1 Grote Weerstandersprijfckamp Wirt Muselmanner Wie geeft een gepast antwoord op de volgende vragen 1. Waarom wordt Walgraet in het gevang gehouden, zonder bewijs van medeplichtigheid in den aanslag op Cornelis 2. Hoe komt het, dat de aangehoudenen, die bekend hebben, in nauwe betrekkingen stonden met den gestapohond Bric Nichels 3. Tijdens het proces van de Sicherheitsdienst te Gent, verklaarde de S. D. Opdebeek, dat Bric Nichels de verklikker was van Brantegem Hubert, De Stobbeleir Gustaat en Van den Broeck. Waarom werd Bric Nichels niet aangehouden op grond van die verklaring 4. Waarom zat hij niet op de bank der beschuldigden en wordt hij er ook niet met zijne colegas veroordeeld 5. Wie beschermt Pater Bric en waarom Antwoorden, insturen aan de Redactie, Nieuwstraat, 5, Aalst le vraag 2e vraag 3e vraag 4e vraag 5e vraag NAAM (2 eerste letters en een nummer). Weerstanders, de Lokalen uwer Groepeeringen De vijand is terug daar!! Vergeten en Vergeven. AALSTERSCHE ZEBRA'S, Lokaal Em. De Lombaert, Statieplein. Lokaal Albert Liénartstraat, 2 Lokaal Burgershuis, Groote Markt. Lokaal Jules Verspaille, Arbeidsstraat. Lokaal Bureelen. Vredeplein. 67. Lokaal Statieplein. Em. De Lombaert, Statieplein. VERBOND DER AALSTERSCHE ERKENDE WEERSTANDSGROEPEE- RINGEN Lokaal "Den Beiaard,,'Nieuwstraat, 5 O. F. P. A. B. V. L. SOLIDARITEIT FIDELIO WEERSTAND V. SPOOR Lokaal VERSCHIL Rechter Zwijgen... ge zijt een leuge naar... blijf zitten of ik iaat er u uitgooien. Betichte Verschooning mijnheer. U vergist zich. ik ben collaborateur en geen weerstander. ho... ho.. ho„. Voor een veertiental dagen werd de po- litieagei t Daems, van Ëerchem, toen hij op dienst was. laffelijk neergekogeld met het droevig gevolg dat de ongelukkige er het leven bij inschoot. Het is, slechts, verleden Zondag 5 Janu ari dat de daders van deze moord konden worden aangehouden Het zijn drie inci vieken van destreek wehe, na de bevrij ding. in een concentratiekamp werden op gesloten alwaar de betreurde l aens. één weerstander van hei eerste uur, een ti.dje a's TiWtcer fungrerde. De drie schurken hadden uit weerwraak gehanceld Onze mak ker Daems valt,als slachtoffer van de al te passieve houding, welk e het belgisch gerecht van node geacht heeft te moeten aannemen in zake "epuratie". Ziedaar waartoe langmoedk heid, toe geving en onverschilligheid hebben gr Ir id. De aanslag op Daems is een begin! Hij levert ons het klaar bewijs dat h t zwart gespuis het hoofd durft terug omhoog ste ken Weldra, zo er niei spoedig en kor daat wordt ingegrepen, zullen de incivieken de b rvenhand weten te halen. Front het wekelijks persorgaan van het O. F., heeft het gevaar van de aange klaagde toestand duidelijk ingezien en werpt, reeds, een angstkreet, In een rondschrijven dat ons, onlangs, toekwam, wijst bedoeld blad op het groot gevaar dat de onverschilligheid, vanwege het gerecht inzake epuratis, na zich sleept. De jongeren zullen, in de scholen, bij zondere kursussen van burgerdeugd ont vangen. Er moet, zonder verwijl, worden gehan- Op dien Slogan willen wij eens terug komen. Weken en weken, den eenen zondag achter den anderen, hoorden wij beroep doen op de liefdadige gevoelens der toehoorders, en dit in een taal die geen twijfel overliet wat men bedoelde, natuur lijk, den toon waarop het uitgedrukt werd, verschilde merkelijk van