imtkTPitiJZËiv. iïlcngelingen. De Ivofftjkan. vet voor saus, mijn kind, zie, hier is een wit kommeke.. Daarmee Trien maak ik goede sausen een scheutje azijn, een temperke blom, en de pataten gaan erin gelijk boeren in den hemel... Dag Trien, goeije koeragie 'k zal eens komen. De Werrmah geefl Let volgende als busteek aan al zijne lezeressen die Katrien heelun. Sl Calarina heeft geleefd in Asia en was eene der geleerdste vrouwen van baren lijd daarom ook is zij de palionersse van philosophen, wijs geernn en dichters. Men deed veel geweld om baar lol het heidendom te overhalen, doch zij wederlegde al du drogredenen en bekoerde zelfs de Keizerin en andere voorname personen, waarom Maximianus haar deed ter dood brengen, ten jare 307. Engelen droegen dit edel licliaem op den berg Sihaï. Ter eere van St Catharina is eene prachtige kerk gebouwd te Bef leem, te Jorusalem en te AIcxandrien, waar men een bebloed stuk kolomme be waard, aan welko zij gepijnigd werd. In onze Kerk, hier te Aalst, is een schoonen outaar der II. Calarina met eene schilderij van Tliyssens. Die Hei lige wordt aanroepen voor eene bekende vclziektu, 'l Calarina wiel, zoo mon zegt tegen die ruidigheid des veis gebruikt men ook de bladeren van Sinte Karijns (Tussilago fragrans) In Oost-Vlaanderen is St Calarina de palronersse dor toebukbewerkers en tabakverkoopers. in West-Vlaaiideron wordt zij in de scholen gevierd en heeft een liedje, als volgt Eén dood Al dood. De klokjes gaan naar Nieupoort, Een oud metalen manneke, liet ging en brak ze kanucke, Het zette ze knuneko in 'l groene gras, Waar dat het noch zunne noch maoe was. Sinte Catrien Doet du zunne schijnen, Doel den regen vergaan. Dat alle wijze nieiskeus naar scholo gaan. Wie ga zc lccren Onzen lieven-llcerc Wio ga ze douwen Onze Lieve-Vrouwe Wie ga ze slaan Sinte Basliaan, Met zijne zilveren scl.uinspaan. T Is l'beulder eere.... 'k ben nu kurieus hoeveel Catrienen De Werkman zullen op een koekebakslag uilnoodigen Zeker Brabantscb burger, die van eencn waal een voer kolen gekocht bad, zette hem. bij liet betalen, een glas bier, brood en een stuk liolland- sche kaas voor. Daar de boer, inzonderlijk in hol laatst genoemde gerecht, wat grof sneed, zeido de koopman lol hom,om hem lot matigheid te verma nen Wallon het is Edamsche kaas. Ik proef hel wel, untwoordc deze. Maar men kan daarvan licht te veel eten. en er van sterven, hernam de koopman.» Zoo,zoo, zei de waal,terwijl hij de rest van het stuk in zijnen zak slak dan wil ik het mede nemen, 011 litl nnjno vrouw laten opeten. Die procedeert moet van drij zakken voorzicu zijn 'ne zak papieren, ne zak geld, er. 'ne zak patienlio. Alle menschen kunnen niet groot zijn allen kunnen goed zijn. (Confucius) 't Geluk bestaal voornamei.llijk in zich met zijn lot le gowenuen en te willen zijn hetgeen men is. (Erasmus). Om ZWARTE WOLLEN STOFFEN te wasschen cn van de vettigheid te zuiveren Meng zooveel ossengal onder kokend regen -valer tot dal het eevoelnk warm is, vrijf de stof van do twoo zijden met eene spons in du menesel gedoopt, duw ze sterk tusscln-n de handen om ze wel te doen uil- druDpcn, Wascb ze weder met regen of vlietend water lieel zuiver, duw ze op nieuw met de handen, laat ze m de vollo lucht droogen en borstelt