Solidariteit. 3 De Weerstander ADOLF GHYSBRECHT verzoekt de Weerstanders, Handelaars, Middenstanders, neven zijn naam te stemmen. De belangen der Midden standers en handelaars kunnen alleen voldoende verdedigd worden door iemand die zelf handelaar is. Adolf Ghysbrecht is 11e kandidaat op Lijst Nr 5. Hartelijk dank. Weerstanders, Patriotten, leest en verspreidt FRONT, Denazificatie Steun voor het O. F. Geeraardsbergen. Bericht aan de Leden Al wie een roode kaart ontvangt vanwege het Regionaal Comité, hoeft onmiddellijk gevolg te geven aan den oproep. Diegenen die den oproep niet beantwoorden, hebben later geen recht tot reclameeren, gezien zulks geldt tot het opmaken hunner dossiers. HET REGIONAAL COMITÉ IDEGEM Weerstanders, de Lokalen uwer Groepeeringen Het Bestuur van Solidariteit dankt langs dezen weg al de vrienden en patriotten die door hun steun en medewerking hebben bijgedragen tot het patronneeren van het graf van den gefusillieerden weerstander De Sutter Kamiel. op het Eereperk. Voor het bestuur. De Voorzitter, Carlos Schollaert. In ons vorig nummer heb ik de geboor te, doelen en de organisatie van SOL uit eengezet. Ten einde de historiek volledig weer te geven en zoodoende onze lezers een klare kijk te bezorgen over Solidatiteit, geef ik nu de BALANS ONZER WERKING TIJDENS DE BEZETTING. Indien de arbeidswoorwaarden der ille galiteit ons niet toelaten een uitgebreide balans van onze toenmalige werking te pu- bliceeren, kunnen we toch, aan de hand van enkele aanduidingen, een overzicht gaven, van het werk dat wij verwezent- lijkten. a) Betaling der gezinstoelagen, vol gens een vastgesteld barema. 800 fr. per maand voor het gezinshoofd. 400 fr. per maand voor het eerste kind. 200 ff. per maand voor elk der volgende kinderen. Kort voor de bevrijding konden wij dit barema zelfs verhoogen, en de toelage voor het gezinshoofd brengen op 900 frank per maand. Hieraan kunnen wij toevoegen, dat tal rijke gewestelijke comité's bijkomende toe lagen toekenden aan bijzonder zwaar ge troffen gezinnen, toelagen welke soms 250 frank per maand bereikten. Toen het mogelijk werd pakjes naar de weggevoerde politieke gevangenen te stu ren, stortten de meeste gewestelijke comi té's daarvoor aan de getroffen families 500 frank. b) Globaal cijfer der ontvangsten. Niettegenstaande het ons onmogelijk is juiste cijfers op te geven van onze inkom sten gedurende de harde bezettingsjaren. kunnen wij toch een schatting doendie weliswaar onder de werkelijkheid is. indien we rekening houden met het feit dat wij gedurende de drie maanden, die de bevrij ding voorafgingen, over het gansche land een bedrag van 2.500,000 frank hebben verzameld, dat verdeeld werd onder onge veer 3.000 families. Wij schatten dat wij voor den ganschen duur der bezetting meer dan 20 miljoen frank voor het gan sche land inzamelden, Dit resultaat, waar op wij fier kunnen zijn, zijn wij verschul digd aan de bezielers van "SOLIDARI TEIT,, en aan den Solidariteitsgeest van het gansche volk. Dit leidt er ons toe te onderzoeken welke de zedelijke opvat ting was die "Solidariteit,, leidde van af haar stichting en gedurende de gansche bezetting. Dat zal ons eveneens de houding ver klaren die "Solidariteit,, aannam sinds de bevrijding en die ons vanaf vandaag, dag waarop wij een nieuwe phase ingaan, steeds zal leiden. Vanaf haar stichting begreep "Solidari teit,, dat een ernstige en afdoende hulp aan de slachtoffers slechts dan mogelijk was indien deze hulp gepaard ging met 'n strijd tegen de oorzaak van het leed, t. t.z. tegen den bezetter. Indien "Solidariteit,, niet gewapenderhand tegen den bezetter streed toch stond zij aan de zijde van de strijders en teekende duidelijk de plaats af, die ieder had in te nerpen in dezen Titanen strijd. "Solidariteit,, nam de humanitaire zijde van den strijd