w De menschen in het algemeen Dirk Martens vergeten rap, maar WIJ vergeten niet roskamt Orgaan van het Verbond der Weerstandsgroepeeringen van Aalst en Denderstreek ZONDAG 8 DECEMBER 1946 le JAARGANG, Nr 4 - WEEKBLAD PRIJS 2 Fr. DE VEERSTANDER AANGESLOTEN BIJ DE NATIONALE UNIE VAN DEN WEERSTAND Beheer en Redaktie Lokaal DEN BEIAARD Nieuwstraat, 6. Abonnementsprijs per 3 maand 27 Fr. De tweede wereldoorlog is nog maar pas 2 jaar beëindigd, of reeds zijn de meeste onzer menschen vergeten de mise rie en het lijden dat ze gedurende de 4 lange jaren hebben meegemaakt of aan den lijve hebben gevoeld. Ze weten nochtans wie de oorzaak is van dit alles, ze weten wie hun dit lijden en die miserie heeft gezonden. Zij kennen de daders van dit alles en toch klagen ze hen niet openlijk aan of missen den moed er toe. Ze kennen de plichtigen en toch rea- geeren ze er niet tegen. Ze blijven stom en doof als het betreft "recht te doen ze gevieren,, en zijn slechts te vinden voor lage kritiek, achterklap, bekladding en onderduimsch gestook van den eenen te gen den anderen. Voor dit soort van menschen geldt maar een ding, dat is hun eigen persoontje. Ze hebben misschien al de miserie niet gekend die den oorlog met zich heeft mede ge bracht, Ze hebben misschien het noodlot niet gekend dat vele families zoo hard en ongenadig heeft weten te treffen. Ze heb ben misschien de gevaren niet meegemaakt van Gestapo, Hulpfeldgendarmen. enz. waaraan zoovelen der onzen bloot ston den. Ze hebben misschien de concentratie kampen en gevangenissen niet gekend, 't Is misschien omdat ze niets meegemaakt hebben van dit aües, dat ze zoo rap alles vergeten hebben en doof blijven voor RECHT, Dat misschien velen nog al wat te hard en onverantwoordelijk opgetreden zijn. na de bezetting, is best te begrijpen, na vier lange jaren van dwang gekend te hebben fouten moesten er noodzakelijk gebeuren en die zijn gebeurd. Doch dat is nog geen reden voor terughouding van alles en voor alles. NEEN. En laat ons eens objectief nadenken en ons de vraag stellen of ze den bal hebben misgeslagen toen ze personen hebben bin nen gedraaid achter slot en grendel of hun huizen gesloten. Zie maar eens rond U en wijst me eens een Patriot aan die vastgezeten heeft of zijn huis stukgeslagen werd Al deze n hebben zeker iets op hun geweten. Maar hoever de daden hebben geleid, is wat an ders. Dat geef ik graag toe. Doch de menschen schijnen dit ook reeds vergeten, en degenen die Collaborateurs hebben bekladt onder de bezetting, op de een of andere wijze, wel die feesten nu reeds terug met Collaborateurs. En zoo ziet men ook reeds dat patriot ten, die overgedragen werden door de Duitschers of door een anderen zwarten zijn vastgezet, na de bevrijding daarom voor hem of haar heeft gaan aankloppen bij de Veiligheid en dan samen op de los lating ervoor eens deftig samen vierden. Vergeten en vergeven, zegde de Pas toor van Manekes fair, en hij liet het er bij. Zoo ook reeds zijn de menschen verge ten de droeve oorlogsjaren. Ze zijn reeds vergeten dat op 10 Mei 1940 duizenden hunner medeburgers den afgrijselijksten dood vonden of neergeko- geld door het mitrailjeervuur der Duitsche vliegtuigen. Ze zijn reeds vergeten hoe in Juni 1940 tienduizenden hunner zonen voort werden gedreven van stad tot stad als hopelooze kudden vee naar Krijgsgevangenkampen in Duitschland, dat ze honger en lijden hebben gekend. Hoe ze op schepen wer den gestoken, recht stonden naast elkander zoodat ze heel onmogelijk konden Jdraaien of keeren en zoo dagenlang den Rijn af voerden doorheen mijnen en aan ander ge varen blootgesteld. Zij zijn vergeten dat soms hun krijgsge vangen vader, echtgenoot of kind, jaren lang