a" Wij roepen allers aandacht op ons Prijsraadsel. Als euilleton bereiden wij de RAZERNIJ, historisch verhaal uit Sinl- fHubert. Plaatselijke nieuwsjes zijn zeer welkom. Voor al de rest bedanken wij onze achtbare Lezers; wij moeten immers ook werken om den hemel te verdienen, en rust maakt roest. Saluil Op 0. L. V. Hemelvaart-avond voor 'tlof, zullen door de geburen der Werf twee Kandiclabeus geofferd worden, schoon genoeg om in ecne katedraal te hangen. Een vriend van de Werkman schrijft ons uit Nazareth dat dat er den 8 angusti, ovcrNazareth,Au\vegem en Eecke een woe dend orkaan is losgeborsten; verscheidene huizen en schuren zijn weggerukt, veel boomen vervrongenen afgebroken, en aan veel drooge ingeoogste korenmijtcn is groote schade gebracht. Ons Heer wil alle menschen bewaren. Petrus, als er nieuws is, ge moet maar schrijven. Ze beginnen djanteis veel te spreken van de groote bijeen komst te Mechelen, zondag en drie weken. Kwest of er geen 40,000 Franciskanen zullen t'hoop komen, om te toonen dat ze nog van 't geslacht der oude Belgen zijn, vol geloof, vol liefde voor de Kerk, zonder vrees voor de vervolging, moedig als leeu wen... Rond Brussel komen ze bijeen om de gezangen wel te lecren... Langs ons kanten zullen de meesten met den knapzak optrekken, gelijk in den Boerenkrijg. Ze zijn hier op hun plat niet gevallen, zijn z'op hun plat niet gevallen. Een soldaaten een commis-voijageerdie op den ijzeren-weg in Frankrijk, oenen Priester hadden erg beleedigd, zijn tot drie maanden gevang en 500 fr. boet veroordeeld... Wel besteed!... waarom laten ze de menschen niet gerust?... Er zijn bij ons ook langstekanten die op 't convoi zooveel praats tegen 't geestelijk hebben... Ordinairlijk zijn 't allersoberste kalanten. Zaterdag, rond 5 ure 's avonds, heeft een kind van zes jaren, met fosfoorstekjes spelende, eene hooimijt in brand gestoken, die op een stuk land stond, buiten de Brugschepoort. De mijt is ge heel afgebrand en de schade beloopt tot 1200 fr. Vrijdag laatst, om 4 ure van den namiddag, is Louis Van den Berg, oud 70 jaren, landbouwer in het gehucht Oostmolen, onder Aaltre, in het veld door den donder gedood. Denzelfden dag is J.- B. De Pauw 83 jaren, koewachter te Waarschoot, door een stoomtuig van den trein, om 4 ure 53 mi nuten uit Eecloo naar Gent rijdende, gedood. Deze ongelukkige, in plaats van voor de geslotene borreel te blijven slaan, was er; overgeklommen en ging den afgeslotenc weg op. Doorliet stoom tuig bereikt, is hij op een zekeren afstand medegesleept en bleef dood ter plaats. De Gemeenteraad van Merchtem werkt om oenen ijzeren- weg te bekomen van Brussel naar Dcndermonde langs Merchtem. De politie-eommissaris Seghers, van Gent die buiten schreef geloopen was, is afgesteld. In de haven van Portland zijn drie Amerikaansche schepen verbrand. Op het transportschip Virginie zijn 150 bannelingen inge scheept, o. a. Rochefort en 20juweelen. Op de markt te Brussel was den 10 augusti reeds tarwe van den nieuwen oogst; puik, eerste klas. We zullen dees jaar goed brood eten. Mocht madam Goedkoop ons ook haar kalandisie jon nen. Vrijdag tusschen 6 en 7 ure, is te Gent een wreed omweer losgeborsten er ontstond eene soort van waterhoos, die alles wat zij ontmoette medesleep; op den buiten zijn talrijke boomen uitgerukt boomgaarden vernietigd. Op de Coupure is een plat form van 1300 tot 1500 kilo zwaar afgerukt en op den overkant des waters gesmeten. Het is ongelooflijk welke uitbreiding de vlasnijverheid te Caprijcke neemt. Men berekent dat er hier in de laatste dagen, voor niet minder dan een millioen francs aan vlas is ingevoerd. Daaraan kan men oordeelen welke groote bron van welvaart die nijverheid voor den werkman en denkleinen landbouwer uil- maakt. Het staatsbestuur zou dus niet te veel een tak van volks vlijt kunnen beschermen, welke thans meer en meer in het gan- sche Meetjesland op de voordeeligste wijze de oude lijnwaadwe- verk vervangt. Een groot bezwaar zijn de gevoedzame middelen om het vlas te rooten. Werd hel rooten aanvankelijk gedaan in af zonderlijke grachten en walerloopen, sedert langen tijd is dit ge heel onvoldoende; en, overigens, 'tis juist op 'tvereischte tijdstip der rooting, in 't midden van den zomer, dal er het meeste ge brek aan water bestaat. Door eene ontploffing van nitro-glijcerine, te Virginia-City, Amerika hebben 10 personen het leven verloren. Zondag middag, rond halfeen uur, werd de Huikstraai te Antwerpen in rep en roer gebracht door eene moordpoging