w 5 VADERLA DSLIEFDE Orgaan van het Verbond der Weerstandsgroepeeringen van Aalst en Denderstreek Het Nazisme er uit SOLIDARITEIT iMet dezen hebben wij het genoe gen onze leden uit te noodigen tot de algemeene vergadering, op Zater dag 15 Februari a. s. te 16 uur, bij den Heer De Lombaert Emiel, Sta tieplein. DAGORDE 1Uiteenzetting over het doel van Solidariteit, door een Nationaal afgevaardigde ;2. Uit breiding van het Bestuur. Nieuwe kandidaturen moeten vooraf ingediend worden en dit voor het begin der vergadering. Voor het Bestuur, De Voorzitter Carlos Schollaert. Doodstraffen Het geduld gaat ten einde ZONDAG 16 FEBRUARI 194? 2c JAARGANG. N* 7 - WEEKBLAD PRIJS 2 F», TANDER AANGESLOTEN BIJ DE NATIONALE UNIE VAN DEN WEERSTAND Beheer en Redaktie Lokaal DEN BEIAARD Nieuwstraat, 6. Abonnementsprijs per 3 maand 27 Fr. Herinneren we ons nog onze kinderja ren. toen we uit de mond van onze mees ters, het roemrijk strijden onzer voorvade ren aanhoorden. Hoe fier waren we Belg te zijn en af te stammen van dat edele volk, waarvan de grote veldheer Julius Cesar de heldhaftig heid betitelde door de uitroeping de Belgen zijn de dapperste der Galliërs Met welke belangstelling hingen we aan de lippen van onze meesters om te verne men hoe geestdriftig onze voorvaderen ten strijde trokken in de slag der Guldenspo ren voor de verdediging van hun dierbare geboortegrond. Die tijden zijn reeds lang vervlogen, en sinds vele jaren rusten onze helden in die aarde, waarvoor ze hun leven hadden ge offerd. Hun lichamen zijn vergaan in den schoot dier aarde waarvoor ze hun laatste druppel bloed gaven, de grond, waarop ze het eerste levenslicht zagen, welke hun eerste stappen hadden gedragen. Maar hun patriottisme is niet uitgestor ven, en dit edel nalatenschap is blijven voortleven tot glorie van ons vaderland. Steeds hebben de Belgen getoond hoe ze aan hun land gehecht zijn, en het met hart en ziel wisten te verdedigen. Toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak, was ons volk, zonder onderscheid van ras noch taal, met een algemeene geestdriftige vaderlandsliefde bezield, en het aantal vrij willigers. welke zich alsdan tot de aanwer- vingsbureelen richtte, om ons klein maar heldhaftig leger te versterken, bedroeg het cijfer van 65,000, waarvan er, helaas, 35,000 hun haardstede niet meer zouden terugzien. Deze hadden het grote offer voor 't be staan van hun land gebracht. Na die oorlog hebben we kunnen vast stellen dat de regering de grote opoffering onzer helden wist te waarderenmaar we hebben ook gezien hoe deze waardeering stilaan op de achtergrond werd geschoven en hoede oudstrijders te keer hebben moe ten gaan om hun rechten te doen eerbie digen. Toen hadden we reeds, onder de bezet ting, een groep onwaardige Belgen, welke alles in 't werk stelden om de vijand te kun nen dienen en welke om zo te zeggen uit zuiver vlaams gevoel ons land wilden verminken. Hebben we dan niet de tijd gekend dat aan dit gespuis genade werd verleend, zoo dat het wederom in de samenleving vrij kon vertoeven om er zijn slecht zaad te plen gen. Groot was toen de verontwaardiging en menig protest, uitgaande van onze patriot tische verenigingen, gaf niet de gewenste uitslag. De regeering achtte het niet nodig het slecht zaad te vernietigen, waarvan we la ter de slechte vruchten moesten oog sten. Alzo vereerde België zijn Helden! En wat konden we toen lezen in de bui tenlandse pers en toen, op 11 November 1918, de wapenstilstand van Rhetondes het einde gaf van de laatste (1) der oorlogen, versprei den de volkeren zich op de straten en open bare plaatsen, om aan hun vreugde voor h«t