ginder hebben moeten doorbrengen tusschen vier muren of prikkeldraad, ver wijderd van hun familieleden en afgezon derd van de buitenwereld, en misschien nimmer zijn teruggekeerd. De menschen schijnen vergeten te zijn het verraad door sommige onder eigen landgenooten ge pleegd voor den oorlog, onder demobilisa tie en de bezetting. Ze schijnen vergeten te zijn hoe de landverraders ons leger hebben ondermijnd, berichten en plannen aan den vijand hebben overgemaakt, een leger van mede-verraders onderhielden in onzen eigen staat en betaald met bloedgeld. Zij geven den schijn van vergeten te zijn hoe in 1941 zich een leger ontpopte in Vlaanderen en Wallonië die onze grond moest verdedigen tegen Engeland, doch voor niets anders diende dan onze bevech- ters der vrijheid hier als in Engeland, te bekampen en te bevechten. De menschen zijn vergeten hoe de Duit schers alles uit hun land weghaalden hoe ze onze veestapel plunderden, hoe ze ons uitpersten tot den laatsten druppel en dat alles met de medehulp van bun handlan gers hier te lande. De menschen vergewissen zich niet meer van het feit dat in 1942 hun kinderen, echtgenoot of verloofde onder hun eigen oogen werden weggehaald en te werk ge steld tegen wil en dank in Duitschland, Hoe, ze zich dierven verzetten, werden neergeveld als dieren, of zoo ze aan de be velen om te arbeiden zich onttrokken, neergeveld werden als roofdieren, De menschen weten niet meer hoeveel kampers voor onze vrijheid in de gevange nissen hebben doorgebracht, tengevolge van verraad van eigen medeburgers, hoe veel naar concentratiekampen werden ge stuurd, wat ze daar hebben afgezien en ge leden. Hoeveel er daar zijn achtergebleven, doodgemarteld of onthoofd. De menschen zijn vergeten dat hun be vrijding te danken is aan den binnenland- schen Weerstand, die den vijand op alle manieren afbreuk heeft gedaan, ontmoe digd en in de war heeft gestuurd. Ik wil hier niets afdoen aan de hulde die voor de Geallieerden werd betuigd bij de bevrijding. Maar ik vraag me af of hun bloed onzen grond niet zou hebben ge drenkt, zoo hun lot ook niet aan het onze Vervolg ondera an 3e kolon, Kijk... ja... 't zijn terug die twee weer- standers van 't half drie donker, van verle den week, die zooveel afwisten van die zaak van 'de langen.... Wat zouden ze weer aan 't schotelen zijn Ik zal dit maar acteeren en signaleeren aan 't O. F. Maar, ge zegt dat die aangehoudenen van den weerstand zijn, maar ik heb ge hoord dat het controleurs zijn. Het zijn in elk geval dan geen van den Ritaweerstand want daar zijn geen controleurs. Ze zijn d'er niet, maar z'hebben er in elk geval toch geweest. Hoe geweest hebben die dan 't spel laten liggen Laten liggen zeker 1 'tis juist omdat ze 't niet laten liggen hebben, dat z'er zijn uitgevlogen. Ze kloegen destijds dat ze er op een dispotische wijze werden uitgezet, maar ik weet van goed part hoe zonder ling ook dat juist die van den groep' voor corruptie werden aan de deur gezet. Corruptie Wat is dat voor iets 7 heeft dat ook betrek met moorden Moorden, moorden... neen man, dat is in naam van een opdrachtgever ne slag slaan, en een deel of gansch den boel voor U houden. Ha ja 1 gelijk ze dat voor gehad heb ben met een paar zegeldiefstallen en die zaak van die varkens en die.... Nee man, niet onder de bezetting, maar nu, bij de controle. Zoo b. v. een varken in beslag nemen, het onder voor waarde aan den man laten en dan 't var ken en of wat ook parten en deelen en de zaak zoo laten, begrijpt ge 7zooals zich ten andere heeft voorgedaan. Wat ge nu zegt en moeten ze daar- verbonden was geweest 7? Die stille strijders van hier schijnt men vergeten te zijn. De menschen schijnen niet meer te