B' B B Overste van bet order des H. Bloeds. De stichter dezes orde had hem 30 jaren geleden, voorzegd op welke wijze hij zoü sterven, er bijvoegende dat het opeen tijd van kerkvervolging zou geweest zijn dat men al de geestelijke ordens zou trachten-te vernietigen, doch den tijd niet zoü gehad hebben, het te doen dat daarna de zegepraal der Kerk zou gekomen zijn. Ik geef dit voor wat het is. Men spreekt ervan, doch mijnen wete wordt er niet veel belang aan gehecht. Al wat zij bewijzen is dat het volk dé oogen ten hemel verheft, wachtende dal de wolken openbreken en de verlossingszon laten glanzen. Hoe het ook zij, tot hiertoe is nergens een teeken van vrede te zien. 't Klooster der Benediktijners, op het Mars-Veld, gaat ver nietigd worden, 't Is reeds hel 40"c. De Paus heeft zijn verblijl van Castel-Gar.dollo doen gereed maken voor 90 verjaagde kloos terlingen. Zondag laatst is Mgr Dumont met de 'grootste plechtigheid als Bisschop van Doornijk ingehuldigd. Een bewijs wat afschrik aan dc werkende klas in Antwer pen den zoogezegden prosput, het Geuzenhof, ingeeft ln het Sinte-Elisabethgasthuis lag den genaamde J. Bal, timmerman, wonende op den lioogcnweg te Berchem de man had eene on geneeslijke ziekte, ln de zaal waar hij lag, hoorde hij door zijne kameraden vertellen, dal de dooden voortaan, door den wil der Geuzen, naar het geschonden kerkhof zouden gebracht woruen. Bal zegde dat hij daar niet wilde begraven worden hij deed eene vigilant komen, liet zich, hoe ziek ook, naar liet Berchemsche gasthuis voeren, waar hij dezer dagen overleden is, en volgens zijn verlangen, op hot katholiek kerkhof begraven ligt. Volgenseenigen zou de prijs der houille-kolen vast blijven tot in de lente, vermits de glasblazerijen en smeltovens groote be stellingen hebben gedaan. Anderen denken dat de aankomst der verachterde vaartuigen eene» afslag zal te weeg brengen. 10,000 fiukcs unloosing. De NationaleBank biedt eene belooning van tien duizend francs aan dengene die de aanhouding zal kunnen bewerkstelligen en in handen der politie stellen den genaamdeu Alexander Theodoor Rifttart, hulp-gelddragcr, die op 31 januari laatsleden verdwenen is met cene»som van ongeveer 42,500 francs, ten nadeele van de Nationale Bank. Het parket van Antwerpen heeft een mandaat van aanhouding uitgevaardigd tegen dezen persoon, uil hoofde van huisdiehe ot misbruik van vertrouwen. Signalement van Riflart. Oud 22 jaren gestalte, 1 m.- 60 c. teer kort blond hoofdhaar, een weinig gexruld rond voorhoofd; blauwe en een weinig ingeholde oogen dikke neus en ronde kin geen baard ganscli bol gelaatzeer gezond van opzicht tijdens zijne verdwijning gekleed met eenen paletot, enge grijze broek, en s Aart villen hoed. Te Ledeberg is dijnsdag een werkman onder de wielen van den trein verpletterd. Voor de begrafenis der behoefligen van Gent op een gewijd kerkhof is reeds rond de 10,000 fr. ingeschreven. Geen werkman tal gedwongen wezen zijne overledenen op ongewijdden grond te tien leggen. Daarin toonen de Gentenaars dat zij ware christene broederliefde bezitten. Efïe en dank zij hun!... Lucifer zit leelijk te pruimen. ••vu Te Lobith zijn woensdag middag vier jonge meisjes die zich met schaatsen rijden vermaakten, te gelijk door liet ijs gezakt. Met groote moeite is men er in gelukt hun te redden. Maandag nacht, omtrent 2 ure, is een werkman, oud oJ jaren in het water gevallen bij de Nijverheidskaai te Gent, en zou ongetwijfeld verdronken zijn, zonder de hulp van den nachtwa ker WauterS en den heer li. Do wolf, die hem behouden op den boord der vaart brachten. Maandag ging Jcannette Loene, oud 30 jaren, te Antwerpen over den ijzeren-weg, viel onder eenen trein en werd vermorzeld. De beste voorzichtigheid is van langs weerskanten eens te zien eer men over deu ijzeren-weg gaat. Eene schromelijke aardbeving heeft in Griekenland plaats gehad. Talrijke gebouwen zijn ingestort en menige personen heb ben bet leven verloren. In den put n° 12 der koolmijn van Trieu-haisin, te Gilly, is een ijzingwekkend ongeluk gebeurd. Een ophaalbak, waarin zich twaalf koolmijnwerkers bevonden, is door hel breken der koord, lot beneden in den put gevallen Zes arbeiders werden op den sla" gedood zes andere waren slechts lichtelijk gekwetst. Van eciTzevende slachtoffer, dat tusschen de koorden geslingerd was, heeft men de misvormde