de eene plaats naar de andere, maar overal beoogde men hetzelfde Vergeten wat men gehoord, gezien en bestatigd had van zekere indivi duen der beide geslachten gedurende de bezetting. Allen bedreven dezelfde misdaad cegen het vaderland, de eenen uit overdreven geldzucht, de anderen uit haat tegen het Belgieksken dat zij sedert lang verloochen den, aan Hitier verkochten lang voor den inval, noch anderen die zich lieten mee- sleepen gedurende de bezetting.denkende dat de overwinning van Duitschland ver zekerd was. De walgelijksten van al waren die ellen dige verklikkers, die duizenden hunner medeburgers, ja, soms hunne naaste fami lieleden naar de folterkampen stuurden. Dan hebben wij ook nog de Economi sche collaborateurs, die millioenen en mil- lioenen aan de gemeenschap ontstolen hebben en dep öorlog yerjerigdi Voor al dit volkje heeft men gevraagd en gesmeekt om te vergeten, natuurlijk moet men ook vergeven, het een gaat niet zonder het ander. Maar wij stellen nu de vraag Is den tijd niet gekomen om op diezelfde plaatsen eèn kruistocht te beginnen en ditmaal ge richt tegen de Incivieken en Cie., die tot heden niet het minste berouw hebben, die niet verbergen wat zij willen Zich wre ken op dezen die hun vaderland bevrijd hebben en het trouw blijven, die hun spaarpenningen verslonden zijn als sneeuw voorde zon, die door den staat nog voort durend geperst worden als citroenen, ter wijl het bij de incivieken aan geen kapitaal ontbreekt, de economische collaborateurs vergeten hun vrienden niet en weten hun millioenen te plaatsen. Lichtgeloovige menschen, gij hebt Ver geten en Vergeven aan dezen die niet willen vergeten en vergeven, die blijven wat zij waren, en dat het jaar 1947 reeds de overwinning worde hunner gedachte, niet waar Zwarte Paul 1? De Nieuwe Klopper. Duizenden Patriotten gaven hun leven, echter niet opdat alles zou moeten herbeginnen 1 U deld zo wij, in een korte toekomst, het erg ste wensen te vermijden. Vergeten wij niet dat de vijand staat te loeren en dar, dank zij de eenheid en de kracht van zijn organisaties, het niet uitge sloten is, zo wij laten begaan, een dag zal komen dat, om wille van onze schraalheid, wij het onderspit zullen moeten delven, Aan ons te beslissen of wij het zo ver zullen laten komen. Dezelfde vijand die ons gedurende de treurige bezettingtja en bevochten hetfi en die in de Septemberdagen van 1944 in het zand moest bijten, laat dreigend terug de tanden zien. Zullen dan al onze opofferingen, ons zwoegen, ons lijden en onsstrnden ijdelheid g-weest zijn Zo wij maar roerloos laten b gaan kan men zich afvragen of wij de hoedanigheid van Weerstander nog waar dig zijn En wat moeten onze doden van Buchen- wald, Dachau, enz,, van dat alles denken, zij aan wie wij plechtig gezworen hadden hen te wreken? Zullen wij dan die eed on trouw zijn en zullen wij onmachtig het zwart gespuis toelaten terug in het gelid te treden. Neen. duizend maal ne<-n, zo laf zul en wij niet zijn! Echter, er dient zonder ver wijl toegetast zo wij niet willen te laat ko men Daarom, allen aan 't werk met de onwankelbare wil de sluipende vijand voor goed de kop in te drukken. Meer dan ooit moet worden geijverd op dat de "zui ering" kordaat en zonder aar zelen zou doorgedreven worder.. Zij die ons in de Wetgevende Kamers vertegenwoordigen kunnen, hieromtrent, handehnd