Dirk Martens roskamt 2 Bericht aan de agenten S.R.A. De leden die nog geen vraag voor vergoeding aan de S. G. A. R. A. of aan den dienst voor oorlogsschade ingediend hebben, voor de voorwer pen afgenomen bij een huiszoeking ot bij de aanhouding, gedaan door den bezetter, zijn verzocht een bij zondere formulier te vragen aan het Federaal Komiteit van het Eenheids front van België, 82, Thomas Vin- cottestraat, te Brussel 3, voor de vorming van hun bundel. MITRAILLE l Bericht aan de Leden van het O. F. Al wie een roode kaart ontvangt vanwege het Regionaal Comité, hoeft onmiddellijk gevolg te geven aan den oproep. Diegenen die den oproep niet beantwoorden, hebben later geen recht tot reclameeren, gezien zulks geldt tot het opmaken hunner dossiers. HET REGIONAAL COMITÉ Wat nu. kleine man ??l Kerstdag was voor de Duitschers een buitenkansje met 'n geschenk van den Amerikaanschen Generaal Mac. Narney (800.000 nazi's vrij) maar dit was nog maar klein bier.... Als nieuwjaarsgeschenk voor onze duitsche sukkels worden onmiddel lijk de vroegere leden van den Gene- ralen Staf der Duitsche regeering en de S. A. op hun woord in vrijheid gesteld. Tegen deze absurde rechtspleging protesteeren zelfs de Duitschers. Onder de door het Kerstmannetje zoo mild bedachten, hoort zekeren Dokter Ernst Sonntag, voormalig dokter bij de Wehrmacht, die noch tans 15 jaar dwangarbeid door de zuiveringscommissie tot cadeau kreeg. De Amerikanen willen de Belgen "deloef,, afsteken, of de duivel houdt de kaars. Eerstdaags nu mogen we ons ook verwachten aan 20.000 duitschers en Oostenrijkers, die het vraagstuk der arbeidskrachten in België komen op lossen 111 Als die redders - en dat zal wel - terug contact krijgen met hun hier gebleven spitsbroeders van tij dens de bezetting, kunnen we ons reeds een klein denkbeeld vormen in welken chaotischen toestand we eerstdaags zullen komen te staan. We mogen evenwel veronderstel len dat zooals het hier in België gaat, ieder verdacht element zal worden opgesloten, en we van dit rapaille niet veel zullen te lijden hebben. In of uit den "bak,, zal die catego rie toch op staatskosten zich hier ko men nestelen. Men zou misschien best doen het gansche zooitje de vrije natuur te laten ingaan, de Weer standers in concentratiekampen te steken onder bewaking der gerouti- neerden van '40-'44 en onze gevan genissen om te zetten in Breen- donk-tehuizen,, om die welke zouden reageeren er tot andere gevoelens te brengen. Dit voorstel werd nog niët gedaan, maar het sluit niet uit dat wij er eerstdaags mee zitten, en... wat dan, kleine man LEES EN VERSPREID DE WEERSTANDER SLUIT AAN BI] DE Aalstersche Zebra's De eenige erkende Bond der Politieke Gevangenen, aangesloten bij N. C. P. G, en rechthebbende, onder de Hooge Bescherming van Z. K. H. den Prins Regent Kerstdag... dag van vrede,., en onze fa meuze Generaal Jos. Mac Narney, opper bevelhebber der Amerikaansche strijd krachten in Duitschland, maakte dankbaar gebruik der situatie om zoo maar even 800.000 nazis, gewezen partijgangers van Hitier, amnestie te verleenen en vrij te la ten, vrijterug de wereld in Hieromtrent werd door sommige bladen nogal herrie gevoerd. Men vindt het fabel achtig, paradoxaal, echt amerikaansch. en och arme, het is nog maar een kleine, flauwe naaperij van wat hier bij ons gebeurt, zonder Kerstdag af te wachten Het is toch geen geheim dat hier bij ons honderden en honderden oorlogsmisdadi gers, groote en kleine collaborateurs, na- zisympatisanten en verklikkers werden op vrije voeten gesteld om allerlei gezonde en ongezonde redenen. Hier is men altijd mild,., te zien in welke genre natuurlijk. Generaal Narney verklaarde dat hij dit deed om de handen vrij te hebben en met meer krachtdadigheid te kunnen optreden. Mogelijk, maar in alle geval een gewaagd experiment. Of dit hier bij ons ook het geval is, is te betwijfelen, gezien we reeds vaststellingen hieromtrent konden doen. Een klein ge dacht maar mij kwam ter oore dat in Z. Limburg zoo maar eventjes vijf personen werden aangehouden en opgesloten (pers- mededeelingen) alleenlijk maar