige beschieting, die ons een slaapdeun is geworden. Dit wachten is het wat den soldaat, ook den Vlaming, na het geweldige tempo, dat ont wikkeld werd in de voorafgaande maanden, bedrukte. Maar door dit wachten is nu zijn wil gestaald en de eentonigheid van iederen dag en iederen nacht doet hem verlangen naar de Lente, naar beweging, naar de voorwaarts stormende opmarsch. Niet onder woorden te brengen is de sfeer die in dezen bunker heerscht een van de duizende bunkers, die de linie uitmaken die niet beschut wordt door staal of beton, of door water, maar waar de wil, de sterke taaie wil, de pantsering is, waarop dde Rooden steeds weer opnieuw te vergeefs hun massa's kanonnenvleesch laten doodrennen. De mannen, die hier zitten, zijn gegroeid tot een hechte eenheid, een ieder kent de vrouw en kinderen, het meisje en de levensloop van den ander, zij zijn één geworden. Samen zijn zij dc duizenden kilometers in luttele maanden tijds zegevierend opgerukt en toen hun victoriemarsch verstarde, toen ze zich ingraven moesten begon de stellingsoorlog en daarmede de zooveel zwaardere strijd tegen hen zelf, tegen de verveling, de lusteloosheid. Tegen de kou het heroïsme dat daar, ook door de mannen van den Vlaamscheri stal, met een adembenemende vanzelf sprekendheid getoond werd zal wellicht eerst in honderd jaar zijn waar dige vertolking vinden. Zij hebben dezen strijd gewonnen deze kerels di<5 ik nu rondom me zie zitten en wier jeugdige kop:,en een mann-lijkt vastberadenheid toonen. Temidden van een troos'cclooze v rveling.waar- yan de buitenstaande!; de afmetingen niet kan vallen, heeft hem de grootschheid van het ideaal. het toe komstbeeld van land en volk, dat hem bij zijn vertrek voor de oogen zweefde, niet verlaten, hem integendeel kracht gegeven om staande te blijven. Zooals het zelfde ideaal hem weer voorwaarts zal doen stormen als straks Moeder Aarde weer bruin zwart en hard geworden is.... Zoo zijn ze samen den Winter door naar de komende Lente aaneengegroeid... Buiten hoor ik de voetstappen van de wacht, die regel matig alles op onraad controleert, de wachtpost. een nietig manneke temid den van hel groolschc beeld dat de na tuur hier ontvouwt door overal in het rond geweldige bergen en dalen te hebben aangelegd, en daarboven de wildprachlige nacht van nu. Ook deze post, zal wel als iedere wachtpost, spre ken met deze natuur en de winden een groet meegeven naar ergens ver weg, waar «thuis» is. En dan zegt hij «Weet, dat ik aan U denk Vader en Moeder, Vrouw en Kind, Land en Volk, denk niet dat ik U vergeet, weet dat ik met U spreek, spreek ook met mij en vergeet ook mij niet opdat de dag der terugkomst voor U en voor mij dc dag der gemeenschappelijke, heer lijke zege weze». Ondanks de geweldige afmetingen, die de' omsingelingsslagen ook geduren de den winter af en toe aannamen, blijft het toch vast staan dat de aard van den winteroorlog in het algemeen, zeer veel gelegenheid tot bezinning ge geven heeft. In ons allen hier is de stille ernst ge varen, die de vrucht is van het alleen zijn met zichzelf en de natuur in uren van wacht daarbuiten. Deze nachten en hun lange overpeinzingen hebben ons allen de zekerheid gegeven dat on ze zaak een goede zaak is, dat onze overtuiging, dc juiste is, dat onze strijd bard :r. -onverbiddelijk tot het einde gevoerd moet worden. Ik lees dit alles van de koppen van de jongen die om mij heen zitten en stil voor zich heen aan hun pijp trekken of met de bladeren van een boek ritselen. Buiten wordt het vuren sterker en ook onze artillerie en granaatwerper» antwoorden met grooler intensiviteit. Een van de jongens schiet vlug en be hendig door het deurtje naar buiten om te zien wat er aan de hand is. Zou cr dan toch iets gebeuren Zouden we dan toch vannacht de handen uit de mouwen kunnen steken en den vijand met bebloede koppen huiswaarts stu ren Dat zeggen me de hoofden die plots levendig naar het deurtje van de bunker kijken, en de halzen die zich rekken. Alles wacht in spanning, maar ook als de naspeuringen van onzen ka meraad buiten vergeefs is, zijn allen groot en sterk genoeg toch hun plicht te doen, wachten. Wij wachten, een Vlaming, vier Nederlanders, een Noor, een Deen, twee Finnen en een Duitscher, een kleine echte gemeenschap, symbool van de strijd en levensgemeenschap van onze onderscheidene volkeren, een gemeen schap die de overwinning van morgen ons brengen zal. Ook voor deze over winning is het, dat ik nu buiten, nadat het vuren plots heeft opgehouden, dc vaste stappen van de wachtpost hoor, die misschien wel voor de vijfduizend ste maal, hetzelfde sneeuwpad kraken onder zijn zware laarzen. SS-Kriegsberichter W. Sassen. Rome, 17 Mei. Het ftaliaansch legerbericht van heden luidt als volgt Op het CyTenaikafront, werden vij andelijke gevechtswagen 5 die onze vooruitgeschoven posten naderden, door artillerie-vuur op de vlucht ge dreven. Duitsche jachtvliegtuigen haalden tijdens luchtgevechten 2 «Curtiss» neer. Formaties van het Italiaansche Duitsche luchtwapen bombardeerden de vlieg velden op Maha. Hevige luchtgevechten tusschen bege leidende Italiaansche jagers en vijan delijke jachtvliegtuigen werden met een volledig succes voor onze jageTs be kroond. Deze haalden, zondeT eigen verliezen te lijden, 9 Spitfire's» neer. Een ander toestel werd door Duitsche jagers naar omlaag geschoten.

De Volksstem | 1942 | | pagina 1