niot koait en ge moest eens zien hoe hij zijn kinderen corrigeertmet wal zachtheid en gemannicrilheid Zine. Dij ons gaat dit altijd met kolóre 't is loeder van hier lomp verken van daar en altemels hangt er eenen aan 'k wilde er eens lus- schen komen, maar 'k lag bijna onder 'l voetvolk.... 'k zeg, 'k zeg, 't is geen leven meervoor werkende menschen... Katto, zie, hier liggen 6 eens. Katto. Merci, Zine, als 'l u nogmaar weel ge dit al van Zwit serland Zine. Ock, neen ik mijnen man zegt mij niet veel. Vertelt dit eens alganw, maar schenkt mij eerst nog eens m. Siska. Katto, mij ook Katto. Ge moet welen, in Zwitserland liggen de vrijmasons boven. En weet ge wal ze nu gaan doen ze gaau er al de pasloots wegjagen. Siska. Deere dir heeren Zine. En wat gaan de menschen daar doen Katto. Dal trekken die loeders zich niet aaq. Zine. Maar. kunnen de menschen leven zonder mis te hooren, zonder a biechten e c lera Siska. 'lis toch altijd in de kerk dal wij onzen besten troost vinden... En als er zieken zijn, ongelukken, lot wie gaan zij Zine. En geonen paschen mear houden, zie, dal ware eene hel, kind lief. Als mijnen Arjaau gepaaschl heeft, is hij wel vier weken laug ei-nen engel. S16KT. Bij mij is '1 zelfde 'k liep ervan weg, moest hij eens zijnen paschen schrikkelen.. bal hij maar wal meer wilde gaan, 'k liep barte- voets naar llalle oni en wrér. Katto. Ge moet toch bekennen, dal er tegenwoordig een rasken in de wereld is. Siska. Als zo voor de kerk niet zijn, tot daartoe maar ons willen beletten ons dien troost willen benemen, dal gaat over zijn bout; straffen zal dat te weeg brengen, Katto. Ze spraken al dal de kollera te Weenen is.... En 'k zou er niet van verschieten.. Maar, ge zijl zoo haastig van daag. Zinë. Katto mensch 't is bij den zevenen en ficus komt den mijnen thuisge zoudl wel mogen vijf handen hebben, als hij daar is... 'k Moet gaan... Dag Katto, dag Siska, tot wederomziens -. BELGIE. 't Verslag over 'tvlaamsch zal in eenige dagen aan de Kamers voorgelegd worden door Mr Van Wambeke, burge meester van Aalst. Het wetsontwerp er in beval, zal, zegt men, vele vlaamsche grieven doen verdwijnen. ROME. ZondagontvingZ.il. de Paus 200 personen. Hij sprak slechts eenige woorden, alvoren zijnen zegen te geven. WEENEN, 16 Mei. Mr Herzl, direkteur eener bank, is ver trokken met een tekort van 100,000 guldens; de politie heelt hem achterna gegrepen, doch de 100,000 gl. waren in de bcursspecu- latiën verzwolgen. De bilans van al de bankhuizen moeten den Minister voorgelegd worden. De koopdrift in de Tentoonstelling is buitengewoon. Zoo kocht een Ameriknner vier marmeren standbeeldjes voor 50,000 fr. en eene dame derzelfde natie een tafel-servies voor 30,000 fr. Er ligt een diamanten halsband te koop voor 1,250,000 fr. en een beker voor 150,000 fr. Voornoemde Amerikaner heeft eene tapijt gekocht die in grootte en rijkdom, nog niet te zien is geweest. SPANJE. De ürapeau Francais zegt, dat don Carlos in den nacht van den 14 op den 15 het grondgebied Yan Navarra heeft betreden, om het bevel op zich te nemen, over het koninklijk leger van -15,000 man. Zijn leus is« overwinnen of sterven. Hij heeft eene leening gesloten met Engelsche bankiers van 400 millioen realen. De Carlisten hebben onder Ollo en Dorregary eenen beslisscn- den zegepraal bevochten op de troepen, onder bevel van Moreno. a>fi3*age*gr<s -r- Zondag zijn 400 Belgische Zouaven te Brugge het H. Bloed gaan vereeren en er de verlossing van hunnen Paus en Vorst af- smeeken, voor welken zij hun eigen bloed hebben ten dienste gesteld en*nog dagelijks bereid zijn hetzelfdo te doen. Op vele"markten is de prijs der koeibeesten verminderd en te Gent zijn de beenhouwers 10 centiemen per kilo afgeslagon. Gisteren, Ons Heer Hemelvaart, zijn de Xaverianen van Aalst, in groot getal, naar Lede getrokken. Men spreekt veel van de algemeene bijeenkomst, die, met September, te Mechelen zal plaats vinden. Al de Xaverianen van België zijn er vorwacht. Het Kassatie-Hof heeft Vlaming Schoep ongelijk gegeven. Nog nooit was de toeloop lot de kapel van kerselaar te Ou denaarde zoo groot dan verleden zondag. In de maand aprilzijn vergaan 155 zeeschepen en ISstoom- schepen. Dc Wettersche Werklieden waren van zin al humie macht in to spannen voor de inhaling als Burgemeester van M. Van Cromphout, vriend en weldoener der Werklieden... Doch er zijn van anderswege moeielijkheden gekomen, zoodat die inhaling, op 's