Weer standers, Patriotten WOEST YN, ex-Directeur-generaal der Controlediensten... 5 jaar... 3 Abonneer U op het Weekblad Prijs per 3 maand 27 fr. DE WEERSTANDER Sjalckenslijst van O. F. Vul onderstaande in en stuur het aan de redaktie. Bureel Café Aan alle Leden van O. F. Den Beiaard Nieuwstraat, Aalst. Het Regionaal Komité van het O. F. Aalst brengt ter kennis dat de Ik verzoek U mij te willen abonneeren op het Weekblad "De bureelen overgebracht zijn naar de I Weejrstander,, voor GANSCH HET JAAR 1947 Albert Liénartstraat 2, Aalst, bij x k a a \Tr\ Ldmond Van (Judenhove. «MAAND. Het Bestuur 3 MAAND, tegen den prijs van Naam en voornaam Adres Datum Handteekening, N. B. De noodige tekst doorhalen N. B. De 200 eerst geabonneerden zullen gratis de volledige col lectie van "De Weerstander,, (x nummers verschenen in 1946) ontvangen. v.D/B/; Uit Bambrugge. MITRAILLE... Tony Herbert schijnt niet meer te fungeeren als redacteur aan de zwar te "Standaard,,. Als medeschrijvelaar met Joris Van Severen en Van der Essen aan het VI. Nat. Memoran dum. Zal die wel de noodige inspira tie gehad hebben om aan dit blad met vrucht te werken Hendrik De Man, de man met het plan, die bij verstek veroordeeld werd tot 10 jaar dwangarbeid, komt terug, gerust gesteld door de formidabele zuiveringsactie der Belgen, om hier in beroep te gaan of het met een goede oude vriend op een akkoordje te gooien, alles of niet. Wat gewordt er nu van het weerstandplan en het plan der Londensche regeering ALLO ALLO Zaterdag 11 januari, om 8 uur, algemeene vergadering op het Hou ten Dorp, Café "Engelsch Kamp,. Vooruitzichtstraat, 14, Aalst. Allen op post. Een Minister voor den aap gehouden door een inciviek Weerstanders, dc Lokalen uwer Groepeeringen Van een stoker en zijn machinist, fr. 10 Omdat Petrus plezier had met de deur kapot te slaan 5 Omdat Renée er ook plezier in had 5 5 jaar werd gevraagd door Krijgsaudi teur L. Couterier5 jaar voor menschen die onder de bezetting zoo'n hooge posi ties konden bekleeden en blijven behouden en dus blijk gaven 100 °/o pro te zijn of ze waren er onmiddellijk buiten. Als men weet dat een kleine arbeider die niet gewillig genoeg was, direct zijn matten kon rollen als hij er nog den tijd toe had, en gewoonlijk zijn verloop afwachten moest in een concentratiekamp, dan kun nen we ons voorstellen welke prestaties dienden geleverd door de grooten! Het waren juist die menschen welke de duitsche bevoorradingsinstanties in leven hielden en de rechte mannen (lees duitsche) op de rechte plaatsen hielpen in de dien sten. Aalst, 25 Januari 1943. Van Eenaeme Joris diensthoofd Distrikt Aalst aan Directeur Woestyn hoofd van het bestuur, Brussel. J/86'10539. Voorwerpkandidatuur van X... ....Ik vernam dat de kandidatuur van X... voor betrekking als controleur is aanvaard. Gezien betrokkene bekend staat als een communist, kan ik niet anders dan energiek protest aanteekenen. Ik ben dan ook zoo vrij me tot U te wen den om de benoeming van een dergelijk element te doen voorkomen. Een exemplaar van dit schrijven werd gericht tot Inspecteur Generaal Stals. Nog een ander staaltje Een hoofd is altijd verantwoordelijk voor 216/11.729. zijn ondergeschikten, leerden ons de ele mentairste begrippen der administratie, doch het schijnt niet waar te zijn voor Etienne Woestyn. Door zijne diensten werd te Zottegem een actie op touw gezet zoogezegd om t'eincontrole uit te voeren, maar toen de