J5 Zou Bric Nichels niet meer afweten van de zaak Cornelis Wenschen enTeleurstellingen Mitraille— Nagels met Koppen lONDAG 19 JANttAM 194? 2e JAARGANG, Nr .3 - WMWBtAfc PRIJS 2 ft. Orgaan van het Verbond der Weerstandsgroepeeringen van Aalst en Denderstreek "De Weerstander,, is uw blad en bij 't begin van 't jaar drukken wij den wensch uit dat ge de trouwe le zer en propagandist zult zijn. Wij zijn overtuigd dat ons blad U behaagt. Het ons voor oogen gesteld doel is van uw blad het aangenaamste, het best ingelichte uit de streek te maken, om zoo ons ideaal, "De Weerstand,, te dienen. Zooals in het verleden, zullen we voort onophoudend strijden voor de zuivering, om zoodoende alle gevaar voor een terugkeer naar den toestand van voor 1940 in den kiem te smo ren. Het is ons een heiligen plicht, doch ondankbare taak voor de zui vering te strijden 1 Deze strijd heeft ons reeds veel vijanden gekost. Hoeveel collaborateurs en verra-, ders hebben we reeds het vuur aan de schenen gelegd, en in hun waar daglicht gesteld Wij zijii ze nc% niet vergeten... dat ze gerust wezen... wij komen op hen terug. Wij worden beschuldigd, en door wie, van kommunisten. Deze val- sche aantijgingen laten ons koud, want een groot getal van die be schuldigers, alhoewel patriotten, za ten binst den oorlog achter hun stool en wachtten gedwee af wat er ko men zou en waren niet vies van ten koste der gemeenschap wat geld te verdienen. Zulke lieden verwarren zuivering met kommunisme 1 Wij haten al wat duitsch is en er naar ruikt 1 Wij kunnen niet vergeten en vergeven. Hebben wij na 1914-1918 niet te snel vergeten Heeft Borms ook zoo snel vergeten? Neen eenmaal maar geen twee maal 1 Wij eischen een strenge strat voor al de verraders en kollaborateurs Dat men de lampisten min vervolgt om een mangel van optreden te ver duiken tegenover de grooten. Dat men niet om den vorm ter dood veroordeeld. Dat men de Poli tieke Gevangenen weder aanpast in plaats van de zwarten. Dat men niet vergeet wat de aktivisten deden in 1914-1918 en 1940-1945. Zoodoende zullen wij onze getu- sijfoerden, onze geknakte terugge- ;it rde Pojjtieke Gevangenen, al het "^onheil, ons volk aangedaan, wreken 1 Vergeten en vergeven Nooit Vergeven ware een gemeene laagheid tegenover diegene die ge vallen zijn onder de mokerslagen van de tirannen. Vergeten ware een toekomst scheppen vol gevaar en bedreigingen voor onze nakomelingen, het ware onze eeuwige vijanden en hunne knechten de gelegenheid geven, de weerwraak voor te bereiden 29 reyeenngen lieten reeds het Secretariaat van het O. V. V. weten dat hun ambassadeurs zullen worden terug geroepen. Groot Britanje liet nog niets van zich hooren Waarom zouden die gevochten hebben De bij verstek ter dood veroor deelde SS mannen, en tot nu toe op gespoorde en onvindbare incivieken die te Brussel de politie neerschoot en er van diefstallen leefden, worden nu ook vervolgt om het uitgeven en vervaardigen van valsche identiteits kaarten.... Het moet toch niet altijd door een geestelijke worden gedaan of in een klooster De leden van DE VLAG en V. N. V. e. a., zijn gekend, werden aan zien als staatsgevaarlijke instellingen. Verschillenden dezer oefenen nog een functie uit bij onze openbare diensten, alhoewel ze zijn gekend Wie durft er niet aanraken en waar om Paul Munck, beschuldigt van moord of medeplichtigheid op een Britsch vliegenier, werd... vrijgesp^,»- ken 1... Het ziet er te Hamburg al niet veel beter uit dan hier bij ons De ex-secretaresse van Dr Goeb- bels, die nu dienst deed bij de Ame- rikaansche geheime instanties (111) is er vertrokken.... doch met belangrij ke documenten Echt Ameri- kaansch...dom Frans De Geyter, die zich onder de bezetting liet klissen door de duitschers op een trein die onder ge leide stond van Juul Rasschaert. die er het woord moest gaan voeren en controle doen voor de er werkzaam zijnde belgen, verklaarde aan de duitschers begeleider te zijn van de vervoerde schilderijen die zich op den trein bevonden, en die door Modest Van Mulders werden ge schilderd en verstuurd. Hierdoor kwam hij dan ook vrij... Verder commentaar eventueel overbodig TT- DE VEERSTANDER AANGESLOTEN BIJ DE NATIONALE UNIE VAN DEN WEERSTAND Beheer en Redaktie Lokaal DEN BEIAARD Nieuwstraat, 6. Abonnementsprijs per 3 maand 27 Fr. Een koffer, bevattende 'n schrijf- machiene, goudwaarden e. a. wérd gestolen in den eigendom van den heer Henri De Schaepdrijver en als uitvoerders van dit plan worden aan de dagorde vermeld, mannen in op dracht van Bric Nichels, waarvan er nu een paar worden beticht van den aanslag op Cornelis. Nadat uit den koffer de waarde volle voorwerpen waren verdwenen, werd deze terug, in opdracht van Bric Nichels, op zijne voormalige plaats gezet door dezelfde mannen. 