Cli Ij. IV Smet, rammels J B. Pc Smet. dreef A'it. Ilafr.nan. wink Silv Goubert. bakker. Bourlon, winkel, dorp. IM Mulders, koopman W'dc Gevaort. winkeliers. Juf. Van dor AVeeén vrouw Do Pelsemaker C. Vnnder acht.bakker L. Welle -eus. I JAAR B" IS- Verschijnende wekelijks, 's vrijdags. 31 «JABa. 1873 B'EfiBJS ia *1 bareel of in dc «lakeis gekocht "9 CE.YTH. - Slel de posl of Ic hui* gebracht*,<M»'sjaars. 'ic koop. te A&ëLST, XSolcnel Ko "S'S M. Vanden hauwc, niouwstr Cb. Verscliuoren, St-Apollouestraat Vnnder Evdt, boekd., vl. Steenweg 101. - Avoux-Mulkers, boekdr. JVan de Grareele. hoogs. J De Kinder, schoolst 41. - Duelos. kerkstr. 86. - 1' J Du Mov. (dorp 1 J. B Vander Slagmolen. bl. WETTEREN-ten-oede - M WIE ZE. B Slaos, winkelier, (dorp.) AUWBGEM. P De Potter, winkelier CALCKEN. P.De Meester, in deI'anl EREMBODEGEM. - F. Verlenen, aan de kerk. Si-Amanu (bij Puurs.j Aug Pauwels. - Elias De fleren slokersstr 9. bij het Nieuwla, C. 't Fclt-Dc Jonge. boek- stcend. hoogstr. St-nikoijtes. m K De Smet. kalkstr. 49. GKERAARDSBERG.. - Avoux, lithogral GR EM BERGEN, D'Hollander. - Fr. Van Nieuwwenhove. D. Vnn Cysegem, schild. E Van de Morgei, sta- Al wat voir DE ISIERKMH bestemd is, moet vrachtvrij gezonden worden aan P. Daens, opsteller, Molenstraat 72. Al de Bisschoppen van Pruisen gaan samenkomen om de Ka tholieke Rechten te verdedigen. Bismarck heeft in de Duitschc Kamers verklaard dat zijn ontslag als Voorzitter der Ministers, geene verandering in de po litiek zal brengen. Hij en de Keizer zijn het eens om de Katholie ken te blijven vervolgen. Spijtig genoeg. Rusland ligt weer te peuteren aan het arme Turkije. IIoc rijker hoe gretiger, 't Is altijd zoo geweestZekere Koning had een Minister, 'ne man die perfekt wel zijn plicht deed, zonder iemand te ontzien. De Koning wilde hem beloonen, doch de Minister zegde weigerend Sire, ik ben genoeg beloond door het kwijten mijner plichten. Zoo gingen eenige jaren voorhij. Op 'ne keer sprak de Koning: Zie, Minister, ge moet toch dat kasteel aannemen Allo, niet te refusccren, ge inoet De Minister nam het aan, doch se dert dien begon hij leclijk te veranderen, de Koning te fladijen en alle vijfvoet 't een en 't ander te vragen. En toen de Koning daar over zijne verwondering te kennen gal, kreeg hij voor antwoord Sire de goesle komt al etende. Te Rome gaan nu weer 16 kloosters onteigend of, in plat vlaamsch, gestolen worden. Z. II. Pius IX is ten uiterste bedroefd overal wal te Rome en elders, ten nadcele der Kerk, wordt ge pleegd, doch gaat voort met te vermanen en stelt al zijne hoop op de Voorzienigheid die op haar uur de booswichten zal vinden en het onrecht lierstellen. Er komen gedurig aan vele Katholieken hunnen gevangen Paus bezoeken en troosten. Mogt de toestand haast veranderen Onlangs werd in de Kamer het misbruik aangeklaagd dat op sommige plaatsen bestaat, namelijk de betaling in koop- en eet waren van den zuren dagloon der werklieden. Hetzelfde misbruik, zegde men, heeft in Engelandaanlciding gegeven tot hart verscheu rende looneelen. Tc Gent, voegde men erbij, is dit misbruik uil- geroeid, doch het bestaat nog te Sl-Nikolaas en te Aalst. Voor wat Aalst aangaat, hebben wij onderzochten het volgende waar bevonden: De lieercn Cumont hebben voor hunne werklieden een magazijn van koop- en celwaren ingericht, doch niemand is verplicht er iets te koopen. Ook hooren wij deswegens gcene klachten van den kant der werklieden. Men zou wel doen van in al de statiën vlaamsche berichten te hangen en de treinwachters te belasten van Vlaamsch te spre ken en den minderen man niet te snabben. In dit laatste geval raden wij alleman eene franke maar beleefde handel wijze aan. n "*7 ^en dezer, rond 4 ure namiddag, viel de genaamde 1 Matthys, oud 60 jaren, landbouwer op liet" gehucht de Bosch- kant, onder Wetteren, van zijne kar de wielen liepen hem over het lichaam, en hij werd dood opgeraapt. Zondag is te Gent eene confrérie ingericht voor de christene begraving der werklieden. Aan de Minnemeerschbrug, te Gent, wilden maandag drij mannen en eene vrouw in eenen boot springen,doch vielen in het water. De drie mannen konden den kabel vatten en zich zeiven redden, maar de vrouw, 61 jaren zijnde, zou verdronken zijn zon der de hulp van Frans Schellewaert, die haar red Een oud vrouwke, kapotje genaamd, is zondag morgend op het plein te Antwerpen, dood gevonden. Zij was zonder woning en sliep ofwel in open lucht ofwel in den amigo. In den prijskamp van Antwerpen hebben de beenhouwers Smits en Soctewegden prijs behaald met eenen os wegende 1140 kilos en gevel in den stal van M. Hobbaert, landbouwer te Loke ren. EEfiE nu nu muts. De rechtbank van Brugge heeft eergister ecu ISjarige Brugsche Absolon tot 1 maand gevang en 26 franks boete verwezen, uin de muis van eenen koelsiersknej it gestoieu te hebben. Beter had Absolon eene nieuwe muts gemocht M. Gusiaaf De Lantsheere, is te Asschc provintiaal Raadslid gekozen met 446 stemmen. Volgens de Progrès trekken vele Belgische steenbakkers over dc grenzen, om in Duitschland te gaan arbeiden. Allerlei onderne mers doorkruisen hel land en nemen ieder aan, die flinke armen heeft om te werken. De hoeveelheid steen die men in Duitschland noo Jig heeft is verbazend groot. Tusschen Dusseldorf en Dortmund een uitgestrektheid van 8 mijten zullen een groot aantal steenfabrieken worden gebouwd, om do 800 millioèn steenen te vervaardigen welke men noodig heeft. Men beraamt dat meer dan 30,000 metsers en steenbakkers België zullen verlaten om hun brood in Duilsclilaud te zoeken. TeTiell zijn er verscheidene valsche stukken van 2 en 1 fr. in omloop, met de beeltenis van Leopold 11 er op. De vervalsching is aldus bewerkt De twee kanten van een en kelen of dubbelen frank zijn zorgvuldig afgezaagd, zoodal zij maar een zeer dun plaatje zilver meer uitmaken'. Het zilver, dal zich in

De Werkman | 1873 | | pagina 1