Algemeene Vergadering der "Aalstersche Zebra's,, Lappe, zegt Sis, ze zijn er daarmee 2 Op Zondag 9 Februari greep de algemeene L vergadering plaats der A. Z. in de ruime zaal van het lo kaal. Ondanks het slechte weder waren een honderdtal leden opge komen. Na de openingsrede van den Voorzitter, kwam de heer Van Hoo- rick, bestuurslid, aan het woord. Na er op gewezen te hebben dat het Statuut van den Politieke Gevangene thans gestemd is, doch de strijd niet ren einde is, zegt hij verder De Voorzitter deelt daarna nog mee dat een Bestendig Sekretariaat is ingericht in het lokaal, waar de le den eiken Zaterdag, van 2 tot 6 uur, alle inlichtingen kunnen bekomen. Een prachtige tombola besloot deze welgeslaagde vergadering. Ik zal het standpunt der communistische groep in dit debat nader omschrijven. Wij betreuren dat onze invoer naar En geland (700 millioen frank) en de U. S. A. (2 milliarden frank) zoo gering is, vergele ken met een invoer van 4.5 milliarden uit elk dezer Staten. Wij onderschrijven den wenschvanden verslaggever om nauwer handelsbetrekkin gen aan te knoopen met Zuid-Amerika en met het Oosten. Wij mogen echter hierbij niet uit het oog verliezen dat wij groote hoeveelheden uranium uit Congo aan de beide Angelsaksische landen leveren. Wij hebben den indruk dat deze kostba re grondstof tegen al te lagen prijs uitge voerd wordt. Maar er is vooral de kwestie van bestemming van dit uranium. Het heeft de Universiteit van Brussel veel moeite ge kust om 15 kg. uranium te bekomen. Anderzijds is het verheugend vast te stellen dat de verstandhouding tusschen onze groote geallieerden onaangetast blijft, M. Spaak heeft bewezen dat de kleine landen een groote rol kunnen spelen. De wil is hierbij beslissend. Laten wij hopen dat Belgie een bindteeken zal blijven tur- schen de groote machten en er over zal waken dat de U. N. O geen praatmachine zou worden. Wij verkiezen de soms bittere woorden die in de U. N. O. worden uitgesproken boven de geheime diplomatie van Genéve die veel hoop wekte, doch tot de cata- stroof leidde. Belgie moet uit eigen belang de verstand houding tusschen de groote machten be vorderen, en daarom weigeren in te gaan op de pogingen om het veto-recht op te heffen. Het behoud van den vrede hangt af van de eensgezindheid in het zoeken naar oplossing der conflikten. Het zou absurd zijn te ontkennen dat de regel der eensgezindheid geen moeilijkhe den zal opwerp n, maar liever deze enkele moeilijkheden, dan de verdeeldheid te ken nen, die indertijd het Hitlerregime heeft mogelijk gemaakt. In Maart e. k. komen de Groote Drie te Moskou bijeen. Welk zal het lot van Duits land zijn. Hetis onze wensch tegenwoor dig te zijn daar waar het imperialistische Pruisen, dat ons zoo bloedig in den oorlog heeft getrokken, zal worden gevonnist. Het probleem is thans te weten of wij, en met ons al de andere volkeren, ons de tweemaal duur betaalde les zullen te nutte maken, of wij dit land, dat bezield is met een grenzelooze veroveringswaanzin en een buitengewoon sterke economie, een tweede maal zijn veroveringsplannen zul len laten ten uitvoer brengen. Na den oorlog van 1914-18 vervielen de veiligheidswaarborgen zeer spoedig. De Duitsche vloot werd niet vernietigd. Het Reich wist zich te onttrekken aan alle her stelbetalingen en kreeg meer buitenland- sche leeningen dan gelijk welk land ook. De Duitsche historicus Karl von Muller verklaarde reeds in 1919 "Wij kunnen thans het verdrag van Versailles niet te niet doen. Wij moeten wachten tot onze vijanden zich verdeelen." De toenmalige geallieerden dachten dat Duitschland den weg der democratie was opgegaan met de republiek van Weimar. Het bleek echter spoedig oogenverblinding omdat het Junkertum en de zware oorlogs industrie niet vernietigd werden. Wij hopen dat deze punten hun toepas sing zullen vinden, al kunnen wij onze on gerustheid moeilijk verbergen. Werden wij niet getroffen door het be richt van het vinden van een schat van di amanten op een SS.inan tc Leopoldsburg Dat is geen alleenstaand feit. In Frankrijk zijnook dergelijkegevallen bekendgemaakt. De Duitschers hebben enorme kapitalen in het buitenland opgehoopt, b, v. i.i Ar gentinië en Zweden. Aan de door Duit schers gekontroleerde nijverheden in Znid Amerika worden kredieten in dollars ver strekt. waar de bezette landen er geen kunnen bekomen. Hoe is het te verklaren dat groote Duit sche trusts als de A. E. G. met