liiil 111110a 3" Van de yf.i.d-artili.krie hot contingent van 1868, voor zooveel hel noodig is. 4C Van de beleg-artillerie, de pontonniers cu de genie, de contingenten van 1868 en 1869. Dijnsdag, 18, is de verjaardag van de uitroeping der Com mune, door de Internationale gevierd geworden JJo volksbe driegers zijn nog altijd even dorstig naar bloed. De belgisc-hc gendarmerie gaat met revolvers gewapend worden. Den 16dezer, 's nachts heeft het hevig gebrand te Zele. De pompiers van Dendermonde zijn derwaarts geroepen. Joanna Jacobs, van Ooslmalle, die haren man wreedaardig vermoord had men bevond op debeenen en billen 63 Wonden, op de rechterarm 18 wonden, op het hooid 3 wonden en 2 groote wonden in den hals, is ter dood veroordeeld. Ofschoon hare plichtiglieid ten duidelijkste bewezen was, loochende zij hardnek kig alles af. Op de linie van Luxemburg zijn deze week twee rampen ge weest. De trein uil Brussel van 3 uren 40 minuten is lusschcn la Ilulpe en Rixenzarl ontrigge'.d, en van 16 lx 20 meters hoogte neergestuikt. De mecanicien was de lenden gebroken. De trein van Arlon, ten 9 li. 16 min. is insgelijks ontriggeld en de vuurstoker erg gekwetst. Er wordt te Brussel veel geklaagd over de vervalscliing der eetwaren, bijzonderlijk de bloem waar veel fikkclfakkerij onder gemend wordt't Is al gelijk voor sommige menschen, hoe zij geld winnen.... Nogtans is°de vervalscher der eetwaren een moor denaar. Op de half-vasten-markl te Gent waren 502 paarden 27 veulens 15 ezels, 90 karren 60 wagens. Er waren veel engel- schc en duilsche, doch gcene fransche koopmans. De paarden waren er een derde duurder dan verleden jaar. Uit St. Laureyns, St. Mergriet en Watervliet trekken vele landbouwers-familliën naar Amerika. In den nacht van zaterdag en zondag laatstleden, hebben ecnige ware geuzen, een deel van liet beeld van O.-L.-Vrouw, ge plaatst boven het portaal van O.-L.-Yrouwekerk, langs de Lijn waadmarkt, te Antwerpen verbrijzeld. Zij hebben den rechterarm van hel kind Jesus gansch afgeslagen Even als te Kisene, heeft er dezer dagen eene aardinsloi ling te Anderlechl plaats gehad, in eenen put die gemaakt werd in de nieuwe fabriek van l\iA. Jorez en CIC. Een werkman ïser dood van onder opgehaald en drie waren gekwetst, waaronder twee zeer ernstig. De personen, welke, door tusschenkomst van liet departe ment van oorlog, voor milicianen der lichting van 1866 gerem placeerd zijn, kunnen van nu af, voor een tweeden dienstlermijn, eene nieuwe verbindtenis aangaan, welke hun het recht geeft op oen levenslang pensioen van 2Ö0 fr. alsook op eene nieuwe premie van 600 fr. De prijzen van het vlcesch, per kilogram zijn ossen. fr. 1.72 a 2.00 koeion, fr. 1.62 a 1.88 schapen, fr. 1.70 a 2.05 kal veren. fr. 1.75 a 2.10 en varkens, fr. 1.64 a 1.80. Op den ijzerenweg van Pcpinster naar Spa is zondag avond, ten 9 1/2 ure een groot ongeluk gebeurd, waarover men ons de volgende bijzonderheden schrijft Ten gevolge van hel slecht plaatsen van eenen cxentriek in eene der statiën, is er een koopwarentrein van de rails geloopen, met het ongelukkig gevolg dat de treinoverste, de machinist en de freinwacktcr op den slag werden gedood bovendien werd een der wachters gekwetst. Het is niet enkel uit St-Laurcins dat er laatstleden eene gan- schc karavaan landverhuizers naar de nieuwe wereld is vertrokken, met het doel om aldaar fortuin te gaan zoeken; ook uil Watervliet en den omtrek maken een aantal werklieden de verre reis mede, en in 't naburige Ste- Margarite worden thans nogmaals door niet minder dan zeventien personen toebereidscls gemaakt, om zich met de eerste gelegenheid naar Noord-Amerika te begeven. Onze landlieden klagen met reden over het gebrek aan werk volk maar wat zal het dezen zomer zijn Door 't verval der oude vlaamschenijverheden, de linnenmakerij in 't bijzonder, zijn erin den laalsten tijd een groot getal plattelandsbewoners uitgeweken naar de fabrieksteden een ander ruim gedeelte wordt alle jaren onder de krijgsvaan geroepen en de rest wijkt uit naar Amerika. Droevig vooruitzicht voorden buiten Zaturdag morgend stond er veel volk op de Grooneclmarkt te Gent bijoen de voorbijgangers vroegen elkander wat er ge beurd was. Ziehier liet geval Zekere persoon had van uit eene herberg bemerkt, dat twee vrouwen, in plaats van met de door hen aangekochte levensmiddelen huiswaarts te koeren, reeds twee uren op do straat stonden te praten. Gemelde persoon, die de ge dienstigheid zelve is, was zoo goed hun elk eenen stoel te brengen, opdat zij hunne praatjes op hun gemak zouden kunnen voortzet ten. En wat gebeurde er nu De gedienstige man werd voor zijne beleefdheid haast de oogen uit het hoold gehaald, niet alleen dooi de twee praatsters, maar