ONZE EERE -GALERIJ Wekclijksche Rubriek der Gestapo's en Consoorten 2 LEES EN VERSPREID DE WEERSTANDER SLUIT AAN BIJ DE Aalstersche Zebra's De eenige erkende Bond der Politieke Gevangenen, aangesloten bij N. C. P. G, en rechthebbende, onder de Hooge Bescherming van Z. K. H. den Prins Regent Bericht aan de Leden van het O- F. Al wie een roode kaart ontvangt vanwege het Regionaal Comité, hoeft onmiddellijk gevolg te geven aan den oproep. Diegenen die den oproep niet beantwoorden, hebben later geen recht tot reclameeren, gezien zulks geldt tot het opmaken hunner dossiers. HET REGIONAAL COMITÉ PROCESSEN Sjalekenslijst van O. F. LEEST EN VERSPREIDT PYGMALION officieel orgaan der Verbroedering van het Geheim Leger. Aalstersche Box-Club VN*, I, '»\A- een Duitsch krijgsgevangenkamp te ont snappen. Verkleed vatte hij den terugtocht aan op een geleende fiets. Zijne activiteit begon reeds na zijn te rugkeer in 1940, als lid van de Nationale |eugd. Medewerker en verspreider van het blad "Jong Belgie,,, was hij tevens aan werver van leden voor het Verzet. Aan de oefeningen en marchen te He- kelgem, evenals op de geheime vergade ringen was hij steeds aanwezig. In de oprichting van het Bevrijdingsleger was hij onmiddellijk bereid toe te treden, 't Is in die periode dat hij zijn grootste activiteit ontplooide. Wekelijks zagen we hem op het Hoofd kwartier te Hekelgem en te Iddergem. Zijn optreden wettigde dan ook ten volle zijn benoeming als Kommandant bij het B.V.L. In die hoedanigheid stond hij dan ook steeds vooraan bij het uitvoeren der acties zooals doorknippen van telefoondraden, vernietigen der banden van zwarte briga de-mannen. Hij trok ook naar de Fransche grens om wapens voor het B. V. L. Maar het verraad sliep niet, in de nacht van 26 September '42 werd hij door de Duitschers van zijn bed gehaald. Eerst naar het Stadhuis, werd hij daarna over gebracht naar Gent in de "Nieuwe Wan deling,,. Op 22 Maart 1943 werd hij samen met andere strijdgenooten naar Duitsch- land vervoerd, alwaar hij terecht kwam in de concentratiekampen Bochum-Exterwe- ghen-Hamelen, alwaar ten slotte de uit spraak van het proces werd geveld, dat luiddeDOODSTRAF. De voltrekking van het vonnis greep plaats te Gorden- Brandenburg, op 22 November 1943. Wat had zulk een Weerstander niet al kunnen verwezenlijken, indien hij aan de klauwen der nazi-beulen was ontsnapt Ik durf er alles op zetten, was Norbertt met zijn ..vrienden teruggekeerd, zij niet zouden gerust hebben alvorens Gerechtig heid was geschied. Nu is Hij, helaas weggebleven, doch wij vergeten niet, noch zijn lijden, noch zijn ontberingen, noch zijn dood, maar ook niet het verraad door hetwelk hij ten offer viel en ten gepaste tijde wreken wij niet alleen Norbert Dinant, maar ook allen die met Hem en naast Hem gevallen zijn 1 A. T. S. IN MEMORIAM NORBERT DINANT Geboren te Aalst, den 9 Juni 1920. en onthoofd te Brandenburg-Garden, den 22 November 1943. Wilt gij dezen jongen held van nabij leeren kennen Wel, spreek maar over hem met zijn jeugdvrienden en allen zullen het eens zijn om van hem te getuigen dat hij altijd en ten alle tijde opgeruimd was, en dit zelfs in de grootste moeilijkheden en bij de meest terneerdrukkende tegenslagen, dat hij een openhartig karakter had en dat hij steeds bezield is geweest met onbe- grensden durf en niet terug deinsde voor de grootste gevaren. Men mocht hem de gevaarlijkste opdrachten geven, steeds stond hij paraat om ze uit te voeren. Het is dan ook die onbegrensde durf die hem later noodlottig is geworden. Gesproten uit een patriotische familie, die reeds een