ZONDAG 17 NOVBMBBR 1946 Te JAARGANG, Nr 1 - WEEKBLAD PRIJS 2 Fr. Orgaan van het Verbond der Aalstersche erkende Weerstandsgroepeeringen AANGESLOTEN BIJ DE NATIONALE UNIE VAN DEN WEERSTAND. O. F. - B. V. L. - SOL. - A. B. - P. A. - W. B. - W. S. enz. Het Verbond der Aalstersche Erkende Weerstandsgroepeering en HAAR DOEL. Waarom hebben wij Geleden en Gestreden SOLIDARITEIT. De Weerstand in de bezetting was één, geen getwist, geen partij politiek, geen kleingeestige kritieken, niets van dat alles, één doelWeer stand en georganiseerden Weerstand bieden aan den bezetter, tot deze uit ons land werd gejaagd. Voor dat ééne doel werden 40.000 Belgen gefusiljeerd, opgehangen en verbrand. 40.'000 Weerstanders van verschillende opvattingen en gezind heden hebben alles, en dan ook hun eigen leven gegeven, voor dat doel vrij zijn, en nooit werd hen gevraagd in Weerstandsmiddens, bent U rood, blauw of geel?? niets daarvan, en aan niemand werd zulks gevraagd en alles ging zijn normalen gang onder- het ordewoord alles tegen den be zetter. Nu in het jaar 1946 hebben de onderscheiden organisaties één be stuur gevormd waarin twee afgevaar digden van ieder Erkende Weer standsgroepeering zetelen en iedere week de zaken bespreken en regelen en dit op een wijze dat iedere groe peering er volledig akkoord kan mee gaan, Het hoofddoel is: eenheid van actie tegen het onrecht dat geschied inzake de veel te zwakke bestraffing der oorlogsmisdadigers, en éénheid ter verdediging der belangen aller gekende en Erkende Weerstanders en ware Patriotten. Vanzelfsprekend is elke abstracte partijpolitiek uitge sloten, hoog er boven staat in gouden letters gegriftWeerstand Alle leden van om het even welke Weer standsgroepeering hebben als plicht de leiding hunner organisatie bij te staan, opdat het Verbond, de éénheid aller Weerstandsgroepeeringen sa men gesmolten in den schoot van het Verbond, één machtige, sterke ruggegraat hebben moet, een rugge- graat gevormd door mannen en vrou wen, echte Weerstanders van de onderscheiden groepeeringen. Wanneer het over den Weerstand gaat, mag er slechts over Weerstand gesproken worden, er buiten doet ieder wat ze goed vinden, waar het partijpolitiek betreft, maar in den schoot van den Weerstand mag de partijpolitiek geen enkel rol spelen. De democratie moet verdedigd en geeërbiedigd worden Wat is de rol van het Verbond bij de aanstaande Gemeenteverkiezingen De houding werd vast bepaald, over al, op welke lijst ook, waar Erkende Weerstanders, die den naam waar dig zijn, op een verkiesbare plaats figureeren, zal hetVerbond zijn steun verleenen en de Weerstanders, Po litieke Gevangenen en rechtheb benden aansporen voor dezen hun stem uit te brengen. Zegde Marcel Louette, den Na- tionalen Leider van Fidelio, zulks ook niet "zie niet naar de kleur, zie alleen cff er een kardidaat, een echte Weerstander, die zijn stuk kan staan en op een verkiesbare plaats staat, en stem er voor.,, Dit is zeer juist gezien vanwege den heer Louette en als echte Weerstander kan men niet an ders dan deze lijn te volgen. Om de belangen en de rechten te doen eer biedigen en te behartigen, hebben wij een stem van den Weerstand op het stadhuis noodig, om het even op welke lijst deze staat, een stem van den Weerstand, die met ons strijd voert, een stem van den Weerstand die voor ons den strijd voert, tegen de chantages in, een stem recht voor de vuist om onze belangen te