te* Men zegt, dat don Carlos ?iph naar Guernica begeeft, om op die plaats de funros te bezweren Er liggen vele carlislische afdcelingen rond Bilbao. Het getal der Carlisten groeit dagelijks aan, in de Baskiselie provinciën en Navarra. Hun getal blijft nagenoeg hetzelve in Catalönië. Saballs en don Alfonso versterken zich te Prats de LI asanas. Zij vormen eene junta samengesteld uit eeneu kanonik, verschei dene priesters en grondeigenaars. Zij maken terzelfder tijd soma- tens gereed. Trcmp, Viella en Sort zijn door de 400 rcpubliekeincn ont ruimd, die in deze plaatsen in bezetting Jagen. Valles, Cercos, Elix en Barquclos hebben aan het hoofd van 1200 man, 5,600 douros belasting geheven te Jivisa en El Pradell, nabij Reus. In Spanje geraken de zaken van dag tot dag meer in verwar ring, en het is nog niet te voorzien wanneer cr voor uit rampza lige land een rustig tijdstip zal aanbreken. De Internationale heerscht te Cadix, Barcelona, Grenada en te Cartagena. De socialistische opstand heeft de bovenhand in nog meer dan twintig kantons. Te Grenada eischt de revolutionnaire junta cene belasting van 100,000 douros (500,000 Ir.) op bedrei ging van doodstraf, te betalen door een zeker getal personen, welke als richos (rijken) zijn aangeduid. Ook heeft zij bevolen de klokken te smelten, de staatsgoederen in beslag te nemen, al de magistraten af te stellen, al de kerken af te breken, enz. De gemeenteraad van Aalst heeft beslist dal, van 1 October, de Ylaamsche taal voor al de bestuurzaken zal gebruikt worden.... Een voortreffelijke maatregel. Volgens de nieuwe mililiewet zijn de 1000 man der reserve ingelijfd, doch zijn twee der drie inroepingen afgeschaft De Werkman verlangt uit hart en ziel de verzachting der krijgs lasten die lasten drukken meest op de werklieden, zij berooven hem van zijne kinderen, als deze hem eenigen onderstand begin nen te verschaftenen men weet hoe de Jongens dikwijls thuis komen Ach, zoo onze Koning, gelijk keizer Karei, van lijd tot tijd eens onder 't volk kwam, hij zou wel anders denken. De koning is naar Duitschland vertrokken. In Engeland sterven jaarlijks 100,000 personen ten gevolge van overdaad in sterke dranken. De helft der krankzinnigen zijn geneverdrinkers, even als het derde der booswichten. Men be merkt in Delgië dat meest al de schelmstukken die voor de assisen hoven komen, moorden, brand, dieverijen, enz. hunnen oorsprong hebben in de geneverkroegen. In Zeeland is cene dochter van 17 jaren die met eenige vrienden wandelende, haren parasol hield om eene cigaar te hel pen ontsteken, wreed verbrand. Men hoopt haar te reddendoch weg is hare schoonheid Vrijdag morgen is een ongeluk voorgevallen in het gazge- zicht te Scheepsdale,Brugge. Twee werklieden, die in den water bak werken, die onder den gazometer stond, moesten de verstopte buizeu zuiveren, wanneer liet deksel van eene buis aftrekkende, zij bemerkten, dat cr gaz uitkwam. Zij kwamen wéder naar boven, maar, uit onvoorzichtigheid, wilde een hunner weder ne derdalen. Nauwelijks was hij "eenige stappen afgetreden of hij had geene adem nicer en viel; gelukkiglijk bleef hij aan de buizen happéren; de tweede, dat ziende wilde hem hulp bieden: zonder aan liet gevaar te denken, dat hij zelf inliep, daalde hij neder maar op zijne beurt verstikt, viel hij, werd in hei diepste gewor pen en verdween onder het water. Dijnsdag namiddag stond een rijtuig aan het Hoogkasieel te Watervliet, toen op eenmaal en terwijl de voerman er afwezig was, de door orsels geplaagde en lastig gemaakte paarden öp den loop gingen. Langs de zomerbaan draafden zij tol aan IJzendijkc, alwaar zij haperden aan eenen telegrafpaal en bleven staan. Men huiverde als men de hoeveelheid wagens vlas langs dezelfde baan zag komen en vreesde voor ongelukken. Gelukkig heeft zich alles bepaald bij eenige stoffelijke schade. Hoeveelheid wagens vlas die uit de polders over Watervliet ko men, kan niemand zich een een denkbeeld maken. Zon der eenige overdrijving, mag de invoer van vlas, van maandag morgen tot donderdag avond, op niet minder dan 800 groote wa genvoeren worden berekend. Een telegram van Bilbao meldt als stellig, dat de troepen van don Carlos, door hem zeiven aangevoerd, in de provinlie Biscaaie gerukt zijn. Eene Dievenbende-,Men lieiinnert zich nog dat er, eenige dagen geleden, talrijke diefstallen niet bezwarende omstandighe den in de stad gepleegd werden. Bijna eiken nacht werden er offerblokken geroofd, koopwaren, geld en kleergoed ontvreemd. Ten