De luiksche afdeeling van de Internationale heeft, in hel lokaal 1'Allee-Verte, ecue meting gehouden welke door omtrent 400 personen werd bij gewoond. Er zijn niet minder dan 8 rede naars en 1 redenares opgetreden. Deze laatste sprak over den priester, het katholicism. het liberalism, het exclnsivism en nog een ganscke hoop andere ismen. Verscheidene sprekers, alsook de dame, drukten zich in het waalach uit, en alles liep over de verbetering, door de Internationale van het werkmanslol. l)c mee ting werd met ecne reeks liedjes gesloten, waarvan de brochuur aan 5 centimen werd verkocht. - De landverhuizing duurt voort in de vlaamsche en in de zeeuwsclie polders. Dit Rotterdam noch uil Antwerpen vertrekt geene stoomboot naar New-York, zonder dat er een min ol meer groot getal landverhuizers aan boord zijn. Op den 10 mei vertrekt de belgische stoomcr Punch uit onze haven naar New-York on geveer 200, vlaamsche en zeeuwsclie arbeiders maken zich gereed om mede te reizen en zich in de Vereenigde-Stalou te vestigen. Een koopman van Luik deed de verledenc week aan de sta tie der Guillemins, een pakje afgeven, 5,000 l'r. bevattende, be stemd voor eenen koopman van Parijs, die, cenigc dagen later, deze som niet ontvangen hebbende, er kennis van gaf aan den verzender. Deze laatste verwittigde de policie, die zich, maar vruchteloos, aan de ieverigsle opzoekingen overleverde niet alleen vond men de 5,000 IV. niet weder, maar men kon zelfs den fakteur niet ontdekken aan wie men deze som had toevertrouwd. In een logement te Gent, is zekere Louis Verbise aangehou den, dienstbode van M. Flipo, labrikant te Tourcoing, die niet •1,990, fr. was gaan loopen, zijnen meester ontstolen. Men heeft op hem eerst 451 fr. gevonden hij zegde het overige verloren te hebben, doch bij nader onderzoek vond men in den kraag zijner ondervest zorgvuldig eens banknoot van 1U00 fr. en eene andere van 500 fr. genaaid. De burgerwacht van Namen schijnt het woord van Talley rand te willen volgen Niet te veel iever. Zondag waren er 325 burgerwachten ter exercitie opgeroepen. Hoeveel verschenen er 9 (zegge negen) Ëcnige maatscgappijen van ouderlingen bijstand, uit Brus sel en de omstreken, meer dan 2000 leden lellende, hebben onder den naam van Nationale Belgische Bond der maatschappijen van ouderlingen bijstand, eene vereeniging gevormd, bestemd om ten huize, mits eene geringe jaarlijksche bijdrage, genees- en artse nijkundige hulp té verleencn aan vrouwen en kinderen van hunne leden. Tot hiertoe gaven deze maatschappijen enkel hulp aan hunne leden alleen, en deden niets voor hunne familicn. Het was zondag dat de eerste maal in Gent de wet werd uitgevoerd op den verkoop der inseklvretende vogelkens. Des morgens vroeg heell de politie zich naar de Vogelmerkt begeven en eene zekere hoeveelheid kleine vogelkens, in de categorie val lende dergeuen aangeduid bij artikel 2 van liet besluit van 21 april 1873, de vrijheid teruggegeven. Dimaal is er geen proces-verbaal opgemaakt, maar de kooplie den zijn verwittigd, in geval zij nog eens in overtreding worden genomen, zij streng zullen gestraft worden. Sedert 14 dagen zijn een tiental dieften te Korlrijk begaan. Des nachts houden de dieven zich bezig met de zinken buizen, dienende om hel regenwater af te leiden der huizen af te rukken. Zoo het schijnt hebben deze nachtdieven hel huis van den procu reur des konings niet geëerbiedigd. Milanen, 4 mei. Zes duizend personen, geleid door zeven bisschoppen, zijn heden te Garavaggio in bedevaart gekomen. Er heerschte eene volkomcnc orde. Het regende tot 's middags. Zaterdag heeft men uit de koolmijn Bonnc-foi Hureng, te Herstal, nogmaals 0 lijken opgehaald, Op de 25 slachtoffers dei- vamp, waarvan die koolmijn liet tooneel is geweest, moeten er nog 3 gevonden worden Berichten uit Bucnos-Ayres melden, dat oen oproer in Para guay is uitgeborsten. De troepen hebben de opstandelingen verspreid, en 120 van heu gevangen genomen. De belegstaat is te Assuneia uitgeroepen. Er is te Oneuxeen schrikverwekkend ongeluk gebeurd. 