W W ONZE EERE- GALERIJ Orgaan van het Verbond der Weerstandsgroepeeringen van Aalst en Denderstreek Wekelijksche Rubriek der Gestapo's en Consoorten. ZONDAG 1 DECBMBER 1946 le JAARGANG, Nr 3 - WEEKBLAD PRIJS 2 Pt. DE WEERSTANDER AANGESLOTEN BIJ DE NATIONALE UNIE VAN DEN WEERSTAND Beheer en Redaktie Lokaal DEN BEIAARD Nieuwstraat, 6. Abonnementsprijs per 3 maand 27 Fr. O PIERRE DE WINTER Als Voorzitter van "Erkentelijkheid,, ontplooide hij een groote activiteit gedu rende de bezettingsjaren. Zijn eerste actie bestond in het verspreiden van honderden sluikbladen, vooral La Libre Belgique e. a. in het vaderlands opsmukken van uitstallingen en het onderhouden der gra ven van Geallieerde en Belgische gesneu velden. In 1940, toen Pierre De Winter zijn uitstalraam vaderlands opsmukte, werd zijn raam verbrijzeld door Zwarte-Brigade man D'Haese. Dit was de eerste actie der incivieken. De huizen van medewerkers werden be schilderd. huiszoekingen hadden plaats en dreigbrieven werden gezonden. In 1941 volgde hij den ingeslagen weg, verspreidde een immer stijgend aantal ge heime bladen, en werd de actie der oor logsgraven eveneens uitgebreid, In 1942 werd hij opgemerkt door de stichters van het O. F. en kreeg als op dracht het opsporen en groepeeren van de ondergrondsche werkers in Aalst en om streken. Dit jaar werden een groot aantal geheime bladen "Vrij Belgie„ uitgestrooid. De bij voorbaat uitgegeven propaganda werd hem noodlottig en verschillende le den, waaronder de Voorzitter Pierre De Winter, vielen in handen der Gestapo. Twee maal op één jaar maakte hij kennis met de gevangeniscellen van de "Nieuwe Wandeling, maar na een zevental weken kwam hij vrij en ging dadelijk over tot het stichten van een Comité "Pakket van den Politieken Gevangenen,,. Hij zelf had gedurende zijn gevangenzetting den mo- reelen steun ondervonden welke een pak ket verschafte, Zoo kon hij maandelijks 42 tot 50 pak ketten voor de opgeslotenen gereed ma ken. Deze pakketten bevatten van het beste wat er te krijgen was. Later werden eveneens maandelijks omslagen met geld uitgedeeld. Het planten der kruisen en het onder houden der graven van de gesneuvelden bleef ondertusschen ook niet stilstaan.Zoo werden er 64 kruisen geplant, namelijk te Aalst, Erembodegem, Haaltert, Mere en Aaigem. In April 1943 begon hij het gevaarlijk werk ondergedokenen op te sporen aan wie, onder zijn Voorzitterschap, maande-1 lijks, tegen afgifte van kwijtschriften, toe lagen werden toegekend. Rantsoenzegels werden eveneens aan ondergedokenen ter hand gesteld. Zoo bereikte hij een aantal van 38 ondersteunden. Als Voorzitter van "Erkentelijkheid,, kweet hij zich heel goed van zijn plicht. Waar er te helpen viel was jhij er bij. Hij zorgde ar voor dat ter gelegenheid van een doop, een huwelijk, een eerste communie feest, gesteund werd. Lijken werden ge borgen van verongelukte soldaten, gealli eerde vliegeniers bereikten veilig de goede haven onder zijn leiding, enz. Begin 1944, in datum van 11.1.44, ont ving hij een brief van uit Oostende, na tuurlijk niet genaam6eekend, en van perso nen die denken misschien niet gekend te zijn. Hier volgt een paragraaf uit dezen brief moest gij onzen raad niet opvolgen dan zouden wij verplicht zijn U te schrap pen en tegenover U zekere maatregelen te nemen..... We lezen