VERSLAG willen bekend maken, dat eene gelijk aardige staking rond Brussel heeft plaats gehad dewelke uitsluitend in handen was der socialisten en waar omtrent dubbel zooveel slachtoffers vielen als te Gent. /ij- kunnen daar dan nog bijvoe gen waarom het socialistisch-Überaal schepencollege van Gent, in die staking zijnen plicht niet deed door den scheids- raad niet samen te roepen. lntusschen houden wij staan, dat de werkmenschen meest zullen lijden do.r de algemeene staking. Ziehier de on weerlegbare bewijzen daarvan TEN EERSTE, doordat het geld der vakvereenijiingen aan die politieke sta king zal verkwist worden, zullen de werklieden voor lang machteloos zijn om te strijden tegen \erslechting of voor verbeering hunner loon- en werkvoor- den. TEN TWEEDE, door die staking ver hoogt van nu af den prijs der kolen, waardoor de uitgaven der werklieden vermeerderen met dat gevolg dat de kapitalisten er rijker door worden. Feitelijk worden de rijke naamlooze maatschappijen, dewelke de socialisten (volgens hun zeggen) bestrijden, daar door versterkt en de werkersklas ver zwakt TEN DERDE, moet die staking on vermijdelijk voor gevolg hebben, dat de belgische nijveraars kalanten zullen ver liezen ten voordeele van buitenlandsche fabrikanten, vandaar werkgebrek, waar door vele werkers NA de staking we ken en maanden zullen werkloos blij ven. Allez, roode verlichte bollen, wat zegt ge daarop Leven met 1,50 fr. daags De socialisten bekennen geschreven te hebben, dat een gezin van vijf perso nen kan leven met 1 frank en 50 cen- riemen per dag of 30 centiemen per hoold. Maar zij trachten die SCHAND DAAD nu te verschoonen met te spre ken over het pensioen der oude men scheen en te zeggen dat 2000 belgische werklieden geen 3 'fr. per dag winnen. Daarvoor m^et ge 'nen oprechten slim merik zijn 1 't Is inderdaad alsof zij geen verschil wisten te maken tusschen een GE( 1EVEN pensioen en een VER DIEND loon, tusschen een ouderling die Katholieke Werkmanskbing VOOR GOD EN VADERLAND AALST over het verloopen dienstjaar 1911 voorgedragen door C. De Kegel, sekretaris (3e Vervolg) Ziedaar, beminde Leden, voor de werkzaamheden in onzen kring ziel\e. Gij zult mij toelaten, niettegenstaande ik alreeds zekeren tijd heb ingenomen, ee- iven vluggen blik te slaan over onze me nigvuldige vertakkingen, en heel kort- hondig de werking in hunnen sdioot, tij dens 1911 verricht, op te sommen. Het begin van het jaar 1911 was ge tuige van den val onzer steeds dienst vaardige trompettersafdeelingVoor God en Vaderland. welke sinds hare aansluiting bij den Werkmanskring, op 17 Juli 1897, tot eenigen tijd voor hare ontbind1 ng, aan onzen kring de meeste diensten bewees, tijdens ingenAte fees telijkheden en uitstappen. Gedeeltelijk bet afsterven van den vroegeren leeraar de zer vertakking. M. Victor Rogghé eft het optreden onzer Harmonicaïsten, bij de welke zich verscheidene der vroegere le den aansloten, was de oorzaak der ver lamming welke zich bij den "lrompet- tersclub deed gevoelen. Onze Harmonicaïsten, aan wier hoofd wij sedert eenigen tijd ontwaren M. 