Kr ij gt Breendonk zij n Nationaal Monument hofstadT 2 VRIJE TRIBUUN Tusschenkomst van den Heer Van Hoorick in de Kamer van Volksvertegenwoordigers Wij hebben met collega's van di verse groepen dit wetsvoorstel neer gelegd. Laat mij toe, en vooral aan den heer Carton de Wiart, te zeg gen dat wij er ten zeerste aan gehecht zijn dat het geheel van de Kamer het ontwerp zou goedkeuren. Ik sluit mij dan ook aan bij de woorden van onze collega Hoyaux, die met ons in het fort van Breen- donk heeft verbleven. Gij moogt verzekerd zijn, achtbare heer Voorzitter en achtbare leden dat het geheel van onze politieke gevan genen en ook het geheel van onze bevolking die tijdens de bezetting moreel heeft mede geleden met al degenen die gedurende dien langen tijd in het fort, in het concentratie kamp van Breendonk onder de sla gen hebben bezweken, dat het ge heel van de bevolking en van de po litieke gevangenen het ten zeerste zullen apprécieeren wanneer de Ka mer ingaat op dit voorstel. Ik begrijp de reserves van den H. Carton de Wiart, maar zooals den H. Hoyaux het duidelijk heeft uitge drukt, het komt er op aan een cen tralisatie teweeg te brengen van de nazi-gruwelen door een nationaal monument op te trekken dat het symbool zal worden van het lijden dat wij onder de Duitsche bezetting in België hebben gekend. Wat den heer Pierard zoo juist komt te zeggen, omtrent hetaanbren- gen van enkele kunstwerken over den weerstand, treed ik bij eenrepro- duktie kunnen zien van een derge lijk weerstandsmonument van groote waarde. De beeldhouwer, dhr. Jan- kelevitch is weliswaar een vreemde ling, maar hij stond bij ons in den weerstand en woont in Belgie sedert meer dan tien jaar. En laat mij er aan herinneren, dat wij hier in deze Kamer en in den Senaat met verschillende zijn die de gruwelen van Breendonk hebben gekend. Ik moet thans met aandoe ning terugdenken aan onzen vriend Fivet die er dikwijls de moraal van de gevangenen wist op te wekken met de prachtige declamaties die hij ten beste gafevenals van de voordrach ten die in Breendonk door onzen col lega Meester Fontaine werden ge houden, aan de opwekkingen door onze vrienden Glineur, Herssens. Bonenfant, Dierken, Hoyaux, Meu nier, Vreven en nog anderen. Alhoe wel ik liever niet in het kader dezer bespreking deze gedachte tot uiting zou laten komen, verzoek ik U niet temin mij toe te laten er op te wijzen dat het iemand van mijne partij was, namelijk René Dillen, die de eerste politieke gevangene was die in Breendonk werd binnen gebracht en dit lang vóór den aanval van Duitsch- land op de Sovjet-Unie. Dit was in het begin van de bezetting, Mijnheer Heyman, ik zie Ueen gebaar maken, ik zeg en ik druk er op, dat ik dat liever niet te berde zou gebracht heb ben, maar heb ik het gedaan, dan is het omdat de rechterzijde, helaas maar al te dikwijls tracht te doen uit schijnen alsof de Communistische Partij eerst na den aanval van Duitschland op de Sovjet - Unie in den Weerstand zou zijn getreden. G'Hebt in mijn rapen gedaan, zegt Sis. Hoe de Duitschers het wel zouden willen SO-IDXRITEIT LEEST EN VERSPREIDT DE WEERSTANDER Mijnheeren van de rechterzijde, weest rechtvaardig en geeft ons wat ons toekomt. René Dillen, nationaal organisatie secretaris der Communistische Partij de eerste politieke gevangene van Breendonk. die verplicht werd er den zwaren arbeid te verrichten, ge boeid aan handen en voeten, en die zijn leven heeft gelaten voor onze vrijheid ei* .oor onze onafhankelijk heid, René illen is het symbool van den onmiddellijken weerstand der Communisten, van het eerste uur der bezetting af. Mevrouwen, Mijne Heeren, de po litieke gevangenen zullen tevreden zijn zoo wij dit wetsvoorstel aanne men maar laat mij toe van deze dis- cusie gebruik te maken om te zeggen dat de politieke gevangenen heel wat meer tevreden zullen zijn wanneer eindelijk hun statuut zal gestemd wordendat zij zich nog meer zouden verheugen wanneer eindelijk ook een rechtvaardige zuivering zou plaats vinden. Ik dring er op aan dat in een geest van nationale eendracht dit wetsvoorstel zou gestemd worden, wat de uiting zou zijn van het ge voel van erkentelijkheid waarmede wij ons neerbuigen