behartigen. Eens deze zaken geregeld, zullen we de eenheid van actie tegen het onrecht in, met verdubbelden ijver voortzetten, hand in hand, zooals het eens was tijdens de bezetting, zal het in de toekomst ook zoo moeten blijven. Het offer gebracht door 40.000 onzer gevallen Weerstandsbroeders eischt zulks, door eenheid aan de macht 1! HET VERBOND. Weerstanders, de Lokalen uwer Groepeeringen De Weerstander Beheer en Redaktie Lokaal DEN BEIAARD Nieuwstraat, 6. Abonnementsprijs per 3 maand 27 Fr. AALSTERSCHE ZEBRA'S, Lokaal Em. De Lombaert, Statieplein. O. F. Lokaal A. B. Lokaal P. A. Lokaal B. V. L. Lokaal SOLIDARITEIT Lokaal FIDELIO Lokaal WEERSTAND V. SPOOR Lokaal Burgershuis, Groote Markt. Café De Smet, Groote Markt. Burgershuis, Groote Markt. Jules Verspaille, Arbeidsstraat. Bureelen. Vredeplein. 67. Statieplein. Em. De Lombaert, Statieplein. VERBOND DER AALSTERSCHE ERKENDE WEERSTANDSGROEPEE RINGEN Lokaal "Den Beiaard,, Nieuwstraat, 5 Dit is de vraag die ik mij dagelijks stel en ter nauwernoots durf te beantwoorden. Gestreden en geleden hebben we allen en laat staan dat, de eene wat meer geluk mocht gehad hebben, toch staan we allen gelijk, want het gaat niet op ons lijden te meten, neen, de eene is de andere waard.- Onze makkers, die het geluk hadden, niet naar Duitsland gesleept te zijn, hebben on ze terugkomst met groot geduld afgewacht. Ginds in die hel, in de folterkampen, hebben wij nog gestreden, want zelfs bij het werk onder het oog der S. S. brachten wij hun militair potensieele harde slagen toe en onherstelbaar waren zij. Een groot deel der overwinning is ons, en terecht mogen wij verklaren dat de me nigvuldige sabotages en vernietigingen door ons gedaan, den val van het Nazi- reich verklaart heeft. Toen wij uit die hel ontsnapten, en gebroken naar lichaam te rugkeerden, hebben wij alras ondervonden hoe dankbaar tegenover ons het Vaderland was 1 Neen, wij hebben geen belooning ge vraagd, gefeest of gevierd te worden, ook dit vroegen wij niet, neen, duizend maal neen. He,t eenige dat wij allen eischen was de bestraffing dergenen die de schuld waren van ons lijden, die ons. om eenige zilver penningen, laffelijk verraden en verkocht hebben Had de regeering dat gedaan en gerech tigheid laten geschieden, dan hadden we allen voldaan geweest, doch niets van dit alles, Pierlot zorgde ervoor Doch geen ontmoediging mag in onze rangen sluipen, want eens hebben we een dure eed gezworen, aan al onze makkers die ginds gebleven zijn, afgeslacht en laf- lelijk vermoord op beestachtige wijze door d.e nazibeulen. Daar hebben wij den eed gezworen hen te wreken, en dien eed zul len wij gestand houden 1 In ons lijden en strijden hadden wij geen kleur of meening, en nu meer dan ooit werd zulks bij ons ge weerd, En ja, ook onze broeders de krijgsgevan genen, waren schouder aan schouder met ons in den strijd, en onzen strijd was ook den hunnen. Geen meeningsverschillen kunnen of mogen tusschen ons bestaan, neen, in ons aller belang, krijgsgevangenen en politieke gevangenen, moeten wij ons vereenigen en gezamenlijk den strijd aan binden tegen al dat vuige gedoe en geknoei. Vereenigd zullen wij zulksdanige macht vormen, dat zelfs in Regeeringsmiddens met ons zal dienen afgerekend te worden. Een Eeregaleiboef van de Aalstersche Zebras. De meeste heldhaftige en vindingrijke middelen moesten aangewend worden om de fondsen te verzamelen. Daarvoor be taalde Sol zijn