ONZE EERE - GALERIJ 3 IDEGEM Sis is niet op zijn gemak! Weerstanders, Patriotten, leest en verspreidt "FRONT» ORGAAN VAN HET EMIEL DE LOMBAERT' Oorlogs\rij williger 4 Augustus 1914-1918 L.estuur.>lid der Vuurkruisers Einde 1940 aangeworven door Henri CORNELIS Begin 1941eerste geheime contactname met gewesteli)ke ieideis en een algevaar digde der Witte Brigade fidelio van het hoofdkwartier te Antwerpen, ten buize van Emiel DE LOMBAcKT. Enkele weken later t «eede geh. ime con tactname en aanstelling door rlenri Eorne- lis, alsian kom mandaat der Witte Brigade Sec.or Aaist, van g westelijke leiders de zer organisatie: Frans VAN IMPE, van Mere - Marcel COBBAEK 1Okegem - Julien VEkLEYoEN, Aalst - Achiel DE BACKER, Wanzele. Bespreking opdracht aanwerven van leden voor de W B. Derde contactname, ten huize van Op perwachtmeester Albert SbYAERI der gendarmerie te Aalst, thans Eerste Op perwachtmeester te Eecloo, In op< racht van Henri Cornelis contact zoeken en aan werven van Spoorwegbeambten in dienst in Goederen- en Reizigersstatie te Aalst. Deze bewezen bijzondere diensten door het verstrekken van inlichtingen van miii- tairei aard: betreffende bewegingen per spoor van vijandelijke troepentreinen-mu- nitietre nen. Deze inlichtingen woiden door E. De Lombaert aan Henri Cornelis overgemaakt Stichting afdeeling der W.B. te Moorsel, met Louis CUYPEHS. en te Wieze-Den- derbelle met Kamiel PHILIPS, hulp-sas- merster. Verspreiden en verk oop ten voordeele van familie van politieke gevangenen, van sluikblaadjes en gedichtjes Onze Zwart jes" en later "Ons Klokje" gedichtjes door Henri Cornelis gemaakt. 1942. De vijand bejint opeischingen te doen. Vervaardigen van valsche pas poorten, met de onbaatzuchtige medewer king van twee stadsbedi-ndende H.H, Arthur DE PAEPE en August DE V YL- DAR, voor werkweigeraars en ondergedo- kenen door de duitsche politiediensten op gezocht. Kosteloos uitreiken van brood-en vleesch- z gels aan ondergedokenen Deze zegels werden door E.D.L. opgekocht in de ba rakken van Mijlbeek. in het café op den hoek der Moorselbaan en Langestraat, en elders. E.D.L brengt Lucien Daelman in con tact met Henri Cornelis, en deze kon via Frankrijk, Zwitserland Spanje naar Er ge land ontvluchten. Lucien stond als gijze laar N° I oode lijst der Kommandantur te Aalst. E.D.L stond op dezelfde lijst als gijzelaar N° 7. Begin Juli 1942: Geallieerd vliegtuig branden4 neergestort te Moorsel s An derdaags E.D.L. met Henri Cornelis ter plaatse De plaatselijke leider der WB. Louis Cuyoers is in bezit van een politie muts en een stuk karton met matricuul, plaats en geboortedatum van verkoolde inzittende, dat door Henri Cornelis verder werd overgemaakt aan de bevoegde per sonen. Opdracht gegeven kroontjes te plaatsen op de graven van de bemanning. De V, N. V. Burgemeester van Moorsel geeft bevel deze te verwijderen. De man nen van Moorsel plaatsen er at dere, met een waarschuwing dat degene die ze poogt weg te nemen er zal voor boeten. Opdracht van hoo'd» wartier der WB. Antwerpen, terreinen en plaatsen geschikt voor parachuteeren van wapens en man schappen dienen aangewezen, plans met ligging en plaatsbeschrijving. In samen werking met Henri Cornelis opgestuurd naar hoofdkwartier Antwerpen die deze overmaakt aan Londen. Contactname met Dominique Walgraef, trieerder in de G'oote Post te Brussel. Brieven door dezen laatste onderschept, bestemd voor V. N. V. en Wexistenleiders. of uitgaande van V. N. V. diensten, wor den bij E.D L. afgegeven. Op verzoek van Robert Keselaer, twee Joodsche meisjes, dochters van aangehou den Poolsch-joodsch Brusselsch industriel, in huis genomen, tot Wachtmeester Alfons Formulier van de rij'swacht Aalst, thans te Zele, hem komt verwittigen dat de Bel gische Rijkswacht bevel ge» regen heeft de duitsche feldg •ndarmerie te vergezellen bij opzoek ingen in hotels en logementhuizen, controle t pde vteemdelingen. De meisies werden tijdig geevacueerd en daarna bij een dame te Brussej, door bemid elingvan E, D. L. tot het einde van den ooi log on dergebracht. 