zware tol betaalde gedurende de oorlog '14-18, in den persoon van den vader van Norbert, tengevolge van ver wondingen opgeloopen op het slagveld en de ontberingen geleden in krijgsgevan genschap, Deze jonge Held stond reeds vroeg in den Weerstand. Reeds in 1940 wist hij uit - O Lees toekomende week in ons blad het proces van een leider van het V. N. V van Aalst, 100 vlaamschge- zind, anti-Belgisch van kop tot teen en de Fransche taal hatend, die zich liet verdedigen door een Fransch- sprekend advokaat, wat natuurlijk niet in het Vlaamsch zal geweest zijn. Hij was ongetwijfeld een groo...oot Idealist, en een nog grooter profiteur en zaktivist waardoor het Vlaming zijn hem dan ook niet zoo nauw aan het hart lag. De Redactie. PROCES DER S. D. VAN GENT Op Donderdag 19 December, te 9 u. verschijnen voor den Krijgsraad van Gent de leden der Sicherheitsdien- sten. Hoe belangrijk en tevens om vangrijk dit proces zal zijn, blijkt uit de talrijke getuigen die voor deze zaak opgeroepen zijn, alhier en el ders. Elkeen die met deze rekels af te rekenen had, zal zeker naar dit pro ces willen gaan luisteren. Het grijpt plaats in de gebouwen der Coupure, Linkeroever nr 213, eerste kamer A. We zullen toekomende week een breedvoerig verslag over de zittin gen die verscheidene dagen in beslag zullen nemen, laten verschijnen. De Redactie. Deze week hebben we het over JAN D'HAES S. S. Kriegsberichter Caudron straat AALST. Het is lang, zeer lang geleden, dat we over hem nog iets hebben vernomen, Of hij dood is, in Russische of Engelsche krijgsgevangenschap verkeert. In een ge vangenis vertoefd of voortvluchtig is, we ten wij niet. Overal werden inlichtingen genomen, maar nergens vonden we het minste spoor. Doch waar hij zich ook bevindt, aan zijn straf die meer dan rechtvaardig is, zal hij niet ontsnappen. Misschien ook heeft hij reeds op dit oogenblik voor zijn misdaden geboet. Zijn naam hebben we reeds meer dan eens hooren vernoemen bij processen, onder andere bij het proces van "Volk en Staat" waar hij bij verstek ter dood werd veroor deeld. Kameraad Jan heeft een zeer bewogen leven achter den rug - van kommunist werd hij Nationaal Socialist - van dichter werd hij Kriegsberichter en van idealist werd hij zaktivist en arrivist en op den koop toe was hij naast zijn boezemvriend, leider der De Vlag, Jef Van de Wiele, beter ge kend onder de naam van Jef Cognac, de grootste zatlapist der Nazi-partij. Beide kameraden, de Jef en de Jan, be schouwden zich als het type der rasechte Germanen en waren slechts in hun ele ment als ze hun gemeenschappelijke god "Bacchus" mochten eeren. Dan vierden onze rasechte Germanen, blauw van oog, blond van haar en krachtig van bouw. zoozeer datmen hen 's morgens van onder de tafel moest halen en buiten schoppen met een sieg heil achter hun rug. Dat gebeurde meer dan eens: zoo ziet men hen beiden na de meeting van de De Vlag in het feestpaleis in 1942. waar Jef het woord gevoerd had. samen met De Cock Edgard en anderen, rechtstreeks den café Den Yzer, S.S.enkot, binnenstappen, om de komende ineenstorting van Enge land met grooten luister en tralala vooraf reeds te vieren. Zoo ziet men onzen vriend idealist Jan meermaals 's avonds Iaat de café bij Kie- ckens, op de Botermarkt, verlaten, zat als een echte Schweinhond. 