verder En nogmaals een verzoek, of zoo noodig een bevel geen woord hiervan aan niemand, houd dezen brief strikt voor U Op het einde van den brief stond ver meld Nogmaals strikt geheim en scheur dezen brief,, Hoe laf, naamlooze brieven te schrijven. Natuurlijk werd er gespeurd en aandach tig nagegaan vanwaar dit geheimzinnig schrijven zou mogen komen en... het duur de amper geen week of de zaak was opgeklaard. Wanneer er onraad in 't spel was, werd er dadelijk aan de alarmklok getrokken en zijn leden wisten waaraan zich te houden. Zoo ging de werking steeds verder en intusschen naderde de bevrijding met rasse schreden, Iedereen volgde met spanning de komende dagen en op 4 September 1944 stak "Erkentelijkheid, zijn kop boven water. De oorlogswerking was ten einde, een nieuwe wedloop begon met het "Eere- perk„ dat zooals U thans ziet, volop aan gang is. De werking van zoo'nVaderlander dient vermeld. Zijn naam mag vermeld worden naast deze der andere groote werkers. JUNIOR. bra's" en Bestuurslid van het Verbond derAalsterscheWeerstandsgroepeeringen" voert hij nog steeds den strijd tot het be komen der rechten voor Politieke gevan genen en rechthebbenden en Weerstan- ders, Moge het gedrag van ons aller vriend Van de Velde Leo tot voorbeeld dienen aan een vuile Stadspolitieker, die niet aar zelde deze naam te gebruiken als Neo-Po- titieke gevangene, daar waar het verschil klaar en duidelijk blijkt tusschen 32 maan den CONCENTRATIEKAMP en 32 da gen 7 7 7 Waar is den eerbied van zoo'n persoon voor de Politieke Gevangenen in het Al gemeen. I A. T. S. VAN DE VELDE LEO. Reeds vanaf einde 1940 stond deze prachtkerel in het Verzet. In Juni 1941 sloot hij officieel aan bij het B. V. L. Bevrijdingsleger waar hij het zelfde jaar nog benoemd werd tot Officier. In deze groepeering werkte hij uitslui tend voor het verschaffen van inlichtingen, opzoeken van zwarten en collabarateurs. ook werkte hij mede aan het verspreiden van sluikbladen, zooals België Vrij, Jong Belgiè, enz. Samen met ontelbare andere voerde hij den ondergrondschen strijd tegen den be zetter. Op 29 September 1942 werd hij aange houden door de Sicherheidspolitzei, samen met andere leden zijner groepeering, op de bureelen van Winterhulp, Vredeplein, 67, alwaar hij in hoedanigheid van Beroeps militair was te werk gesteld. Opgesloten in de "Nieuwe Wandeling" te Gent, alwaar hij andere kameraden van hetB. V. L, ontmoette. Maart 1943 begon de droeve weg naar de Duitsche Concen tratiekampen. Achtereenvolgens verbleef de vriend Leo in de volgende gevangenissen en kam pen; Bochum, Esterwegen, Burgermahr, en Unthermansfeld, In het laatste verbleef hij maar eventjes dertien maanden in de cel der ter dood veroordeelden als N.N.(Nacht und Nebel) dit waren de ter dood veroor deelden die het licht niet meer mochten aanschouwen, deze lugubere letters N.N. waren aangebracht op de deur der cel waar onze vriend Leo opgesloten was, in afwach ting iedere dag gefusilleerd te worden. Op 29 April werd onze moedige en zoo zeer beproefde Leo, in hetzelfde kamp al waar hij de verschrikkelijkste uren heeft doorgebracht, door de Geallieerden be vrijd. Het B.V.L. - A.L. Sector Aalst, mag fier zijn op hem. Zijne leuze Liever sterven dan een makker verraden is hij trouw ge bleven. Zijn gedrag gedurende zijne aanhouding