3 personen, die in hunne slaapkamer vuur hadden gemaakt, zijn tij dens hunnen slaap versmacht* TOESTAND VAN SPANJE. De depeches zeggen dat gene raal Yclardo een indullo heeft verleend aan die Garlislen, welke zich voor 8 Mei onderwerpen. Van dit indulto zijn echter uitge sloten de carbccllas en de officiers en soldaten welke het leger verlaten hebben. Na de afkondiging van deze genadeverleening vertrok generaal Velardo naar de provintie Lcrida, waar Carlistische benden zijn zamengeH'okkcn en liet den brigade-generaal Campos aan het hoofd center kolom achter, welke in de provincie Gerona moet werken. Op zijnen doortocht door Berga keurde hij het bevel van gene raal Contreras goed, hetwelk deze stad eene boete van 10,000 douros (50,000 fr.) oplegt, om de Garlislen binnen hare muren ontvangen te hebben. In recht zou clc republiek ecne schadeloos stelling aan die stad schuldig zijn, omdat zij haar niet verdedigen kan tegen hare vijanden maar de republiek is arm cn heeft geld, veel geld noodig. De bank van Madrid kan geene voorschotten meer doen, en daar do republiek niet leven kan dan van leeningen, zoo heeft zij 15,750,000 fr. van de hypothecaire bank gekregen, om drie of vier weken hare uitgaven te dekken. Dan zal er weeral naar andere middelen uitgezien worden. Eene depeclie uit Ilendaye zegt, dal er te Madrid eene gewa pende manifestatie plaats had, onder de aanleiding van Contreras, om de federale republiek uit te roepen, zonder hiervoor op de zamenrocping der Constituante te wachten. Al de bevelhebbers der militie van 1869 zijn aangehouden. In de Baskische provinciën duurt de strijd steeds voort. Eergis ter vocht men te Enderlaza en tusschen Zumarraga en Vittoria mag geen enkel rijtuig nog dienst doen. De cabecilla Soliva hield de Franschc post aan tusschen Malgrat en Tordera. Hierbij her nieuwde hij het verbod van dagbladen mede te nemen, terwijl hij levens de bedreiging uitsprak de statie te verbranden, indien er een enkele trein zijn weg, verder dan tot aan Arenis durfde ver volgen De kerk van O. L. Vrouw van Beien te Barcelona is met het volgende opschrift versierd, dat or in roode, blauwe en violet kleurige letters op prijkt kazerne der artillerie van de vrijwillige verdedigers der federale republiek. Ave Maria (Meilied). 't Is nu Maria'smaand... De maand dor bloomen Komt laat ons vreugdevol haar deugden roemen 'i Is nu Maria'smaand de maand der bloemen Komt laat ons vreugdevol haar deugden roemen De lente zingt ook blij met heel hrtar bloemeurci. Ave Maria, Ave Maria. Het nieuwe jaargetij... vlugt 's winters kluister Herleefd met blij gevoel. In pracht en luister Herhalend keer op keerder Moeder Gods ter eer. Ave Maria enz, 3. Het schoone bloemtapijt, viooltjes roozen Die in de lentezon schitt'rend blozen Zingen door glans en kleur en zoeten balsemgeur. Ave Maria enz. 4. Defrissche morgenstond; de zonnestralen Het koelend avonduur, Bergen en dalen Stemmen met 't voglen koor en klinkt de schepping door. Ave Maria enz. De star aan 't firmament schiet vur'ger Luister De maan geeft blijder licht aan 't nachtlijk duister De nacht zingt met den dag, vol eerbied en ontzag. Ave Maria enz. G. Maria, wij uw kroost, hier aan uw voeten Vol liefde nad'ren wij, om u te groeten Mn zingen zaam in koor dat ieder schepsel 't hoor. Ave Maria enz. 7. De hemel paart aan d'aard de stem der Eng'len Die in verhoogd akkoord hun zangen meng'len Mn rond Maria's troon, klinkt zoo verrukkend schoon. Ave Maria enz. 't Gerucht loopt dat kopstukken der Internationale zondag te Aalst meting komen houden. Ze zullen den werkman tot in de wolken verbetten, zeggen dat iedereen moet werkman worden, moet lekkere spijzen eten, wijn drinken, dat alles moet verande ren, enz. enz.; ze zullen eene maandelijksche som vragen en als 't later zal zijn van rekening te maken, zal 't gaan gelijk in den Haag werkman, uw geld is gaan vliegen.... Moet het lot van den werkman verbeterd worden, wint hij tc weinig, dan zal hem toch van die vreemde gasten geene hulp komen. Ze dragen in de eene hand beloften, en in de andere oproer, gevang, armoede. Geen twijfel of ze zullen in Aalst geene treffelijke werklieden, maar langstekanten, krotmans en luifrakken voor aanhoorders hebben.

De Werkman | 1873 | | pagina 2