optreden en de eis stellen dat de epuratie totaal zou geschieden. Laten wij. in deze gedachtengang. ieder een voor zijn verantwoo delijkheden plaat- «en. Alsdan zullen w'ijde gelegenheid heb ben te ku men vas'stellen wat het land wil en zullen de goede, de ware en de echte belgea zich kunnen tellen. Brutue. R. LAMBRECHTS Ik heb opnieuw de hel beleefd, waarin we met duizenden landgenoten hebben geleden, en waarin duizenden zijn gekrepeerd als beesten. Het is lang geleden sedert ik nog zo werd geroerd, tot in de ingewanden, door het ver haal van de ellende en onmenselijke folterin gen, die we daarginds, in de Hitleriaanse kampen hebben beleefd. Want dit simpel boek van een onzer dood gewone landgenoten is in al zijn ongekun steldheid de machtigste evocatie van de uit roeiingsslagers. die ik sinds "L'Univers Con- centrationnaire van David Roussel in handen heb gekregen. Is dit laatste vooral een document van de atmosfeer in de diepte, dan is Wir Musel manner het waarheidsgetrouwe relaas van de feiten zoals de schrijver ze zag en zelf beleefde. Het is daarom ook veel meer een stuk realistische journalistiek, dan afgewerkte en gepolijste, op effek- ten beluste litteratuur. Maar, welke journalistiek en welke Danteske reportage 1 De naakte feiten, in een opeenstapeling van afgrijselijke tonelen en visioenen, in de soms naieve weergave van zekere minder edele gevoelens, bij de schrijver zelf, zijn een monsterachtige brok werkelijkheid. Wij mogen zeggen dat de roerende naieveteit van het verhaal, waar het leeft in de herinnering aan de vrienden en dorpsgenoten, aan de medegevangenen uit de verschillende kam pen en gevangenissen, de "sens de réel,, zo opdrijft, dat men het leed beleeft als ware het dit van zijn eigen bekenden en makkers. Het is zeker het eerste werk dat in België verschijnt dat zo n levende be schuldiging aanbrengt tegen het hellewerk van de Nazi's. Het is minitieus, bijna te minitieus, en het zou misschien eentonig geworden zijn, ware het niet dat de schrijver steeds instinctief zijn commentaar en zijn bedenkingen plaatst waar we overstelpt worden door de opeenvolging van de "horrors,, in hun détails, uitgestippeld tot in hun minste kleinigheden, en aan gegeven met zo'n documentaire nauwkeurigheid, dat het verhaal dreigde verslag te worden. Voor de Belgische gevangenen van Antwerpen, Esterwegen, Gross-Strehlitz, Grosz-Rosen, Nordhausen en Dora is het een onvergelijkelijk en onvergetelijk document. Het is "beleven,, in de echte zin van het woord, beleven van de hel, beleven van de dood, beleven van de moord, beleven van al het onedele en het onmen selijke dat in de K. L. was opgestapeld. Renaat Lambrechts heeft ons een grote dienst bewezen met zijn werk. Hij heeft in Vlaanderen de herinnering in de harten gebrand met deze toorts van lijden. Menigeen zal er, door het veelvuldig gebruik van oorspronkelijke familiena men, zich zelf, een bloedverwant of een vriend in terug vinden. We kunnen het slechts iedereen ten zeerste aanbevelen. Dr WALTER DEBROCK. ex-P.G. Prefekt aan het Atheneum te Ronse. Prijs per ex. gebonden 100 fr, Luxe editie 225 fr. 15 °/o korting aan alle P.G. of R. 10°/o korting aan alle Weerstanders. Bestelt het boek bij R. LAMBRECHTS, Herentalsestw. Heist-op-den-Berg nr 138. Uitg, "Leven en Handel. Kortrijk.

De Weerstander | 1947 | | pagina 3