lichaamsdcelcn verspreid gevonden. leest in het Journal de Houlmixdat in eene treffelijke werkmansfamilie aldaar woensdag een feest is gevierd, dat maar zelden kan gevierd worden. Zekere Jolionnet en zijne vrouw vier den de 70c verjaardag van hun huwelijk. Dc man is 91 en de vrouw 87 jaar oud. Hunne afstammelingen, jen g -talie van 45, woonden die plechtigheid bij. Verscheidene waren uit Holland en j Engeland aangekomen, alwaar zij in een goeden stand verkecren. Uit gemeld huwelijk zijn 19 kinderen gesproten, t on zijn nog in leven. De oudsie der overlevenden war den 15 december laatst, 60 jaren oud. De kinderen onderhouden rijkelijk hunne hoogbe- jarrde ouders. Uit een werk van doktor Snicders nemen wij het volgende dat den landbouwer zeer wel zal doen met aandacht te lezen Hebben wij al een woord gezegd over het gebruik van het zoo hoog geschatte vai kensvleesch ln noordelijke landen, vooral des winters, is varkensvleesch, eens of tweemaal in de week opgediend, een keurig voedsel. De landman, en overliet algemeen al wie een zwaren arbeid heeft te verrichten en door de natuur met eene gezonde maag is bedeeld maakt er met vrucht gebruik van. Als alledaagsch voedsel beschouwd, staat het toch altijd ver be neden gewoon slacbtvleesch. Daarbij valt nog aan te merken, dat varkensvleesch, lichtelijker dan ander vleesch, tot een zeker bederf overlaat en op 's menschen gezondheid allernadeeligst kan wer ken. Dewijl over het algemeen dit bederf en ook dc gevolgen daar van zeer weinig bekend zijn, meenen wij aangaande dit punt den lezer te moeten inlichten. In Duitschland, waar men een overgroot gebruik maakt van rauw en gerookt varkensvleesch, heeft men zeer dikwijls de gelegenheid hieromtrent waarnemingen te doen. De beuling, hoofdkaas, vleeschpastij en de hammen, schijnen voornamelijk aan bovengemeld bederf onderworpen. Een duitsch geneesheer nam een in tijdverloop van dertig jaren, honderd vijf-en-dertig gevallen van ziekte, door het gebruik van dergelijk vleesch veroorzaakt waar, en haalt op dat geval vier-en- tachtig sterfgevallen aan. Men heeft beweerd, dat de oorzaak der ziekte zou gelegen zijn in eene plotselinge ontwikkeling der zoo gevreesde asideprussique; anderen hebben gemeend de veroorzaakte ongelukken aan het ont staan van een geheel ander vergif te moeten toeschrijven. Is de aard des bederls en deszelfs gevolgen voor den verbruiker, wel volkomen bekend Deskundigen beantwoorden deze vraag ontkennend. Iets wat men echter met zekerheid kent, is de kleine, bijna on zichtbare made, de gevreesde trichine, welke zich in het varkens vleesch ontwikkelt. Ofschoon men de trichine ook bij ratten, konij nen, vleeschctende dieren en zelts bij den mensch aantreft, is het echter vooral in de spieren van het varken dat men dezelve heelt waargenomen. Deze made wordt van het eene dier op het andere overgebracht met het eten van vleesch, waarin zij zich schuil houdt. De trichine op die wijze in de maag van den mensch gekomen, j ontwikkelt zich welda in de darmen, en vermenigvuldigt er zon- der zich langs het darmkanaal te laten wegvoeren. Weldra drin- j gen de trichinen door den darm heen en vestigen zich vooral in de spieren. Dikwijls weérstaat de mensch niet aan de werking dezer nietige j wormpjes, welke men in de spieren hunner slachtoffers terug vindt. Men vindt levende trichinen in gezouten en gerookt varkens vleesch, en het is onbetwistbaar, dat het gebruik van zulkdanig i vleesch de trichienziekte (trichinosc) kan veroorzaken. Een afdoende geneesmiddel kent men tot hiertoe nietmen ver- mijde daarom te eten van varkensvleesch, hetwelk men slechts zoude kunnen veronderstellen, dat doodend wormpje te bevatten en verder bereide men het vleesch op die wijze dat de trichine stel lig gedood wordt, met hetzelve, bij het braden of koken, aan een hoogen warmtegraad te onderwerpen. Zoude liet bederf van varkensvleesch, waarvan wij hooger spra ken, en dat sommige dokiers aan de acide prussique hebben mee nen toe te schrijven, niet veroorzaakt zijn door de gevaarlijke tri chine Deze vraag heb ik door deskundigen hooren opwerpen. WAT ER ZOO IN DHUISHQUDENS WORDT GEZEGD. domif.n. Tonia, we mogen ons gelukkig achten, kind, en God bedanken. Er wordt tegenwoordig zooveel armoede afge geten. tonia. Ja, er zijn er zoo veel die zonder eten, zonder vuur

De Werkman | 1873 | | pagina 2