einde der nachtmerrie van meer dan 4 lange jaren, uiting te kunnen geven... en de huizen werden bevlagd.... In duizende steden en dorpen werden monumenten voor de doden opgericht, Namen der slachtoffers van dat bloedig bad werden in gouden letters, op marmer, op franse steen of in ciment gebeiteld. Bijzondere Heren, in groot plechtge waad, spraken voor deze zinnebeeldige monumenten, het ene van slechte smaak, het andere nederig indrukwekkend. De economische mogendheden richtten wederom, over de grenzen, de verleden geschillen op, de nooit volledige afgebro- kene verbintenissen, bestemd niet tot het teweegbrengen van een geruststel'ing of tot onderlinge verstandhouding.." maar om persoonlijke belangen te dienen. Wederom was de tijd der combinatie s aangebroken, der waanzinnige verrichtin gen. welke het volk wegwiste, meer ar moede zaaiend dan voorheen, om de ge volgen van de missingen van de onmiddel lijke na-oorlog meer onverhinderlijk te maken. De doden van de grote strijd waren niet vergeten in de harten van deze welke ze liefhadden. Officieel waren ze ook niet vergeten, en regelmatig werden hun bloe men en schoone redevoeringen aangeboden en toch was de les van hun overleden uit het geheugen der levenden verdreven. Waarom dan al die opofferingen en al dat bloed, was het "daarvoor" dat ze alles voor eeuwig verlaten hadden en de nieuwe oorlog kwam alle dagen stierven wederom duizende en duizende mannen, de andere waren nog enkel doden in uitstel. En voor wie zijn die mannen gestorven Na zijn nederlaag in 1918, bevond Duits land zich aan de vooravond van een zon der voorgaande geldverwarring. Het opof feren van zijn middenstand door de totale inflatie, kon het niet volledig verhelpen. Duitsland vond alsdan, in de wereld tal rijke geldelijke hulp, om zijn nijverheid wederom op voet te stellen. Alzo vonden de internationale overeen komsten, waarvan de rampzalige daden zich tijdens de oorlog hadden doen gevoe len, zich zeer versterkt. De geheime verstandhouding tussen de grote Franse en Duitse ijzermagnaten wa ren bewijzen geworden. Men had op dit ogenblik eenige hoeken van de sluier op gelicht. Er werd in het daglicht gesteld dat de Normandische Metaalnijverheid, van kor- telingse stichting, niet het werk was van Fransen, maar wel van Duitsers, o. a. de Thyssen s, de Wendel's. de Schneider's, de Dreux's, de Rochling's, de ZaharofFs. welke een soort "camarilla" met zeeringe- wikkelde veelvuldige belangen gevormd hadden. (Wordt voortgezet) horende tot de Hohenzollern, dus het oud keizersbloed, zijn in sluikhandel betrokken. Wil men zo aan Italië, Spanje en Duits land heropvoeden, wil men hiervan de rijpe vruchten eten, dan verkiezen wij dit fruit niet en roepen uit: Verstik in uw eigen methodes. Dat verdient gij ten volle Marnix. Dood aan t verraad in ons landDood aan 't fascisme in Italië, aan de dictatuur in Spanje en aan het nazisme in Duitsland. Wat in ons land nog niet dood is, be treuren wij. Dat Franco nog regeert, daar over grijnslachen wij en staan onmachtig. Maar. over hetgeen er in Duitsland gaande is, of ergens anders met de Duitse Krijgsgevangenen, daartegenovers aan we met gebalde vuisten. Meer kunnen kleine natiën niet. De grotere natiën dragen er de verant woordelijkheid van. Zij besturen Duitsland en Italië, zij laten Franco brgaan. Waarom? Omdat zij er ten volle van overtuigd zijn dat hun methode, en hun methode alleen van denazificatie, de enige goede is, die de rijpste vruchten van verbroedering zal aan bieden voor het plukken. Het lijdende Polen, de verhongerde kin deren van Griekenland en Yougo Slavië hebben ook kou, zij hebben bloediger