'Emiel Gryseels, werden gedurende het verloopen jaar, dank aan zijne zorgen, op vast eren voet dan ooit ingericht Be nevens de plechtigheden door den Ka tholieken Werkmanskring, tijdens 1911 uitgeschreven, waarop zij werden genoo- digd en de feestelijkheden waaraan den kring officieel deelnam, ontwaren wij nog niets meer kan doen en iemand die da gelijks neerstig werkt. liet is daarenboven algemeen gekend dat de pensioenwet in Btlrie zeer veel gaat verbeterd worden, alleszins veel beter is en nog meer worden zal lan de pensioenwet in Frankrijk, waar het al gemeen stemrecht bestaat en. de socia- l'-'ten baas zijn. He; is daarbij eene eigenaardige ma nier he; leven met nen 1.50 fr. daags voor 5 personen te verdedigen met te wijzen op de kleine loonen die nog worden gewonnen. Of betrachten zij daarmede misschien, dat de werkgevers cbe behoorlijke loonen aan hun volk be talen dat niet meer zouden doen om dat de menschen met 30 centiemen per dag kunnen leven Komaan, politieke opslorpers, spreekt u daarover klaar uit 1 De voorbereiding Wij bekennen dat een deel der werk lieden van de grasfabriek te Gent NA de staking eenitre verbeteringen bekwa men. Maar het blijft niettemin waar, dat die werklieden zonder loonopslag het werk moesten hervatten en het feit dat er nadien eene nieuwe staking uitbrak getuigt, dat de socialisten geene rede nen hebben op eene overwinning te roemen wel integendeel. Het is en blijft ook waar, dat de sos- sendrijvers de werklieden van M. Isa- bay te Lokeren aan 't werk dreven, ter wijl er geene der 18 gestelde vragen, om verbetering, waren ingewilligddat is zelfs op dit oogenblik nog niet ge beurd De socialisten zullen ook niet weer leggen dat zij in de haarsnijderij De Durme te Lokeren zijn opgetreden om het loon van een onzer leden met 50 centiemen per week te doen VERMIN DEREN cn dat zij in dezelfde fabriek in staking zijn gegaan om 3 ONZER LEDEN TE DOEN BROODROOVEN. Waarheid is het ook, dat leden der soc alistische katoenbe werkersver eeniging van Gent aan 't werk bleven in de Coutonnière de Gand terwijl hunne werkzusters in staking gingen tegen ver zwaring van werk en vermindering van loon. Dat zelfs diezelfde onderkruipsters de s'aaksters bespotien omdat ze den moed hadden voor hun recht en brood onze moedige Harmonicaïstenafdeeling op den treurigen stoet ter gelegenheid der kruisplanting van hunnen commissaris Lodewijk Van Goethem op 23 Juli 1911 Op 26 Maart van hetzelfde jaar gaven zij een kunstconcert in Ninove we'nig later op 9 April woondten zij de stich ting bij der Belgische Fedeiiatie van Christene Accordeonisten, te Dendermon- de nadien op 28 Mei luisterden zij in Willebroek het vaandelfeest op. eener collega-maatschappijden 25 Juni be antwoorden zij de uit'noodiging van de HH. Senator 'Van Vreckem en burge meester Cosyns en deden een muzikalen uitstap naar iMeerbeke, waar hunne ei genaardige maatschappij den meesten bij val genoottwee maanden hier opvol gende. den 13 Oogst, op aanvraag van hunnen Eerevoorzitter Baron Lodewiik de Bethune, trokken zij in korps naar Denderhautem, om er deel te nemen aan, den stoet, die ingericht werd ter gele genheid der vlaggeninhuldiging der af- deeling van het Christen Vlaamsch Vier bond en der studentenvereeni ging. Ten slotte, op 3 December, woonden zij te Dendermonde de algemeene bijeenkomst bij van het verbond der Christene Har monicaïsten, in het Parochiehuis aldaar. Tijdens hunne afwezigheid, door den uitstap van Meerbeke veroorzaakt op 25 Juni. kwam ten lokale een diploma en gulden eermetaal toe, aan onze volksfan- faar verleend door het Bestuur van Brussel Kermis. Wiik Oud-Brussel, waar zij tijdens de wereldtentoonstelling onzer hoofdstad in October 1910, deel namen aan den wedstrijd van Accordeo nisten, en hun den vereenigingsprijs werd toegekend. 