roskamt Dirk Martens Krijgsraad te Gent 3 Aalsterschen Box-Club Bericht aan de agenten S.R.A. De leden die nog geen vraag voor vergoeding aan de S. G. A. R. A. ot aan den dienst voor oorlogsschade ingediend hebben, voor de voorwer pen afgenomen bij een huiszoeking of bij de aanhouding, gedaan door den bezetter, zijn verzocht een bij zondere formulier te vragen aan he Federaal Komiteit van het Eenheids front van België, 82, Thomas Vin cottestraat, te Brussel 3, voor de vorming van hun bundel. Het Hoekje van het 6. L. Uit de Annalen van den Weerstand IDEGEM. weg te vluchten en naar de illegaliteit over te gaan. waar ze twee jaar laDg hun strijd hebben voortgezet. Door het verdwijnen van het onderling contact had die schoone beweging wel schijn van te niet te gaan, Doch hier en daar werd verder gekampt in kleine groe pen afzonderlijk De meesten der leden echter sloten aan bij andere organisaties waar ze den strijd verder hebben gevoerd tot met de bevrij ding. Het B.V.L. heeft zijn strijd duur be taald. Als we de balans opmaken, dan zien we dat 25 o der leden omgekomen zijn in concentratiekampen, in open strijd en bij de bevrijding. 50 °.o der leden zijn politie ke gevangenen geweest. Ik zou onvolledig zijn in mijn opsom mingen moest ik niet vernoemen dat 60 onzer leden onmiddellijk na de bevrijding zich als oorlogsvrijwilligers hebben aange geven om samen met de geallieerden de laatste nazi's uit het land te verjagen. Dat is in het kort de strijd van het BVL. Dat is uw strijd geweest, BVL-ers. Dat was weerstand. Alhoewel gehandikapeerd door de gebeurtenissen van 1942, hebben we elkaar na de bevrijding terug opgezocht en elkander teruggevonden We zijn terug gekeerd naar onze eigen groepeering, na dat de meeste onder ons zich dapper en eervol hebben onderscheiden in andere groepeeringen. Als ik die korte geschiedenis hier heb uiteengezet van het B. V. L. dan was mijn bedoeling zeker niet een eenvoudig relaas te geven der feiten die zich hebben voor gedaan gedurende de bezetting, doch dan was ve>eleer mijn bedoeling, BVL-ers, er u allen op attent te maken, dat met de over handiging der vaandels die korte, doch roemvolle geschiedenis voor eeuwig zal gesymboliseerd blijven in uw vaandels die u zult ontvangen. In het zwarte deel van uw driekleur zal voor eeuwig gegrift blijven de namen der gevallen helden, die alles hebben geofferd, opdat wij mochten blijven leven. In het roode deel zal komen te staan uw strijd en kamp, uw overwinningen en ne derlagen, die uit het verleden, en die welke u zult te leveren hebben in de toekomst, want nog moeilijke tijden staan ons te wachten, zoo we willen overwinnen, en dat zullen we. En tusschen het zwarte en roode prijkt het gele, het teeken der hoop, hoop die we stellen inde toekomst opdat zou mogen ver wezenlijkt worden den droom van ons ide aal, waarvoor onze kameraden als helden zijn gevallen en dat zich uitdrukt in die woordenvoor vrijheid, waarheid en recht in dienst van God, Koning en Vaderland. Vooraleer mijn korte toespraak te beëin digen, vooraleer met de vlaggenoverhan- diging aan te vangen, zou ik aan alle BVL- ers, aan alle aanwezigen vragen een mi nuut stilte te bewaren en in gedachte terug te denken aan al de kameraden BVL-ers, gevallen op het veld van eer, in concentra tiekampen, op de slagvelden en met de be vrijding, en die hier jammer genoeg niet aanwezig zijn bij deze plechtige