nog door een ganschen hoop vrouwen, die voor hunne medezusters partij kozen. Wees dan al galant bij hel schoone geslacht toestand is spanje. De tijdingen uit de provinciën zijn slecht. M. Figueras kan to Barcelona het hoofd aan den oproer niet meer bieden. Hij heelt al heel wel de bondsrepubliek te beloven, het volk vindt dat dit te weinig is de eerlijke lieden echter vinden het te veel. Tc Madrid ligt het geheele ministerie overhoop en wordt een nieuwe minislerieele krisis onvermijdelijk. De schatkist is leeg. De betalingen der mijnen van Rio-Tinlo, waarop men rekende om de 50 bntaillons vrijwilligers te vergoeden, zijn reeds met verlies in betaling gegeven. De minister heeft in blanco onderhandeld voor 20 milhoénen realen op de mijnen van Porto-Rico. Andalusië wordt door de Communards afgeloopen, geplunderd en gebrandschat. Nergens bestaat er nog eenig spoor van recht, dan wel dat van den sterkste. Van 1808 heeft Spanje 6 koningen gehad Joscf Bonaparte zegde eens zeer geestig en zeer waar dal de koningen er niet lang genoeg op den troon blijven om een koppel broeken te verslijten. In 1872 hebben ze te Parijs 956,460 kilogr. pecrdenvleesch geëten 33,750 kil. ezels-en 4,370 kil. inuilezelsvleesch. Er zijn te Parijs 40 beenhouwerijen van peerdenvleesch. Het beroepshof van Gent heelt zaterdag uitspraak gedaan in de zaak van het openbaar ministerie legen den statie-overste van Sl- Denijs-Weslrem en een werkman dier statie, beschuldigd uit on voorzichtigheid de spoorwegramp veroorzaakt te hebben, welke in die statie nu eenige weken geleden plaats greep, en die den dood heeft gekost aan twee reizigers, en verscheidene andere ge kwetst heeft. De statie-overste was in eersten aanleg veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en de werkman lot twee maan den. Op het beroep a minima van liet openbaar ministerie, heeft het hof de straf van den eersten beschuldigde gebracht op 15 maan den gevangenis en die van den tweede op 9 maanden. Er is te Wclleren een katholieke Kring tot slnnd gekomen, waarbij eene Koormaulscnnppij die reeds 2;i ievorige leden lelt.- trien. Wol, Tonia, ge zoudlgcld geven om u te zien Waar loopt gij zoo haastig met uwen korf t tonia. Moet ik u 'i zeggen Ons Toontje is aangenomen, Trien, aangenomen om zijn eerslo Communie te doen en nu valt er voor do i<loeren te zorgen trien. Hij zal er zeker pront uitkomen, stijf in 't Tonia Trien, volgens zijnen staal zal hij zijn ge weel, we zijn van de die mei die alles op dcu arm hangen, en zich zeere doen om den prooien jcar te verloonen, want als gc den dug van vandaag o'e wereld be- zijt,allemaal dien lix, die pracht, go zoudl waarachtig uw amien overeen- sluan. Houdt u kloiu on zijl gemein, zegt mijnen Donuon, daar zult ge best ineó varen. trien. Ja, uwen bonden zal 't wel zeggen. i.oma. Eu is er geen kas van rede, Trien. 1» 'l den lix niet die zoo menig huishouden reucweeii Van jongs af worden de kinderen bewonderd als zij schoon gekleed zij i, 't is mijn jollcke cn mijn polieko van hier en van daar de trolschhoid komt erin zo worden groot -, ze willen pralen en pronken de helft dnr prcé gaat aan dc klcoragie ze gaan builen buis om bowoiulord te worden, ze zien om \nn bun 18 jaar, en preêkl gij daartegen dan te laat gesproken als dc pijl uil den boog is. trien. Ha, dat is do weield, Tonia toma be verkeerde wereld, mijn kind, maar, alia els maakt zijn bedde gelijk bij bet wil beslapen. Ons Toontje zal, als 'l God blieft, uiot veel van zijn klccren booren spreken, alhoewel Inj toch zal mogen gezien zijn, Trien, dat verassurecr ik u. Ge moest eens zien boo 'tjongske zich beroidi, en lezen 's morgeus cu 's avonds.... 't is als een chcrubijnlje.... ik geloof dal wij veel geluk met dit jougske zullen bobben trien. Maar, om in uw rede te vallen, is 't waar dal ge gaat deelen? tonia. Wol, onze Kozijn van Brussel heeft daar iels van geschreven I trien. En van waar en is 'l veel van wolkeu kant tonia. 'i Schijnt dat het nog al veel is., van een rijke verre matanl..., ge mout welen, bonnen is van goei afkomst, ge ziel dal wel ook aan zijn ge- doen. trien. En hoeveel wel tonia. Juist hoeveel weetik niol Kozijn sprak van koets cu peerd houden.... Dun eenen of den anderen dag zal hij eens komen trien.— fle'eréjéö 'l geluk valt in uw handen i En wat nieuws Ze vechten in Spanje, hein tonia- Ja, gelijk d'nancn een miserabel land, met die vrijmapons. trien. Eu ze wciben gelijk zoo straf in ons land om de menschen van hun geloof te trekken 'k heb dal iu De Werkman booren lezen.... Zou dat waar zijn tonia. Waar wel zie-dc 't voor uw oogen niet. Maar, 'k sla bier op hccle kolen, Trien aila als 'l u blieft, zulle 'k loop....

De Werkman | 1873 | | pagina 2