MARKTPRIJZEN. MENGELINGEN- EEN WOORD TEN" VOORDEELE ONZER MISKENDE WELDOENERS. Do mensch is oen vreemdsoortig wezen, vol tegenstrijdigheid. Hel leven is hom boven alles duurbaar—zells de grijsaard klampt zich nog aan alles vast, om liet leven nog eenigo oogunbliklien te rekken on locli zijn duizenden eu duizenden de slaaf van sterke dranken, die dood en verderf in 'l lichaam voeren. De ouders wnscheu niets vuriger dan kinderen met een zacht gemoed, waarin reine liefde woont, maar diezelfde ouders laten straffeloos 'oe, dal hunne kinderen de moordenaars worden van de onsehul- digo vogeltjes, waardoor zich om het kinderhart een ijskorst van ongevoe ligheid vormt Want weet hel wel, ouders, een r/iewiplager wordt oeu mffHse/jeakwollor. Do geschiedenis verhaalt ons, dat de omnouschelij ko Chnslenmoordcnaar, keizer Üeoclcliaan, in zijne jeugd niets liever deed dan vliegen te martelen. De landman bidt den Hemel om oenep gezcgendcu oogst zijn rust en zweet brengt hij ten effer, om zijne schuren te vullen Waar diezelfde land man is de vijand dor vogelijes, die hein zulke onwaardeerbare diension bewijzen, (k hob een landbouwer de buks van den wand zien namen, om de musscben le dooden, alleen omdat die kleine diertjes hem oonige ker sen roofden. Go veraiendel de geduchte les die Frederik de Groole, koning van Pruisen, eenmaal kreeg. Ook hi| misgunde liet musciijo de sappige kersen uil zijne uitgestrekte tuinen en verkeerd begrepeu eigenbelang deed hem oen premie uitloven voor liet dooden dier onschuldige diertjes. De musscben waren alras uitgeroeid, maar... nu droeg geen enkele boom kersen, 'i Ongodierte beroofde don boom van bladereu en bloesems en wel dra stonden zij le midden van den zomer zoo kaal en dor als in den winter. Slot groole sommen golds moesten do musscben nu weer uit andere stro ken worden aangevoerd. Ja. ik vrees zelfs niet le beweren, dat alleen de vogels den landbouw mogolijk maken zonder die lieve, vriendelijke beestjes, zou hel onge dierte, als kevers, bladluizen, mollen, mieren, wespen, muizen vliegon, slakken, enz. enz zoodanig vermeerderen, dat geen plant of boom meer bloeien zou, ja zelfs de aarde zou voor den mensch onbewoonbaar zijn. Landlieden ik beroep me dus eerst op uw eigen belang, als ik bescher ming voor de vogeltjes kom vragen. Uw bout zal walliger groeien, als de meikever, do bastaardkever en ander ongedierte, den groei niet benadee- len. Do korenaren zullen beter gevuld zijn, als do bladluizen beter vermeld werden Uwe knollen en amlcro aardvruchten zouden Deter zijn, als de diliku worin vernietigd werd, waaruit later de meikever ontslaatin één woord, uwe winst zou aanmerkelijk toenemen als er moer vogels waren. Ouders, bij u doe ik oeu beroep op uwe liefde loluwc kinderen. Wilt ge uwe kinderen braaf zien opgroeien, houdt hun hart dan toegankelijk voor zachte en goede indrukken; ruwheid 011 nog meer hel kwellen on marloten der vegels zoo geliefd bij kinderen teelt hardvochtigheid, eene zuster den ondeugd En vooral op u, onderwijzers, durf ik rekenon. Wilt ge bravo menschcn vormen. en dat toch is hot eenigo doel van uw onderwijs, dan moet ge uwe leerlingen liefde in pronlcn voor do dieren dio ook schepselen van den goeden God zijn. Een vriend van don LANDBOUW. DE GESTOLENE SCHOTEL. Zekeren dag kwam eene goede oude vrouw den Bisschop van Imola (Italic) om onderstand bidden. Do kardinaal Nasiaï, toen bisschop van Imola, was niet min inildadig als Pius IX maar min bemiddeld, en juist op dit oogeublik was zijne beurs ledig. Hij nam dan eene zilveren schotel en gaf zo aan du arme vrouw zeggende Ziedaar, zet ze in pand zoohaast ik gold zal hebben, zal ik het u geven, om zo terug te halen. Éeuige dagen lalor zocht de knecht naar die zilveren schotel, dcch te vergeefs. De brave en eerlijke dienstbode, was niet weinig in achterdocht en verlogenhoid ovor hol verlies van dit kostbaar voorwerp. Na alle hoeken en kanten nauwkeurig afgezocht le hebben, dacht hij dal zij gestolen was en kwam dien diefstal met spijl aan den bisschop bekend maken. Pius IX toen bis schop van Imola, grimlachto eens en antwoordde met bedaardheid Woos gerust, men zal ze terug brengen. Grafschrift