Hoor cens9 Werfman. 2S - XX #y, 75,000 de niachienen 250,000. De gevel der verbrandde fabriek was 45 meters breed. Te Antwerpen is eene werkmans-verceniging tot stand ge komen, waar honderde brave werklieden zich 's zondags op tref felijke wijze komen verzetten. De graaf van Vlaanderen, welke thans met zijne echtgenoote eene reis door Italië, Duitschland en Frankrijk doet, heelt heden den ouderdom van 36 jaren bereikt. Hij werd op goeden vrijdag van het jaar 1837 geboren. De liniën van Verviers en Maastricht houden niet op dage lijks, sedert meer dan eene maand, talrijke steenbakkers naar Duitschland te voeren de statie van Guillemins is in eene jaar markt. herschapen. Maandag zijner nog verscheidene honderden werklieden, steenbakkers, rolders, stokers, bewakers van ovens, enz., uit Amay vertrokken. In den nacht van zondag op maandag zijn heiligschendende dieven in de kerk van Nokeren gebroken. De offerljlokken, die ledig waren, hebben zij met geweld afgeruktonbeduidend is de som, die zij uit den armendiseh ei? uit de opbrengst der kerkschaal hebben gc-haald. Het schijnt dat zij met hunnen buit niet tevreden waren. In denzelfden nacht zijn zij in de kerk van Wannegem ge drongen, waar zij maar eene geringe som hebben kunnen rooven. Op beide plaatsen hebben zij geene pogingen gedaan om in de sacrist ij te geraken. Men merkt ie Brussel op, dat er thans zooveel niet meer als in vroegere jaren gebouwd wordt. Men deinst terug voor de altijd aangroeiende duurte der bouwmaterialen. Dit is te betreuren, want binnen en rondom Brussel is er nog veel bouwgrond. Op den 30 dezer maand zal in de zalen van den Casino van Gent eene tentoonstelling van bloemen worden geopend, zooals men er slechts in de stad der Artevelden inrichten kan. De eerste bloemententoonstelling had plaats te Gent in 1808, in de danszaal cener herberg, Frascati genaamd. Men telde er 60 planten van verschillende soorten. Op de vijfjarige tentoonstelling van 1867 waren er meer dan 7000 planten ten toon gesteld en nu, in 1873, zal men er van 15 tot 20,000 tellen Men schrijft ons uil Merchtem, 26 Maart Onze maatschappij Sint-Anlonius, met dewelke uwe lezers al reeds kennis hebben gemaakt, heeft oen Tombola ingericht be stemd tol het aaukoopen vaneen nieuw vaandel. Niet zoohaast was dit voornemen gekend of voorwerpen van allen aard werden van alle kanten aan de leden, met de ontvangst der giften gelast, toegestuurd. Wij wenschen dat de beste uitval dit werk bekroone, hetwelk wij ook aan het belang van alle echte werkmansvrienden bevelen. De minister van oorlog van Frankrijk heefteen wels-onlwerp voorgesteld om liet ralioen versch vleeseh voor de soldaten, thans op 250 grammen bepaald, op 300 grammen te brengen. Weet gij wel wat de grootste plaag is van de werkende en ge ringe klas De duurte der levensmiddelen, het gebrek aan werk, de ziekte der aardappelen, de cholera N'een, dit alles gaat voorbij en duurt korten tijd, maar er is eene andere plaag die dag en nacht hét welzijn van een aantal ongelukkige werklie den verslindt,die zich voedt met het brood, het zweet en zelfs de tranen van den armen man,van zijne vrouw on zijne kinderen.... Die pest overal in ons land verspreid, is het gedurig aangrooiend getal genever-kroegskens, en het gedurig aangroeiend gebruik van het kortnat. Ik vraag het u, Werklieden, wat brengt gij mede uit de her berg of, om beter te zeggen, uit het genoverhuis, want eene herberg is niet volstrekt te veroordeelen, vooral wanneer men daar op gestelden tijd, met goed gezelschap, een eerlijk vermaak gaat genieten. Wat men van daar mede brengt, is niet veel goeds. Vindt gij daar geld, rust, vermaak, gezondheid, eer, ver- I stand, deugd, iets dat wat beteekent Van al de opgenoemde goederen en van ieder hunner in het bijzonder, ontmoet gij daar juist het tegenovergestelde. Wees rechtzinnig en gij zult dit moe ten bekennen. Kwam men bij u om eene inzameling van aalmoezen voor nood lijdende om eenige stuivers eenigc centiemen maar per maand, ohgij zoudt u verontschuldigen en beroepen op uwen oigen nood en gij en uwe gezellen, gij gaat regelmatig, niet alleen des zondags, maar 's maandags, maaralle dagen, bij den geneverman eene schrikkelijke belasting betalen die elk jaar honderdemillioe- nen opbrengt, en uw nood is hier geen beletsel voor Ja, honderde milliocnen, en dit is niet een gedacht eene gis- sing, maar het getal bewezen door de statistiek, dat is te zeggen door de opsomming zoo juist, mogelijk jaarlijks door den Staat gemaakt. Welnu, die laatst verschenen opsomming meldt ons dat in het jaar 1863 de 436 stokerijen omtrent de 500 milliocnen li ters brandewijn en geneyer vervaardigd hebben, waarvan 350 millioenen in ons land gebruikt zijn. Met den kleinen verkocht, is'de middelbarige prijs fr. 1,10 de liter, dat maakt voor dej ge- never gebruikers