ge leden dan de Duitsers; zij werden vervoeid en uitgemoord. Zij wachten op hulp, terwijl Spaanse kinderen geen honger hebben. In Spanje nochtans leerden de Duitse vliegers op on schuldige burgers mitrailleren, die op een Zondag naar de mis gingen. Toen keken de grote natiën toe. de klei ne ratiën beefden er van, want zij hadden een voorgevoel. Op Goede Vrijdag, pas na de geboorte van haar kind, zag de koningin van Alba nië haar stad gebombardeerd door de Ita lianen. Dezelfden gaven Frankrijk den ge nadesteek. Nu wordt Italië gevoed, ontvangt boten en de rest. Italië moet toch levenEn Duitsland wordt officieel van het nazisme ontdaan. Op welke manier dit gebeurt, is wat moois. Duitse krijgsgevangenen schoten eens op Belgen. Nu overmeesterden ze in En geland een vliegtuig en ontvluchtten naar de Heimat. Gelukkig nog, dat ze geen bom men bijhadden, of 't werd misschien een tweede Rotterdam, want Coventry is ver geten In Noorwegen hebben de SS.-luitenanten het bewind in handen Zij hebben een nazi gerechtshof ingesteld. Zij ondervragen hun broeders krijgsgevangenen, om te we ten, wie verraad pleegde, wiein'44 te vlug de wapens neerlegde In de Amerikaanse bezettingszone moet ook iets in die aard gebeuren. En wie te kent hiertegen verzet aan bij de Amerika nen zelf? Hier wordt het toppunt bereiktde voor zitters-ministers van Groot Hessen en Bei eren, dus de Duitsers zelf. Is het niet om om te vallen Te Nurenberg ontplofte een bommetje in de kamer van het militair ge rechtshof. Kunnen voor deze beschouwingen de kleinere natiën onverschillig blijven? Wie heeft ten langen laatste hierin te bevelen Zij. die weinig geleden hebben of zij. die in concentratiekampen omkwamen? De zwarte markt ook viert in Duitsland hoogtij en hoe kan het anders. De prinses sen van Pruisen, Agatha en Elisabeth, be- Ltes vervolg voorgaande kolon Het Comiteit Solidariteit richt zich tot alle Patriotten en Weerstanders' om allen zooveel mogelijk te pronosticeeren op "SOL,, Pronostiek, ten voordeele van alle Oorlogsslachtoffers. Sol Pronostiek is de pronostiek van iedereen die bij de sport het nuttige kop pelt en den treurigen toestand waarin de noodlijdende oorlogsslachtoffers verkee- ren, lenigt. Op een zeker oogenblik regende het doodstraffen. Degenen die ze kregen had den ze zeker niet gestolen. Maar het is ijzig stil geworden met de toepassing er van. Zelfs van monsters als Weiss en consoorten uit het proces van Breendonk, hebben wij nog niet gehoord dat zij hun laatsten adem uitgeblazen heb ben. Wij zijn hoegenaamd niet bloeddorstig en hebben er ook niets op tegen, dat in SOMMIGE gevallen de doodstraf omge zet wordt in levenslange gevangenisstraf. Maar, er zijn gevallen, waarbij het niet- toepassen van de doodstraf, bijna gelijk staat met een slag in het gezicht aan dui zenden weerstanders en vaderlanders. Weiss en zijn vrienden is zulk een geval. Het Gallup Instituut heeft een onder zoek gedaan naar de mening der Belgen, over de zuivering. 43 °/o zijn verontwaar digd over de wijze, waarop de zuivering en de bestraffing der collaborateurs.... niet geschied is. De politieke gevangenen richtten in de loop van de maand Januari een "Week van gerechtigheid en burgerzin,, in, met als hoofdthema, protest tegen de nalatigheid f?7) van het gerecht. De weerstand heeft in verschillende re soluties al onomwonden haar mening te kennen gegeven. Geduld is een schone zaak, maar het gerecht is bezig het geduld van ons volk te misbruiken. Een misbruik zou wel eens zwaar kunnen worden bestraft en tot ge beurtenissen leiden die niemand wenst en wij zeker niet.

De Weerstander | 1947 | | pagina 1