en zijne 32 maanden concentratiekamp mag als een voorbeeld genomen worden, nu nog en ondanks zijn geschokte gezond heid, staat hij steeds in de bres voor iedere Politieke gevangene en Weerstander. Als Bestuurslid van het Bevrijdingsleger en Schatbewaarder der Aalstersche Ze- Lees vervolg voorgaande kolon. We stellen U deze week eventjes voor A1MAAT DE BROUWER Nazarethstraat AALST. Het is zeker een der meest lugubere en gevaarlijke personages die in dienst ston den der Hulpfeldgendarmerie en Gestapo te Aalst. Het is daarom dan ook zeer nuttig ter gelegenheid zijner aanhouding te Lede door de Staatsveiligheid, eens zijn boekje open te slaan, om een kijkje te nemen op wat hij zooal op zijn actief heeft. De man met de groote mond uit de be zetting, was toch zoo klein en zag zoo bleek toen de agenten der staatsveiligheid hem van onder de tafel haalden. Doch toen had hij niets gedaan, hij was slechts lid van het V. N. V., en geachte le zers, het vervolg van het verhaaltje kent U. Immers alle gestapisten, V. N. V. ers, De Vlagmannen, enz. waren maar lid tot 1941. Volgens hun zeggen en het vervolg van hun paternoster kent u, zoo zal het waar schijnlijk ook met kameraad Aimaat ge weest zijn. Of hij zal verklaard hebben dat hij groepchefvanden vrij willigen arbeids dienst voor Vlaanderen is geweest dat weet ik niet. Of zou hij verklaard hebben, dat hij gin der op een zekeren dag deel heeft geno men aan de klopjacht, ingaricht tegen de Engelsche Vliegeniers, die bij het bombar dement op de Gevaert een noodlanding moesten maken. Dat zou wat anders zijn 7 Of hij zal verklaart hebben jongens aangeworven te hebben voor den land- dienst in Polen ïs twijfelachtig Was het ook niet hij, die bij de begrafe- van kameraad Verrader Podevyn, samen met Bert Peleman, de aanval op de Caté's Graaf van Egmont, Arista en de cremerie Madeion leidde 7 Was het soms niet hij, die op het Jeugd feest van het Rood Kruis, dat plaats had in de zaal Madeion, in 1942, binnenviel samen met enkele zijner trawanten, onder andere de S,S. Buys (en) uit de Kattestraat, S. S. man Blanckaert uit de Nestor de Tière- straat, S. S. Oostfrontstrijder Van Over- straeten van de Parklaan, er hun band van Hulpfeldgendarm toonden en er ook foto's namen van de vertooning om ze aan de Duitschers te overhandigen 7 Was hij het niet die te Brussel, bij de begrafenis van verrader S, S. Schullte. de toeschouwers die weigerden het hoofd te ontblooten, tot bloedens toe aframmelde 7 Was hij het daarenboven ook niet, die Quintin Jozef uit de Zoutstraat, Aalst, aan de Gestapo verklikte bij een twist in het huis van Den Sompel 7 Voeg daarbij nog zijn lidmaatschap van V.N.V. - Jeugdleider van het N. S. J. V. - later Groepchef der D. M. Z, B. en foto- reporter voor de Duitsche fotodienst SIPHO. Weet U dat hij ook een woordje te zeg gen had bij de plakjeswacht, overal aan de deuren ging luisteren en dit met veel zorg en de noodige kommentaar aan de Duit schers overmaakte, Kent U nu, geachte lezers, een beetje de verrader Aimaat De Brouwer 7 Misschien weet U ook nog het een en ander over hem, weest dan zoo vriendelijk het ons over te maken, zoo'n verrader mag niet ontsnappen aan het gerecht. Toekomende week schrijven wij over een anderea verrader van hetzelfde kaliber. VERAX.

De Weerstander | 1946 | | pagina 1