om het le ven van een zesde onhoudbaar te maken (Henriette Thibo). Ook hieraan zal de federale Politie van Amerika, Schotland-Yard e. a. wel een lesken mogen nemen. Het is evenwel verklaarbaar, gezien zij niet de duitsche bezetting hebben gekend en derhalve dus moeilijk nazimethodes kunnen imiteeren of zoo mogelijk nog ver beteren. Het baart dus ook geen verwon dering dat men hier in ons gewest Domi nic Walgraef in 't gevang steekt - volgens gekende procedure - dus eventueel dood eenvoudig ook om het leven van anderen ondraaglijk te maken (leest hierWeerstand) Kras kras, gewild of ongewild, het re sultaat is er t. t. z. men denkt dat men het resultaat zal hebben, doch het zal niet DAT zijn wat werd verondersteld, hoe provo- keerendmen ook tewerk gaat. De "Weer stand'' zal zich daar maar zoo niet bij neer leggen, absoluut niet. Ik heb hier kunnen vaststellen te midden van de markt, dat 'n groot aantal onwaar- digen mochten ter stembus gaan en er geen enkele werd verontrust. Of is men er ook bang van soms, zooals van Bric Nichels. Collaborateurs, die. ondanks onderaan hun briefwisseling met den bezetter telkens schreven Heil Hitier worden terug mar huis gestuurd uit pure genereusiteit, om die menschen een nieuw leven te laten beginnen. Dominic Walgraef, onder 't waakzaam oog der Rijkswachters, wordt geboeid ge- exposeerd aan d'oogen der vroegere nazi- freunden. Het werd reeds dikwerf vernoemd, maar ik vind het TE, om het te kunnen zwijgen. Dominic Walgraef, onder verdenking slechts, wordt opgesloten en derwijze diens echtgenoote en kinderen zonder brood ge zet, integendeel, worden onze vernoemde moffenfreunden niet verontrust en behan deld als brooze albasten beeldjes, aange sproken met Mijnheer en door sommi gen gevreesd, waarom, weet niemand. De gekgnde nazi-zazoe-zoulou Steven Franck mocht zich in Antwerpen terug 'n flinke handel oprichten; ex-verklikker Van Outreve beschikt reeds over 'nrendeerend handelshuis; Vlagman Mills Verkeert inde beste voorwaarden te Gent Dr. Schotte specialiseert zich te Brussel als likeurhan delaar Frans De Geyter baat terug zijn vroegeren handel uitRené Callens loopt hier fierder dan ooit. Schotte, DeVeylder P. D'Hacns. P. Ghysbrecht, Van Herre- weghe Th. worden gerespecteerd als Nati onale Helden. Wie duizenden soldaten remplaceerde bij de wehrmacht is n held. Wie om sociale reden, in noodgedwon gen omstandigheden het slachtoffer werd van een der voornoemde Heeren, moet 10 jaar in 't prison, t. t. z. gelijkgesteld met 'n Weers tander. Met welke gedachten bezield moeten hier onze vroegere gevreesde Germanen rondloopen, zooals Borms, H. Sedeyn, R. Callens. P. Bombeeck, Agent Borms, Schouppe, K. Tielemans, Edg. De Cock, E. Poriau, opgehitst als ze worden gegroe peerd doorvroegere "Leiters oder Fuhrers" en gefinanceerd door geprotecteerde colla borateurs. We zagen reeds 'n klein beeld van dit alles aan de plots opgedokene "De Bezem binders". De Bezembinders die het klaar speelden in volle stad affichen aan te plak ken onder't waakzaam oog onzer verde digers! Affichen met als tekst: Genoeg... Weg met het Krijgsgerecht, gedaan met de massamoorden, en dit alles geïllustreerd en gedrukt op n wijze die blijk geeft dat er tamelijk zonder veel kommer noch geldzorgen wordt ge werkt. De "Weerstand" werd ontwapend. Ie der weerstander die in 't bezit was of is van 'n wapen, al was het ook een dat hem ter beschikking werd gesteld van onze Londensche regeering, wordt het afgeno men, goedschiks of kwaadschiks, met of zonder het noodige commentaar in de bla den. aangedikt tot een fantastische brij. kwestie ze te compromiteeren. Het zijn staatsgevaarlijke elementen. Huiszoekingen worden gedaan om uit te maken wie dit, of dat schreef en 'n schrijf machine wordt onder de loupe genomen om toch maar te trachten de stellers van sommige artikels te ontmaskeren (zooals zij dat noemen). Ik vraag me af, welke zijn de resultaten tot nu toe geboekt bij de actie die zal zijn op touw gezet tegen de bezembinders, te gen de dreigers dus, de onttrooners van het Krijgsgerecht. Wat werd hier reeds