'n Tijd geleden werd Bric Nichels verzocht de schrijfmachiene te wil len terug brengen, zoo niet er een klacht zou worden neergelegd. Bric Nichels bezorgde hierop, 'n paar dagen geleden, de machiene aan den eigenaar, die verzocht om verde ren uitleg betreffende de goudwaar den, waarop Bric Nichels verklaarde dat deze gebeurlijk zullen zijn ver duisterd geweest door de mannen in kwestie. We zijn benieuwd te vernemen waarom Nichels opdracht gaf aan die mannen er op af te gaan om te stelen. Waar bleven de voorwerpen Tot bij de bevrijding waren dezen onder bevel van Bric Nichels om al lerlei zaakjes op te knappen, en het is dan ook logisch dat dezen er belang bij hebben Bric Nichels niet in het gedrang te brengen, ten einde hun eigen vel te redden. Vanaf de eerste dagen der gevan genschap werd er een brief uit het gevang van Dendermonde (mede ge geven, waarin verzocht werd Bric Nichels op de hoogte te brengen van den toestand en de situatie trachten te regelen. Wat heeft Nichels hier in te bren gen Waarom werd beroep gedaan op hem hoe geraken die brieven buiten Wie belang heeft in een daad, pleegt gewoonlijk de daad, vol- Ltes vervolg hierneven. gens rechtskundig oordeel, en het is dus absoluut niet uitgesloten dat Nichels, die er belang bij had Wal- graef uit de circulatie te helpen, den "instigator,, is dezer daad, met de zekerheid dat dit ging in de schoenen komen van Walgraef, gezien de man nen in kwestie na de bevrijding, werkzaam waren bij het O. F., en zij niet zouden durven "praten,, om eigen goed, zooals we reeds hooger vermelden. Ons gerecht heeft hier 'n richtlijn en binnen 'n paar dagen kan men Hieromtrent reeds zekerheid hebben, als de kwestie niet reeds bij voorbaat uit de voeten is geholpen door Bric Nichels TTTTT? Einde Mei 1940 (leesgoed 1940) enkele dagen na den inval der duitschers. hadden we de groote oneer en het smadelijk ge noegen 2 groote Pruisen, een Kolonel en een ander onwaardige in uniform op ons stadhuis te begroeten. Die kerels wenschten zich te onderhou den met Cornelis, voormalig hoofd der ra vitailleering, die samen met zijn adjunkt (door elk gekend) het onschuldig onder onsje had op het bureel links op den koer van het stadhuis. De groote Cornelis, baas in de vischcon- servenfabriek Globus te Denderleeuw, en eerste piet bij de Glucoseries Leclercq e. a. behandelden er volgende themaHerr Kolonel was in opdracht om de sedert Fe bruari 1940 gedane bestelling, die moest worden uitgevoerd einde Juni, deze leve ring te verhaasten en dit zoo mogelijk on middellijk te doen. Na de onschuldige besprekingen reed ons viertal naar de fabriek om er de zaak verder af te haspelen. Er is niets meer gebeurd, niets, niets meer... Cornelis zelfs beweerde slechts voor 23 te hebben gecollaboreerd, en dit aan de hand van de behouding, maar wat er buiten de boekhouding werd gepresteerd, hiervan maakte hij geen gewag. Welk is het "/u dat opzettelijk werd verzwegen I Waarom werd er tegen Cornelis ook nog voor geen 23 °/o ingegrepenwaar zijn de andere 77 welke instanties werden hiermede bedeeld buiten die welke slechts de rotte, tot op den graat verdorven visch ontvingenwie geeft ons hieromtrent verontschuldigingen of inlichtingen Wie geeft verontschuldigingen of in lichtingen hoe het kwam. dat Cornelis van af de eerste dagen, de macht had buiten den burgemeester om, de 15 auto's aan te duiden die nog mochten rijden; en welke waren die auto'swie vernoemde daar de auto der Feldpolizeiwie geeft veront schuldigingen of inlichtingen, welke de rol was van Cornelis bij het afstellen van 'n trouw Hooger Politieofficier uit ons stede lijk korps Het is toch gekend dat hij er de hand en de "groote" in had I Wie geeft verontschuldigingen en in lichtingen voor de feesten die plaats gre pen bij Cornelis onder de bezetting e. a. Hitlersijmpatién Wie verontschuldigt Cornelis, die zich op de meest provokeerende wijze bij de bevrijding aan den "kop" stelde bij't stads bestuur, tot algemeen protest, om dan plots in ziekverlof te gaan ter.... ontspanning. De getuigenissen ter ontlasting 1 Wel daden aan weerstanders? Welke? Deze die onder 't bevel stonden van Bric Nichels en dan nog, de duivel zou zich ook 'nkruis slaan om in de kerk te komen, er dan zijn slag te slaan, zij erin of er buiten. Cornelis kon evengoed als vele anderen de machines der fabriek saboteeren of met ziekverlof gaan instede de fabriek op volle toeren te doen draaien, ten eigen baat, en hulp aan den duitschen bezetter. Nog andere vraagskens dienen gesteld, doch van meerkieschen aard, daar andere personen en fabrieken in 't gedrang kunnen komen, die de facto (Cornelis) MOESTEN marcheeren.

De Weerstander | 1947 | | pagina 1