ARMOEDE en KOSTKOOPERS. Priuses Charlotte verslecht met den dag. Zondag is te Brussel eene vrouw levendig verbrand dc genaamde Joanna Damsin, wasscheresse, oud (i(J jaren. Zij liep dronken met eene pctroollamp in de hand di.; lamp viel omver, de olie school in brand en hel arme schepsel is onder de smarte lijkste pijnen bezweken. Rifflart en De Vos, die te Antwerpen 82.000 fr. gestolen hadden, zijn deze week te Parijs aangehouden. Re vos de politie voor zich ziende, schoot met eenen revolver drij scheuten waar eene een politie-agent trof. Zij hadden nog bij hen 38.000 fr. Dander week hebben ze bij don politie-kommissaris te Deynzë 20 fr. gestolen... Dat gaat ver. Donderdag der verledene week Is te Lokeren, wijk Staakte, de hofstede afgebrand van den landbouwer Jan-Baptiste Van Driessche. De schade beloopt op 2000 fr. misdaden bij hf.rvai.um;. Volgens de laatste optelling van 1 Juni I860 lol 31 December 1871, zijn 566 burgerlijke veroor deelden losgelaten. Onder deze bevonden zich 199 personen, die nog geene veroordeeling ondergaan hadden voor zij naar. Leuven gezonden werden 367 personen die reeds eene ol meer veroor deelingen hadden onderstaan. Gedurende gemeld tijdverloop heb ben nog lÖo losgelaten gevangenen eene nieuwe veroordeeling onderslaan. Deze verdeelen zich als volgt a) Hebbende nog geene veroordeeling ondergaan voor hunne intrede in het tuchthuis, 78 b) hebbende eene of meer veroor deelingen ondergaan, voor zij gezonden werden naar hel tucht huis, 97. Dit maakt op 100 losgelatenen Categorie A, 4.02% id. B, 26.43%. Volgens het verslag van 1869 waren deze middelcijters weder- keerig 4.46 en 30.36%. De vroeger vastgestelde gunstige toe stand blijft dus voortduren. Men schrijft uit Ghccraardsbergen, den 9 Febr. In sommige herbergen ziel men tegen de muren gekleurde almanakken han gen, die onder het oogpunt van kunst ware kladderij, en onder het opzicht der zeden dikwijls echte vuiligheid zijn. Het schijnt dat die vuiligheden rondgeleurd, soms in de huizen geworpen worden, met aankondiging dat men die schandelijke karikaturen zal terughalen, of er den prijs van ontvangen, zoo zij aan de lief hebbers bevallen. Wij gelooven de aandacht te moeten inroepen van de overheden, die gelast zijn over de openbare zeden te wa ken. De openbare.zedelijkheid moet beschermd worden, en de fei ten die wij aanstippen, hebben een onbetwistbaren invloed op de zedeloosheid, die eiken dag veld wint. De prijzen van het vleesch, per kilog. zijn te Antwerpen Ossen, fr. 1,66 a 1,98 r/ rQ Koeien, 1,60 a 1,86; J»1'*!» fr' Schapen, l,G4a 1.98; Varkcns' "1.60 a 1,88; Gansch het kwartier der Kortrijkschc poort te Gent is in rep en roer door de wonderbare genezing eener jonge dochter van 22 jaren. Sedert 16 maanden was zij lam, blind en zelfs me nigmaal van de spraak beroofd. Den laatstcn dag eener noveen tot O. L. Vrouw van Lourdes, stond zij op, kleedde zich en ging in de Schreiboom-kapel O. L. Vrouw bedanken. Dan keerde zij, vol komen genezen naar huis, gevolgd van eene groote menigte die met haar God loofde en dankte. D'Ander week vond men t'Antwerpen, op de Eiermarkt, eene vrouw in haren winkel opgehangen zij had drie kogels in het lichaam; haar echtgenoot is aangehouden; doch tol heden toe kent men de ware moordenaar niet. VERGIFTIGING. Den 5 dezer maand verscheen voor het as sisenhof van VVest-VIaanderen, de genaamde Amelia De Rijcke.oud 48 jaren, werkvrouw, te Avelghein, geboren en wonende te As- seghem, beschuldigd van vergiftiging op baren man, Pieter Lae- bens. Deze laatste 's morgends aan zijn werk zijnde, ontving uit de handen van zijn kind de boterhammen, die zijne vrouw hem zond voor zijn ontbijt. Hij toefde niet lang een buitengewonen smaak te bemerken en bestaiigde onder de boter kopjes van fosfoorstek- jes. Welhaast begon hij te braken en gaf gelukkiglijk het vergif over, dat bij had ingenomen en hetwelk, volgens het zeggen der geueesheeren, genoeg was om eenen ineusch te dooden. Het klein meisje Leonie verklaarde, dat het de moede«* was, die de boter hammen had vergiftigd. De beschu digde heeft het haar ten gelast gelegde feit geloochend. Door den jury plichtig verklaard, is zij door het hof, tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. Te Meenen zijn door een nieuw politie-reglemeni, de her bergen ten 12 ure gesloten. Zondag waren niet min als 100 per sonen in de boet. Een man die in de Hervormde Kerk te Scheveningen