't Was misschien op café dat hij inspiratie zocht voor zijn schunnige gedichten, hij waande zich mis schien navolger van dichter Altons De Munck zaliger te zijn. Als student aan het Koninklijke Athe neum van Aalst, muntte hij reeds toen uit door zijn kritiek op alles en tegen alles. Toen droeg hij de veloeren Uniform der groep "De Denderdouw". Zoover ik hem heb gekend, had hij steeds een zwak voor uniformen en graden. Hoezeer hij van graden hield blijkt beter uit de ruzie die hij had met Aimaat De Brouwer om het leiderschap van het N.S.J.V. waar hij ten slotte het onderspit moest delven. Als gevolg van deze ruzie is hij naar de S. S. overgegaan, omdat hij hoopte langs dien kant meer succes te hebben rapper tot de hoogste trappen te geraken. Want daar werden de graden nogal ge makkelijk uitgedeeld. Hoe dommer, hoe grooter graden men er bekwam. Ge moet aan het front maar eens uw vel riskeeren, en ge werd onmiddellijk tot Unter-Sturm- Fuhrer gebombardeerd' Maar Jan was slimmer dan dat. Hij ron selde wel jongens voor het Oost-front, hij deed wel oproepen langs het blad De Jonge Nationalist" voor den strijd in het Oosten, hij ging wel mede met zijn geron seld vee tot aan de verzamelplaats en zeg de hen daar Vaarwel en tot Weerziens. Maar zelf de wapens opnemen en mede vertrekken dat was iets anders voor Jan. Dan liever maar geen graad, dan mijn le ven in de weegschaal te werpen voor on zen fuhrer. Zoo verschijnen dan talrijke artikelen van zijne hand. over zijn ingebeelden kamp aan het Oost-front. Hij beschrijft er zich staande naast De Tollenaere, en beiden weerstonden tot den laatsten kogel en hun laatsten druppel bloed. Hij voelt er zijn Germaan-ch bloed brui- schen. Hij voorziet zich reeds te Moskou op het Kremlin, paradeerend naast Gene raal S.S. Die ook zoo veel van Uniformen hield maar liever de kolen door anderen uit het vuur liet halen. Aan zijn schrijven zou men reeds gaan veronderstellen dat hij reeds in een Rus sisch cafeetje zat te samen met zijn boe zemvriend Jef Cognac, drinkende den lek keren Wodka op de overwinning der Germanen. Ik geloof dat Jan nu uit zijn rijk der ver beelding zal teruggekeerd zijn naar de we reld der realiteit. Dat als hij nog leeft niet meer zal moeten genieten van de lekkere drank. Dat als hij nog leeft nu zal kunnen dichten over het verraad, over zijn gevan genisleven of over zijn zware arbeid die hij ergens moet verrichten. Met zijn pen heeft kameraad Kriegsbe richter Jan veel kwaad gedaan. Hij was de schuld dat velen misstappen begingen, waar ze zich misschien nu over beklagen en berouw hebben. Hij is de schuld geweest van de dood van zoovelen der onzen, door de mede werking die hij verleende aan den vijand. Onder de massaschuldigen hier ten lan de neemt hij een der voornaamste plaatsen in, en als leider van het N. S. J. V., als lid van het V. N. V„ als lid ZB/DM, later als Kriegsberichter. omdat hij het vergif ver spreidde met zijn pen en waar zoovelen zich hebben laten aan vangen, en omdat hij, in plaats van de waarheid te hebben gediend, deze heeft verdraaid. VERAX. Duizenden Patriotten gaven hun leven, echter niet opdat alles zou moeten herbeginnen 1 Omdat Fransken met Cecile in de kinder koets gelegen heeft Fr. 10 Omdat Cecile barvoets was 10 Omdat Fransken een paar mollierkens zou maken voor Cecilleken 10 Omdat Gustjen geen tijd heeft om de mollierkens te maken 10 WEERSTANDERS, PATRIOTTEN, SPORTMANNEN, pronosticeeren op SOL-PRONOS- TIC en bieden hierbij hun steun aan alle Oorlogsslachtoffers. A, B. C. A. B. C. Bericht aan Box-Liefhebbers 1 Daar onze oefenzaal te klein was volgens het aantal leden, hebben wij ons lokaal overgebracht naar het KEIZERSHOF, bij Albert Cherreté, Korte Nieuwstraat, 5, Aalst. Oefeningen hebben plaats eiken Dins dag en Vrijdag, om 19,30 u. en Zondag morgen, om 9,30 u. Nieuwe leden zijn welkom. Het Bestuur.

De Weerstander | 1946 | | pagina 2