op haar actief. In de reusachtige organisatie van den Weerstand, waren de mannen en vrouwen van "Solidariteit,, het Rood Kruis der be weging. Onze eerste bezielers, gedreven door een ideaal voor Vrijheid en Demo cratie, schaarden zich aan de zijde van hen die dit ideaal verdedigden, "Solidariteit,, begreep ook dat zij, om de taken die zij zich had opgelegd te volbren gen, een machtige beweging moest stich ten, bestaande uit de slachtoffers zelf en hun verdedigers. Daarom richtte "Solidariteit, een op roep tot menschen van alle ovettuigingen en alle maatschappelijke standen, die zich dan ook bij haar aanslotenhand- en geestesarbeiders, huishoudsters, antheisten en geloovigen, burgers en kommunisten, allen vereenigden zich in den schoot van "Solidariteit,, om tegen den bezetter te strijden en zijn slachtoffers te helpen. Diensvolgens maakte Solidariteit geen enkel onderscheid wat betreft politieke, godsdienstige of wijsgeerige overtuiging van haar leden, noch van de weerstands- groepeering waartoe het slachtoffer be hoorde. Eindelijk vertoonde de hulp. die wij aan de slachtoffers verleenden een bijzonder karakter, door het feit der bezetting zelve de Openbare macht bevond zich inderdaad in de onmogelijkheid haar verplichtingen na te komen. De afwezigheid van de hulp der Openbare Macht, ontnam aan onzen steun het uitzicht van liefdadigheid. Om te besluiten kunnen wij zeggen, dat de beginselen die ons leidden, waren: 1) Om afdoend te zijn, moesten wij niet enkel de slachtoffers helpen, maar mee strijden aan de zijde van hen, die ons ide aal van Vrijheid, van Rechtvaardigheid en van Democratie verdedigden. 2) De noodzaak een machtige eenheids beweging op te richten van alle standvas tige menschen, die bereid zijn dit ideaal te verdedigen, door dezen te helpen die in den strijd vielen. 3) Aan onze hulp een maatschappelijk karakter verleenende afwezigheid van een Openbare Macht, die haar taak zou kunnen vervullen en het feit dat de hulp gebracht werd door de gansche patriotische bevolking, ontnam aan den steun, die wij brachten, het liefdadigheidskarakter. HOE HEBBEN WIJ ONZE BEGIN SELEN TOEGEPAST? MHHBHMIIBaM Jullie weten, dat Duitschland politiek ontsmet moet worden. Dat valt niet erg mee. Het schijnt zelfs dat sommige ont- smetters zelf door de microben worden aangetast en vallen als slachtoffers van hun plicht. Over die gaat bet niet. Het gaat over de honden, die in dienst van de Gestapo waren geweest en die dus ook "ontnaziet,, moesten worden. Want die Gestapo-honden hadden eigenaardige kuren. Ze beten maar van zich af en er scheen geen kruid gewassen om hen tot betere gevoelens te brengen. Ten einde raad stuurde de verantwoor delijke bevelhebber ze naar Amerika, waar ze alle bij elkaar in een hondenkraal werden opgesloten. De sergeant nu, die met de zorg voor de honden belast was. beging een vergissing hij telde namelijk de honden nog eens na, toen hij al flink wat whisky gedronken had om zijn terugkeer in het land van Uncle Sam te vieren. Zoo gaf hij een dubbel aantal honden op aan den intendancedienst en er kwam dus twee maal zooveel eten als er noodig was. Maar onze sergeant wilde zijn vergissing niet ruchtbaar maken en voederde er maar op los. En kijk, na twee dagen en zonder dat er andere "ontsmettingsmiddelen,, waren toegepast, waren de Nazi-honden zoo schappelijk geworden dat ze als toonbeel den aan alle Amerikaansche honden kon den aangewezen worden. Het bijten en blaffen hadden ze als bij tooverslag af geleerd. Nu is de vraag gerezen, of ook de Duit- schers misschien door een dubbel rantsoen "ontsmet,, zouden kunnen worden. Na tuurlijk is een Duitschernog geen Duitsche hond en misschien worden ze dan weer juist "happig.. Want van die Duitschers mag je alles verwachten Omdat Celina weende om Petrus zijn oog Fr- 5 Omdat