geroe pen had Houd je mond, leugenaar is deswege veroordeeld tol 14 dagen gevang en 16 guldens boet. Er heeft verleden zaterdag een erg ongeval plaats gehad in liet poeierfabriek te Clermont. Het buskruit vatie vuur en ver nielde twee der werkplaatsen, zonder echter meer dan twee werk lieden te kwetsen. Ongelukkiglijk is een dezer, kort hierop, aan zijne wonden overleden. Den 6 dezer maand stond voor het provinciaal gerechtshof in Limburg te recht een echte spitsboef, die een nog al kurieusen levensloop heeft gehad. Bedoelde persoon, met name Hubert Abels, kunstsmid van be- r p, geboren te Birkersdorf, nabij Duren, thans wonende te Vaals, mende in i853 bij liet pruisische leger hij werd in dat jaar 3 malen en in 1855 eens disciplinair gestraft in 1854 werd hij door ecu krijgsraad van Coblentz, wegens diefstal, tot maanden ves- tnig>trafen berooving der burgerlijke rechten veroordeeld in pleegde hij opnieuw diefstalen werd aangehouden, doch uaivluchtte uit de gevangenis. Voor desertie werd hij in 1865 /ot lOO ihaler boete veroordeeld. Hij vluchtte naar België, waar hij zijn misdadig gedrag voor wette en door de rechtbank te Charleroi, in 1865, wegens misbruik van vertrouwen, tot eene gevangenisstraf van 6 maanden en bij een tweede vonnis, wegens diefstal, tot 15 maanden gevangenis straf veroordeeld werd. Ilij vluchtte naar Frankrijk waar hij later hoewel Pruis, dienst nam in den Fransch-Duitsehen oorlog. Hij schijnt echter om gegronde redenen het geraden te li ebb en geacht niet langer in Frankrijk te blijven en trok naar Nederland, en wel naar Vaals, waar hij bij zekeren Barth zijnen intrek nam. het duurde niet lang, of hij maakte den sleutel der kas na waar voornoemden Barth zijn geld in spaarde en ontvreemde een goede som geld. Ilij werd op hcetcr daad aangehouden en kon zijne mis daad niet ontkennen. Het gerechtshof heeft hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 maanden. Onlangs vond men tc Vaux-Richard eenen werkman in zijne kamer verbrand. De ongelukkige zal, van duizende met eene bran dende pijp in den zak, op zijn bed gaan liggen zijn. Ie Ravenstein, Holland, was een meester zoo razende zat van genever gedronken, dat bij zijnen knecht den neus afbeet.... Toe maar In Engeland klaagt 't volk geweldig over de duurte der ko len, die sedert 1814 zoo hoog niet in prijs geweest zijn. In den nacht van 7 tol 8 hebben ze in de kerk van Wost- malle gestolen. tonia. (tot haar zelve)'t Wordt waarachtig duur leven dc kalle weêr twee eens opgeslagen de peeën ook 'nen eens zelfs opslag voor blink en stekskes Enge moet er toch met uw daghuurke komen En dat Domien eens ziek wierd, dan maar er is een Voorzienigheid die over ons waakt... Ziet eens hoe schoon Toontje en Threseken daar zitten te schrijven wat zal er van die kinderen geworden t 'k ben krieus on eens t e i jaren ver der te zijn... Oppassen moeten we doen, want 't is tegenwoordig 'nen wereld van bederf En dat loopt zondags allemaal naai den speelman getrouwde vrouwen, mans, dochters en jonge kinderen Waar halen ze 't geld? en dan klagen ze van dar moede En alzoo worden hun kinderen opgekweektKan het min ot daar moeten slecht huishoudens van komen Plezier maken is noodig, zeker maar is dit plezier, die baldadigheid die dronkenschap Blijde avondr biltere morgend, zegt de Wijze man 's avouds dansen, 's morgens janken, en 's noens over den pot springen I... Maar, ze weten niet beterEi, 'lis bij den achten, Toontje-jongske, de tafel moet gezet worden doet uw boeken bijeen en gij, Tlireseke; vaag de talel af en zet de tellooren, de diepe alleen, want 't is bolermelkpap, vader zal de patatteren uit 't panucken eten de menseh beeft liet kwaad altijd braaf zijn zulle, kinderen, naar zijn oogen zien om bem ple zier te doen want uw vader ziet u toch zoo geerne en doet zoo veel voor u... Ha, daar is vader. tonia. Dag, Domien, koud hein warm u eerst wal? domien. Non-de-twee tonia. Wat is er Domien domien. - 'k Ben zoo kolèrig als een huis geef mij een glas water. tonia. Maar, man-lief, kalmeert u, wat is er nu toch Zet u neer ge zoudt mij een alteratie doen krijgen domien. - Die kostkoopers die slechte kinderen 'k heb daar iets gezien, Tonia den Schelen zijnen Frans koopt nu ook al zijn kos en 't huis hij geeft 5 franken in de week, en de rest is voor hem Kweeut dan kinderen, om alzoo te varen. tonia. Maar, Domien, is dat nu een reden

De Werkman | 1873 | | pagina 2