gedaan, hoeveel zitten er reeds in 't gevang, hoeveel wa pens werden er reeds in beslag genomen, hoeveel wapendepots en munitieopslag plaatsen werden er reeds ontdekt Niets, Mijne Heeren, tot nu toe niets, en het geeft den schijn dat het er zal bij blijven. Men schijnt 'n ziekelijk genoegen te scheppen om allerhande fictieve rede nen. cobra's, wolven en hyena's los te la ten in de tarm geworden kudde. Wat gaat hiervan het resultaat worden? Wie zullen nu de schuldigen zijn Wie wenscht of eischt dat de meer dan vier jaar onderdruk te. door schrik en honger getergde slacht offers te zien in opstand komen Wie en waarom wenscht men 'n actie door moe gefolterde, half-geslachte weer- standers uit de concentratiekampen Wie stelt zich hiervoor verantwoordelijk Weerstanders waakt, wees op uwe hoe de, want er staat 'n ongelijke strijd te wachten, waarvan de teekenen reeds zijn waar te nemen, 'n Vijand, ouder, sluwer, en listiger dan de weerstand, geschoord door sommige te vreezen organisaties, ge grondvest op oude ongekende fundamen ten, en gerugsteund door de geredde fi nancies der ex-naziklans. 'n Strijd die zal te voeren zijn en reeds is, in het donker, met niet te onderschatten middelen en methodes. Weerstander, wees indachtig Si vis pacem, para bellum Indien ge vrede wenscht. bereid de strijd dan voor). PATRIOTTEN, WEERSTANDERS, Nu met het nieuwe jaar is het de beste gelegenheid U het blad De Weerstander,, aan te schaffen. Neemt dus van nu af een abonne ment. Het kost slechts 27 fr. voor 3 maanden. Het is het eenige blad dat U op de hoogte stelt van Weerstand. Te verkrijgen in alle lokalen van Weerstandsgroepeeringen. DE REDACTIE. SECTIE EENHEIDSFRONT van BELGIE Dr. Gravez, kreeg als geschenk voor zijn "Huidvinding" de amerikaansche na tionaliteit en zal zoodanig eerstdaags wor den ter beschikking gesteld. Brik Nichels beloofde plechtig, na be zoek te hebben gebracht aan een café, in samenzijn van een agent van de veiligheid (raar) dat de echtgenoote van Dom. Wal graef geen honger zou hebben geleden, (wat zou daar achter schuilen) Cornelis zaliger was niet bij machte R. Ringoir uit de handen te houden van den bezetter, maar had toch macht genoeg zijn politieken vriend Staaf, uit de klauwen te halen van de gestapo! (hoe dat?) S. D.er Opdebeek beschuldigt formeel Brik Nichels van verraad en verklikking. Onze staatsveiligheid hieromtrent verzocht, verklaart hem niet te kunnen of te mogen aanhouden! Wat dunkt u daarvan? Onder de bezetting waren er veel lam- mekens bij 't gerecht, die nu leeuwenmui len zetten en de weerstanders toeschreeu wen: ge WAART leeuwen maar we zullen van u LAMMEKENS maken 't Schijnt. Pie Kees (Gust Van der Stock) die geen bewijs van burgertrouw heeft natuur lijk, mag onder een deknaam handel di ij- ven en is het best gecontigenteerd! Door wie Dr Schotte brouwde vroeger te Aalst frontsoldaten en nu likeuren te Brussel. Aan het park ergens, worden uitbeta lingen gedaan voor de slachtoffers van de zwarte illegalen en levende weduwen, en niemand van 't gerecht vindt dit, Wie ge looft dit? Onzen secretaris Frans De Meyst.die den noodigen moed niet scheen te bezitten luidop iets te verklaren, vond het beter een verweerschrift te schrijven voor onzen le derheid De Brabanter! Wie zou dat dur ven denken? Onder de bezetting werden jongens opgeeischt om naar Duitschland te gaan werken. Gustaaf Peereboom bleef dood eenvoudig thuis en werd niet verontrust Gaf zelfs een tentoonstelling inmiddels De anderen werden opgespoord en gevat met het gekende gevolg. Hoe verklaart men dat Lastens Cammaert Roger werd een dossier samengesteld en het ging verloren. Wie hielp hieraan? Bijna alle zwarten met een tamelijk zwaar dossier werden in voorloopige vrij heid gesteld Dominique Walgraef moet er blijven zitten Die mag men wel van gen! Wie begrijpt dat: Brik Nichels beweerde dat de weduwe van Commandant Dupuis. die in de folter- kampen bleef, niet zou hebben te kort ge had zoo ze niet al te streng getuigde tegen Opdebeek, de fameuze S. D, - wie verstaat dit niet? Mitraillette.

De Weerstander | 1947 | | pagina 2