tolk aan den vijand, maar telkens de vijand toesloeg stonden nieuwe strijders van Solidariteit op. om hun ge vallen makkers te wreken en de taak voort te zetten. Nooit zullen wij de naamlooze maar held haftige geschiedenis kunnen weergeven van de duizenden aan hun verheven taak verkleefde mannen en vrouwen, die niette genstaande de verdrukking en marteling moed hielden, verder geld inzamelden, verder hulp verleenden, verlichtten en versterkten. C. S. Met het verschijnen van het weekblad DE WEERSTANDERzal Solidariteit of sociale dienst van alle oorlogsgetroffenen en gevestigd Vredeplein 67, wekelijks aan onze getrouwe lezers de rol en het doel de zer organisatie uiteenzetten. Zoodoende zullen we het volk het nut onzer werking doen inzien en tevens vele verkeerde be grippen over wat Solidariteit is en doet uit den weg ruimen, Solidariteit of SOL om kort te zijn. is zeer populair geworden, en in gansch het land is zij uitgegroeid tot een machtig le ger van werk- en waakzame vrijwilligers, die bereid zijn bij elk alarm in de bres te springen. Een kort historisch overzicht zal er voor zeker toe bijdragen om de evolutie van on ze beweging te begrijpen. HOE WERD SOL GEBOREN. Sombere 10 Mei: Om onze "Bedreig de Onafhankelijkheid" te verzekeren, over rompelt de Fuhrer van het groote Reich ons land, en het Belgisch volk kent de som bere dagen der bezetting. Amper hadden zij onzen bodem betreden of het Duitsch militair bestuur beveelt en luidde den dood in van onze vrijheden. Maar pas heeft ons volk zich hervat van de eerste verrassing of het is vast besloten zich met alle middelen tegen het "Feldgrau" te verzetten. Vanaf November 1940 grijpen betoo gingen plaats waarin de uiting der Vader- hndsliefde van ons volk tot uiting komt. Dit was ook een reden voor den bezet ter ^m terreur te zaaien, want hij aanzag dit als een middel om den ijver der patriot ten te remmen; de verzuchting begint. Steeds meer en meer patriotten werden aangehouden en mishandeld. Zeer vroeg, en toen d' eerste slachtoffers vielen schaar den zich standvastige menschen rond de getroffen families om hen hulp, materieele steun en zedelijke versteking te verschaf fen. Welk waren nu de doelen van SOL; De vrienden der eerste beproefde fa milies werden de bezielers van Solidariteit. Zij hadden het in zich, niet enkel de fami lies van de gevallenen te helpen, maar ook aan den strijd tegen den bezetter deel te nemen. Door deze slachtoffers te steunen en te groepeeren, zoodoende bereikte Sol esn vierledig doel. 1Rechtstreeksche materieele en zede lijke hulp aan de slachtoffers van deze laag hartige verdrukking. 2) Deelnemen aan den strijd tegen den bezetter op twee manieren a) Solidariteit dwarsboomde de plannen van den bezetter b) zij steunde de binnenlandsche strijd krachten. Inderdaad, vanaf deze die ten strijde trokken de verzekering hadden, dat men zich om diegenen die achterbleven bekom merde, groeide steeds het aantal in de ge wapende verzetsbewegingen. Zij wisten dat, wat er ook gebeurde Solidariteit achter hen stond. Hoe sterker de Weerstand werd, hoe brutaler men ons verdrukte, en de kleine kernen van Solidariteit voelden den drang in zich om zich over gansch het land uit te breiden. Weldra werd Sol een georganiseerde beweging in alle gewesten. De hulp die zij bracht was veelerlei, ma terieele, financieele en zedelijke. Lees vervolg voorgaande kolon.

De Weerstander | 1946 | | pagina 1