1441. In opdracht van Henri Cornelis begeeft E. D.L. zich twee keeren naar Brus sel met inlichtingen van militairen aard. Den eersten keer in Augustus 1943 met Gilbert Delbecq, sabotage, trein in brand gestoken. October 1913. Radio Londen bericht dat vrouwen betoogen te Berlijn, Bremen en Hamburg. Voedselschaarschte. In fa brieken van vot-oingswaren langs den Dender werden schepen geladen met eet waren bestemd voor Duitschland- Raad pleging met Henri Cornelis, E. D L. en hulp sasmeester van Wieze Kam. Philips, schikkingen getroffen om die schepen te beletten langs den Denderen Schelde Ant werpen en vet der Duitschland te bereiken. Den 22 October 1943 wordt het Sas van Wieze gesaboteerd, kan niet meer manceu- vreeren, schepen zijn opgehouden. In opdracht van Henri Cornelis begeeft E D L. zich tweemaal met militaire inlich tingen naar Brussel. Den eersten keer wordt aan de 7de halte.voorbij Assche-Statie de tram door duitsche feldpolizei gecontro leerd; ze zoeken wapens De tweede keer zelfde incident aan de Jubileuml-an te Mo- 1 nbeek. Geluk kig sloegen ze geen acht op papieren, alleen wapens. Den 5 November daaropvolgend rond 8 1 2 u 's morgens werd E. D. L. door de duitschers aangehouden, ra een huiszoe king. Dank zij de koelbloedigheid van zijn echtgenoote, die vier revolveis wist ie ver bergen terwijl de duitschers in huis waren, konden zij niets bezwarend ontdeki en. Door een gelukk ig toeval sloegen ze ook geen acht op een stapel sihoolboeken van zijn jongste zoon, waanusschen een duitsche ir-ingids met regelingen van troe pen en transporttreinen, door den onder- statiechef van Aalst, den H. I e Cock, aan den duitschen overste van Merelbeke ont futseld. Toen hij in den auto stapte waarmede ze hem wegbrachten naar Brussel, bevind zich daar reeds zijn kommandant Henri Cornelis. Dank zij het heldhaftig twijgen van Henri Cornelis. die door het kettingsys teem der organisatie W. B. deeenige was die m t E D.L. in rechtsrrei ksche brtrek king had gestaan, werd hij dm 21 Januari 1944 uit het oevana van Sr, Gillis ontsla gen. Henri Cornelis. die in zaken met veel verdere vertakkingen betrokken was, werd na ir Duitschland gevoerd, waarvan htj he laas niet mier zou terugkeeren. Lees vervolg hierneven. Laatste Commentair over het venijnig manifest van Mme la Marquize. HUICHELARIJ 1 Dat de Weerstanders alles veil gehad hebben, rust, vrijheid van hen en hun la- milie gedurende de bezetting om hun Va derland te bevrijden, dat cuizenden in de lolterkau.pen omgekomen zijn, dat dui zenden weduwen en weezen dier Helden hunne duurbare doodtn beweenen, dit is "huichelaiij.. Dat de echte Weerstanders den strijd niet willen of zullen opgeven, dat zij niet willen buigen voor de schaamte ooze pre tentie van het zwart gespuis, dit is "hui chelarij.. Dat zij zich uit al hunne krachten ver zetten tegen fut oidewooid van "Verge ten en Vergeven,, dit is "huichelarij,. Dat zij steeds aanhangers zijn van de veri even Vaderlandsch princiepen van Kardinaal Mercier. die schrei t g» durer.ee de bezetting 1914-1918. dat de landvei la ders hunne rechtmatige straf mceten uit boeten en geen vergnlenis kunnen beko men vooraieer zij beiouw hebben, dit is "huichelarij,, Dat wij, Weerstanders, van met de be vrijding uitgeroepen bebb* n dat wij ons betrouwen stelden in het Belgisch gerecht, wanneer zekeie thai s getemde haantjes vooruit moord en brand riepen, maar als wij nu onze stem verhellen om eindelijk gerechtigheid te eischen tegen echte landverraders en collaborateurs, dit is Huichelarij,, Huichelarij, dat is die plotselinge liefde voor de werkende klas, die vioeger nog geen got den dag kregen, die altijd bij ze kere boeren gedurende de bezetting min achtend de deur kregen, terwijl het achter poortje altijd open was voor de smokke laars, in het Fransch noemt men zulks: "un amour de prostitué,,. Huichelarij 1 mag men toeroepen aan die super christenen, die nauwelijks de kerk verlaten hebben als zij hun evennaas ten leugenachtig bekladden en die twee dracht zaaien onder de deftige bevolking der gemeente, ten voordeele der verstokte Incivieken "Huichelarij" dit is dat Mme la Mar quize zou willen pronken in den Burge- meesterzetei. Om te eindigen drukken de Weerstan ders, de 262 democratische stemmers, en wij twijfelen er niet aan, alle weldenkende inwoners, dat tot Burgemeester benoemd wordt. Vlassenbroeck Prcsper, Oorlcgs- Invalied I9i4 9i8. sedert 20 jaar Ge meenteraadslid, Harioep! Harioep! Hohé! Si rijdt allen met ons meel Prosper Alleen is de man van nummer 2 Die ons kan brengen Rust en V ree. Dit is ook den wensch van korte, large, met en zonder baard Individuen