eene jaarlijksche belasting van 385 millioenen franken, belasting meestendeels door den armen Werkman te be talen, want het is voorzeker door hem dat het kort nat meest ge dronken wordt. Zoekt dan ergens anders het. geheim der ellenden en der kwalen die op een groot gedeelte van onze werkende bevolking drukken: daar is de plaag. Te midden der klachten die men somtijds hoort over den ellendigen slaat van den arbeider is het bedroefd te be- stadigen dat hel gebruik der sterke dranken in België, op lien jaren tijd, meer dan een millioen liters vermeerderd is. En welke zijn de uitwerksels van dien staat van zaken? om niet te spreken van een aantal wanorden en ellenden, van vloeken, krakeelen, enz. die hij naar zich sleept zullen wij ons te vreden houden met ie bestatigen, dal omtrent de helft der schelmstukken, onder den invloed van den drank bedreven worden onder ande ren te Brussel wierden voorleden jaar 31 zelfmoorden gepleegd, welnu, 13 van dezen zijn openllijk en rechtstreeks aan den drank toegeschreven geweest, en 10 anderen aan huissclijke onlusten en tegenspoed in den handel, aan dewelke het geneverglas een groot deel had Neen, Werkman, wees wijzer, spaar uwe gezondheid, de rust van uw huishouden, uw verstand, en besteed beter uw geld voor den tegenwoordigen tijd, of bewaar het voor eencn slechten en ziekelijken dag die u alle oogenblikken overvallen kan. EFFEN REKENING. stant. Hó Drios, ge ziet er zoo blij uit dries. ju 'k zulle, 'k zou over een huis springon stant. Hcbl-ge misschien gedeeld of een borze geld gevonden Tof. wel getrakteerd geneest of.... of.... wal is 'l dan dries. Ge raadt licl op geen honderd jaar 'k hen te biechto ge weestdal was 'no menscli, dien Pater dat stant. 0 gi onnoozelaard daarom zoo blij zijn 1 gi kinds... dries. Ge moofetlachen zooveel gij wilt, 'k voel ik liet best.... Zie, Slant, ual go 't konteiilemeni moest voelen, hier in mijn hart zoo gerust.... zoo tevreden.... enfin, 'i is een olie.... Dries staat often met dongrooten Meoster, Stant. Dries motl de hel niet meer vreezen..., stant. Bah de bel nil mand is ervan teruggekomen I dries. 'i Is waar, en indien gij zelve daar binnengaat, zult gij er, ver- jipl ook niet van terugkomen, en omdat er niemand teruggekomen is, moot men veel voorzichtiger ziju 't is maar eens te anringen in of uit Zeg, hoe komt het dat nl do volkeren aan de hel geloofd hebben dnt de grootste goddeloozon zelfs die overtuiging uit hun hart mei koudon rukken (I) Kom, Slant, eens regluil, ik weet dal gij overjaar vertejen hebt, zee, zijl gij gerust voelt ge daar bijtijds niet knagen Als g'alzoo van subielc dood boort spreken, wordt ge dan niets gewaar zoadt ge willen vertrekken, zonder afgerekend te hebben stant. Dries, ge gaal er to diep in... En ook dal biechten is zoo aar dig Waarom ons kwaad aan den Pastor zeggen dries. Waarom wel omdat Ons lieer dat wilt... En wat is er natuur lijker dan dal wij ons kwaad doen kennen om vergiffenis to Krijgen Als go ziek zijl aan witn is 't dat gij hel gaat zeggen stant. 'It Heb voel rijke menschen met de biecht hooren lachen dries. Wat geeft dn Is daarmcfi een spcllepunlje veranderd? zie, f'e" man niet om u dal alles uit te leggen maar ik voel wal ik voelen sedert mijne biecht hen ik zoodanig verlicht, zoodauig konlenl, dal de end eraan vorloron is. Is dat geen bewijs genoeg zal er gceno kracht in do biecht van waar zou die verandering komen Ga eens en gij zult het zien. stant. Maar, biechten is zoo lastig dries. Al wal goed on nuttig is, is niet altijd aangenaam. Is 't aango- naam medecijncii lo nemen als men ziek is Is 't aangenaam van 's tnor- gemls tol s avonds to werken Noglaus, dal is nuttig on noodzakelijk stant. Maar, 't is zoo lang béu dries III don le meer om niet uit lo stellen hoe langer hoe lastiger, en ge moot toch eens gaan, Stant. stant Maar zie, *k en durf.... dries. Tel, let, let, nu begint g'er onder to lullen. Hoort, ge gaal met mij cu-ó 't avond, naar 't sermoon die Pators kunnen klappen, jongen t is geld weerd om 'i lieoren. stant. 'i I ook hunnen sliol dries. Foei, Slapt, stiel hoo kunt ge zeo spreken Hebben die Paters ons noodig vragen zij iets dat go wist, hoeveel rijke jongens daar ondor zijn, die met koels on peerd Konden rijden, en iiu zich hier voor ons komen alprossen, hunne borst krevecron op den preekstoel on uron aan een stuk in den biechtstoel zitten I Foei, Slant, stiel stant. Maar.... dries. Allo, niet te rillen, ge gaat meC ge kunt dan nog doen wal ge wilt en niot willen gaan luisteren is zeker uw ongelijk bekennen. (1) Op de vraag is er eene hel antwoordde Kousscau Ik weet or niets van. En Voltaire schreef aan een sijnor vrienden die meende hot bewijs ontdekt to hebben vaa het niet boslaa» der hol Gy zijl wel gelukkig zoo ver hob ik hot niet kunnen brengen

De Werkman | 1873 | | pagina 2