ROND HET KERSTFEEST Wirt Muselmanner Op Zondag 29 December 1.1. ging het Kerstfeest, ingericht door de Aalstersche Zebra's en Solidariteit voor de kinderen der Pol. Gev. en Oorlogsslachtoffers door in de nieuw verbouwde zaal van het Café Kamiel De Smet, op de Groote Markt. Een waar succes 1 Den Heer Noël Henri, secretaris generaal der Nationale Confederatie van Pol. Gev. alsmede den heer Paul Geerinckx, Eere-Voorzitter van den Bond der Pol. Gev. "Aalstersche Zebra's,, hadden er aan gehouden het Kerstfeest voor de kleine be schermelingen bij te wonen. Een klein programma, speciaal be dacht voor de kleintjes en uitgevoerd door den alom gekenden Omer Die- rickx en zijn medewerkers en van den goochelaar M. De Vuyst, hield de aandacht der kleuters gaande. De vreugde steeg echter ten top bij het verschijnen van den Kerst man. Hij had deze kleintjes speciaal bedacht, want ze werden werkelijk overladen tot groote voldoening der ouders of diens plaatsvervangers. Voorwaar, de inrichters van dit zoo goed geslaagd Kerstfeest halen eere van hun werk. VERLOREN, op het Kerstfeest, bij den heer C. Smet, Groote Markt, splinternieuwe manshandschoen. Te rug te brengen tegen goede beloo ning, in de Nieuwstraat, 41. Walter Bouchery Nationaal-Socialist tot na tionale Held uitgeroepen LEEST EN VERSPREIDT PYGMALION officieel orgaan der Verbroedering van het Geheim Leger. Aan de Vaderlandsche bevolking uit het Geeraardsbergsche. Een Sardienenhistorie Weerstanders, Patriotten, leest en verspreidt F R O N T ORGAAN VAN HET Weerstanders, de Lokalen uwer Groepeeringen Het Krijgsgerecht te Antwerpen had de groote eer en het genoegen de gekende advokaat WALTER BOUCHERY vrij te spreken, gezien er lastens deze super- mensch geen bezwarende feiten werden vastgesteld. Deze geluksvogel was onder de bezet ting leider van de Kadersschool der Natio nale Socialistische Jeugd. Paradeerde per manent in uniform - deed 'n paar on schuldige reisjes naar Duitschland en steunde mild de fameuze Borms commissie, dit is alles... Men zou toch niet willen dat men om dergelijke futiliteiten iemand last aandoet! Men is toch in Belgie en niet meer onder de bezetting, waar het volstond om acci denteel 'n Engelsche Post te beluisteren om in 'n minimum van tijd aangehouden te worden en half-dood geranseld naar 'n concentratiekamp te worden gevoerd om er verder te worden gefolterd en achteraf te worden verbrand of gefusilleerd. Naar het SCHIJNT was onze Held in verzet gekomen tegen het V.N.V. Geen enkel mededeeling kwam ons terhoore ten welken titel feitelijk Walter deze actie voerde. Gezien de Vlagmannen met Jef Van de Wiele aan de spits zelf 'n campag ne inzetten tégen het V. N. V. moet men veronderstellen dat, gezien er precedenten werden geschapen, die jongens ook zullen moeten worden vrijgesproken en niet ver der zullen mogen verontrust. In één ding echter mogen we ons ver heugen, dat de proceskosten gedragen zijn door den vrijverklaarden. De kosten der verdediging zullen dus derhalve ook niet moeten worden gedra gen door den Staat Men maakt nog al gerucht over de zaak "Coroelis" van Aalst, en men zou waarlijk zeggen dat een geheimzinnig ordewoord gegeven is aan de drukpers om den Aal- sterschen weerstand, en in het bijzonder het O. F. te bezwadderen. Geen enkel dagblad heeft zijne lezers rechtzinnig ingelicht. "La Dernière Heure" munt uit in zijn nummer van 1 3 December en noemt onzen vriend Dominique un quatrième Individu" aangehouden, kondigt de monstermeeting aan als Kommunist maar heeft geen woordje verslag gegeven wegens de bomvolle zaal, het geestdriftig verontwaardigd publiek en