Petrus schoon is met een blauw oog 5 Omdat |eannette haar dag gevierd heeft, en Monsken v. Brussel Marie- Louise haren tram zag rijden 10 Omdat de klinkepakker zoo rap was voor Marie-Louise te helpen en Ga- reken zijn licht niet brande 10 Omdat ons toekomende Burgemees terken en de Vos alles in het donker maar half gezien hadden 10 Omdat Garekendeverklaringenvan da kineken van de .varkenmarkt ge mankeerd heeft '0 Omdat Sooiken zijn chik inslikte en schoon Marieken op zijn rugsken sloeg 7 Het is met een oprecht genoegen dat de Weerstanders uit het Geeraardsbergsche eindelijk den sympathieken DOMINIQUE, ons aller vriend en strijdmakker, in de eere galerij zien verschijnen, en dit wel in het eerste nummer van De Weerstander En wat ons ook een plezier doet, dat is dat Dominique, hopen wij, naar het stad huis van Aalst zal gaan als Gemeenteraads lid, en dat daar zijn krachtig Weerstand woord zal klinken, want de "Nick" is geen kat om zonder handschoenen aan te raken. Vriend Dominique, de P. M. van het O. F. zijn fier onder Uw leiding te strijden tegen de landverraders en Collaborateurs. Het Regionaal O. F. Comité Geeraardsbergen. WIR MUSSELMANNER Een boek, geschreven door Lam- brechts, is een prachtboek, dat warm aanbevolen werd. Al diegenen die wenschen zich het prachtboek aan te schaffen, hoeven slechts een klein kaartje te richten aan de uitgeverij "Leven en Handel, Kortrijk,, Duizenden Patriotten gaven hun leven, echter niet opdat alles zou moeten herbeginnen 1 De Gemeenteverkiezingen, Er werd gejubeld, er is iets veranderd te Idegem schrijven ze. Dit weten we reed» lang dat er iets veranderd is, op 3 Juni 1945 was gansch Idegem bevlagd en in feest, duizenden betoogers uit den omtrek waren toegestroomd om hulde te brengen aan Jules DE PAEPE. De vensterluiken der zwarten waren ge sloten, sommigen gevlucht, en zie, stilaan zag men den eenen achter den anderen met de zwarten verbroederen. Processen, die reeds lang moesten afge handeld geweest zijn, worden te Gent op het achterplan geschoven. En ze jubelen, hunne zwarte schaapkens komen terug naar den stal. Zij zijn er in geslaagd sommige hunne ingediende klach ten te doen intrekken Wij verstaan de verontwaardiging, de ontmoediging van Jules De Paepe, die weet wat folterkam- pen zijn en die nu de vuige landverraders uitdagend 'iet rondloopen. nochtans be treuren wij het ten zeerste dat hij niet in het strijdperk getreden is. Mannen en vrouwen die op 24 Novem ber ter stembus gaat, vergeet niet dat de zen die aan het hoofd staan van den zwar ten lijst. in 1938 de muren bekladden met opschriften onlangs nog zichtbaar Rex zal overwinnen enz. en gericht tegen de staatspartijen, dat hi) kandidaat was van de partij van Leon Degrelle, die dan reeds zijn land verkocht had aan Hitier. Stemt Democratisch. Nu meer dan ooit gaat de strijd voort voor de zuivering en dit met de taaie wils kracht die alle ECHTE Weerstanders en Patriotten bezield. Weg met de beschermers der incivie ken en LEVE BELG1E De Nieuwe Klopper. a) Onze aansluiting bij het Onaf hankelijkheidsfront. Het Onafhankelijkheidsfront was de fe deratieve beweging geweest van alle va derlandslievende groepeeringen die tegen den bezetter streden voor bevrijding van ons grondgebied en herstel van onze de mocratische vrijheden. (vervolg toekomende week) AALSTERSCHE ZEBRA'S, Lokaal Em. De Lombaert, Statieplein. Lokaal Burgershuis, Groote Markt. Lokaal Café De Smet, Groote Markt. Lokaal Burgershuis, Groote Markt. Lokaal Jules Verspaille, Arbeidsstraat. Lokaal Bureelen. Vredeplein. 67. riucuw Lokaal Statieplein. WEERSTAND V. SPOOR Lokaal Em. De Lombaert, Statieplein. VERBOND DER AALSTERSCHE ERKENDE WEERSTANDSGROEPEE- RINGEN Lokaal "Den Beiaard., Nieuwstraat, 5 O. F. A. B. P. A. B. V. L. SOLIDARITEIT FIDELIO

De Weerstander | 1946 | | pagina 3