vaandel- overhandiging. B.V.L. Bestuur. A, B. C. A. B. C. Bericht aan Box-Liefhebberg 1 Daar onze oefenzaal te klein was volgens het aantal leden, hebben wij ons lokaal overgebracht naar het KEIZERSHOF, bij Albert Cherreté, Korte Nieuwstraat, 5, Aalst. Oefeningen hebben plaats eiken Dins dag en Vrijdag, om 19,30 u. en Zondag morgen, om 9,30 u. Nieuwe leden zijn welkom. Het Bestuur. WIR MUSSELMANNER Een boek, geschreven door Lam- brechts, is een prachtboek, dat warm aanbevolen werd. Al diegenen die wenschen zich het prachtboek aan te schaffen, hoeven slechts een klein kaartje te richten aan de uitgeverij "Leven en Handel, Kortrijk,, SECTIE EENHEIDSFRONT van BELGIE Duizenden Patriotten gaven hun leven, echter niet opdat alles zou moeten herbeginnen 1 Ik vermeen de tolk te zijn van alle leden van het G. L. Schuiloord "Le hibou,,, om met beide handen, het initiatief, genomen door het Verbond, in akkoord met het O. F. één Weerstandsblad te vormen, harte lijk toe te juichen. Het is dan ook met een buitengewoon genoegen dat ik dankbaar gebruik maak van de plaats ons toegestaan, en zonder dralen zullen we iets aanraken, alhoewel delicaat, toch dient behandeld te worden. Het grootste gedeelte der Nationale Kommando's van de Weerstandsgroepee- ringen hebben ofwel openlijk in de pers, ofwel mondelings hunne leden opgeroe pen, met de komende Gemeenteverkiezin gen te stemmen voor gekende en Erkende Weerstanders, zonder naar de kleur der partij te zien, waar den Weerstander op figureert, maar zulks moet dan ook op een verkiesbare plaats zijn. Als men voor onze Weerstandskameraden stemt, moet er dan ook een kans zijn hun in den Gemeente raad te brengen, zooniet is den Weerstand er niets mee gebaat. Wij het G. L. hebben hier in Aalst twee goede echte Weerstanders, [mannen waar wij kunnen op rekenen. Onze Secretaris, Edward Ballinckx en groepschef Adolf Geysbrecht. Wij willen absoluut geen lijn trekken tussen beiden, want hunne ver diensten zijn even groot. Steeds hebben zij in dienst gestaan voor de goede zaak, zoo wel tijdens de bezetting als nu... en wat is er gebeurd Wij willen absoluut buiten alle partij politiek blijven, maar moeten een kat een kat noemen. Onze kleine Ward heeft men, val niet omver. 14e geplaatst op de lijst van de C. V. P. Ziedaar hoe een buiten gewoon verdienstelijk man beloond is... echte schande 111 En onzen Dolf, die werd 11' geplaatst op de Liberale lijst.., Nog een fijn staaltje van erkentelijkheid tegenover een Erkende Weerstander 1? Wij willen een Weerstander erkend en gekend, die zoowel tijdens de bezetting als nu, met beide voeten in ons midden staat, op een verkiesbare plaats zien figureeren, omdat de Weerstand het broodnoodig heeft een sterke stem te hebben op het stadhuis. Er zijn genoeg grieven aan te halen over de houding van het stadsma- gistratuur tegenover den Weerstand in het algemeen. Onze Weerstandsmakkers Ballinckx en Geysbrecht verdienden een verkiesbare plaats, maar geen staartplaatsje. Wij vin den zulks met recht en reden een echte schande, en dat om het even wie nu balkt en huilt. Wij hebben recht van spreken, den Weerstand streed voor de bevrijding van ons land en volk. het is dan maar dood gewoon dat de Weerstand hare vertegen woordiging heeft, daar waar puik werk kan geleverd worden voor den Weerstand en de Patriotische bevolking in het alge meen. BOBBY. M'n waarde Patriotten en beste Aalste- naars, gezien het Verbond der Aalstersche