ze dan met de schaar wel op. Indien de zwarte kleur roodachtig of dof geworden is, dan zal men haar wederom verlevendigen met de slof te doopen in water waarin men eemge druppels vitriool-olie gemengd heeft en met zuiver water opspoclen. RATTENVERG1FT. )X( Neem ongebluschlen kalk, evenveel suiker en blom meng dit ondereTn en leg dit op kleine hoopjes op de plaatsen waai de ratten komen. Du is bel beste en voorzichtigste middel om ratten en ook muizeu te dooden. Voor eenige jaren richtte eene onbekende ziekte groole verwoestingen aan in oen dorpje van Pruisen. Hel waren al mannen die er van bezweken, de vrouwen bleven er van bevrijd. Een onnoozcle quidam, kwam op het fijn gedacht zich als vrouw te \er- kleeden, met hel ongelukkig gevolg dal hij den tweedeu dag na zijne ver momming stierf. Zijn laatste woorden waren Wie duivel zou toch mijn incognito verraden hebben ri: O Koffij liefsten aller dranken, O gij. die al ons wee verbant I Voor u verhef ik mijne klanken. Voor u neein ik de her in d'haud. Hen ik van droelheid overvallen, Of heb ik nesten in den kop. Mijn vrouwken zegt T is niemendallen, En 't scheukt eeu potje koffij op. Dan is mijn droefheid baasl verdwenen, Dan kent mijn berle geen verdriet. En alle kruisen vluchten henen. Als ik den koflij binnen giet. Wanneer ik thuis kom, moê van reizen, Half dood, en stijf gelijk 'ne stok, 'k En moet niet lang op middels peizen Niets beter als 'ne kuflljsiok. De strammighcid trekt uil mijn beenen. Ik word al haast weerom verscli man 'k Sta fiks en vast op mijne teenen, Door 't weldaad van de koffijkan. Als't liaantjen mij soms, in den morgen, Wat al te vroeg uit 't bedde kraait, Mijn eerste werk is van te zorgen Dal onzen koftljraeulen draeil. Dan vlucht den vaak, 'k vergeet het slapen, En, is den koflij maar wal sterk, lk lioudc seffens op van gapen En 'k zet mij lustig aan liet werk. Moet Slien al eens bij naclile waken, Dan is oen potje koffij goed, Hij doel weeral de boonen kraken, Den koflij scheukt hem nieuwen moed. Wanneer ik eens zou knorren, preutlen, En nnor nog, zoo de mans al doen, En 'k hoor ons maraboetje reutien. Mijn gramschap zakt tol in mijn schoen Wie zal nog bier of wijn gaan loven Z:j baren jicht en fieregijn. Küfflj gaal bier en wijn le boven, Kofllj is rechte medegijn. Koffij geneest schier alle kwalen Toe vrouwe, schenkt al gauw eens op Mijn hoofd doet zrer, mijn zinnen dwalen, Eu 'k heb alweer den herleklop. Toe moeder sclioidt er uit van spinnen, En zorgt voor u en uwen man En wenkt de meid en kinders binnen. Vivat, vivat de KOFFIJKAN RAADSEL. Ik ben oen soort van steen, Veel harder nog als been, Onthoofd mij, 'k worde wit, En als gij nu wilt weten, Wat deugden ik bezit, Daarvoor moei gij mj eten. Plaatst nu mijn hoofd aan mijnen staart, Ik word een boom van groole waard. Oplossing der vorige raadsels Loeuw, Schelfbout. IS VERSCHENEN BE VERREZENE AALSTEN A AR Almanak voor 1873. AALST, 16 NOV. Tarwe per hectoliter, 32 lit30,00 k 34,00 Rogge 18,00 19,05 Masteluin 22,00 26,00 Haver 15,00 16,00 Lijnzaad 32,00 37,00 Hoppe (1872) de 50 k50,00 60,00 Aardappelen, (roode) de 100 K7,00 9,50 (witte) 7,00 8,00 Boter per 3 K, 8,00 9,80 Eijcrs de 25 2,10 2,30 Vlas de 3 K. 5,00 6,00 AALST, P. DAENS,

De Werkman | 1872 | | pagina 4