Burgemeesters verzoek, zonder plecht, [zal geschieden. Men verzekert ons dat de Werklieden, op anderen wijze, hunne achting en dankbaarheid zullen bewijzen. Den 8 Juni zal 't Land van Riem op het festival te Merchtem, onder M. Colsons direktie, uitvoeren de twee zangstukken: Het dorp en lieve deerne... Alia, z'haalt er eer van, de jonkheid uit de katleslraat. Ze zal wel met een medailje of andere arijs afko men Zoo wij vernemen heeft dingsdag een persoon van Neder- Eename, die in de fabriek te Eine werkt, een groot ongeluk be komen. Hij is door onachtzaamheid rond een as geslingerd ge worden, waarby hij eenen arm heeft verloren en een der beenen gebroken werd. De lijder is naar het hospitaal overge bracht. De voorbereidende oogstwerken zijn nog maar aan den gang, schrijft men uit Eecloo en ten alle kunten hoort men onze landbouwers klagen over gebrek aan werkvolk. Er is veel vlas ge zaaid als een gevolg der groote natte, staat er veel onkruid. Het vlas moet gewied worden, én er zijn geen wiedsters verkrijg baar, zelfs niet tegen opslag van den gewoonen loon. Wat zal hot niet zijn als de oogst moet ingezameld worden CHARLEROI. Eenige dagen geleden werd de koolmyn Bois-des-Val lees, bijna het tooncel eener vreeslijke ramp. De op- iiaalbak moest rond 7 ure 's avonds, vijftien werklieden boven brengen, toen die op zijnen weg de waterkuip ontmoette, welke op eene hoogte van 280 mnters was blijven hangen. De ophaal- bak warde zich met de kuip vast, de werklieden gevoelden den vreeselijken schok en dachten hun laatste uur gekomen, daar elk oogenblik de ketting kon breken en het heele gevaarte naar be neden storte. De toestand was verschrikkelijk, de redding moei lijk, en al de werklieden waren verlamd door vrees en verstijfd van het koude water, dat gedurig over hen hcenplaste. De con ducteur L. Michauxen een werkman, genaamd A. Mancy, daalden ter redding neder. Zij maakten eerst een staak aan de opening van den put vast en lieten zich toen met eene katrol naar beneden zak ken, langs eene koord van 3 centimeters dikte. A. Mancy en Michaux maakten een voor een do 15 werklieden aan het einde der koord vast, die zoo door de buiten den put staande werklieden werden boven gehaald. De laatste was eerst des nachts rond 1 uur uit het gevaar verlost, maar allen verkeerden in eene volko men toestand van uitputting. BRUGGE. Twee inspecteurs onzer policie, De Smedt en De Beir, hebben vrijdag nachta in eene herberg in dc Vuldersstraat tc Brugge den genaamden Pieter Hoornaart aangehouden, zijnde sedert twee jaren deserteur van liet 3r lansiers en hebbende in het open logement, gehouden door Foranger, in de Lijnbaan- straat, eene diefte gepleegd van 1500 fr., in specie en bankbil- lelten, juweelen en een aantal kleedingstukken. De kleedingstuk- kenen juweelen had hij ergens verkocht. Men heeft nog eene zekere som op hem gevonden, maar hij had reeds veel van het gestolene verbrasthet schijnt dat hij bankbiiletten weggestoken of weggeworpen heeft. De aangehoudene is naar de gevangenis overgebracht. Vernieling df.r grot van Betiileem. Men schrijft uit Bethleëm dato 30 April aan den Univers: In den nacht van 25, is een allerschandelijkste heiligschennis gepleegd in het heiligdom der geboorte-plaats van den God- mensch. De Grieken, ten getalle van omtrent 200 zijn gewapen derhand het heiligdom en de kerk van St-Helena binnengedron gen, hebben de priesters aangevallen, het heiligdom geheel leeg geplunderd, het altaar afgebroken en al de geheiligde overblijf sels meegenomen. Ofschoon er niemand der paters Franciskanen gedood werd, zijn er nogtans 8 gekwetst, waaronder 2 zeer ge vaarlijk. De medewerking der Tnrken in dit feit is bewezen. De houding van den franschen consul te Jeruzalem is krachtdadig, want door zijne tusschenkomst werden de godsdienst-oefeningen dadelijk hernomen. De vertegenwoordigers van Italië, Spanje, Oostenrijk, Engeland en Rusland hebben hevig geprotesteerd tegen dezen lafFcn aanval, cn eenige onder hen hebben aan hun gouvernement protestation gevraagd, zonder hierdoor de beschermledcn van Frankrijk te willen beperken. Eene dcpeche uit Gerona, 18 Mei, meld, dat Cabrinelty de Carlisten verslagen heeft. Dezelfde dag weigerde de kolonel der ruiterij met eene aanzienlijke macht Sabels aan te vallen, die voor hem uitvluchtte met 53 vermoeide en ontmoedigde mannen. Saballs en zijne manschappen zijn krijgsgevangen genomen.

De Werkman | 1873 | | pagina 2