het eendrach tig optreden met vaandel van al de weer- standsgroepen. Niettegenstaande "La Dernière Heure" eene afdoende terechtwijzing ontvangen heeft om hare lezers onpartijdig in te lich ten, is er niets van gerept. Maarisden "Correspondent" van dit blad somtijds dit hoovaardig persoontje niet die nog al hoog oploopt met zijn poli tiek gevangenschap? die men in Aalst Ik alleen noemt, die bij eene welgepaste ge legenheid geen woordje van welkom had voor den Volksvriend en echten politiek gevangene Jules De Paepe uit Idegem. Enfin, de Zwarten en Collaborateurs ju belen, het zijn nu de weerstanders die er achter gaan Geduld zwartjes, de weerstand heeft ge durende de bezetting andere waterkens doorzwommen en staat eensgezind en on verschrokken paraat, het zal een der bes ten der zijnen niet onschuldig in 't gevang laten, den hoon aan Dominic Walgraef aangedaan, vergeten wij nooit, het is een kaakslag aan den weerstand van gansch het land, Den weerstand heeft de Eer van Belgie gered, dit schijnt zelfs ons Democratisch Gouvernement te vergeten Zonder er op te boffen, toch krijgen wij ze wel de moffen en de landverraders! Dit was het dagelijks deuntje van Jan Moed wil uit Londen. Ja, de Moffen zijn over wonnen, maar hunne trawanten loopen op vrije voeten. De deftige bevolking heeft hare zuurge wonnen spaarpenningen in armoede opge- eten terwijl de zwarten en hun families weelderig leefden, terwijl de Economische Collaborateurs schandalige braspartijen hielden met Duitsche Officieren en lichte kooien. Velen worden onverschillig, sommigen zijn moedeloos, anderen zeggen het geld kan alles, er is niets meer aan te doen. Wij weerstanders, verklaren plechtig: den strijd den onverbiddelijfcen strijd te gen landverraders, verklikkers en harte- looze collaborateurs gaat voort, onze duurbare gemartelde helden moeten en zullen gewroken worden, dit eischt met ons de Vaderlandsche bevolking. Leve België l Leve de Demokratie 1 Leve de Weerstand 1 De Nieuwe Klopper. Mijn vriend Nold is verzot op sardien tjes. Vorige week had ik voor hem een paar doosjes op den kop kunnen tikken en toen ik hem ze gaf. was er geen houden meeraan. Hij wilde onmiddellijk naar huis. Nu weten jullie ook wel hoe dat gaat met die sardientjes. Ze komen uit Portugal in een boot, die onderweg mis schien een beetje tijd verliest. Te Antwerpen liggen ze daar een maand of twee in een stapelplaats, tot op een goeden nacht\ iemand daar voorbij komt en er gauw-gauw een aantal kisten van meesleept. Hij gooit ze in zijn regenput tot hij er zeker van is dat alle gevaar geweken is. Na nog een paar maanden vischt hij ze weer op. maar intusschen zijn ze natuur lijk niet meer zoo versch als toen ze de eerste maal uit het water werden gehaald. Hij verkoopt ze aan Pieter.die ze ergensin een vochtigen hoek van zijn huis verstopt Tenslotte is Karei bereid omer een goe den prijs voor te betalen. Helaas, op dat oogenblik dalen de prijzen plotseling. Ka- rel denkt: Ik heb tijd, en hij wacht gedul dig tot de sardientjes weer veel zeldzamer geworden zijn. Tenslotte koopt Charlewie ze en stopt ze onder zijn kolen. Na nog een paar keeren van hand ter hand te zijn overgeleverd, krijg ik er eindelijk een paar doosjes van en ik geef ze aan Nold, die er likkebaardend mee naar huis gaat. Een kwartier later is hij daar terug. Zijn oogen bliksemen. Frans, ruik eens aan die sardientjes. Ik ruik en val bijna achterover. Ik schiet in een hoogst rechtvaardige woede en vlieg op staanden voet naar mijn leverander. Dolf. ruik eens aan die sardientjes. Dolf ruikt, schokschoudert en zegt: Ja, Frans, ik dacht, dat je dat ook wel wist. Sardientjes dienen nu eenmaal om er handel mee te drijven en niet om ze op te eten. ONAFHANKELIJKHEIDSFRONT AALSTERSCHE ZEBRA'S, Lokaal Em. De Lombaert, Statieplein. Lokaal Burgershuis, Groote Markt. Lokaal Café De Smet, Groote Markt. Lokaal Burgershuis, Groote Markt. Lokaal Jules Verspaille, Arbeidsstraat. Lokaal Bureelen. Vredeplein. 