den fluwee- len handschoen worden behandeld, dat de staalproductie in Duitschland wordt be vorderd, dat vooraanstaande nazi's als Schacht en von Papen den dans ontsprin gen, terwijl een Dr Niemoller door Duitse studenten kan worden uitgejouwd, omdat hij opkwam voor de verantwoordelijkheid van het heele Duitsche volk 7 Men zou veel beter deze Duitsche stu denten, gewezen officieren, het puin doen opruimen dat zij alom hebben veroorzaakt, in plaats van hen stipendia ten bedrage van 3.0U0 mark te betalen. Wij zien er ook een Dr Schumacher die meent dat er geen Duitsch probleem is ge steld, diewarempel bedreigingen uitspreekt. Roept hij niet uit dat geheel Europa moet worden genationaliseerd, wanneer er spra ke is van de nationalisatie van het Ruhi ge bied 7 En de herstelbetalingen 7 Eerst Duitsch land weder opbouwen, zegt Schumacher, en daarna zullen wij zien. Diezelfde politicus tracht den terugkeer der Poolsche gebieden tot Duitschland te rechtvaardigen door hun kleine densiteit. Doch déze kleine densiteit is juist het ge volg van de uitroeingspolitiek der nazi's. Wij laten ons door den heer Schumacher niet om den tuin leiden. Geen enkele Duitsche partij mag ontsnappen aan de verantwoordelijkheid de vredesverdragen te onderteekenen, met het oog op de toe komstige generaties. Belgie mag niets verwaarloozen om het Duitsche vraagstuk op te lossen in over eenstemming met onze nationale belangen. Onze veiligheid t. o. v. Duitschland dient eens voor altijd te worden verzekerd. Hiertoe dient te worden afgerekend met de Junkers en de groote Konzerns Wij moeten er voor waken niet in dezelf de fouten als in 1919 te vervallen. Belgie kan geen afstand doen van de vereischten voor zijn veiligheid en van de herstelbetalingen die ons verschuldigd zijn. Wij meenen dat onze eischen moeten zijn 1° Vernietiging, politiek en moreel, van het nazisme en een snelle bestraffing van de oorlogsmisdadigers. 2° Economische en militaire ontwape ning van Duitschland en vernietiging der oorlogsindustrie. 3° Langdurige bezetting. 4° Internationale politieke en economi sche controle op het Ruhrgebied, waaraan Belgie moet deelnemen, doch waarvan men de U. S. A. en de U. S. S. R. bezwaarlijk kan uitsluiten, in tegenstelling met watM. Piérard voorop schijnt te stellen De Ruhr is de knoop van het Duitsche probleem (dixit M. Larockj. Daarom moeten de U. S. A. en Rusland aan-de controle deelnemen. 5° Het recht op herstelbetalingen en Duitsche grondstoffen. Dit programma beantwoordt aan de be langen van Belgie en het verheugt ons dat de heer Spaak er zich in de grootste mate laat door inspireeren. Wij verheugen er ons over, dat bij ons geen stemmen opgaan om te beweren dat een economisch sterk Duitschland noodig is voor onze welvaart. Hoe zal Duitschland er morgen uitzien 7 Zullen nieuwe gebieden aan de bezette landen worden toegekend. 7 Het belang van Belgie ligt niet in de op name van belangrijke bevolkingsgroepen in ons Staatsbestel. Wij meenen met den mi nister, dat, naast kleine grenscorrecties, de nadruk dient gelegd op de economische eischen. Wij moeten ons deel opeischen in de internationale controle van het Ruhr gebied. Doch wij moeten een waakzaam oog houden op de territoriale aanspraken van onze buren, waardoor onze economie in het gedrang zou kunnen worden gebracht. Wij bezetten in Duitschland een sector, die op economisch en politiek gebied af hangt van de Engelsche militaire autoritei ten. Dit is niet normaal vooreen onafhan kelijk land zooals Belgie. Kan de minister ons niet de verzekering geven.dat aan de zen toestand weldra een einde zal worden gemaakt 7 Het vraagstuk van de Duitsche eenheid dient uitsluitend van uit het standpunt van onze veiligheid beschouwd. Men beweert dat het aan stukken ruk ken van de Duitsche landkaart de veilig heid van de wereld zou verhoogen. Maar dit experiment werd reeds gemaakt. Het Duitschland van Bismarck en ook dit van Weimar waren confederaties. Stellen wij geen al te hooge verwachtingen op de verzuchtingen van de Duitsers naar fede ralisme. Duitsche geleerden hebben verklaard, dat zij geen federalisten zijn omdat dit de wil van God is. In het brein van die fede ralisten is een geest aanwezig die niet ver schilt van die van de nazi's De kwestie van de veiligheid van Belgie wordt niet van uit het oogpunt of er federalisme dan wel centralisatie in Duitschland moet na gestreefd worden. Voor onze veiligheid