agenten ter plaatse kwamen, was het om in samenwerking met de gewapende feldgen- darmerie, een actie te doen op de ligitima- tiekaarten. Het resultaat dezer actie was, dat 3 ca mions werkmenschen, dieniet in regel wer den bevonden, overgebracht werden naar de kampen. Hoeveel er hiervan terugkwa men, is nog een vraag. Wie was hier ver antwoordelijk Honderden werden door de controle diensten gefilleerd omdat ze aangeschre ven stonden als smokkelaars, maar in feite waren het politieke vijanden of onschuldige "niet meeloopers" die om die reden moes ten verdwijnen uit de circulatie. Dat Woestyn een gekend Pro-Duitscher was geeft ons volgend voorbeeld Joris Van Eenaeme (nog voortvluchtig) die lei der was van het V. N. V. en tevens in de hoogere middens te Brussel veel had te zeggen, schreef brieven naar Woestyn met verzoek om zijn medewerking tot het likwi- deeren van ongure elementen uit de dien sten. We geven hier een passus uit een der verzoekschriften. Aalst, 12 Maart 1943. Zelfde hoofding. passusIk verzoek U dringend de noodige maatregelen te treffen opdat betrokkene (communistisch element) zoo spoedig mo gelijk zou verdwijnen, daar ik onmogelijk dergelijke persoon onder mijn personeel kan dulden.... Als Van Eenaeme niet wist dat hij die hulp kon en mocht vragen en verwachten, zou hij die opdracht aan een ander hebben toevertrouwd. Enkele dagen na dit schrijven kon het verdacht element zich reeds verheugen in een huiszoeking en een tijdje bak. Mis schien wel toeval zal men zeggen, maar ik geloof niet erg aan toevallen. Toevallen worden berekend, heb ik geleerd, en hier was de uitschakeling van het verdacht ele ment wel het best mogelijk door een aan houding. Gelukkig was er geen verder onheil aan de zaak te betreuren, maar dan zal het niet te danken zijn geweest aan Woestyn of Van Eenaeme of Stals Woestyn was en is verantwoordelijk voor de gestichte miseries der controle diensten, bijaldien ze zich onledig hielden met politieke intriges en wat meestal het geval was. Nu nog zitten honderden controleurs die zich lieten lid maken van het V.N.V. om in die diensten te komen, met de opgeloopen veroordeelingen, die hen zijn gegund, maar waarvoor dan de straf (lees hier cadeau)die men aan Woestyn geeft, niet evenredig is. Ik, ondergeteekende. Gerard Van Bockstael, onderluitenant bij de verzelbe- weging 6 M. P. R. en gedurende de bezet ting woonachtig te Bambrugge. bij mijn oujers, verklaar hierbij dat ik gedurende de bezetting werkweigeraar was en drie jaar heb moeten onderduiken. De Duitschers zijn twee achtereenvol gende nachten te mijnent huiszoeking ko men doen, doch daar ze niets vonden, heb ben ze mijn vader opgeleid en drie fietsen meegenomen. Sindsdien heeft de Gestopo herhaaldelijk jacht op mij gemaakt. Ik verdenk Victor Ottoy en zijn twee dochters als de personen, die me verraden hebben; ze baten te Bambrugge een herberg uit die een verzamelpunt was voor de Feldgendarmen, de gestapo's en hun handlangers, zooals Parmentier, burge meester van Herzele, diens vriend Loureng van Borsbeke en de arrondissementscom missaris van Aalst, die er allen te gast wa ren op diners. Wekelijks hielden ze er bijeenkomsten. Die herberg was de schiik van Bambrugge en van de omliggende gemeenten, doch ge lukkig zitten die kerels nu allen achter slot. De dochters van Victor Ottoy werden ook aangehouden, doch spijtig genoeg op nieuw in vrijheid gesteld, dank zij invloe den die ik