Nog over de inhuldigingen der Vaandels van het B. V. L - A. L. Bevrijdingsleger Solidariteit. ERKENTELIJKHEID NACHTBAL Leon De Langhe SOLIDARITEIT 2 Aalstersche Box-Club c. s. ter dood veroordeeld. De verrader De Langhe Leon, die de partisanen Van den Abeele en Van Wayenberg aan den bezetter verklikte, werd verleden Maandag 25 November door het Krijgsgerecht van Gent ter dood veroordeeld. Duitsche Gestapo's die op het proces kwamen getuigen, verklaar den dat De Langhe voor zijn laffe daad 50.000 fr. ontving. Onze kameraden Van den Abeele en VanWayenbergh hebben in Gent de wreedste martelingen ondergaan. Laat ons verhopen dat deze verklik ker spoedig zijn verdiende loon zal ontvangen en aldus gerechtigheid zal geschieden. Op ZONDAG 7 DECEMBER, te 20,30 uur, wordt in de Zaal MADELON Groote Markt, een ingericht door het Comité IN MEMORIAM De volledige op brengst komt ten goede aan het EEREPERK DER GESNEUVEL DEN Vanaf Zondag 1 December a. s. worden tafels aan 25 Fr. voorbehouden in het Huis De Winter, achter't Belfort. INGANG 25 Fr. Na de plechtige Vaandeloverhandiging door den H. Cornelissen, Provinciaal Hoofd van het B. V,L. - A. L., Luik, op de Groote Markt. Na het gezellig samen zijn onder de leden, werd deze goedge vulde dag besloten met een algemeene Vergadering in het Burgershuis, waar het woord werd gevoerd door den H. Corne lissen en den Heer Vermang, Provinciaal Hoofd van het B. V. L. Provincie Oost- Vlaanderen. We geven hier in 't kort weer de woor den uitgesproken door den H. Vermang. Beste Leden en Vrienden van het Bevrijdingsleger, Het Bevrijdingsleger beleefde vandaag een der schoonste bladzijden uit zijn ge schiedenis Uit alle streken van ons land kwamen afvaardigingen van Weerstands- groepeeringen en vaderlandslievende maatschappijen, gedelegeerden, senators, volksvertegenwoordigers en Burgemees ters, om hulde te brengen aan onze Bewe ging. Vandaag werd ons de eer aangedaan waarop we terecht fier mogen gaan. Maar eer waarop we ten volle recht hadden. Ieder van onze sektors en onder-sektors ontving zijn vlag, onze vlag. Die vlag be- teekent voor ons meer dan 'n gewone vlag want ze is het symbool van onze Vader landsliefde, 't zinnebeeld van onze groote offervaardigheid. In de plooien van elk dier zes vlaggen, staat of Jstaan, in onuit- wischbare letters geschreven de naam of de namen van één of meer der edelste helden die ons Vaderland gedurende den laatsten wereldbrand, heeft gekend. Jubelen wij in 't diepste onzer harten en gaan we terecht fier op de hulde die men ons bracht, onze eerste gedachten moeten en blijven gaan naar hen, die hun leven gaven om ons te laten leven, naar hen die in de afschuwelijke nazikampen de wreed ste folteringen heldhaftig verdroegen, liever dan 'n makker te verraden. We mogen nooit vergeten dat, indien we nu feesten en we fier het hoofd om hoog, de vlaggen mogen laten wapperen, het aan hen te danken is. 't Waren echte helden, voor en in alles. Zij waagden hun leven als inzet tegen het leven van 'n snoode vijand. Zij offerden hun leven om dat van ons allen te redden. Zij beminden ons, want er is geen groo- ter liefde dan de liefde van hen die hun leven geven voor anderen. Vast in hun geloof in de eindoverwin ning, dapper in den strijd, ongevoelig voor laagheid en vleierij, trouw aan hun eed. gingen ze manhaftig den dood tegemoet en verdroegen met bewonderenswaardige heldhaftigheid de onmenschelijkste folte- teringen die men zich inbeelden kan. Daarom, eer aan hen die van ons brutaal werden weggerukt en nooit meer keerden. Eer aan hen die zijn gekeerd na zooveel folteringen ondergaan te hebben. Eer aan de vaders, moeders, vrouw en kinderen van onze dappere helden. Eer ook aan U allen, broeders en zus ters van het Bevrijdingsleger, die den strijd hebt voortgezet en nog voortzet. Ja, de strijd is nog niet uitgevochten. Van alle kanten loopt men stormloop te gen onze vestingen. Broksken na broksken zal dienen afgeperst te worden en verde digd. Men zal ons trachten te ontmoedi gen op allerlei manieren, een harde strijd zal