's Anderdaags werd die blijde gebeur tenis door onze mannen fel gevierd, en, deden zij eenen triomfantelijken uitstap in de stad. Met denzelfden lof van vroeger mo gen wij spreken van de zan,gafdeeling Niets zonder Arbeiddie onder de te strijden. Een nog gro iter verraad wordt afge speeld te Geeraardsbergen. Ziehier waar in dat bestaatDe socialistische siga. renmakersbond ging eene werkstaking aan te N-'nove om vethooging van loon tc bekomen voor de sigarenmakers. He- wel, terwijl te Ninove daarvoor wordt gestaakt, wordt het werk der stakers *in de naburige stad Geeraardsbergen afge maakt door hunne vak- en bondgenooten; dus door socialistisch-vereemgde siga renmakers. Allez, roodjes, zuigt'daar 'n puntje aan Aan een klein deel onzer leden wel ke in La Georgie, te Aalst werkzaam zijn, hebben wij inderdaad geweigerd onderstand te geven, omdat ze gehan deld hadden jn STRIJD MET 11ET REGLEMENT. Daarbij, die werklieden hadden VOOR het uitbreken dier sta king reeds MEER verbetering bekomen darT deze voor wie de socialisten aan eenen anderen fabrikant in 't bijzonder en in t openbaar dank zegden. De socialisten hadden nog andere re dens' om daarover te zwijgen- Immers, zij betaalden hunne leden ofwel niet, ofwel minder dan hun reglement be paalt', te Moen, Ronsse, Zele, Ingelmun- ster, Meenen. enz. Daarop zullen onze roodjes zich nu misschien trachten te verschoonen met te zeggen, dat er bij hun meer VLIEG WEREN worden ingericht dan bij ons en er in hunne kassen dieper GROE VEN zijn maar mét al dat alles zijn hunne leden niet gered. Wij zijn verkochten Omdat wij een beroep deden en nog doen op de fabrikanten om, wanneer de algemeene werkstaking zal uitbreken, al de werklieden die zoo verstandig zijn daaraan niet mee te doen, te laten voortwerken, zijn wij verkochten en ver raders. Natuurlijk. Dat de socialistische hoofdmannen daar kwaad om zijn. verstaan wij zeer goed. Zij weten maar al te wel dat zij toch geenen honger zullen lijden en wat kan het hun schelen dat- brave neerstige werklieden, duizenden onschuldige vrou wen en kleine kinderen honger lijden, als hun politiek kraam daarmede kan leiding van den vriend Emiel Dierickx, zich van jaar tot jaar beter oefent, en steeds meer om meer bijval bekomt, bij het opluisteren onzer bijeenkomsten, en de deelneming aan muziekfeesten, waar zij door hare prachtuitvoeringen den bloei en den groei van onzen V erk- manskring gaat verkonden- Gedurende 1911 troffen wij onze koorinrichting op twee festivals te Lede aanen op een muziekfeest, uitgeschreven door de stad Mechelen. De turnschaar Steun geeft Moed gaf haar jaarlijks betalend feest op 5 Februari 1911 voor eene dichtbezette zaal. Kort na deze uitvoering, op 23 Maart 1911, onderging onze turnafdeeling een pijnlijk en onherstelbear verlies, bij het afsterven van haren ondervoorzitter, den heer Frans Van Ertvelde, de onvergete lijke vertolker van Christus rol, op ieder der voorstellingen van de Passiespelen in 1901, 1904 en 1910. De naam van den betreurden aflijvigen was vereenzel vigd door zijn natuurlijk en goddelijk spel, met die uitvoeringen van het Gods dienstig dramahij was zooals het een weekblad onzer stad heeft geschreven de roem en de bloem van dit reuzen werk. Het betaamt dat wij, bij het voordragen van dees verslag, hier zijn aandenken verheerlijken, voor al het goed dat hij stichtte door zijn verheven en onberispelijk weergeven, dier gezalf de tooneelen uit het leven van onzen Zaligmaker, bij de ontelbare toeschou wers die uit alle hoeken van Vlaande ren waren toegesneld, om het heerlijk pogen oftzer jeugdige turners te komen aanstaren. Het past dat de nagedachte nis dier eenvoudige, christene ziel, in onzen Katholieken Werkmanskring immer voortleve. benevens deze onzer verdwe* nen hoofdmans en vrienden, en dat op zijne te vroeg geslotene grafterpe, een