67. Lokaal Statieplein. WEERSTAND V. SPOOR Lokaal Em. De Lombaert, Statieplein. VERBOND DER AALSTERSCHE ERKENDE WEERSTANDSGROEPEE- RINGEN Lokaal "Den Beiaard.. Nieuwstraat, 5 O. F. A. B. P. A. B. V. L. SOLIDARITEIT FIDELIO U R. LAMBRECHTS Ik heb opnieuw de hel beleefd, waarin we met duizenden landgenoten hebben geleden, en waarin duizenden zijn gekrepeerd als beesten. Het is lang geleden sedert ik nog zo werd geroerd, tot in de ingewanden, door het ver haal van de ellende en onmenselijke folterin gen, die we daarginds, in de Hitleriaanse kampen hebben beleefd. X', Want dit simpel boek van een onzer dood gewone landgenoten is in al zijn ongekun steldheid de machtigste evocatie van de uit roeiingsslagers. die ik sinds "L Univers Con- centrationnaire van David Roussel in handen heb gekregen. Is dit laatste vooral een document van de atmosfeer in de diepte, dan is Wir Musel manner het waarheidsgetrouwe relaas van de feiten zoals de schrijver ze zag en zelf beleefde. Het is daarom ook veel meer een stuk realistische journalistiek, dan afgewerkte en gepolijste, op effek- ten beluste litteratuur. Maar, welke journalistiek en welke Danteske reportage I De naakte feiten, in een opeenstapeling van afgrijselijke tonelen en visioenen, in de soms naieve weergave van zekere minder edele gevoelens, bij de schrijver zelf, zijn een monsterachtige brok werkelijkheid. Wij mogen zeggen dat de roerende naieveteit van het verhaal, waar het leeft in de herinnering aan de vrienden en dorpsgenoten, aan de medegevangenen uit de verschillende kam pen en gevangenissen, de "sens de réel,, zo opdrijft, dat men het leed beleeft als ware het dit van zijn eigen bekenden en makkers. Het is zeker het eerste werk dat in België verschijnt dat zo n levende be schuldiging aanbrengt tegen het hellewerk van de Nazi's. Het is minitieus, bijna te minitieus, en het zou misschien eentonig geworden zijn, ware het niet dat de schrijver steeds instinctief zijn commentaar en zijn bedenkingen plaatst waar we overstelpt worden door de opeenvolging van de "horrors,, in hun détails, uitgestippeld tot in hun minste kleinigheden, en aan gegeven met zo n documentaire nauwkeurigheid, dat het verhaal dreigde verslag te worden. Voor de Belgische gevangenen van Antwerpen, Esterwegen, Gross-Strehlitz, Grosz-Rosen, Nordhausen en Dora is het een onvergelijkelijk en onvergetelijk document. Het is "beleven,, in de echte zin van het woord, beleven van de hel, beleven van de dood, beleven van de moord, beleven van al het onedele en het onmen selijke dat in de K. L. was opgestapeld. Renaat Lambrechts heeft ons een grote dienst bewezen met zijn werk. Hij heeft in Vlaanderen de herinnering in de harten gebrand met deze toorts van lijden. Menigeen zal er, door het veelvuldig gebruik van oorspronkelijke familiena men, zich zelf, een bloedverwant of een vriend in terug vinden. We kunnen het slechts iedereen ten zeerste aanbevelen. Dr WALTER DEBROCK. ex-P.G. Prefekt aan het Atheneum te Ronse. -I Prijs per ex. gebonden 100 fr, Luxe editie 225 fr. 15 korting aan alle P.G. of R. 10°/o korting aan alle Weerstanders. Bestelt het boek bij R. LAMBRECHTS, Herentalsestw. Heist-op-den-Berg nr 138. Uitg, "Leven en Handel. Kortrijk.

De Weerstander | 1947 | | pagina 3