voor het lijden en den dood van de besten der onzen. Eene Prachtvergadering. Waarlijk prachtig geslaagd de vergade ring van het O- F- Een 35 tal leden waren opgekomen, om eene verklaring van hun voorzitter te aan- hooren. Edoch iets beters stond de leden te wachten. Hun Luitenant was er bij.... en zat na tuurlijk op zijn oude plaats, bij de jongeren, en de eerste woorden die hij sprak waren Hewel Kommandanten kameraden, wan neer gaan we nog een stuksken eten? Of er gelachen werd. maar ook geredeneerd. Onze Kommandant kwam met een voor stel en ja, 't is gebakken. Op Zaterdag 1 Maart Feest voor de O. F. ers, natuurlijk ge paard met 'n stuksken eten en dat volledig gratis voor al de betalende O. F. leden. De vrouwen en de groote kinderen mo gen, mits betaling van een nog niet vastge- stelden prijs, natuurlijk meekomen. Er is meer Al de leden der Weerstandsgroepeerin- gen, deel uitmakende van het Aalstersche Verbond van den Weerstand, mogen deel nemen aan dezelfde voorwaarden. Al de niet betalende leden van het O.F. Hofsta- de. moeten niets doen dan zich laten in schrijven en de som van 25 frank storten in het lokaal of bij Odile Pieters. bureel O. F. bij Monsken van Haudenhove, en dit voor 25 Februari a. s. Hetzelfde geldt voor al de Vrienden van den Weerstand op vertoon hunner lidkaart. Maar er is nog meer. Onzen kameraad Voorzitter is onmid dellijk in onderhandelingen getreden met een klein Tooneel- en Kluchtgroep, en een belofte is hen reeds afgelegd. II zou er al durven mijn hoofd op ver wedden, ze komen en bezorgen ons 2 uren deftige leute en vermaak. Hallo - mannen van den Weerstand - alle vro' wen méé naar t feest in Hofstade: HET WEERSTANDSFEEST. Sis, nu is het uit hoor, onnoozele kwi bus! Ge kunt uw stomme smoel niet dicht houden. Door uw achterklap in dat smerig gazetje hebt ge mij in ruzie gebracht met mijn beste vriendenCallens, Borms, P. G., den Uil den Bakker, Polle Schyt, Piron, Madame Jeanne uit Winterhulp, Ignace, Octaafken, enz. Nu zult ge uit mij geen woord meer uit krijgen. Ik wordt van heden af zoo stom als een visch, als ik u tegen kom. Maar toch wil ik U een laatste raad ge ven. Gij moet leeren zwijgen. Neem eens een voorbeeld aan onzen volksgenoot die te Beverloo opgesloten zit. Die loopt daar anderhalf jaar met honderd millioen frank diamanten op zak. Maar hij was discreet en kon zwijgen. Gij denkt nu, waarom onderzoeken ze van tijd tot tijd niet eens de zakken van die mannen, met dat vergrootglas waarme de de schrijfmachienen van de weerstan- ders onderzocht worden. Goed, denk dat, maar zwijg er over. Hij heeft die diaman ten gekregen van een Russische prinses. Gij veronderstelt dat die prinses, zonder verandering wel uw nonkel had kunnen zijn. Goed, maar zwijg er over. Onze kas is ledig en moet aangevuld worden. Wij moeten toch ook leven. Ge ziet een inciviek met zijne saccoche, maandelijks een bezoek brengen bij de werkloo-e zwarten. Gij ziet dat, hoe meer bezoeken hij aflegt, hoe platter de sacco che wordt. Zwijg dat ge zweet, en laat die menschen zich organiseeren. Gij kent Collaborateurs, die voor den oorlog geen nagel hadden om hun gat mee te krabben. Nu bezitten ze eigendommen met de macht en koopen alles op wat er te koop geboden wordt. De contributiemannen weten dat niet. Allemaal goed en wel. Maar smoel toe 1 Laat de zon in het water schijnen. Er kwam tot hiertoe slechts negen mil joen in de staatskas terecht van de milliar- den boeten en schadevergoeding aan de incivieken opgelegd. Zooveel te beter man. Zwijg en betaalt uw contributie want de economie is in gevaar en de industrie moet met uwe centen terug op de been geholpen worden. Er is een politiek gevangene die langs de straat loopt en beetje voor beetje zijn longen uitspuwt. Hij doet zijn beklag dat het beschermstatuut der Politieke Gevan genen nog niet aangenomen werd, door de tegenwerking van een politieke groep waarvan al de mandatarissen reeds open lijk amnestie schijten. Laat dien politiek gevangene met het haar naar buiten loopen en zwijg. Dat zal negen op tien toch een bolchevist zijn. Gij komt Jef d'Alost tegen en verschiet u dood dat dien schurk nog losloopt. Laat hem loopen. Hij