op zijne vrouw inct voorbedachten rade, van zekeren J. W. Schoors, 36 jaren oud, timmermansgast en wonende in het huis nummer 20 dier straat, op de eerste verdieping. Schoors is reeds sedert 1849 gehuwd, werkt echter bijna nooit en verkeert dagelijks in dronken toestand. Hij heeft reeds meer malen zijne vrouw, Joanna De Cleer, mishandeld en met den dood bedreigd. Gisteren morgend, ten 6 1/2 ure, was Schoors uitgegaan, zon der bij het verlaten der kamer twist met zijne vrouw te hebben. In den morgend, rond 10 ure, ging hij bij ecnen wapenmaker in de Zirkstraat, twee pistolen, buskruid en lood koopen, en ten 11 12 ure, zonder ditmaal dronken te zijn, kwam hij te huis. Zijne vrouw was alleen in de kamer. Ilij vroeg haar wat zij van zin was, en haar twee pistolen toonende, zegde hijHier zijn er twee, een voor u en een voor mij De verschrikte vrouw stiet haren man met geweld van zich af, en nelukle er in de kamer te ontvluchten. Op het oogenblik echter dat zij de deur achter zich toetrok, loste Schoors een schot op haar. De kogel is dwaars door de deur gevlogen. De arme vrouw vol angst en schrik, vluchtte bij de bewoners der tweede verdieping, waar zij in onmacht viel. Wat schoors betreft, deze is in zijne kamer gebleven, heeft zijne pistool herladen, en wachtte daar de terugkomst zijner vrouw af, toch gelukkiglijk een zijner zoons te huis kwam, die het wapen aan zijnen vader ontnam, en in de lucht afschoot om alle onge lukken te vermijden. In het bed onder de hoofdkussens, heeft men de andere pistool ontdekt en op den dorpel van het venster, vond men een pak met buskruit en lood. De kogel waarmee Schoors op zijne vrouw aanlegde, was van tamelijk grooten omvang. De moordpoger is onmiddelijk door M. Maillard aangehouden. Schoors heeft twee zonen, waarvan de een matroos de andere smid is. ^xs»s3ai5g<is^ Mac-Mahon ging met zijne vrouw en kinderen te communie daags na zijne benoeming. Don Carlos draagt op zijne borst het beeld vau 't H. Hart en zegt op het oogenblik des gevaarsWees gerust, onze vrouwen bidden, terwijl wij strijden. Hoera voor zulke namenhoera voor Mac-Mahon die; gelijk vele grooten het niet vernederend vindt, openbare belijdenis te doen van zijn Geloof! Mocli ten al do koningen liem navolgen. Voor de sluchtolfers van den brand van 22 dezer, te Denderleeuw, zal onze Koninklijke Harmonie daar een groot Concert gaau geven... Liefdadig heid veredelt. Wie den arme geeft, leent aan God. Meroemde werkmans. Lord Tenderden, groot kanselier van Engeland, toonde r..t fierheid aah 7ijii zoon den winkel waar zijn Vader liet baardscheeren had gedaan. Franklin was 50 jaren toen bij de natuurkunde leerde en een der grootste mannen van zijnen tijd werd. Weywood, oen arm engelsch werkman, vond na lango jaren werkens in 1600,'het middel om wit geleidwerk te bakken; daarna, reeds oud, begon bij boeken over de wetenschappen te schrijven. Jacquard, zoon van een arme wever, was eerst boekbinder, dan messenma ker. ging daarna in eene lettergieterij zijn vader stier! Franklin zette zicli aan 'tweven, doch dacht zoo veel op uitvindingen dat hij zijn getouw moest verkoopen. In 1790 vond hij een verbeterd getouw uit, en alras waren er te Lyons 4,000. Na de revolutie ging hij hij een fabrikant werken en ging 'snachts aan zijne uitvindingen voort. In ISO! vertoonde hij te Parys een mekaniek dat liet weven zeer vergemakkelijkte, 't volgende jaar een getouw om netten en scliansklecden te weven. Fenige jaren nadien leverde liij een mekaniek om stoffen met zijden bloemen te weven, en weefde zelve eemge ellen dio bij aan Napoleons eerste vrouw schonk. Berst wilde t volk hem verdrinken, doch nadien werd hij geëerd en geroemd, en stierfin 1834x in 't dorpje Oullins, zijne geboorteplaats. - Niet uit de universiteiten, maar uit arme kamertjes komen de wtundingen die de nijverheid doen voorwaarts snellen. - Om geluk te vinden in '1 familieleven, moet de werkman 18 er orde en tevredenheid vinden2" niet overgeleverd zijn aan slechte driften. Het eerste hangt veel af van zijne w oning. Hoe kan hij in eene bekrompene, ongezonde, halfdonkere woning blijven? In de groote steden is 't familieleven dood, omdat de menschen er in iinpaskes, op zolderkamerkes wonen. Iedere familie zou haar huisje moeten hebben. De rijken mogen de woonst der werklie den niet exploiteeren. Ten tweeden, men moet zijner driften meester zijn, anders is de menscheenen windhaan, eenen flierenfluiter, eenen ellendigen sukkelaar. STcS. &9s

De Werkman | 1873 | | pagina 2