van ccneo Dronkaart. Ziet hier ligt Steven Van der Stappen. Dio droukend dood, viel van de trappen. O dronkaards! neemt aan hem oen les. Eer g'ook den dood vindt in de flesch. Een doodc die niest. Zekeren keer speeldo men op het schouwburg van Bowery in Engeland een comediesluk, waarin een slruikroover aangohoudnn 011 onthoofd moost worden. Om te toonen dat die kwaaddoener waarlijk onthoofd was stelde men het hoofd op eene tafel doch er was een hol door do tafelmen west immers dal men de menschen niet mag dooden op de schouwburgen Elkeen dacht nu dat die booswicht waarlijk omlialsd was, omdat men niet zag dan zijn hoofd. Ja maar een looneelspeler het volk eons willomie doen lachen, wierp oen weinig snuif op de lulul voor don kop Eensklaps begint dozen to niozen, zoo veel hij maar kon, en al bet volk borst uit in lachen, dat do zaal daverde. De tooneclspedors zelvnn konden zich niet wederhou- den, en eindelijk lachtto het hoofd ook dat het schokte. Drij jrclljkenissen voor vrouw. Er zijn drij zaken waaraan écne goede vrouw moet. gelijk zijn.cn drij andere welke zij niet mag navolgen. i i-T V,00r.eer?1 ",oel z'j" aan sohelpslfek dio altoos te huis l>l ij itdoch zij inog niet, gelijk <1 it uier, op haren rug dragende al wat zij bezit Ten tweede moet zij gelijk zijn aan den weerklank, die met klapt dan als men hom ondervraagt maar zij mag niet, gelijk do weerklank :il- lil'l het laatste woord zoeken to hebben. Eindelijk moet zij als «en good uurwerk, altijd nauwkeurig zijn in alios maar mag niet gelijk hot uurwerk, zich van elkeen laten hooron. In een Iransch dorp was zeker goddeloos tnensch die bofte op zijne booze daden. Eens trad hij voorbij een beeld der II. Maagden riep Ha, go beziet mij, straks zult geil it niet meer kunnen.En hij slaat met een en hamer do oogen van hel Beeld uil. Ilij was dan nog jongman com ge jaren nadien komt hij te trouwen, en d" arie eerste kinderen die hij heeft, zijn blind; men ziet de plaats der oogen, doch oogen zijn er niet. De m m was als van den bliksem geslagen en herkende dan de straffe Gods zijne vrouw bad, deed bem hidden hij ging te biechten en bekeerde zich on al du andoro Kinderen dio God hem nog verleende, hadden schoono en goede oogen. Avoiiillicdjc voor een klei» kind. 's Avonds als ik slapen Volgen mij zestien E ïgelkens na. Twee aan inijn hoofd, Twee aan mijn voetou, Twee aan mijn linke zijde, Twco aan mijn rechte zijde, Twee die mij dekken. Twee die mij wekken. Twee die mij leoren. De vrees des Hecren, Twee die mij wijzen, s' Hemels paradijzen. Als ik was jong cn schoon, droeg ik dc blauwe kroon, Als ik wicrJ oud en stijf, kreeg ik slagen op mijn lijf. Als ik die slagen had gedragen, werd ik van koningen en prinsen ge dragen. Oplossing van 't vorig raadselTANDVLF.ESCH. Opgelost door M. F. Dc Foniaiue, Eee.loo; C. Frauw, Kofslade cn Jérómc Ots, Achterklappen zult gij vlieden, want het mag geonzins geschieden; Daar is niets zoo wonder teer, als borooven iemands eer. HISTORISCHE DAGWIJZER, MEI 1873. EVANGELIE. Jezus voorzegt nan zijne leerlingen, het uur der vervolging eu wekt hun lot standvastigheid op. L. 25 II. Grcgorius VII, Paus, XI. m. 2'3 II. Auguslinus, Apostel van Engeland, VII. i>. 27 H. Itagnulfus, mart. VII w. 58 II. Gcrmanus, Bisc. van Parijs VI. d. 29 H. Fredericus, Bisc. van Luik XII H. Maximinus. Bisc. van Trier IV v. 30 H. Fordinandus III, Koning in Spanien, XIII H. Felix I, Paus, III. i. 31 Gel. Mechtildis, uit Keizerlijke stam, in Duitschland, XII. R STARS, winki-lior te "Wiezo (dorpl. laat weten ann do talrijke Bedevaarders dio mut de Sinxendag cn andere.hoogdagen naar Wiezo komen dat sij va'n stonden af, bij hom oeno goede tas kodlj kunnen bekomen aan gematigen prijs. Wordt gevraagd Een Suikerbakker-leerjongen. Inlichtingen ten burccle rlcier. AALST, 17 MEI Tarwe per hectoliter, 32 lit, 26,00 it 33,50 Rogge 21,00 23,00 Masteluin 22,00 j» 25,50 Haver 22,00 26,00 Lijnzaad 00,00 00,00 Hoppe (1872) de 50 k. 00,00 00,00 Aardappelen, (roode) de 100 K. 8,50 9,50 (witte) 0,00 0,00 Boter per 3 K. 6,00 7,00 Eijers de 25 1,51 1,81 Vlas de 3 K. 5,77 Viggens 2 46,00 66,00 AALST, drukkerij van P. Daens.

De Werkman | 1873 | | pagina 4