be seffen hoe na de bevrijding de Duitschers ons land bestookten met vliegende bom men, hoe Jze vernieling en dood zaaiden hier ten lande, hoe ze bij het Von Run- sted-offensief Belgen onbarmhartig neer- kogelden. Vergeten en vergeven zegt men. Ja, maar eerst moet recht geschiedt zijn. Vergeten en vergeven, preekt men. Ja, maar eerst moeten OBze vijanden geboet hebben voor het onrecht dat ze aan hun evenmenschen hebben aangedaan. Vergeten en vergeten, bazuint men overal uit. Ja, maar dan moet eerst en vooral degenen die den dood van zoovelen op hun geweten hebben daar hun verraad hun rechtmatige straf hebben bekomen. Meer dan ooit staan wij, Weerstanders, in 't gelid, eendrachtig en paraat voor nieuwe strijd. We staan paraat en zullen niet rap ver geten. We kunnen niet rap vergeten, op dat we willen nat ons nageslacht bevrijd moge blijven bij een nieuwen oorlog, van binnenlandsch verraad, die de oorzaak zijn geweest van den dood van zoovelen der onzen. VERAX. voor zooveel nooten op hun zang hebben 7 Maar hoe geraakten die mannen dan aan zoo een betrekking en in den weerstand. Heel simpel, jongen 1... De baas van 't kot, van dien groep dus, had d'handen vol om familieleden te beschermen en trachten te bewijzen dat ze NIET bij De Vlag waren... dat ze NIET aangesloten waren bij dit noch bij dat en daarbij zocht om zelf een alibi te hebben om aan te too- nen, dat de aanvraag die destijds werd gedaan om voor den Radio op te treden, in bijzondere opdracht was, alhoewel het slecht uitviel. Die dus klampten een paar politieke vrienden aan, met het gekende resultaat. Politieke vrienden, zegt ge..., maar 't schijnt dat die diensten nochtans "rood,, zijn, en zij konden daar toch geen steun vinden 7 Nee zeker.... of denkt ge dat die niet "bi- of tricolor,, zijn volgens de noodwen digheden 1 Ja, ja, ik begrijp, ik ken dat spelleken. Ze zijn rood of groen en als 't er hun geen vooraanstaande plaats wordt geboden, worden ze direct blauw of geel. Ik heb dat gezien met de verkiezingen nu, en met dat geval van "Nita,, die met een atomische kracht van de lijst vloog, waai mee de C. V. P. een goede daad stelde, dooi derge lijke banale kleurengevers te weeren. Maar Nichels... den Bric.... die wa.3 daar toch ook bij 7... Is die ook voor cor... hup... zie... buitengevlogen 7 Den Bric, bah nee, man, zwijgt me daar van. Die z'n zaak komt eerstdaags voor 't gerecht. Die zal nog wat te incas- seeren hebben. Als die d'er zich kan uit houden, dan is't er den duivel mee ge moeid. Hij is toch niet betrokken in die affaire waar ze den "Nick,, voor geamba- leerd hebben 7 Neen, maar den "Nick,, zal toch al leszins ne lastige getuige uit den weg zijn. Jamaar, den "langen,, komt toch eerstdaags terug hé. heb ik gehoord 7 Ze kunnen hem toch niets ten laste leggen 7 Ten laste leggen niet, maar hem al leszins toch descrediteeren, om achteraf zijn beweringen in twijfel te kunnen trek ken als "verdachte,, bij 't publiek. Jamaar, de menschen willen dat toch allemaal niet slikken. Ze beproeven wel door in één adem 'n heele reeks aangehou denen te vernoemen, en eender wie, kwes tie van den Weerstand te breken, natuur lijk. Maar als die mannen gaan weten waar die historie haar oorsprong vindt, die gaan er toch op reageeren 7 Reageeren 7Wees alleen het vol gende indachtig "Laatst lacht, 't best lacht"Verkoop het vel niet van den beer, vooraleer hij is geschoten,,.... en "Wie ne put graaft voor een ander, stuikt er zelf in„. Hier voegt Dirk Martens bij Adhue sub judia lis est Cave ne cadas. (De kwestie is nog niet opgelost.) DIRK MARTENS Duizenden Patriotten gaven hun leven, echter niet opdat alles zou moeten herbeginnen 1

De Weerstander | 1946 | | pagina 1