Weerstandsgroepeeringen aan mijn voeten komen eischen hebben, dat mijn gewonen rubriek zou verschijnen, heb ik dolgraag het voorstel aangenomen en ziehier wat me zwaar op de maag ligt. De Weerstanders eischen op het stad huis een vertegenwoordiging en op de vraag om Erkende Weerstanders op een verkiesbare plaats te stellen, evenals de uiteenzetting van een paar zaken, werd door een Mijnheer met een mooie luxe- voiture die heel hoog opliep met het woord Weerstander. een prachtige brief gericht aan het Verbond en Gottekens toch, die artist beweert dat het stadhuis gezuiverd is, de rest wil ik niet vernoemen, de zeever loopt de spuigaten uit, maar een zaak die iedereen te Aalst kan nagaan is wel het volgende. Mrvon De Velde. Ex-bureelhoofd van den Burgerlijken Stand, die met de Wher- bestelle in betrekking stond om inlichtin gen te verschaffen die 100 °/o Mof was, is als straf bediende in den burgerlijken stand, dat noemt Mr O'Gust zuivering. Den verwoeden Vee en Veeer Presiau van Lede. die betalende- en steunend lid was dier verradersorganisatie onder het moffentijdperk is hulpsecretaris op ons stadhuis, dat noemde Mr O'Gust zuivering. Ghislaintje Rheydant, de man die van in 1940 naar het Reich trok en met Bric Ni- chels mannen aan huis bezocht om naar de V.N.V.vergaderingen te gaan en zoodoen de leden te ronselen, dan naar Frankrijk Etaples waar den Atlantic-wal gebouwd werd, bediende gespeeld in de bauwerke van O. T. diezelfde Mr Ghislain is nu in het Politiekorps en speelt er een bijzondere rol, dat noemt Mr O'Gust zuivering. Zoodus op het stadhuis is het niet noo- dig nog te zuiveren volgens diezelfde hoog- wfi.ardigheidsbekleeder, het zal wel alles behalve juist zijn, als men het hierboven- staande nagaat. Meer dan ooit heeft de weerstand noo- dig den groven borstel te kunnen gebrui ken, er zijn verdienstelijke Weerstanders genoeg die de twee eindjes aan elkaar niet kunnen knoopen als de week uit is, en er ger nog, de straat oploopen. terwijl derge lijke schoften Belgisch geld opstrijkener moet iets anders gebeuren, den Weerstand in zijn geheel Pol. gev. en rechthebbenden inbegrepen, zullen hand in hand tegen de ze schandalen ingrijpen Voddekens papier tellen niet, maar wel daden, goe weten zegt den Dirk Martens. Het was gedurende de bezetting. In een rijtuig van den trein Aalst-Ninove-Gee- raardsbergen zat een jongeling en recht over hem een kloosterzuster. In de statie van Ninove "Alerte*. De Gestapo kon- troleert de papieren. De jongeling ziet er angstig uit. Dit bemerkende, vraagt de brave zuster.- zijt ge in gevaar, beste jon gen Ja, Zusterik ben werkweigeraar, en word voorzeker meegeleid. Dan is er niet te aarzelen, verstop U onder mijn rok. En zoo verdoken, ontsnapt de brave jongen uit de klauwen van de Gestapo.De trein vertrekt. De zuster fluisterd "komt er maar van onder, het gevaar is voorbij De jongeling herneemt zijn plaats, maar ziet er heel verwaaid uit. Niet gemakkelijk, hein glimlacht de moedige vrouw. O het is dat niet Zuster, maar.... Maar wat Wel, zooveel te erger, maar ik moet het U zeggen, ik heb mij niet verveeld. Waarlijk Neen, want ik heb op mijn gemak en veilig de Nazi-honden kwijt gespeeld. Zoo, zoo antwoorde de Zuster, heel kalm en gij hebt anders niets bemerkt? Oh, Zuster dat dit een uitstekende vermomming blijkt voor een O. F. Kom mandanti De Nieuwe Klopper. 