dienen geleverd te worden. Maar dat ze zich niet vergissen, we zullen den hand schoen oprapen met de meeste vastbera denheid. Schouder aan schouder en stap na stap zullen wij den langen, pijnlijken weg afleggen die ons van ons einddoel scheidt. Recht moet geschieden tegenover onze slachtoffers en familie. Recht moet toekomen aan allen van ons die het ver diend hebben. Toen we dezen morgen, voor de H. Mis, die diepgevoelde rouwhulde brachten aan onze gemartelde makkers, is onze bewon dering voor hen ten top gestegen en heb ben wij in ons binnenste gezworen den eed van trouw te blijven aan ons zoo teerge liefd B. V. L. - A. L. Het is het werk dat onze dappere helden hebben gewrocht en met hun lijden en bloed hebben bezegeld. Meer dan ooit moeten we eendrachtig voortwerken. want hun werk mag niet te loor gaan. want die gedachte is hun laatste hoop geweest. Waarom zouden wij. diesamen met on ze helden den rechtvaardigen strijd inzet ten tegen het brutaal geweiden de verfoei lijke aanhangers van het nazimonster, ons nu laten scheiden om beuzelarijen en ik zucht Neen, dat mag niet, dat is niet waardig van 'n echte B.V.L.er. Daarom zeg ik tot de leiders Bezie de vlag en put moed en zelfopoffering uit het offer van hen die ons hebben geleid en hun leven gaven. Tot de leden zeg ik aanschouw de vlag, gansch geweven uit de levensdraden onzer martelaren. Want ge moet het weten 25 °/o onzer leden stierven voor 't Vaderland, en 32 °/o beleefden en ondervonden de treu rige geschiedenis der Duitsche folterkam- pen. Geen enkel groepeering, ja zelfs geen enkel leger telt zulk hooge percentage. Scharen wij ons allen dichter bij onze vlaggen. Weg met de moedeloozen en zwartgeestigen. Allen eendrachtig gewerkt opdat ons geliefd B. V. L. - A. L. lang mo ge leven. Ik wil niet eindigen zonder 'n woord van dank te sturen aan onze Waalsche broe ders. die den langen 'weg en de talrijke moeilijkheden van den tijd hebben getrot seerd om in broederlijkheid en samenvoe- len mede hulde te brengen aan hun vlaam- sche strijdbroeders, om zoo den band van Eendracht maakt macht nauwer toe te halen. Ook 'n hartelijk woord van dank aan al len die medehielpen om dat feest zoo goed doen te lukken, alsook aan allen hier te genwoordig. Een bizonder bloemken dient gegeven aan onze B.V.L. - A.L. vaders en moeders. Wat hebben zij niet al gedaan om het noo- dige bijeen te krijgen. Zij hebben zich toe gewijd met hart en ziel aan die schoone taak. Zooals hun zonen of man hun leven gaven voor ons, offeren zij nu hun hart en vrijen tijd aan de nog levende leden. Doe zoo voort, beste B.V.L. - A.L. va ders en moeders. Een goed en aanmoedi gend woord uit uw mond zalfd de wonden die sommige onbedachte leden zouden kunnen slaan. Ik spreek hier van onder vinding. Om te eindigen aan allen besten dank. Blijft trouw aan uw beweging. Bewaart uw vlag gaaf en ongeschonden, onze hel den vragen het U. Leve het Bevrijdingsleger. Vive l'Armée de Libération. A, B. C. A. B. C. Bericht aan Box-Liefhebbers Daar onze oefenzaal te klein was volgens het aantal leden, hebben Wij ons lokaal overgebracht naar het KEIZERSHOF, bij Albert Cherreté, Korte Nieuwstraat, 5, Aalst. Oefeningen hebben plaats eiken Dins dag en Vrijdag, om 19,30 u. en Zondag morgen, om 9,30 u. Nieuwe leden zijn welkom. Het Bestuur. (vervolg) Het was dus normaal, dat wij Ons bij deze beweging voegden en ons bij haar aansloten. Wij namen dan den titel aan van Rood Kruis van het Onalkankelijk- heidsfront die op volmaakte wijze onze taak en ons doel symboliseerde. Het Rood Kruis, dit wil zeggen, humanitaire hulp aan hen die gewapenderhand voor onze ge meenschappelijke idealen streden. Volgens het programma van het Onaf hankelijkheidsfront. moesten wij onze vol ledige zelfstandigheid bewarenonze aan sluiting beperkte zich tot den strijd tegen den bezetter. Anderzijds droeg het Onaf hankelijkheidsfront Solidariteit op over het lot der families van zijn leden te waken. De betrekking tusschen het Onafhankelijk heidsfront en Solidariteit hebben, indien zij door de besturende