niet ken. Een jaar na de bevrijding ben ik dat café eens binnengestapt om er mij van te verge wissen of er nog bijeenkomsten gehouden werden als tijdens de bezetting, doch ik werd aan de deur gezet en men verweet me dat ik de dochters had doen aanhouden. Ik werd met flesschen bekogeld. En nu w >rd ik vervolgd door zo'n kerel, die zich te Bambrugge niet meer in 't pu bliek durft vertoonen en in wiens herberg geen enkel eerlijk mensch nog binnenkomt. Zijn klanten zijn uitsluitend zwarten die reeds tijdens den oorlog bij hem kwamen drinken. Onlangs zag ik Ottoy te Burst in een herberg: ik kon mijn woede niet bedwin gen en heb hem daar op mijn beurt aan de deur gezet, en daarom vervolgt hij me met het gerecht te Oudenaarde, Hoe kunnen zulke mannen me vervolgen na zulk een individu geweest te zijn binst de bezetting Hoe komen die aan een be wijs van burgerdeugd. Ik hoop dat de veiligheid eindelijk in Bambrugge eens een onderzoek zal doen. en inlichting over die zwarte gaan vragen aan de Gendarmerie van de streek die er meer over weten. get. G. Van Bockstael. Vervolg toekomende week door een weerstander. De titel zegt reeds genoeg, maar de menschen kunnen bezwaarlijk dit voor waar aannemen, zoomen geen argumenten tot staving der beschuldiging kan voor leggen. Hier gaan ze A. V. d. St., beter gekend als Pie Kees, de groot-inciviek-collaborateur.nazifreund. met nog andere capaciteiten, die we niet mogen vernoemen, gezien kwestieuze inci viek door den heer K. O. een buiten ver- volgstelling mocht ontvangen, is den held der historie. Het geeft ons alhszins nog geen zeker heid.dat het schaapje wit is, en het laat ons toe te twijfelen, gezien we 't schaapje kennen. De Minister van Ravitailleering beeft het in zijn hoofd gekregen bedoelden Belgo-Mof zijn winkel te sluiten omdat het tegen de borst stoot, dat menschen wiens burgerrechten werden ontnomen, zoo maar zouden voortgaan handel te drijven met het onder de bezetting ver diende (t. t, z verworven; geld. Deze geste werd door de Ajuinen zeer geapprecieerd, maar voor soortgelijke individuen zijn die sancties met groot ge mak te omzeilen De "zuivelloebas" heeft het kunnen op lossen met een paar menschen er in te be trekken die beel waarschijnlijk redenen te over zullen gehad hebben zich in die lugu bere si'uatie te mengen De firma is niet me»r Pie Kees. doch X Door een "hocus pocus" is de metamor phose voltrokken en August Van der Stockt, Molendries, Aalst, baat zooals voorheen zonder kommer zijn duitsche winkel verder uit. Ware het niet zoo triestig we zouden onzen zwarte-melk en botermarchand ge- lukwenschen met zijn prestaties en zijn af weer op het offensief dat tegen hem werd ingezet door een Minister; die nu ook, sa men met ons, zal kunnen vaststellen dat het van geen leien dakje loopt een inciviek onder schot te nemen, en men die kaste nog zoo rap niet zal kortwieken. AALSTERSCHE ZEBRA'S, Lokaal Em. De Lombaert, Statieplein. O. F. A. B. P. A. B. V. L. SOLIDARITEIT FIDELIO Lokaal Albert Liénartstraat, 2 Lokaal Café De Smet, Groote Markt. Lokaal Burgershuis, Groote Markt. Lokaal Jules, Verspaille, Arbeidsstraat. Lokaal Bureelen. Vredeplein. 67. Lokaal Statieplein. WEERSTAND V. SPOOR Lokaal Em. De Lombaert, Statieplein. VERBOND DER AALSTERSCHE ERKENDE WEERSTANDSGROEPEE- RINGEN Lokaal "Den Beiaard,, Nieuwstraat, 5 Ver. uitg. Leon Boeken, foorlogsnaam "Cox,,) Lokaal "Den Beiaard;,

De Weerstander | 1947 | | pagina 3