3 jaar gevangenisstraf voor Roger Brijs uii Aalst (fabriekswachter) slechts deze en kele woorden verschenen zonder kommen- taar, Roger Brijs, fabriekswachter, er zal in gansch Aalst wel niemand te vinden zijn die zoo iets zou durven beweren, hadde men als eeretitel S. S. geplaatst in plaats van fabriekswachter. dan ware de bena ming juist, behalve de straf, 3 jaar, die is allesbehalve juist voor een S.S. Hetzelfde voor Jan Priem uit Aalst "fa briekswachter" 2 jaar gevangenisstraf. Als men hier Jan Priem bedoelt, den lieven echtgenoot van Evelijne Priem, de vrouw der Feldgendarmen, tijdens den oorlog woonachtig Langestraat 133. Aalst, zal dit wel een geweldige kemel van belang zijn die te Gent geschoten werd. Diezelfde Jan Priem liep in S.S. uniform en heeft nooit het uniform van fabrieks- wacht gedragen, diezelfde Priem blufte voor al wie het hooren wilde in 1942, dat hij boven Leningrad gevlogen had meteen toestel van de "Luftwaffe" en gaf uitleg hoe de troepen van het Reich gingen gansch het Oosten innemen. Diezelfde Priem die met zulk verbazend gemak vertelde over de razzias waar hij aan deel nam. tegen de Partisanen in Bosnié, hoe er in die bergen met vliegers en al te gen de Partisanen gevochten werd en hoe hij deze heldhaftig hielp mede uitroeien. Diezelfde Priem die in het Oosten ge kwetst werd en met een appareil van de Wehrmacht aan den arm liep tengevolge de opgeloopen kwetsuur, en hier in Aalst 2 maanden ziekverlof doorbracht in zijn SS uniform in 1943. Diezelfde Priem, die 4 jaar in de SSran- gen vocht en streed, zou nu als het er op aankomt zijn verdiende straf te bekomen als strijdende S.S., slechts fabriekswachter zijn. Wij vragen dat den Heer Krijgsauditeur welwillend dit zaakje zou willen herzien ten ware het dien Jan Priem niet ware? 7 Het manifest is verschenen met de lijst der kandidaten. Nr 1 was voor den oorlog een volbloed Rexist, kandidaat en bewon deraar van dikken-zotten "Leon Degrelle" men bestatigd nochtans met zekere ver wondering dat er geen kwezels op die lijst voorkomen, maar wel twee werklieden ge kend voor hunne VRIJZINNIGE gedach ten en men vraagt zich af hoe die men- schen in eene partij gesukkeld zijn die jaren en jaren de werkende klas uitgebuit heeft, ze thans met valsche beloften om den tuin leidt, de partij van den fameuzen "boeren bond" en de "Société Générale". Men leest ook in dit manifest dat alle twist en oneenigheid zullen opgelost zijn, er zal vrede en vriendschap zijn in het bij zonder met de zwarten, daar twijfelen wij geenszins aan, dit is immers sedert lang bewerkt, maar of de zwarten en hun aan hangers, hunnen haat zullen afleggen te genover de Vaderlanders, daar twijfelen wij sterk aan. Betreuren wij maar ronduit dat er geen Democratische lijst tot stand gekomen is, nochtans heeft een zeker boerenheertje daar erg zijn best voor gedaan, op zijn ma nier hoor1 Sommigen zeggenwij stemmen wit, an deren wij teekenen op onzen stembrief een ezel met zeer lange ooren, ofschrijven er op Rex zal overwinnen, of de boter zal nog opslaan, enz. Neen, Democraten, Vaderlanders, laat ons redden wat nog te redden is, wij stem men voor die moedige werklieden die niet willen buigen voor de beschermers der landverraders, collaborateurs en uithonge raars, in de oppositie zullen zij nuttig en noodig werk verrichten, er moet Kontrol zijn op het Gemeentehuis. Stemt voor Weerstanders, zij hebben bewezen het land lief te hebben. De Nieuwe Klopper.

De Weerstander | 1946 | | pagina 3