loopt in uw weg niet. Houdt uw bakkes toe. Er zitten nog weerstandersin het gevang die, in opdracht van hunne groepeering of door naar de opruierstaai uit Londen te luisteren, opdrachten hebben uitgevoerd die alhoewel levensgevaarlijk, toch straf baar waren. Laat ze zitten. Wij kunnen toch de Coppernolisten die ze in opdracht van de Duitschers aanhielden niet in hunne plaats voortzetten. Zwijg dat ge zweet. De beenhouwer van op 't hoeksken is een woekeraar, De kruidenier heeft alleen smokkelwaar. Een charlatan, die zich dok- toor noemt, werkt alleen tegen duizend frank per uur. De ondernemer heeft alleen smokkelsteenen, smokkelcement. De ko- lenmarchand besteelt u. Als tabak solfert men u beetenbladeren op. Een hemd verlaat de werkplaats aan den prijs van vijftig frank, maar kost in den winkel 150 fr. De boer alleen heeft smok- kelmelk en smokkelboter. Betalen vent, betalen en zwijgen, dat is de leus voor u. En, als ge een briefken krijgt van de trapkens op, weet dan dat gij dubbel zooveel belasting betaalt als gelijk wie van voornoemde schurken. Maar loop pas gymnastiek naar de Nieuw- straat met uw centen, of den paarden- prosser met zijn rijzweepje zal er spoedig Lees vervolg hierneven. (Vervolg) Het Duitse volk was door de duivel van de wraakzucht bezeten en het hele staats mansgenie van Hitier heeft hierin bestaan: alle energieën in het land in dienst van deze wraakzucht te stellen, door voor de revanche een ijveren een offervaardigheid te wekken die voor geduldig vredeswerk nooit aan dit zwaar vernederd volk te ontlokken waren geweest. Wat de nieuwe leider nu betrachtte, dat is het geloof bij de overwinnaars dat zulks geen tweede maal gebeuren zal, Nochtans ontbreekt het de Duitser niet aan tegemoetkoming vanwege de bezet tende macht. Na de vrijlating van ettelijke honderd duizende nazi's door de Amerika nen als nieuwjaarsgift aan het Duitse volk gegeven, komt nu het beticht uit Frank furt dat. ook door de Amerikanen, de officieren van de generale staf. alsmede deze van de SS., op hun erewoord in vrijheid zullen worden gesteld, voor zoveel hun geen oorlogsmisdaden ten laste kun nen worden gelegd, of zij niet bel oren tot die soort aangehouden wier getuigenis in de nog hangende processen van oorlogs misdaad dienstig kan zijn. De Amerikanen zijn waarlijk wel naïef, als ze zich vergenoegen met het erewoord der kopstukken van het nationaal socialis me. leer die juist op het beginsel geves tigd was da'een ere woord maar juist zo veel waarde heeft als he' nationaal socia lisme erdoor gediend was 1 Intussen zien we in Duitsland de zoge zegde "denazificatie., het schouwspel ople ver n van een.. terugrollende film In deze zin dan dat zoveel moeite men zich onder Hitier gaf om Joodse voorouders te ver loochenen. men zich thans geeft om er zich aan te schaffen, ten einde dan iets te kun nen bekomen als dat wat bij ons een bewijs van burgertrouw heet. Moeten we zekere waarnemers ginder geloven, dan zou men een echte handel in Joodse voorouders, of juister in familiepa pieren van Joodse voorzaten gedreven worden. Wilt ge op staande voet ontnaziet wor den Koop u dan een Joodse overgroot moeder Gij vindt er al te beginnen van vijf honderd mark, R. I. P. Het Comiteit Solidariteit richt zich tct alle Patriotten en Weerstanders' om allen zooveel mogelijk te pronosticeeren op "SOL,, Pronostiek, ten voordeele van alle Oorlogsslachtoffers. Sol Pronostiek is de pronostiek van iedereen die bij de sport het nuttige kop pelt en den treurigen toestand waarin de noodlijdende oorlogsslachtoffers verkee- ren, lenigt. orgaan van het verbond der Weerstands- groepeeringen van Aalst en Denderstreek. Duizenden Patriotten gaven hun leven, echter niet opdat alles zou moeten herbeginnen 1 bij zijn om uwe meubeltjes op te laden. In een woord, ge moet leeren zwijgen en geduldig zijn. Eens zal er een dag ko men, als gij met een hofken op uw buik ligt, dat u in het hiernamaals alles zal ver goed worden. Gij zijt een brave kwibus, kleine weer- stander, en daarom zult gij den Heer zien. Pater Constant heeft het mij gezegd. En houdt nu uw smoel toe, of ik word uw vijand. SIS.

De Weerstander | 1947 | | pagina 2