moeten de Pruisi sche geest en de Westersche konzerns gebroken worden. Federalisme nastreven is eenvoudig camouflage in de hand wer ken. Laten wij dus alles doen wat mogelijk is om de eensgezindheid onder de bondge- nooten in de hand te werken, om Duitsch land te democratiseeren, om het Pruisisch junkerdom en de Westersche "konzerns" te breken. Laten wij ons niet verleiden door oproepen tot toegevendheid Laten wij liever aan Duitschland elke mogelijk heid ontnemen om te herbeginnen. de S.S. families dan, zulle. De zoon van Churchil schrijft in een Brusselsch dagblad, dat de Albaneezen de vrede in gevaar brengen, omdat zijrechten laten gelden op het kanaal van Corfoe. dat hun land begrensd. Als ze die rechten niet laten varen zal er een nieuwe wereldoor log uitbreken, zegt hij. Nehentig procent (van de Engelschen en Amerikanen weten niet eens waar Corfoe ligt Maar dat geeft niets Vechten zullen ze toch. Hoe rapper hoe liever, zulle, I an kunnen wij ten minste weer eens eerlijk onzen boterham verdienen. Leve Churchill SIS SIS Goed nieuws, zulle benk, ze zijn aangekomen, de eerste honderd vijftig. Ge trekt zoo een vies gezicht. Gij begrijpt me toch zeker. De eerste honderdvijftig Hon- gaarsche kindertjes, voorbode van dezen welke zullen volgen. Nadat hun vaders voor de tweede maal in vijfentwintig jaar tegen Belgie oorlog voerden en de kindertjes van alhier hiel pen uithongeren, komen hunne eigen kin deren zich her juist als na 1914-18. eens ferm vetmesten Hoe. de Fransche kinderen hebben ook honger Hoe. in de Belgische Ardennen, te Lui«, te Antwerpen en elders zijn er Belgische kinderen die geen dak meer boven het hoofd hebben Wat kan ons dat schelen 't Zijn Hon- gaarsche kindertjes, spruiten van onze aartsvijanden die wit moeten hebben. Die kindertjes komen immers uit het lat d waar onder Admiraal Horty het fascisme zijn oorsprong vond en de grondslagen gelegd werden voorden oorlog 1910-45, Daarom hebben de Dames-patronessen geweend van aandoening als onze kleine beschermelingen in onze lieve heimat be land zijn. Onze brave kwezels zullen vech ten om een of meer van deze schatjes te mogen vertroetelen. Die Hongaren, dat zijn charels naar mijn tand, Ik ga U daar eens iets van ver tellen In het dorpje Kunamadras was er een onderwijzer, die gedurende den oorlog den Sis had gespeeld. Nu moest hij om deze reden voor de rechtbank verscht)nen. Maar onze Hongaarsche Sis hitste de boeren op tegen de Joden, met het gevolg dat verscheidene Israëlieten vermoord en hunne woningen geplunderd werden. Uitspraak van de rechtbank de onder wijzer vrij omdat hij gehandeld uit wettige zelfverdediging. Zijne helpers vrij, omdat zij door hem aangestookt waren. Kosten van h t proces: ten laste van de overleven de Joden. Voila dat is Hongarije 1947. Juist daarom moeten de Hongaarsche kindertjes den voorrang hebben op al de andere kinderen van de wereld, om vetge mest te worden. t"n daarna komen de Italia* nsche en de Duitsche kindertjes aan de beurt. De an deren kunnen verrekken dat zijn allemaal bolsjevisten en daarvoor is er in Belgie geen plaats. Caritas Catholica weet wat er te doen is. Nu iets anders weet gij wie de koepel van het Justitiepaleis te Brussel gaat herop bouwen De klokkendief Van Campen- hout, levenslang gekregen, maar reeds vrij. Het orde van Titapolligt reeds klaar voor hem. Het "Volk,, jubelt bij dit goede nieuws en het heeft gelijk Waarom zou een kristelijk blad niet'jubelen bij de vrijla ting en het te werk stellen van den klokken dief onzer ker<en De eerste patrouillegevechten zwart wit zijn in het voordeel van zwart uitge vallen. Het voor-offensief werd ingezette Berchem-Antwerpen Agent Daems een kogel in den buik, dood. Partisaan-soldaat Leo Mussen een nekschot; eveneens ad patres. Goed nieuws, zooals ge ziet Onze Vlaamsche kerels "Voor Vorst en Vader land,, hebben niets van hun waardigh id verloren. Deze week wordt de gaslei ring bij den witt*n V C. uitgebroken. Te Dendermonde vreest men dat hij van die buizen wel eens mitrailletten zou dur ven maken. Wij Sissen zijn mannen die onze voorzorgen nemen voor het te laat is. Uit Griekenland bereikt ons ook goed nieuws. De regeering, die gesteund wordt door de oude Zwarte brigade, is overge gaan tot massaterechtstelling van Weer- standers. Wij verwachten kortelings een contingent Grieksche kindertjes, maar uit flees vervolg vorige kolon)

De Weerstander | 1947 | | pagina 2