organismen wel be grepen werden, in de gewestelijke comité's niet steeds het begrip ontmoet, dat bestond in den geest van hen die deze overeenkom sten hadden verwezenlijkt. Wij erkennen, dat wij er niet volledig in gelukt zijn 1) tebekomen.dat elke groepeering, aangesloten bij het Onafhankelijkheids- front, het aan Solidariteit overliet de slacht offers welke tot deze groepeering behoor den, ter hulp te komen 2) de onafhankelijkheid van Solidariteit te handhaven In de meeste gewesten werd Solidariteit door de gevolgen van deze overeenkomst, als een afdeeling van het Onafhankelijk heidsfront beschouwd en door de moeilijk heden die voortsproten uit het illegaal werk, werden de richtlijnen der besturende organismen niet steeds toegepast zooals het had moeten zijn. Op zekere plaatsen werd de verwarring zoo ver gedreven, dat het onderscheid tusschen Solidariteit en het Onafhankelijkheidsfront dreigde te verdwij nen, Het zijn de gevolgen van deze ver keerde interpretatie van de clandestineteit, die ons heden er toe aanzetten, den naam van onze beweging te veranderen, om ver warring te vermijden en om de feiten in hun geschiedkundige werkelijkheid te stel len. b) Ontwikkeling van onze beweging. Indien wij niet 100 °/o gelukten in het verwezenlijken van het ordewoord, dat wij uitspraken tijdens de bezetting Geen ge meente zonder comité van Solidariteit dan gelukten wij er niettemin in, een zeer belangrijk net van comité's te weven, met vertakkingen in het gansche land en be staande uit personen van alle maatschap pelijke standen, Onze comité's konden de groote meerderheid der beproefde families helpen en in elk geval alle die zonder bron van inkomsten gebleven waren door het verdwijnen van hun stoffelijken steun. Door belangstelling te wekken voor on ze werkzaamheden in de breede lagen der bevolking, was de hulp die wij brachten terzelfdertijd betooging der solidariteit van de gansche gezonde bevolking van het land, van de vaderlandslievende bevolking, die weigerde zich te onderwerpen aan den be zetter. Daardoor had onze hulp niet het liefdadigheidskarakter van een gewoon philan tropisch werk. Ziedaar in groote trekken onze werking gedurende de bezetting en de beginselen van dewelke wij uitgingen gedurende deze periode. Dit werk, een strijd van élk uur, gedu rende deze vijf bezettingsjaren, kan niet zonder verlies gebleven zijn. Wjj betreuren het verlies van groote vrienden, medewerkers, die hun leven of ferden. opdat ons ideaal verwezenlijkt worde. Wij geven hier niet de lijst der namen van allen die zichzelf gaven, we zullén slechts enkele stichters van Solidariteit noemen, die vielen bij hun werk voor Soli dariteit en die door de Hitlerbeulen wer den ter dood gebracht. Het zijn Pastoor Charensol, van Was mes; Mevr. R. VI, Trier en Mevr. F. Ja- cquemotte, de Heer D«or hun vurige geestdrift, hun onbe- grensden ijver en hun vastbesloten wil tot het einde door te drijven, werden wij ge leid in dezen strijd van ongelijke krachten. Wij zullen ook in de toekomst uit hun voor beeld de krachten putten voor ons werk. WIR MUSSELMANNER Een boek, geschreven door Lam- brechts, is een prachtboek, dat warm aanbevolen werd. Al diegenen die wenschen zich het prachtboek aan te schaffen, hoeven slechts een klein kaartje te richten aan de uitgeverij "Leven en Handel, Kortrijk,, Het Comiteit Solidariteit richt zich tot alle Patriotten en Weerstanders' om allen zooveel mogelijk te pronosticeeren op "SOL,, Pronostiek, ten voordeele van alle Oorlogsslachtoffers. Sol Pronostiek is de pronostiek van iedereen die bij de sport+iet nuttige kop pelt en den treurigen toestand waarin de noodlijdende oorlogsslachtoffers verkee- ren, lenigt. "Allen spelen op Sol pronostiek" is het ordewoord. De prachtige wandkalenders voor 1947 van Solidariteit zijn te verkrijgen op ons bureel op het Vredeplein (Kat). Er zijn er naar ieders beurs. De kalenders zijn opge- frischt met prachtige zichten en prenten van de kindertehuizen en homes van So lidariteit. (Solidariteit.)

De Weerstander | 1946 | | pagina 2