blijk onzer allen vereering nn>ge oprij zen, welke palmen en bloemen hem in recht gehouden worden Daardoor bewijzen zij de grootste uit buiters te zijn die onder Gods zon loo- pen. En als daarin een verraad- bestaat, dan geven de socialisten ons het schoonste voorbeeld, want 't is reeds lang beslo ten DAT IN HUNNE EIGENE NIJVER HEIDSINRICHTINGEN ZAL'VOORTGE WROCHT WORDEN WANNEER DE ALGEMEENE STAKING ER KOMT. Ge ziet, de werkmenschen mogen ar moede -lijden, maar de groote winsten der rijke soc:alisten mogen niet vermin deren. Roode volksfoppers, de werklieden zul len u daarnaar beoordeelen en u dat betaald zetten. Werkbroeders en Zusters. Vergelijkt nu eens dit vlugschrift met dat der socialisten, aans'onds -zult gij klaar zien wie uwe vrienden en wie uwe vijanden zijn zonder betwïjfeling zult gii besluiten dat WIJ uwe groot- ste belangen behartigen en verdedigen, terwijl de socialisten ze op de schan delijkste manier verraden ten voordeele van hunne vuige politiek. Onze 11.000 leden zullen daarom met des te meer liefde aan hun Verbond verkleefd bliiven en er met iever voor werken om het nog meer te doen groei en en bloeien. Meer dan ooit zullen onze medeleden, na dit gelezen te hebben, besluiten, sa men met de 82.000 vereenigde kristene werkFeden van België, met al de macht en energie waarover zij beschikken, de hongerstaking door de socialisten op touw gezet, te bestrijden. Alle verstandige menschen zullen ons daarin steunen, doordat zij van nu af reeds genoeg ondervinden hoe lastig en moeilijk het is on> eenigszins te kunnen bestaan, zelfs wanneer zij wekelijks het loon hebben van dezen die werken. Voor de onvereenigden is hi erdóór nogmaals bewezen, hoe kortzichtig zij zijn en hoe zij hunne eigene belangen verwaarloozen door zich bij onze ver- eenjging niet aan te slu'ten. Onvereenigde werklieden, opent toch uwe oogen, behartigt en verdedigt uw werk, uw loon. uw bestaan, door lid onzer organisatie te worden. leven wel hadden mogen verkondigen. Op Zondag 13. Oogst ondernam onze steeds bloeiende reizigersclub, onder het Voorzitterschap van M. Emiel Van Ren- terghem, zijne jaarlijksche reis. Honderd acht en twintig leden maakten geduren de het verloopen jaar deel van deze af- deelingop weinige uitzonderingen na, (slechts zes waren verhinderd) deden den uitstap naar Antwerpen med!e, wel ken steeds den besten indruk bij al de reizigers naliet- In bestuuiVergadearing van 25' April 1911, werd van het verdwijnen van on zen Trompettersclub gewaagd. Het whs dan, dat de E. 'H. Noterman het voor stel vooruitzette van lessen van noten- leer te dóen geven, met hiet vooruitzicht van eerstdaags eene muziekafdeeling, be staande uitsluitelijk uit ons werkvolk, in den schoot van den Werkmanskring te zien tot stand komen. liet plotseling heengaan, eene maand later, van onzen Eerwaarde Bestinvrder, liet hem niet meer toe, zijn plan te ver wezenlijken. Die lastige taak werd diensvol'gens overgelaten aan zijnen opvolger E. H. Van Laere- Op 8 October 1911 begonnen de les sen van notenleer, onder geleide van M. Pol. Barrez. Een dertigtal leden van den Werk manskring en de vakvereeningingen volg den den muziek cursus. Het getal leer lingen steeg eene maand later tot het dubbel. In de maand December moest men zich bij dr getal bepalen, ten ein de de regelmatigheid in den leergang te blijven behouden. De standvastigheid benevens de leer zucht van het grootste getal der leer lingen, laat voorzien, dat het jaar 1912 zal getuigen zijn van den eersten uit stap onzer nieuwe fanfaar.

De Vrije werker | 1912 | | pagina 2