en van De Nieuwe Klopper. Na zijn bevrijding werd E.D L. bewaakt o. a. door den gestapo Pohet Sedtyn, en en was dus alle voorzichtigheid geboden. Toch heeft hij nog belangrijke inlichiingen kunnen verstrekken, als gtvo'g van zijn ge vangenschap, die voor de kV. B, van het grootste nut zijn geweest. Later is hij door bemiddeling van den H. Albert Podevyn. Denderrr ondsche steen weg. Hofstade. in contact gekomen met den H. Cockx. leider van de Partisanen (op wiens hoofd door de duitschers 1 mil- lioen was gezet), die bij den h. Podevyn ondergedoken was. Den 2 September heeft htj met de veto, zonder nummerplaatl van den h. Coclx neg een cpdtacht verricht naar Wieze-Denderbelle. De tweede sabotage aan het sas van Wieze werd eveneens bij E. D, L. voorbe reid. Na de landing, 6 Juni 1944. werden met alle vervoermiddelen munitie en mate riaal naar Frankrijk gestuurd door de duitschers. De weerstar ders hadden het sas van Caïn bij Doornik gesaboteerd, en de schepen moesten den Dender opvaren. Den 18 Juni 1944 werd het sas van Wieze. gesaboteerd, en de schepen konden niet vooruit. Jeende. jeende, sakkerrorde-mlljaarde 't Is wel uitgevallen zooals ik bet voor speld had. In de plaats van den weerstand met een slag te vernietigen, hetben ze olie op het vuur gegoten. Ik heb de meeting in den Rink bijge woond, van achter de scène natuurlijk, waarik een voorbehouden plaatsken kreeg. Door een holleken in het bekleedsel kon ik alles goed afpieren. In één, twee, drie, liep gansch de zaal vol. Nog slechter als toen Asiel kwam spreken over de weldaden van het Portu- geesche facisme. Ik had gedacht dat op het podium een troep vagebonden van kommun'Sttn gin gen plaats nemen, maar ik was mis Dok ters, professers, advokaten uit a le stan den, uit alle polin'eke groepeeringen, afge vaardigd door onderscheiden weerstards- bewegingen en last not least, nen type die zich een volksjongen noemde maardie kon donderen dat ik er van in mijn broek scheet. Ik had gedacht dat die mannen daar over de politiek gingen zeeveren, maar ik sloeg er neven. Die dokters, advokaten. profes sers en volksvertegenwoordigers zijn ons te leep af. Ze spraken slechts zuiver over den weerstand, en trokken ons, de anti- weerstanders, daar op alle manieren door hun gat. Eerst hadden wij de pick-up wat gesa boteerd. maar dienen vos met zijn lang haar en zijne sproeten bracht hem terug in orde, juist gepast om aan een zekere Dr Roels toe te laten, gedurende een vol uur onze avant-garde over den kam te scheeren. Een chance dat wij sterke ooren hebben en affronten voor complimenten nemen. Tot s'ot riep hij de dooden op om ver der mede te strijden met de terroristen- weerstanders Een zekere Nocl riep dan "Présent" Die lange slungel was werkelijk uit het graf gekomen om dien kwaadspre ker bij te springen. Die Noël, ge weet wel, werd te Bever- loo gefusilleerd door onze Vlaamsche Zwarte mannekens, maar lag onder een stapel dooden en kwam er met eenige ga ten in zijn corpus vanaf. Dat is een van de eenige fouten door onze Vlaamsche helden bedreven Ze moesten zich verassureerd hehben dat dat mager scharminkel ook dood was. Nu kan hij ons niets dan last bezorgen. Dan sprak er een Leuvenaar, een zoo gezegde schuchtere volksjongen Die was nog geen twee minuten bezig of mijn ach terwerk begon reeds te lossen. Hoe meer hij op ons donderde, hoe minder ik mij kon ophouden, 't Broehelde uit mijn lijf gelijk water. Wat een smeerlap. Die moesten ze ophangen. Als nu ten laatste dien nagel van mijn doodkist, Bert Van Hoorick, rechtstond, begonnen al die nieuwsgierigen,zooals het Nieuwsb'ad dat noemt, of die zevenhon derd toehoorders, zooals het Volk ze bij— eencijferde, m t hun vijftienhonderd te ge lijk in de handen te pletsen dat de zaal er van daverde. Die kleine stinker was al zoo leep als de anderen en hield zich strikt tot weerstands zaken. Hij legde uit wie de ware schuldi- gen zijn, en waar ze zich gedurende gansch den oorlog schuil hieldente Londen of in de beschermende schaduw der Kriegskom- mandan'uren, 'k Ben naar huis gedropen, zweefend in mijn aangezicht en stinkend langs onder. Ik geloof dat er Richters zijn die zich den vinger in het oog aan t steken zijn en beter zouden doen, zich een strooiken in het gat te duwen, als het er nog in kan. Sis zelve. ONAFHANKELIJKHEIDSFRONT

De Weerstander | 1946 | | pagina 3