nadeele van eene natie, Gildekamcrstraai, stool men, bij middel \an braak en beklimming, eene groote som geld; bij den heer Troch, Hoogstraat, werd de ijzeren grielje van den winkel opengebroken en een lessenaar met geld en papieren geroofd; in liet huis n" 60, Begijnenstraat, werd een koffer, bevattende 7 ;i 800 f:in bankbillette», alsook eenige obligation der stad Brussel, ontvreemd, enz., kortom, in alle dc wijken der stad, en zelfs in de omliggende gemeenten, werden er talrijke diefstallen ge pleegd. Wij vernemen dat de drie bijzonderste kopstukken van eene gevaarlijke dievenbende, zondag aldaar zijn aangehouden. Sedert eenige dagen was de politie op het spoor der schelmen. In den dag lieten zij zich zelden zien, maar gedurende den nacht kwamen zij to voorschijn om hunne misdrijven te begaan, en reeds des anderendaags was er dan geen spoor van de deugnieten meer te ontdekken, want zoohaast zij een belangrijken diefstal gepleegd hadden, lieten zij zich in eenigen lijd niet meer zien en leefden weelderig in andere steden, tot dal de buit opgesmeerd wasdaarna kwamen zij wéér voor den dag. De aangehoudenen zijn drij sterke kerels, en goed gekend onder de toegeworpen namen van. Fr am de beenhouwer, Frans de metser en lange Pier. Werken kenden deze schelmen niet; lange Pier beweert daar veel te goed voor te zijn: Werken, zegt hij, dat deden de slaven en de boeren, maar geen jongens gelijk hij cr een is. Een hunner laatste diefstallen hebben ze gepleegd in een huis op den Mechelschen-steenweg, waar ze cene som van 47 fr. en eene partij linnengoed binnenpalwden. Op het oogenblik der aanhouding heeft men nog ecnig linnengoed, voortkomend van dezen laalsten diefstal, in het bezit gevonden. Ook is men over tuigd dat zij de daders zijn van den belangrijken diefstal in de Begijneristraat, 60, en er valt niet aan te twijfelen of de drij dieven hebben met hunne medeplichtigen, die insgelijks worden opge zocht, liet grootste gedeelte der diefstallen gepleegd, welke sedert eenigen tijd in onze stad en omliggende gemeenten opgemerkt zijn. Reeds heden zijn ze voor den onderzoeksrechter verschenen. Uit Almerika luiden de laatste berichten, dat een tweede poging, welke door dc oproerlingen beproefd is om aan land te stappen werd afgeslagen. Er hebben vele gebouwen sterk geleden door het bombardement. Het oproerige eskader is naar eene on bekende bestemming vertrokken. Algemeen werd er geloofd dat de schepen zich naar Malaga begaven. Zondag morgend is er een ijsclijk ongeluk op den ijzeren weg te Wigan voorgevallen. Een pleziertrein, welke uit Londen naar Schotland reed, is in de plaats outriggeld, waardoor 12 personen gedood en 30 andere gekwetst zijn. Acht waggons werden letterlijk verbrijzeld. Over eenige dagen is hier een werkman, plezante-jongen, vertrokken, zijne 5 schaapkes van kinderen in brand latende. Te Gent begint het vrouwvolk nu pcblick op straat te vech ten! Toe maar! In Amerika, te Ilunsterpoint, is een petroolfabriek atee- brand. Luther, een kloosterling, wierp de kap over d'liaag, verbrak zijne priester lijke,' geloften, werd een vloeker, een dronkaard cn tenen vuilen hond. Met alles wat liet geestelijk ambt raakt, dreef hij den spot; EEN15 zaak werd door dien rampzaligen geëerbiedigd liet geheim der Biecht. Zijn gezellen spotteden met hem, ndervroegon hem in zijne dronkenschnppen, NOOIT sprak Luther een woork over 't geen liem in du Biecht was toevertrouwd. Van de honderden duizenden Priesters die tot heden ge'eefd hebben, is er niet EEN die eenwoord uit de Biecht heeft gesproken. De slimme knecht. Sir Landerson zond eens eenen zijner knechten naar eenen lijken vriend met eenen korf wild hazen, patrijzen enz. De knecht trok verheugd op en scheen reeds onderwege het drinkgeld te tellen. Daar gekomen gaf bij zelf met vele beleefdheid het kostelijke pak aan den heer af. Braven jongenriep deze met verwondering uit, gioet hertelijk uwen meester van mijnentwege, en zeg hein dat hij duizendmaal bedankt is voor zijn geschenk. Zeer wel,antwoordde dü knechten bleef staan als of liij nog iets moest doen of zeggen. Nu moogt gij heengaan,sprak toen do heer, alles is wel. Ja. maar mijnheer als mijn.meester nu eens vraagt.... hij krabt ach ter zijne ooi-en) nu eens vraagt wat ik voor drinkgeld ontvangen^hebt, wat moet ik dan antwoordden l De heer verstond hem, werd half rood en stak den jongen een groot stuk gelds in de hand. Korte avondmaaltijd maakt lange levenstijd.

De Werkman | 1873 | | pagina 2